Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC

2. september 2022

V dňoch 20. - 29. 8. 2022 sa v rakúskom Badene uskutočnil kurz kanditátov na medzinárodných rozhodcov v plážovom volejbale (EBIRCC - European Beach Volleyball International Candidate Course). Slovenská republika mala na ňom zastúpenie v podobe nášho rozhodcu Jána Timka. Nižšie si môžete prečítať jeho report z tohto podujatia.

 


 

Milí kolegovia,

Môj sen sa stal skutočnosťou a ja som sa stal ďalším medzinárodným rozhodcom v plážovom volejbale. Ale poďme pekne od začiatku.

Počas posledných augustových dní som sa zúčastnil prvého Európskeho medzinárodného kurzu kandidátov na rozhodcov (EBIRCC), keďže kurzy kandidátov organizujú kontinentálne konfederácie.

Príchod do dejiska som mal naplánovaný na sobotu 20.8.2022 o 16:00 spolu s ďalšou kandidátkou Tetyanou Denshchyk z Ukrajiny. S Tetyanou sme sa počas tejto sezóny dosť spriatelili pískaním v Rakúsku, kde obaja pôsobíme ako rozhodcovia.

Tento plán zmenila potreba rozhodcov na 5. Európskych majstrovstvách Deaf a 1.Európskych majstrovstvách Deaf U19 v beachvolejbale v Badene pri Viedni. A keďže pozvanie na rozpískanie prijala aj Tetyana, tak sme cestovali už v piatok ráno. Počas dvoch finálových dní sme sa bavili s nepočujúcimi, a poviem Vám, úroveň bola veľmi vysoká. Turnaj končil v sobotu okolo 14:00, a tak sme mali čas na prijemné posedenie s následným obedom v jednej z reštaurácii v nádherných záhradách tohto prekrásneho historického mestečka.

Program školenia začínal po 16:00 previerkou angličtiny formou rozhovoru a malého testu z pravidiel. Otázky boli z Casebooku a aj keď nervozita vo vzduchu by sa dala krájať, myslím, že ich všetci zvládli bez väčších problémov. Nasledovala večera a voľný program, ktorý sme využili na malú prechádzku po meste.

Ďalšie tri dni sme strávili výkladom pravidiel, rozhodcovských inštrukcii, Casebooku, analýzou videí a v neposlednom rade protokolmi a reguláciami. Keďže sme mali na starosti počas turnaja aj zápis a e-zápis, tak aj tomu bola venovaná pozornosť. Poslednou náplňou bola činnosť čiarového rozhodcu.

V stredu 23.8.2022 nás čakala ďalšia skúška, a to z pravidiel. Začínali sme po praktických ukážkach v dejisku turnaja. Od 20:00 do 22:00 sme sa potili a hľadali to správne riešenie na kladené otázky v teste. Dobre sami viete, aké to je keď máte pred sebou test na seminári/kurze. Cítil som sa miestami ako malý školáčik na päťminútovke z matematiky... akurát trvala trošku dlhšie.

Nasledovala praktická časť a participácia na Turnaji FIVB World Beach Pro Tour BADEN FUTURE od 24.8. do 28.8.2022. Všetky tieto činnosti sme si vyskúšali od prvého a druhého rozhodcu, cez zapisovania e-zápisu a papierového zápisu až po čiarového rozhodcu. Rôznorodosť týchto funkcii nám mala pomôcť viac pochopiť úlohy a zodpovednosti všetkých z rozhodcovského tímu.

Mne sa dostali celkom pekné delegácie. Ako prvý rozhodca som pískal štyri zápasy, dva zápasy som pískal ako R2. Najviac som mal zapisovania, a to elektronického zápisu 6-krát a papierového zápisu 4-krát. Čiarového rozhodcu som robiť nemusel, a to z dôvodu, že s našim lektorom som sa stretol pred týždňom vo Viedni na Nations CEV Cupe, kde pôsobil ako supervisor a chcel vidieť v akcii ostatných kandidátov.

Počas turnaja nám dávali po skoro každom zápase naši lektori feedback. Prízvukovali nám, že sme jeden tím, a preto musíme viac komunikovať. Keď si si istý chybou, tak ju odpískaj. Ak nie máš tam dvojku a čiarových, pokojne si ich zavolaj a spýtaj sa, ako to videli oni. Obaja rozhodcovia by mali anticipovať akým smerom sa uberá herná situácia a podľa toho by sa mali koncentrovať na svoje úlohy, hľadanie správneho uhlu, pohyb od akcie k akcii, atď.

Prvý rozhodca - čo sa deje s loptou, keď je to dvoják alebo ťahák, treba ho odpískať. Riadenie podávačov aj rakers. Hard driven ball, zdržiavacie taktiky, treba byt chytrý. Ale zas nie sme policajti. Nechajte hráčov dýchať, ale trestajte, keď si to zaslúžia.

Druhý rozhodca - koncentrácia na sieť, podpora a podávanie správnych informácii R1. Pozícia po dokončenej rozohrávke. Riadenie návratu družstiev po prerušeniach a intervaloch hry.

Čiarový rozhodca - môžete sa hýbať, tak sa hýbte. Čistenie čiar, zarovnávanie piesku, po nejakej akcii v oblasti čiar, ak je to potrebné. Čistenie čiar v rohoch ihriska. Small touch a touch len keď si si 100 % istý.

Správanie sa rozhodcov - keď dostaneme promo oblečenie a čiapku, treba to nosiť od ranného odchodu z hotela až po večerný návrat do hotela. Sponzor to zaplatil, tak chce vidieť reklamu. Tak isto reklamne bannery držať čisté, žiadne spotené uteráky a unavení diváci.

Rozhodcovia sú aj učitelia - na turnajoch sú deti ako podávači, upravujú ihrisko, ďalej kurt manageri, treba ich viesť, nie im nadávať. Niekedy sú tam celé dni a nedostanú za to skoro nič.

Toto školenie a celý turnaj bol skvele zorganizovaný a všetci kandidáti, lektori aj staff sa snažili a ťahali za jeden povraz. Kandidáti pochádzali z 20 krajín Európy. A aj keď sme boli všetci rozdielni, jeden cieľ nás spojil a my sme vytvorili skvelý tím. Navzájom sme sa podporovali, povzbudzovali, fandili sme jeden druhému, zabávali a užili sme si každú jednu chvíľu.

A takto spolu sme pokračovali aj na záverečnom vyhodnotení a ceremónii, kde nám lektori Geir Dahle (NOR), Oana Sarb (ROU), a tiež prezidentka rozhodcovskej komisie Zorica Bjelic (SRB) odovzdali certifikáty FIVB o úspešnom absolvovaní medzinárodného rozhodcovského kurzu. Všetci sme to následne oslávili spoločnou večerou a samozrejme neskôr oslavou bez vrchnosti.

Moje pocity? Ešte stále tomu nemôžem uveriť, že som sa stal súčasťou spoločnosti medzinárodných rozhodcov. No splnil sa mi veľký sen. Aj keď som len na začiatku medzinárodnej kariéry rozhodcu v plážovom volejbale, verím že krok za krokom sa dostanem k môjmu ďalšiemu veľkému cieľu.

Samozrejme, že si uvedomujem, že je to aj pre mňa veľký záväzok k vzornej a úspešnej reprezentácii nasej krajiny.

P.S.: "Nezabudnite, že ste na začiatku, ostaňte na zemi, a jedine krok za krokom sa dostanete na Olympiádu!" (Z. B.)

Ďakujem za pozornosť.

Fotogaléria

OBRÁZOK: Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC OBRÁZOK: Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC OBRÁZOK: Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC OBRÁZOK: Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC OBRÁZOK: Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC OBRÁZOK: Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC OBRÁZOK: Ján Timko úspešne absolvoval EBIRCC

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Igor Schimpl pred 1 rokom

Igor Schimpl

Blahoželám Janči a prajem veľa šťastia a úspechov v ďalšej kariére. Samozrejme je to nielen úspech, ale aj záväzok – voči AVR, SVF, ale najmä kolegom rozhodcom u nás doma, ktorým treba odovzdať maximum získaných informácií a poznatkov, aby aj oni a aj vďaka Tebe vedeli napredovať.

Odpovedať

Danica Viktoríni-Lisá pred 1 rokom

Danica Viktoríni-Lisá

Skvele Janko, super, blahozelam :)))

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: