Lukáš Královič v dvadsiatke mladých európskych talentov
18. október 2017V dňoch 13.-15. októbra 2017 sa slovinskom Blede konal seminár Európskej komisie rozhodcov CEV pre mladých talentovaných rozhodcov. Pozvaných bolo celkovo dvadsať rozhodcov a medzi nimi nechýbal ani zástupca Slovenska - Lukáš Královič.
V programe seminára zazneli rôzne témy a účastníci pracovali v rámci viacerých worshopov. Prednášajúcimi boli Luciano Gaspari (prezident ERC), Zorica Bjelic (sekretárka ERC), Zoran Nikolovski (sekretárEurópskej lekárskej komisie) a traja renomovaní rozhodcovia - Susana Maria Rodriguez Jativa (ESP), Fabrizio Pasquali (ITA) a Vladimir Simonovic (SRB).
Témami seminára boli okrem iného zvládanie stresu, koncentrácia, vplyv nových technológií na umenie rozhodovať, príprava pred stretnutím, práca druhého rozhodcu, ako aj vodcovstvo a kmunikácia pri rozhodovaní na najvyššej úrovni.
Nižšie nájdete krátku správu od Lukáša - ďakujeme!
Kolegovia,
Dovoľte mi krátke zhrnutie zo seminára organizovaného ERC pre mladých medzinárodných rozhodcov, ktorý sa uskutočnil v dňoch 13.102017 až 15.10.2017 v Blede v Slovinsku. Seminár bol zameraný primárne na otázky zvládania stresu, mentálnej prípravy na zápas, ako aj ďalších aspektov, ktorými by sa mala dosiahnuť vyššia úroveň kvality nášho rozhodovania.
Prednášajúcimi boli zástupcovia vedenia Komisie rozhodcov CEV Luciano Gaspari (president) a Zorica Bjelic (secretary), doktor Zoran Nikolovski, a skúsení medzinárodní rozhodcovia Maria S. R. Jativa, Fabrizio Pasquali a Vladimir Simonovic.
V piatok sme mali po príchode zoznamovaciu a organizačnú časť seminára, po ktorej nasledoval úvodný príhovor prezidenta Gaspariho. Ten zdôrazňoval najmä moderný charakter volejbalu, ktorému sa rozhodcovia musia prispôsobiť. Upozorňoval na potrebu, aby rozhodcovia počas zápasu pôsobili pozitívne, t.j. usmievali sa. Nie však v každej situácii!
Sobota bola zameraná primárne na spôsoby mentálnej prípravy na zápas ako aj zvládanie stresu (či už pred zápasom alebo počas neho). Hoci každý si musí nájsť jemu najlepšie vyhovujúci spôsob, všeobecne sa odporúča najmä spomalenie intenzity dýchania (nádych nosom, zadržanie dychu, výdych ústami – s privretými perami). Ak je to počas zápasu, je potrebné si dať pozor na viditeľnosť takéhoto dýchania (čo môže naznačovať nervozitu), a takéto dýchanie urobiť napríklad pri signalizácii povolenia podania, kedy to nie je viditeľné. Odporúča sa zároveň určitá rutinná príprava na zápas (napr. počúvanie pozitívnej hudby, určitá aktivita alebo pod. – u každého individuálne). Okrem toho sme sa venovali aj moderným technológiám vo volejbale a ich vplyvu na rozhodcov.
V sobotu aj v nedeľu sme sa následne venovali viacerým praktickým a často otvoreným otázkam. Niektoré z nich sa pokúsim zosumarizovať:
V niektorých situáciách (za predpokladu, že 1. rozhodca si je istý svojim rozhodnutím) nie je vhodné čakať na signalizáciu čiarových rozhodcov, ale rozhodnúť okamžite. Signalizácia však nemá byť rýchla, ale rovnaká – konštantná ako počas celého zápasu.
Zdôrazňovalo sa, aby sme nepískali nesprávne postavenie pri skorom výbehu nahrávača, ak ide len o pár centimetrov. Novinkou však pre mňa bolo napr. odporúčanie nenápadne upozorniť takéhoto nahrávača. Vždy som to totiž vnímal, že by sme nemali predchádzať chybám – iba ich identifikovať a následne odpískať.
Striktne sa zdôraznilo, aby sme sa po zápase nerozprávali s trénermi na hracej ploche resp. pri stolíku zapisovateľa (čo sa stáva najčastejšie). V prípade ak nás oslovia, slušne treba povedať, že musíme dokončiť svoje povinnosti a porozprávať sa môžeme vonku.
Zatiahnutie siete hráčom po neúspešnej rozohrávke je potrebné posudzovať citlivo. Vo väčšine prípadov by malo stačiť jemné popísknutie na hráča.
Pri udeľovaní kariet by sme mali byť maximálne pokojní a kľudní, bez prejavu akejkoľvek emócie.
Držanie tela a celkový postoj sú dôležité. Treba sa vyvarovať akýmkoľvek pohybom, ktoré by mohli pôsobiť nervózne, ako napr. hranie sa s rukami, prílišné vkláňanie sa, výrazné dýchanie a pod.
Pitie vody počas zápasu je povolené. Odporúča sa, aby si prvý rozhodca zobral so sebou fľašku s vodou. Pri pití je potrebné sa odvrátiť od kamery.
Vedie sa diskusia, či je možné aj po novej lopte (replay) striedať. Napriek tomu, že prednášajúci boli názoru, že to nie je možné (nakoľko opakovaná rozohrávka je len pokračovaním prerušenej rozohrávky), oficiálne stanovisko je, že to je možné. Aj pri viacerých iných veciach sa konštatovala nejednoznačná prax; pričom sa priamo povedalo, že mnohé závisí od konkrétneho rozhodcovského delegáta (čo teda nie je najšťastnejšie).
Oficiálnu správu zo seminára môže nájsť na nasledovnom linku: http://cev.lu/News.aspx?NewsID=26255&TagType=0&TagContent=0&ID=0&Paging=0&Sd=1%2F1%2F1900&Ed=1%2F1%2F1900
Lukáš
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Zatiaľ nikto komentár nepridal – buď prvý.