Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Konferencia SVF v Poprade aj so zastúpením AVR

15. september 2020

Dňa 15. septemtra 2020 sa v Poprade konala Konferencia SVF, v rámci ktorej sa okrem iného hodnotil predchádzajúci rok a bola zverejnená Výročná správa SVF za rok 2019. Za Asociáciu volejbalových rozhodcov bol delegátom konferencie Prezident AVR Igor Schimpl, ktorý predniesol Správu o činnosti rozhodcov.

Oba tieto dokumenty nájdete v prílohe. Vo Výročnej správe SVF sa činnosti rozhodcov venuje časť 4. 4. Činnosť komisie rozhodcov.

Celé znenie časti venovanej rozhodcom

4.4. ČINNOSŤ KOMISIE ROZHODCOV

Asociáciu volejbalových rozhodcov v aktuálne sezóne reprezentovalo v medzinárodných súťažiach celkom 10 medzinárodných rozhodcov – spomedzi nich 2 dámy. Celkovo sa zúčastnili, resp. rozhodovali 30 stretnutí na medzinárodnej scéne.

Naši medzinárodní rozhodcovia počas aktuálnej sezóny boli delegovaní na celkovo 47 podujatí – či už jednotlivých stretnutí v rámci pohárových súťaží CEV, rôznych fáz kvalifikácií európskych šampionátov, záverečných turnajov majstrovstiev Európy. Počty delegácií sú ovplyvnené vlaňajšou zmenou v organizácii medzinárodných súťaží – Svetová liga sa zmenila na Volejbalovú ligu národov a s tým súvisí aj zmena a reorganizácia Európskej ligy, a teda a j počty delegácií pre rozhodcov.

Vo VLN zo Slovenska zostal zapojený iba Juraj Mokrý, ktorý svojím účinkovaním v minulej sezóne opäť potvrdil to, že patrí do úzkej svetovej rozhodcovskej špičky. Aj jeho nastávajúce nominácie v tejto súťaži – osobitne nominácia na záverečnú finálovú časť tejto súťaže do USA je toho nespochybniteľným dôkazom.

Veľmi dobrou príležitosťou na získavanie skúseností, hlavne pre kolegov vo funkcii čiarových rozhodcov, boli predovšetkým stretnutia skupiny kvalifikácie ME mužov, ktorých jednotlivé stretnutia sa uskutočnili v priebehu prvej polovice tejto končiacej sa sezóny. Každé účinkovanie na takýchto podujatiach je dobrou školou a malo by byť motiváciou pre mladších kolegov na získavanie skúseností a rast výkonnosti. Je na škodu veci, že aj pre takéto atraktívne stretnutia je problém nájsť záujemcov do pozície čiarových rozhodcov. Tu sa natíska otázka motivácie a záujmu o činnosť rozhodcu a aktivitu v tejto pozícii, hlavne zo strany mladších členov AVR. A predovšetkým v súvislosti s nadchádzajúcou prípravou na organizáciu skupiny a playoff stretnutí Majstrovstiev Európy žien v auguste a septembri 2019 v Bratislave, ako najvyššej úrovne súťaže na európskom kontinente. Je aj teraz potrebné povedať, že práve takáto príležitosť, byť aktívny v pozícii čiarového rozhodcu na takomto podujatí, by mala byť špeciálnym motivačným stimulom pre tých, ktorí to s rozhodcovskou činnosťou aj v budúcnosti myslia vážne.

V súvislosti so snahou vedenia CEV o zníženie počtu rozhodcov a istým tlakom o ich čiastočnú profesionalizáciu je potrebné zo strany medzinárodných rozhodcov dbať o plnenie všetkých požiadaviek CEV na aktivitu vo vzdelávaní sa a starostlivosť o svoj športový výzor.

V tomto roku dosiahne vek 55 rokov – limit pre zaradenie do zoznamu MR Pavel Vaško a na konci roku ukončí svoju medzinárodnú kariéru. Aj z tohto dôvodu je potrebné využiť príležitosť na vyslanie ďalšieho adepta na medzinárodný odznak na medzinárodný kurz kandidátov. V tomto roku budeme v rámci finálového turnaja M-SR juniorov opäť pre pozvaných rozhodcov licencie A organizovať preskúšanie resp. výber možných účastníkov medzinárodného kurzu. Zmena organizácie zasiahla aj do medzinárodných kurzov, keď už tieto kurzy neorganizuje FIVB, ale kontinentálne federácie, v našom prípade CEV. Informácie o možných kurzoch zatiaľ nie sú k dispozícii.

V sezóne sme dostali možnosť vyslať na mládežnícke turnaje reprezentačných družstiev do zahraničia v rámci organizácie MEVZA ďalších mladých rozhodcov na turnaje reprezentačných družstiev ktoré boli zároveň kvalifikačnými turnajmi ME jednotlivých mládežníckych kategórií. Ako už tradične v exponovanom čase koncoročných sviatkov a začiatkom roku 2019 boli na ne nominovaní Filip Moravčík, Lucia Poláčiková, Fedor Tiršel. Vzhľadom na nedostatok záujemcov aj pre túto úroveň turnajov, ako stvorenú pre získavanie aj medzinárodných skúseností, musel dokonca na časť turnaja organizovaného v Púchove zaskakovať dokonca aj Juraj Mokrý. V rámci súťaží MEVZA naši medzinárodní rozhodcovia odrozhodovali celkom 23 stretnutí, v základnej fáze vo dvojiciach. Vo finálovej časti sa Igor Schimpl a Igor Porvazník stali prvými rozhodcami finálových stretnutí celej súťaže MEVZA v mužskej, resp. ženskej časti. Aj to je opäť vizitka kvality slovenských medzinárodných rozhodcov.

Tradičnou čerešničkou na torte v činnosti našich medzinárodných rozhodcov bolo už v úvode aktuálnej sezóny účinkovanie Juraja Mokrého na majstrovstvách sveta žien v Japonsku, ktoré vyvrcholilo jeho nomináciou ako prvého rozhodcu na finálové stretnutie Srbsko, Taliansko. V rámci klubových súťaží je to Jurajovo ďalšie účinkovanie ako prvého rozhodcu v nadchádzajúcom finálovom zápase Ligy šampiónov mužov v máji v Berlíne. Aj teraz nám prichodí zablahoželať mu k výkonom a poďakovať za skvelú reprezentáciu Slovenska a slovenských rozhodcov. Náš tradičný medzinárodný turnaj RCO bude v tomto roku už 20. ročníkom. Na jubilejnú edíciu sa črtá lepšia zostava zahraničných družstiev rozhodcov. Pozvané boli družstvá z Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny a Srbska. Dúfam, že hlavne zo strany našich rozhodcov bude o turnaj aj tento rok dostatočne silný záujem. Organizovanie turnaja novými organizátormi v novom prostredí by malo byť motivujúce pre bohatú aktívnu účasť.

Tak isto ako v minulej sezóne vo funkcii rozhodcovských delegátov CEV pôsobili Štefan Hank a Peter Bajči. Vzhľadom na zmenu systému nominácií na jednotlivé podujatia sa celkovo znížil počet všetkých nominácií do úlohy rozhodcovského delegáta. Napriek tomu dve nominácie na semifinále ženskej Ligy šampiónov a dva turnaje kvalifikácie ME v mládežníckych kategóriách sú dokladom ich ukotvenia v zbore delegátov CEV. Systém hodnotenia v priebehu sezóny prostredníctvom sledovania zápasov a výkonov rozhodcov na webovej stránke Eurovolley.tv sa bohužiaľ stal štandardom a stráca sa tak priamy styk s rozhodcami, hlavne s kandidátmi na MR. Pretrvávajúci systém obmedzenia práce s rozhodcami aj priamo na jednotlivých podujatiach je na škodu veci.

Výzvou pre budúce obdobie je vybrať vhodných kandidátov na účasť na medzinárodnom kurze kandidátov na medzinárodných rozhodcov a vo vnútri asociácie posilniť konkurenciu a tlak na vývoj a prácu na sebe s cieľom byť medzinárodným rozhodcom

Súbory na stiahnutie

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Zatiaľ nikto komentár nepridal – buď prvý.

Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: