Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


DiskusiaRiešené situácieVýmena libera

Ján Odzgan pred 12 rokmi

 Ján Odzgan
Výmena libera

Ahojte priatelia, mám otázku k výmene libera za libera. V zápase ZH-PB kadetky play-off nedovolil rozhodca vymeniť liberom PB ich druhým liberom z dôvodu, že musí najskôr prebehnúť jedna rozohra. V roku 2010 som koučoval družstvo junioriek na MSlovenska, kde nám v poučení rozhodcovia vysvetlili, že môžeme meniť libero liberom bez rozohry. Tak ako je to vlastne? Pekný deň všetkým! Ján Odzgan P.S. Vaše stanovisko k opakovaniu zápasu DP s PanEurópou bude?

Odpovedať

Peter Malík pred 12 rokmi

Peter Malík

Pekný deň p. Odzgan,

ak môžem, budem reagovať na spomínanú situáciu.
Posledná revízia medzinárodných pravidiel volejbalu bola schválená 32. kongresom FIVB v roku 2010 a bola daná do platnosti od 1.1.2011. Táto revízia sa týkala, okrem iného, aj zmeny, výmeny, resp. menovania nového libera, čo je všetko upravené v VI. kapitole v pravidle č. 19 pojednávajúcej o liberovi. Ak je už novšia revízia, ešte o nej neviem a u nás zatiaľ nie je v platnosti.
V spomínanom zápase ZH-PB, podľa toho, čo som si tu prečítal, postupoval rozhodca správne, pretože pravidlo 19.3.2.2 hovorí, že tréner má právo vymeniť hrajúceho libera z akéhokoľvek dôvodu po prebehnutí „dokončenej rozohohrávky“.. Výmeny sa však musia uskutočniť v čase, keď je lopta mimo hry a pred zapísknutím na podanie.(19.3.2.3) To však neplatí, ak dôjde k zraneniu libera v dôsledku čoho je rozohrávka prerušená, libero nemôže ďalej pokračovať v hre a je vyhlásený za neschopného pokračovať v hre. Rozohrávka nie je dokončená, pretože neprebehol sled herných akcií, ktorý skončil pridelením bodu niektorému z družstiev v zmysle pravidla č. 6.1.3. V tomto prípade ho môže zmeniť druhé libero aj bez toho, aby prebehla dokončená rozohrávka.
Všetko to teda zhrniem. Libero môže byť zmenený druhým liberom iba po prebehnutí dokončenej rozohrávky, kým je lopta mimo hry a pred zapísknutím rozhodcu na podanie. Ak som mal ešte niečo dopniť, kolegovia si to určite všimnú a budú reagovať… S pozdravom Peter

Odpovedať

Ján Odzgan pred 12 rokmi

Ján Odzgan

Dobrý deň pán Malík, ďakujem za odpoveď, ale nevysvetlila mi otázku. Skúsim takto: družstvo PB hralo s liberom A a urobilo chybu. Rozhodca prerušil hru a pridelil bod súperovi. Tréner PB vymenil libero A liberom B. Túto výmenu však rozhodca nedovolil. Muselo sa vrátiť libero A a rozhodca odpískal začiatok ďalšej rozohry. Takúto výmenu sme na spomínaných MSJ mohli urobiť. Prosím teda o „polopatistickejšie“ vysvetlenie. Ďakujem! Pekný deň! Odzgan

Odpovedať

Peter Malík pred 12 rokmi

Peter Malík

Pozdravujem do ZH, Teraz už viem, čo presne ste mali na mysli. Trocha som sa rozpísal. Rozohrávka bola ukončená ziskom bodu družstva a k zmene libera za libero došlo v čase, ktorý určujú pravidlá. V takomto prípade je zmena jedného libera za druhé povolená. Máte pravdu, takéto zmeny sa môžu robiť...... Pekný deň, Malík

