Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Boris Kováč na seminári pre mladých talentovaných rozhodcov ERC

20. október 2018

V dňoch 5.-7.10.2018 sa v Taliansku konal už druhý seminár pre mladých talentovaných rozhodcov. Organizuje ho Európska rozhodcovská komisia (ERC) a po vlaňajšej účasti Lukáša Královiča sa ho tento rok zúčastnil Boris Kováč. Nižšie nájdete pár jeho postrehov ako aj fotogalériu z podujatia.

 


 

Ahojte kolegovia,

v talianskom meste Tivoli sa uskutočnila druha edícia seminára organizovaného ERC pre mladých a talentovaných rozhodcov, v dňoch 5.10.2018 až 7.10.2018. Seminár bol zameraný  na otázky postavenie prvého rozhodcu v rámci organizácie celého podujatia, komunikačne zručnosti počas stretnutí na veľkých podujatiach, potreba „challenge systému“ a mentálnej prípravy na zápas. Neodmysliteľnou súčasťou boli rôzne odporúčania na zvýšenie kvality rozhodovania a postavenia rozhodcu ako súčasť volejbalového športu.

Prednášajúcimi boli zástupcovia vedenia Komisie rozhodcov CEV Luciano Gaspari (president) a Zorica Bjelic (secretary), zástupkyňa FIVB marketingu Kelly Reed, skúsení medzinárodní rozhodcovia Andrei Zenovich,  Jonas Personeni a Stefano Cesare.

V piatok po trošku neskoršom prílete (kvôli zrušenému letu) nasledoval úvodný príhovor prezidenta FIPAV Martinelliho.  A samozrejme hor sa do prace zoznamovacou a organizačnou časťou seminára, po ktorej ERC president Gaspari zdôrazňoval najmä moderný charakter volejbalu, ktorému sa rozhodcovia musia prispôsobiť. Upozorňoval na potrebu, aby rozhodcovia počas zápasu pôsobili pozitívne, t.j. usmievali sa, nepôsobili ako policajti. Nie však, ak to situácia vyžaduje.

Následne sme sa dostali k pohľadu marketingovej zástupkyne FIVB slečny Reed, ktorá prezentovala, ako dôležitá je prijemná atmosféra, zábava pre divákov a niekedy aj spolupráca rozhodcu s televíziou, organizačnými pracovníkmi. V skratke by sme to mohli nazvať ako taký malý cirkus ohľadne podujatí. Mnohí si viete predstaviť, ak ste navštívili jedno z najväčších podujatí ako sú MS, ME, či už volejbalu alebo beachvolejbalu.

V sobotu nám skúsený medzinárodný rozhodcovia prezentovali, ako je vhodne vystupovať pred zápasom, po zápase a cez zápas. Ako odbúrať stres z moderných technológii. Potreba správneho vedenia stretnutia, aby bol rozhodca dostatočne akceptovaný, ale aby nepôsobil ako despota na ihrisku. Mentálnej príprave pred zápasom a odbúravanie stresu pred a počas zápasu. Jedna veľmi vhodná poznámka sa naskytla: „To čo sa  stalo pred zápasom neberte so sebou na zápas, aby vaša myseľ bola čistá a pripravená na odovzdanie najlepšieho výkonu na zápase“. V neposlednom rade sme sa venovali moderným technológiám. Vedia byť veľmi dobrý pomocník, no v nepovolaných rukách aj veľmi uškodiť. Dva krát za deň sa konal workshop po skupinkách, kde sme boli pridelení vždy jednému prednášajúcemu, s ktorým bola možnosť podrobnejšie prediskutovať jeho témy. V rámci workshopu sme sa venovali otázkam napríklad:

V niektorých situáciách nie je vhodné čakať na signalizáciu čiarových rozhodcov, ale rozhodnúť okamžite. Signalizácia však nemá byť rýchla, ale rovnaká – konštantná ako počas celého zápasu.

Zdôrazňovalo sa, aby sme nepískali nesprávne postavenie pri skorom výbehu nahrávača, ak ide len o pár centimetrov. Novinkou však pre mňa bolo napr. odporúčanie nenápadne upozorniť takéhoto nahrávača. Vždy som to totiž vnímal, že by sme nemali predchádzať chybám – iba ich identifikovať a následne odpískať.

Striktne sa zdôraznilo, aby sme sa po zápase nerozprávali s trénermi na hracej ploche, resp.  pri stolíku zapisovateľa (čo sa stáva najčastejšie). V prípade, že nás oslovia, slušne treba povedať, že musíme dokončiť svoje povinnosti a porozprávať sa môžeme vonku.

Držanie tela a celkový postoj sú dôležité. Treba sa vyvarovať akýmkoľvek pohybom, ktoré by mohli pôsobiť nervózne, ako napr. hranie sa s rukami, prílišné vykláňanie sa, výrazné dýchanie a pod.

Naši talianski hostitelia pre nás pripravili aj návštevu pamiatky UNESCO Villa Adriana kvôli odľahčeniu nabitého programu.

V nedeľu nám ešte pán prezident Gaspari predstavil víziu CEVu a postupnosť podujatí. Samozrejme nám nezabudol pripomenúť potrebu rozhodovať čo najviac stretnutí, lebo len tie nás posúvajú vpred. A aby rozhodcovia dbali na analyzovanie svojich vlastných a cudzích chyb kvôli vyvarovaniu sa ich v budúcnosti.

Oficiálne správy zo seminára môžete nájsť na nasledovných odkazoch:

Z Tivoli s pozdravom Boris.

Fotogaléria

OBRÁZOK: GROUP PIC 2.jpeg OBRÁZOK: GRUOP PIC 1.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 8.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 6.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 7.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 5.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 1.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 4.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 3.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 2.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 10.jpeg OBRÁZOK: VILLA ADRIANA 9.jpeg OBRÁZOK: ZENOVICH - BJELIC.jpeg OBRÁZOK: WELCOME DESK 2.jpeg OBRÁZOK: WELCOME DESK 1.jpeg OBRÁZOK: MEETING ROOM 4.jpeg OBRÁZOK: MEETING ROOM 3.jpeg OBRÁZOK: GASPARI - BJELIC.jpeg OBRÁZOK: MEETING ROOM 1.jpeg OBRÁZOK: MEETING ROOM 2.jpeg OBRÁZOK: LECTURER ANDREY ZENOVICH.jpeg OBRÁZOK: BJELIC-GASPARI-KELLY REED.jpeg OBRÁZOK: LECTURER JONAS PERSONENI.jpeg OBRÁZOK: LECTURER STEFANO CESARE.jpeg

Komentáre

Zatiaľ nikto komentár nepridal – buď prvý.

Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Facebook

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Banner: Counterpain
Logo: volley-country Logo: Volejbal.sk

Hlavné menu:
Vyhľadávanie: