Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého

13. september 2022

V dňoch 26. augusta až 11. septembra 2022 sa v Poľsku a Slovinsku konajú Majstrovstvá sveta mužov. Zástupcov na turnaji má aj Slovensko. Jedným z delegátov je čestný prezident SVF Ľubor Halanda a neutrálnym rozhodcom Juraj Mokrý. Práve on sa nám pokúsi občasnými správami priblížiť dianie z paluboviek i "spoza opony".

13. 09. 2022

Dobojované! Poliaci síce v sobotu semifinále zvládli, keď zdolali Brazíliu 3:2, avšak v nedeľu už na Talianov nestačili. Oba súboje priniesli divákom fantastický volejbal a tí si to v hale, a myslím, že aj pri obrazovkách, naplno užili. Po víťaznom bode v semifinále som mal pocit, že hala Spodek odletí ako lietajúci tanier. Nebolo počuť vlastného slova, hluk interferoval aj so samotným dýchaním. Fantázia ! Ak niekedy budete mať šancu ísť sa pozrieť do Poľska na volejbal, keď hrajú ich "miláčikovia", určite to využite. Zimomriavky pri odspievanej hymne, oslabený sluch ešte 12 hodín po zápase, ale určite ostanete nabití pozitívnou energiou. V sobotu sme sa s Vladom zapotili, ale myslím si, že sme to zvládli. O niečo jednoduchšie to mali kolegovia Denny a Hamid v druhom semifinále, kde Taliani jednoznačne porazili Slovincov 3:0. A hoci by sa zdalo, že Poliaci majú pred finále o tri hodiny viac na rekonvalescenciu, nakoniec sa to ukázalo počas nedeľného finále úplne naopak.
Na delegáciu sme si museli počkať až do rána - nakoniec nás len vymenili - súboj o bronz dostali Hamid Alrousi s Denny Cespedesom, a ja s Vladom sme rozhodovali finále. Po 8 rokoch som sa tak vo finále MS mužov objavil opäť - v roku 2014 tiež v Katoviciach v stretnutí POL-BRA som bol ako rezerva, teraz ako jednotka. Stefano Cesare ani Shin Muranaka sa nakoniec vo finálovej štvorke nepredstavili, čo ma mrzelo, nakoľko svojimi výkonmi počas turnaja by si to zaslúžili. Ale to je zrejme len môj názor a naši "šéfovia" sa rozhodli inak.
Katovice žili volejbalom celý deň - slovinskí a najmä poľskí fanúšikovia sa pripravovali na vyvrcholenie turnaja zodpovedne. A potom to prišlo. Burácajúca hala po štvorsetovom víťazstve Brazílie nad Slovinskom tak trochu očakávala tretí titul Poliakov po sebe. Hoci prvý set vyhrávali Taliani v koncovke už o tri body, nakoniec sa za neuveriteľnej podpory hľadiska tešili z víťazstva v prvom sete Poliaci. A zdalo sa, že idú jasne za svojim cieľom. Taliani sa však nevzdali, práve naopak - to, čo predvádzali, označovali niektorí odborníci za "kozmický" volejbal. Na rozdiel od trápiacich sa a zrejme aj psychicky vyčerpaných Poliakov (po päťseťákoch vo štvrťfinále proti USA a v semifinále proti BRA) sa volejbalom bavili a bolo na nich vidieť viac uvoľnenia a pozitívnej energie. Zvládli to bravúrne. A čo je na tom najkrajšie - ocenili to aj diváci. Nielenže po skončení stretnutia nádherným spôsobom vytlieskali domácich hráčov - vicemajstrov sveta, ale ako počas Talianskej hymny tak aj počas odovzdávania medailí ocenili aj kvality súpera. Voľba na poslednú chvíľu dať turnaj do Poľska a Slovinska sa preto jednoznačne ukázala ako dobrá. Som rád, že sme to s Vladom zvládli aj my, samozrejme vždy sa nájdu chyby, ale nakoniec obe strany aj organizátori úprimne poďakovali za náš výkon.
Ráno cesta na letisko v Krakove po auto ubehla ako voda a potom už najrýchlejším možným spôsobom opäť do práce. Tešila ma Vaša podpora, za ktorú touto cestou veľmi pekne ďakujem.
Pozdravujem a tešme sa spoločne na prenosy zo ženského šampionátu, ktorý sa začne už o necelé dva týždne postupne v Holandsku a Poľsku!

 

10. 09. 2022

Poznáme všetkých semifinalistov. Tak by sa asi dalo začať. Po ďalšom hracom týždni, kedy sa v Ljubljane a v Gliwiciach odohrali osemfinálové a štvrťfinálové stretnutia, už vieme, že dnes a zajtra sa v súbojoch o medaily stretnú štyri družstvá - Poľsko, Brazília, Taliansko a Slovinsko. Ale poďme pekne po poriadku...

Presun do Katovíc špeciálom spolu so štyrmi družstvami bol bezproblémový, večer okolo deviatej sme dorazili do hotela a zvítali sa s miestnymi rozhodcami. Hotel v centre Katovíc ponúka možnosti prechádzok po meste a napomáhalo tomu aj vcelku príjemné počasie. V piatok sme mali krátke stretnutie a inak sme strávili pekný oddychový deň. Na kontrole v hale sme boli až v sobotu podvečer - nádherná aréna v Gliwiciach sa postupne "obliekala" do farieb majstrovstiev sveta. Okrem toho sme stihli absolvovať vyše trojhodinovú prehliadku koncentračného tábora v Osvienčime a v BIrkenau - ešteže to nebol hrací deň, pretože emócie boli veľmi silné. Nuž a v nedeľu nás už čakali dva osemfinálové súboje. V stretnutí USA vs TUR som bol ako rezervný rozhodca a následne v stretnutí POL vs TUN ako merač času. To prvé stretnutie bolo prekvapivo vyrovnané, nakoniec však v piatom sete Američania dominovali. Emócie vyvolalo jedno rozhodnutie challenge - niekedy ani tento systém nevyrieši všetky problémy...

Voľný pondelok sme využili výletom do Krakowa - stiahol som vlakom mimoeurópskych rozhodcov na výlet a naozaj sme si ho užili. Utorok bol opäť hracím dňom - pôsobil som ako druhý rozhodca spolu s Dennym Cespedesom v stretnutí Brazília-Irán. Až na prvý set bolo stretnutie vyrovnané, ale nakoniec ho úspešne zvládli Brazílčania a víťazstvom 3:0 sa posunuli do štvrťfinále, v ktorom sa neskôr stretli s Argentínou (tá zdolala prekvapivo tiež pomerom setov 3:0 Srbsko). Nuž a vo štvrtok nás čakali dve štvrťfinálové stretnutia - juhoamerické derby BRA vs ARG a súboj domácich Poliakov s USA (v základnej skupine vyhrali Poliaci 3-1). Spolu s Dennym Cespedesom sme rozhodovali stretnutie BRA-ARG - nakoniec sa Argentínčanom nepodarilo zvládnuť štvrtý set a tak vyhrali Brazílčania. Tí sa stretnú dnes v prvom stretnutí s Poliakmi, ktorí vyradili USA po veľmi dramatickom a vyrovnanom stretnutí 3-2 pred vypredanou arénou (vyše 12.000 divákov).  Mysleli sme si, že ho stihnú aj dvaja rozhodcovia zo Slovinska (Vlado Simonovič a Hamid Alrousi), avšak tí zostali uväznení v lietadle po pristátí takmer 3 hodiny kvôli silnému dažďu a výpadku prúdu na letisku v Katoviciach. Veľmi príjemná však bola prekvapivá krátka návšteva Fransa Loderusa, ktorý s nami strávil obe stretnutia aj pekný večer v hoteli. Zaspomínali sme aj na šampionát spred 8 rokov, kedy sme s ním a so Shinom Murakankom cestovali na otvárací zápas POL - SRB na národný štadión do Varšavy.

Včerajšom sme strávili oddychovo a podvečer aj návštevou múzea pivovarníctva v meste Tychy.

Nuž a dnes sa šampionát vracia do Katovíc, Mekky poľského volejbalu. A určite sa všetci máme na čo tešiť - v prvom semifinále POL - BRA od 18.00 hod. budem asistovať ako dvojka Vladovi Simonovičovi a neskôr si pozrieme zápas SLO - ITA, ktorý budú viesť Denny Cespedes a Hamid Alrousi.

Držte nám prosím palce, aby turnaj vyvrcholil športovo a bez nášho zviditeľňovania sa.

Pozdravujem a pekný víkend,

Juraj

31. 08. 2022

Ahoj ešte z Ľubľany!

Dnes je posledný hrací deň základných skupín a keďže som bol delegovaný hneď na prvý zápas, využívam časový priestor, aby som sa Vám pred zajtrajším presunom do Katovíc ozval ešte raz z Ľubľany.

O prvých dvoch dňoch som Vás informoval v prvom hlásení, teraz je čas na sumarizáciu zvyšných štyroch dní. Počas nich som postupne rozhodoval ako jednotka v stretnutí Slovinsko - Francúzsko (2:3) za asistencie Vlada Simonoviča, ako dvojka v stretnutí Argentína - Holandsko (2:3), kde som pomáhal Nondasovi Gerohodorosovi, opäť ako dvojka v zápase v zápase Brazília - Katar (3:0) po boku Waltera Veru a dnes napokon ako jednotka spolu s Wojtekom Maroszekom v zápase Argentína - Egypt (2:3). Ako vidíte podľa výsledkov, nenudili sme sa. Okrem toho som bol vždy aj rezerva, keď som bol druhým rozhodcom, takže dni ubehli ako voda.

Pristavím sa pri stretnutí Slovinsko - Francúzsko - zápas ako remeň, domáci fanúšikovia  po zápase vytlieskali svojich miláčikov ako keby boli vyhrali (tie dva sety im v podstate zaručili postup a účasť v play-off. Išlo zatiaľ o najväčšiu divácku návštevu tohto šampionátu, kedy bola prekonaná aj hala Spodek v Katoviciach (oficiálne 11.112 divákov). V zápase sa vyskytli aj zaujímavé situácie, ale myslím, že sme to zvládli a nakoniec boli všetci spokojní.

Argentína odohrala všetky tri stretnutia v piatich setoch, dve prehrala (s Iránom aj Holandskom) a dnes s nožom na krku vyhrali nad bojovným Egyptom. A k zápasu Brazília - Katar len toľkoto - Brazília hrala dosť slabo a nedôratzn, čo ich skoro mohlio stáť aj prehratý set - nakoniec to uhrali za 3 body a postupujú z oprvého miesta v skupine.

Nasadenie na play-off je tak trochu rébus - jednotka bude Poľsko, dvojka bude Slovinsko a nasledovať bude poradie podľa spoločnej tabuľky zo všetkých skupín. Takže až dnes večer po poslednom zápase sa dozvieme, kto s kým a kde bude hrať. Isté je, že s Dennym Cespedesom odlietame zajtra večer spolu s niektorými družtsvami do Katovíc a turaj bude od soboty pokračovať tu v Slovinsku a od nedele aj v Poľsku (Gliwice).

Chvíle voľného času, ktorých nebolo až tak veľa, som využil na dlhé rýchle prechádzky v okolí - hotel je v blízosti lesoparku a doteraz bolo počasie veľmi pekné, takže sa dalo vyžiť aj takýmto spôsobom. Podarilo sa mi dôjsť aj do 6 km vzdialeného centra a vychutnať si  príjemnú ešte letnú atmosféru hlavného mesta Slovinska. A museli sme si nasadiť rúška, nakoľko jeden z našich sprievodcov bol testovaný pozitívne na koronavírus - dúfajme, že to nikto z nás nedostal...

Držte preto prosím palce a všetkých pozdravujem,

Juraj

27. 08. 2022

Ahoj z Ľubľany!

Tohtoročný svetový šampionát mužov je do veľkej miery poznačený vojenskou agresiou Ruska na Ukrajine. Jedným z jej dôsledkov bolo aj rozhodnutie FIVB odobrať Rusku dlho pripravované MS a po hľadaní usporiadateľov sa toho nakoniec ujalo Poľsko a Slovinsko. Kým Poľsko bude hostiť aj finálovú štvorku, Slovinsko si predsa len ukrojilo väčšiu časť koláča, nakoľko počas skupinovej fázy hostí až štyri zo šiestich skupín. Moje pôsobenie a začína práve v Ľubľane, v hale Stožice. Po základnej časti sa spolu s Dennym Cespedesom presúvame do Glivíc a obaja ostávame aj na finálovú časť v Katoviciach. Dátum je asi to jediné, čo z pôvodných MS ostalo. Okrem zmeny usporiadateľov sa aj zásadne upravil formát, kedy hneď po základných skupinách sa bude pokračovať play off od osemfinále. A Rusko bolo nahradené paradoxne práve Ukrajinou, ktorá bola vo svetovom rankingu na najbližšom mieste.

Postupne sme sa v stredu 24. augusta poschádzali. Prílet tesne pred turnajom nebýval v FIVB zvykom, nevýhodné je to najmä pre rozhodcov z iných časových pásem, nakoľko nemajú dostatok času na aklimatizáciu. Ale sme tu na to, aby sme bojovali. Do Ľubľany na prvú časť bolo delegovaných desať rozhodcov (okrem mňa ešte Wojtek Maroszek, Vladimir Simonovič, Denny Cespedes, Nondas Gerohodoros, Walter Vera, Hector Ortiz, Wael Kandil, Erdal Akinci a Hamid Alrousi), dvaja rozhodcovia challenge (Nathanon Sowapark a Michail Themelis), dvaja rezervní rozhodcovia zo Slovinska (Sanja Miklošič a Blaž Markelj, budú merať čas) a dvaja rozhodcovskí delegáti/"kouči" (Guy Bradburry a Willy Paredes).

Po štvrtkovom teoretickom mítingu s analýzou viacerých videosekvencií z posledného ročníka VNL a večernom praktickom nácviku, kde sme dostali aj nové uniformy, sme sa včera naplno rozbehli - hneď prvé stretnutie bolo dramatické a kvalitné - skončilo sa tesným víťazstvom Brazílie nad Kubou. Je smutné, že takýto zápas pritiahol do haly len okolo 400 divákov. Našťastie na poslednom stretnutí medzi domácimi Slovincami a bojovným Kamerunom už prilákalo takmer 7000 divákov, ktorí vytvorili fantastickú atmosféru a oslavovali zaslúžené víťazstvo svojich reprezentantov 3:0. Medzi divákmi bolo takmer 1500 požiarnikov, ktorí vstupenky dostali ako poďakovanie za ich nasadenie počas nedávnych letných požiarov v slovinských horách na hraniciach s Talianskom. A to sa môžeme tešiť, že na nedeľnom zápase proti úradujúcim olympijským víťazom a víťazom tohtoročnej volejbalovej ligy národov Francúzom sa očakáva divákov ešte viac. Ja som sa predstavil ako dvojka v stretnutí Francúzsko vs Nemecko a asistoval som Hamidovi Alrousimu. Hoci Nemci v koncovkách druhého a tretieho setu viedli s viacbodovým náskokom (v druhom dokonca 24:20), nakoniec si to Francúzi ustrážili a vstúpili do turnaja víťazstvom 3:0. Rovnakým výsledkom skončilo aj stretnutie medzi Japonskom a Katarom.

Turnaj sa hrá viac menej podľa pravidiel FIVB, t.j. družstvá si menia strany, majú po dva oddychové časy a bez TTO, akurát medzi 2. a 3. setom je 5-minútová prestávka. Z VNL sa zachovalo meranie času medzi rozohrávkami (15 sekúnd) a tu v Slovinsku aj obrátená hracia plocha, t.j. prvý rozhodca má za chrbtom lavičky aj stolík zapisovateľa. Vyžaduje si to delegovanie aj tretieho rozhodcu, ktorý má okrem úloh rezervného rozhodcu aj komunikovať s lavičkami a riešiť prípadné problémy pri striedaniach a challengoch. No a samozrejme ostala aj rezerva, aj keď ten sedí (hoci v uniforme) mimo súťažného priestoru.

Dnes budem práve tretím rozhodcom v dvoch stretnutiach - IRI vs ARG a následne ITA vs CAN.

Držte prosím palce a po čase sa opäť ozvem.

Pozdravujem

Juraj

Fotogaléria

OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého.jpg OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého OBRÁZOK: MS mužov 2022 očami Juraja Mokrého

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Igor Schimpl pred 2 rokmi

Igor Schimpl

Bravo Juraj, dodatočne blahoželám a ďakujem za reprezentáciu !

Odpovedať

Robo Rus pred 2 rokmi

 Robo Rus

Juraj obrovská radosť, veľká gratulácia a obdiv. Výborný výkon v úžasnej atmosfére. Aspoň niekedy môže byť človek pyšný, že pozná takú osobnosť. Skvelá reprezentácia.

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: