Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Final Four Svetovej ligy FIVB (skupina 2) očami Juraja Mokrého

13. júl 2014

Z troch finálových turnajov svetovej ligy má Slovensko zastúpenie až na dvoch. Do Turecka, kde bolo Final Four skupiny 3, sa kvalifikovali naši reprezentanti. A do Sydney, kde sa v dňoch 11. a 12. júla 2014 koná Final Four skupiny 2, bol delegovaný Juraj Mokrý. Tu nájdete niekoľko jeho postrehov z diania turnaja.

11.7.2014

Píšem až po niekoľkých dňoch, nakoľko program bol nabitý a časový posun tiež robí svoje... V Sydney som už od stredy, hoci na cestu som vyrazil už v pondelok dopoludnia. Cesta z Martina do Viedne a potom lety z Viedne do Londýna a následne z Londýna do Sydney s medzipristátím v Singapure dali zabrať. A prekvapenie na letisku bolo tiež - čakali ma vraj až o deň neskôr, naštastie sa všetko vyriešilo a dostal som sa do 4 hodín po pristátí do hotela. Ten je umiestnený priamo v Olympijskom parku, dejisku letných OH 2000. Rozľahlý park s množstvom štadiónov, hál a výstaviskom slúži dodnes najmä športu a je udržiavaný v perfektnom stave.

K pohode na turnaji prispieva výborná zostava rozhodcov a delegátov, ale aj fantastické zimné počasie - v noci okolo 8-10 stupňov a cez deň sa to šplhá k 19 stupňom Celzia. A nádherne slnečno. Na niekoľkých záberoch to bude aj dokumentované.

Dostali sme sa už aj do centra - budova opery ako aj prístavný most jednoducho musia vyraziť dych každému turistovi, je priam neuveriteľné, ako to na človeka zapôsobí, podobný pocit som mal pri zhliadnutí oveľa starších pamiatok - pyramíd v Gize.

Čistý vzuch, kľudom a pohodou sršiaci ľudia, poriadok, to všetko dotvára pocity z tejto krajiny a radí ju medzi prvé miesta z tých, ktoré sa mi podarilo doteraz navštíviť.

Dnes sme absolvovali už aj semifinálové stretnutia. Priznám sa, kvalitou ma trochu sklamali. Obe nakoniec skončili 3-0, v tom prvom (BEL-FRA 0-3) som bol prvým rozhodcov a asistoval mi Abdulla Alenezi. Druhé stretnutie rozhodovali Fabrizio Pasquali (ITA) a Rogerio Espikalski (BRA) - domáci Austrálčania v ňom porazili Holandsko.

Veľmi som sa potešil, keď som hneď na včerajšom tréningu austrálskej reprezentácie stretol ich nahrávača - nám dobre známho "humenčana" Grega Suchočeva - z diaľky na mňa kričal "ahoj" a mali sme možnosť podebatvať o jeho pôosbení na Slovensku i terajšom v pobaltí. Hrá v základnej zostave a môžem konštatovať, že pôsobil na ihrisku veľmi dobre a vyzreto.

Na turnaji sa netestujú žiadne novinky (okrem systému piatich lôpt a zmeny v signalizácii druhého rozhodcu). Nie je tu challenge systém, nie je tu ani komunikačný systém pre rozhodcov. Ale v hale sa píska výborne, usporiadatelia, domáci rozhodcovia, podávači lôpt aj utierači podlahy robia maximum, čo je v ich silách.

Príjemným zážitom bol aj program, ktorý medzi zápasmi zabezpečili organizátori - naživo vystúpila austrálska mladá speváčka Bonnie Anderson (spoločná fotografia je tiež nižšie).

Držte prosím palce aj zajtra a najmä následne na dlhej ceste domov v nedeľu a pondelok.

13.7.2014

Zbalený, spokojný. Znie to možno zvláštne, ale po turnaji mám celkom dobrý pocit. Zápasy prebehli OK, v hale všeto fungovalo ako malo. Hala bola na finále zaplnená, počet divákov odhadli na 5.500 (reálne podľa mna o niečo menej, ale také je oficiálne číslo). S Rogeriom Espicalskim sme rozhodovali stretnutie o tretie miesto, v ktorom si Belgičania poradili s frustrovanými Holanďanmi (pre mňa najväčším sklamaním z turnaja). Vo finále sa predstavili Abdulla Alenezi a Fabrizio Pasquali, ktorí to už mali o niečo náročnejšie - dotiahli to až do piateho setu, v ktorom prekvapivo Austrálčania dokázali poraziť až príliš sebavedomo hrajúcich Francúzov 16-14 a kvalifikovali sa tak na finálový turnaj skupiny 1 do Florencie. Všetci veľmi spokojní, nečudo - Austrália sa predstavila vo Svetovej lige po 15 rokoch a hneď takýto úspech. Postúpili aj na Majstrovstvá svet do Poľska, kde im takýto výsledok môže pridať na sebavedomí.

Ale spokojný som najmä preto, že sme tu spolu s domácimi organizátormi strávili niekoľko príjemných dní a napriek únavnej ceste konštatujem, že sa sem opäť rád vrátim, ak bude taká možnosť.

O chvíľu vyrážame z hotela na letisko, odkiaľ ma čaká 23 hodinový let do Londýna a potom ešte dve niečo cez dve hodinky do Viedne. Držte palce, aby lety prebehli hladko a pri osobných rozhovoroch prezradím o niečo viac.

Fotogaléria

OBRÁZOK: GetImageUD13PVJG.jpg OBRÁZOK: image.jpg OBRÁZOK: WP_20140709_001.jpg OBRÁZOK: WP_20140709_003.jpg OBRÁZOK: WP_20140709_020.jpg OBRÁZOK: WP_20140709_023.jpg OBRÁZOK: WP_20140709_057.jpg OBRÁZOK: WP_20140709_099.jpg OBRÁZOK: WP_20140710_006.jpg OBRÁZOK: WP_20140710_009.jpg OBRÁZOK: WP_20140711_004.jpg OBRÁZOK: WP_20140711_008.jpg OBRÁZOK: WP_20140711_070.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica pred 10 rokmi

 Danica

krasne foto, mate tam krasne pocasie… aj ked trochu chladno… :) … uzivajte si pure volleyball bez stresu z techniky… mozno to nie su zapasy top kvality, ale je to finale WL 2.sk, takze sa to rata za vynimocne delegacie… krasne pozdravy a tesim sa zajtra na zapasy… drzim palce a dobre pocity po nich… :)

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: