Igor Schimpl na ME žien
29. august 2021V termíne od 18. 8. do 4. 9. 2021 sa v štyroch krajinách (Srbsko, Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko) konajú Majstrovstvá Európy žien vo volejbale. Na turnaji má Slovensko zastúpenie v podobe reprezentačného družstva žien, ktoré hrá svoju základnú C skupinu v chorvátskom Zadare. Rovnako tak reprezentuje Slovensko v skupine v Rumunsku náš medzinárodný rozhodca Igor Schimpl.
Igor nám zaslal zopár postrehov z jeho pôsobenia.
Cluj-Napoca, letisko
Ešte krátka zaujímavosť na záver.
V letiskovej hale som mal ešte priestor na krátke stretnutie a rozhovor s operátormi challenge systému. Na tomto turnaji v tejto pozícii pôsobila trojica mladých ľudí z krajín Veľkej Británie. Najskúsenejším a najstarším bol Sam, ktorému svižne asistovali dve asi dvadsaťročné slečny Hana a Izzy. Ak ste sledovali olympiádu, aj na ME bol video challenge realizovaný systémom hawk-eye kde sa na určenie dopadu lopty využíva počítačová kalkulácia a simulácia dráhy letu lopty. Ostatné situácie sú totožné so systémom, ktorý poznáte aj z našich súťaží. Hawk-eye systém výrazne zjednodušuje rozhodovanie o dopade lopty a zároveň eliminuje možné pochybnosti o rôznom pohľade na dopad lopty.
Čo ma ale zaujalo najviac – toto je pre operátorov ich hlavný džob. Sam to robí už tri roky, ukazoval mi kde všade sa takto dostal, má prelietané prakticky všetky kontinenty. Okrem volejbalu pôsobia aj na iných športoch, najčastejšie okrem volejbalu tenis a bedminton. Dievčatá sú pri tom len asi dva mesiace, a už sa pritom dostali na olympiádu aj ME. Skutočne zaujímavé pre mladých ľudí, ktorí sa neboja popri práci cestovať a spoznávať svet...
26. 8. 2021
Tým, že sme do hosťovského mesta poprichádzali postupne a nie jednotne, program prvého dňa sa zúžil na spoločnú večeru a oznámenie programu nasledujúceho dňa. Ten bol prakticky jediným voľným dňom, ktorý sme na turnaji mali.
Pre nás začal teoretickou prípravou, cca 2-hodinovým mítingom, ktorý začal testami z pravidiel, video rozborom vybraných situácií. Ukončený bol výkladom venovaným challenge systému, jeho aplikácii v zápase a miernymi úpravami, aj so skúsenosťami z nedávno ukončeného olympijského turnaja.
Počas podvečera sme boli pozrieť hraciu halu, skontrolovať vybavenie a pripravenosť na turnaj. To všetko v sprievode rozhodcovského delegáta a členov jury.
Hala je krásna, nová, vyzerá podobne ako zimný štadión v Bratislave, s kapacitou deväťtisíc divákov. Domáci organizátori očakávajú asi tritisíc divákov na zápasoch rumunskej reprezentácie.
Tretí deň bol konečne prvým hracím dňom. V tomto prípade len s jedným zápasom, čím nevyšlo na delegáciu pre všetkých rozhodcov, ktorých je v každej skupine delegovaných šesť. Ja som sa do akcie nedostal, mohol som sa ale aspoň lepšie pripraviť na ďalšie zápasové pôsobenie, keďže prvé zápasy turnajov zvyknú odhaliť malé nedostatky v organizácii a pripravenosť všetkých organizátorov na ihrisku a v priestore haly. Musím však povedať, že organizácia je od začiatku skutočne vynikajúca, čo zjednodušuje situáciu aj nám rozhodcom.
V konečnom „vyúčtovaní“ som od druhého dňa bol v akcii každý deň. Zápasy a pozície, v ktorých som rozhodoval
25/08/2021 SWEDEN - THE NETHERLANDS 0 - 3 SCHIMPL Igor/WOLF Christian
24/08/2021 THE NEDERLANDS – TURKEY 0 - 3 challenge
23/08/2021 TURKEY - FINLAND 3 - 0 WOLF Christian/SCHIMPL Igor
22/08/2021 TURKEY – SWEDEN 3 - 0 challenge
21/08/2021 FINLAND - UKRAINE 1 - 3 SCHIMPL Igor/WOLF Christian
20/08/2021 FINLAND - THE NETHERLANDS 0 - 3 STRANDSON Risto/SCHIMPL Igor
19/08/2021 THE NETHERLANDS - UKRAINE 3 - 0 SCHIMPL Igor/VINALIEV Aleksandar
Musím povedať, že počas celého turnaja išlo o relatívne jednoznačné zápasy, s výnimkou duelu Fínsko–Švédsko, ktorý sa natiahol do tajbrejkového rozuzlenia s úspešným koncom pre Švédky.
Nezaznamenali sme žiaden konflikt ani sťažnosť voči našim výkonom, objektívne, máme za sebou úspešné zápasové pôsobenie.
Vzhľadom na to, že každý deň bol v nasadení každý z nás, na nejaký iný program veľa času nezostávalo. Podarilo sa nám navštíviť centrum mesta Cluj-Napoca, a jeden deň nás domáci organizátori pozvali do neďalekej soľnej bane. Pokiaľ si niekto z vás pamätá, je to podobná atrakcia ako soľná baňa v poľskej Wieliczke, ktorú sme navštívili počas našej účasti na RCO v Poľsku.
Záverom môžem moje pôsobenie vyhodnotiť len pozitívne. Skutočne je radosť dostať sa na vrcholné podujatie, kde rozhodujete najlepším reprezentačným družstvám Európy, spoločne s najlepšími rozhodcovskými kolegami.
Zápasy sa pískajú jednoduchšie – špičkové vybavenie a pripravenosť haly umožňujú lepšiu koncentráciu na herné akcie, hráči a tréneri sú vyspelí a nevenujú sa nepodstatným veciam, sústredia sa len na svoje družstvo a na pokorenie súpera.
Túto skúsenosť prajem každému, kto sa na rozhodovanie dal. Je to veľké zadosťučinenie za roky strávené s píšťalkou. Podrobnejšie informácie budem vedieť dať osobne, prípadne na pripravovanom webinári s ostatnými kolegami z podujatí OH a ME, ktoré sa v tomto období uskutočňujú alebo uskutočnili
Cluj-Napoca, 24. 8. 2021
Pozdravujem z Rumunského mesta Cluj-Napoca, kde už týždeň fungujem ako rozhodca na Majstrovstvách Európy žien.
Som veľmi rád, že sa mi po niekoľkých rokoch pôsobenia v Champions league a absolvovaní niekoľkých finálových turnajov ME mládežníckych kategórií podarilo dostať na vrcholné seniorské podujatie v Európe pod hlavičkou CEV.
Musím hneď na začiatok uviesť, napriek vašim prianiam, že s určitosťou nebudem na ME pôsobiť až do úplného konca turnaja. Už pred začiatkom turnaja sme totiž všetci delegovaní rozhodcovia, spoločne s nomináciami, dostali aj cestovný plán vrátane informácie o ceste späť. Pre mňa to v praxi znamená ukončenie pôsobenia na turnaji hneď po ukončení zápasov v skupinách. Zo šiestich rozhodcov, ktorí sme delegovaní v skupine v Rumunsku, sa to, okrem mňa, týka ďalších troch rozhodcov, a len dvaja z nás „postupujú“ do ďalšej fázy turnaja – presunú sa do skupiny v Bulharskom Plovdive.
Úprimne, po informáciách o fungovaní volejbalistov v lige národov v talianskom Rimini a OH v Tokiu, kde boli všetci účastníci „zasadení“ do izolovaných bublín, som sa obával rovnakého fungovania aj na tomto podujatí. Situácia v Rumunsku však nie je takáto prísna, viac menej sme odkázaní len na pravidelné rýchlotesty v dvojdňových intervaloch a nosením rúčka v interiéroch. Žiadne výrazné obmedzenia, reštrikcie alebo iné zákazy. Dokonca vieme využívať vonkajší bazén pri hoteli kde sme ubytovaní všetci vrátane družstiev. A čo je najpríjemnejšie prekvapenie, na stretnutiach sú prítomní diváci, z čoho máme všetci obrovskú radosť. Viem, že skupina v Chorvátsku je o toto ukrátená...
Keďže som však v doterajšom priebehu nebol schopný nájsť dostatok časopriestoru na vypracovanie krátkych správ, pokúsim sa o to v najbližšom hlásení, ktoré verím príde čoskoro.
Igor
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Juraj Mokrý pred 3 rokmi
Vďaka Igor, za informácie, pekné zábery, ale najmä za úspešnú reprezentáciu slovenského volejbalu a rozhodcov.
Odpovedať