Odpovedať

Ján Odzgan pred 12 rokmi

Ján Odzgan

Dobrý deň pán Malík, ďakujem za odpoveď a mala by sa dostať aj konkrétnemu rozhodcovi, ktorý chybne rozhodol. Prajem pekný víkend Odzgan

Odpovedať

Július Ďalog pred 12 rokmi

Július Ďalog

dobrý den pán trener Ján Odzgan toto všetko dám na pravú mieru. V stretnutí PB vs ZH ako divák si si nevšimol že libero sa menilo počas rozohrávky.Družstvo PB malo podanie, po podaní v rozohre sa libero menilo za druhe libero čo pravidla volejbalu o liberovi nedovolujú. Ja som rozohru neprerušil ako uvádzaš.Po rozohre som si zavolal kapitánku a vysvetlil že táto zámena libera je proti pravidlu o zámene libera-liberom a vrátil som ich naspäť. Tak že akú chybu som ja spravil? prajem pekný deň.

Odpovedať

Ján Odzgan pred 12 rokmi

Ján Odzgan

Ahoj Ďžuli, v prvom rade chcem povedať, že sa nechcem ani hádať, ani nikoho dotknúť! Ja si to pamätám tak, ako som to napísal.Išlo mi ale hlavne o samotný princíp výmeny libera. Ak si to pamätám zle, ospravedlňujem sa! Ale tréner PB tiež protestoval. Mňa k tejto otázke vyprovokovalo to, čo sa stalo v zápase Doprastav-Paneurópa a zložitosť výkladu pravidiel. Napríklad to, ako pískate nečistú hru. Čo rozhodca, to iný výklad pravidla. Teraz som bol v Kežmarku na baráži a tam to bolo tiež rôzne. A zaujala ma ešte jedna vec. Boli sme rozhodkyňou upozornení, že nesprávne sedíme na lavičke. Konkrétne sedel najbližšie k zapisovateľovi tréner, vedľa som si sadol ja, ako štatistik. A že to je nesprávne. Lenže nikde v pravidlách sme takýto zasadací poriadok nenašli. Tak prosím vyjadrenie aj k tejto otázke. Pekný deň priatelia!

Odpovedať

Jana Niklová pred 12 rokmi

Jana Niklová

Janci,

to, co pises, ze som vas upozornila ako mate sediet, sice v pravidlach nenajdes, ale ked si otvoris guidelines (dostupne na stranke FIVB), tak tam to je uvedene :-)

Odpovedať

Jana Niklová pred 12 rokmi

Jana Niklová

Ahoj,

ospravedlnujem sa vsetkym, za miernu desinformaciu… takze aby som to dala na spravnu mieru… info nie je v guidelines, ale na kurze nas upozornili, aby sme si davali pozor, kto a kde nam sedi na lavicke, lebo prve dve miesta su vyhradene pre trenera (1.miesto) a asistenta trenera (2.miesto) a pokial druzstvo nema AT, tak druha stolicka ma ostat prazdna…

Odpovedať

Viktor Kováčik pred 12 rokmi

Viktor Kováčik

Pán Odzgan

5.2 TRÉNER 5.2.3.2 sedí na lavičke družstva čo najbližšie k zapisovateľovi, ale môže ju opustiť; 5.3.1 Asistent trénera sedí na lavičke družstva, ale nemá právo zasahovať do hry. ale nikde neni napisané či ma sedieť na druhej tretej alebo akej stoličke. akurát o trénerovi pravidlo hovorí že ma sedieť čo najbližšie k stolíku zapisovateľa čiže na prvej stoličke. Poradie asistent trénera a štatistik už pravidlami určené nieje ak sa nemýlim.

Odpovedať

Boris Kováč pred 10 rokmi

Boris Kováč

v pravidlach v tejto casti: (je to az ku koncu) je presne stanovene kde ma kto byt.

Časť 2 ODDIEL III. OBRÁZKY Obrázok 1a: Súťažný priestor

Odpovedať

Odpoveď zrušiť odpoveď



Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.


Hlavné menu: