Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Naši rozhodcovia na VNL

25. júl 2023

V roku 2023 sa opäť predstavia naši rozhodcovia aj v prestížnej volejbalovej lige národov (VNL). Igor Porvazník bude v dňoch 13.-18. júna 2023 na ženách v Hongkongu a Juraj Mokrý najskôr na ženách v Turecku (30.5.-4.6.), potom na mužoch v Holandsku (20.-25.6.2023) a na záver vo finále mužov v Poľsku (19.-23.7.2023). Nižšie nájdete informácie z týchto podujatí priamo od zainteresovaných z prvej ruky.

Juraj Mokrý - Antalya (TUR)

Prvý týždeň súťaže žien, nový elektronický zápis, nový systém challenge. Toľko stručne na úvod. Ako každý začiatok, istý čas trvá, kým sa podarí vychytať všetky muchy. FIVB sa rozhodla zmeniť poskytovateľa elektronického zápisu ako aj systému videoverifikácie, pričom cieľom je najmä zefektívnenie a kvalitnejšia prezentácia športu. Antalya nás privítala upršaným počasím, ktoré sa tu držalo takmer celý týždeň. Družstvá TUR, SRB, USA, THA, ITA, CAN, POL a THA nebili v plných zostavách, no napriek tomu sa bolo na čo pozerať. Oproti vlaňajšku bolo opäť pár zmien aj v pravidlách, čo bolo výzvou nielen pre družstvá, ale aj pre nás:

  • zmeny v protokole pred stretnutím
  • výmena strán len medzi 2. a 3. setom (pre piatym nemožnosť výberu strán, v piatom bez zmeny strán)
  • prestávka medzi 2. a 3. setom predĺžená na 5 minút
  • každé družstvo má právo na maximálne 1 TO do dosiahnutia 12. bodu v sete, následne opäť maximálne 1 TO do konca setu
  • z challengu vypadol in/out - informáciu o dopade lopty dostáva prvý rozhodca priamo na tablet (in - zelená farba, out - modrá farba) s cca 1-2 sekundovým oneskorení, avšak len v prípade, že lopta dopadne v tesnej blízkosti čiary; následne TV zaradí animáciu priamo do opakovaného záberu
  • otočené ihrisko voči kamerám - lavičky a stolík zapisovateľa sú oproti hlavnej kamere, prvý rozhodca tým pádom pri lavičkách - preto bol zavedený 3. rozhodca, ktorý sedí pri stolíku a v prípade potreby zasahuje do diania
  • rovnako ako vlani sa testuje aj maximálne 15 sekundové prerušenie medzi rozohrávkami. Nie vždy sa to však najmä kvôli potrebe utierania podlahy alebo striedaniam darí.

Okrem vyššie uvedeného sme dostali aj nové uniformy, avšak až počas rozbehnutého turnaja, preto sme museli začať v tých pôvodných.

Postupne sme si na zmeny zvykli, resp. si zvykáme.

Najväčší problém majú zapisovatelia, nakoľko sa zmenil elektronický zápis a celý softvér - niekedy preto dochádza k miernemu zdržaniu a nie všetky "vychytávky", ktoré pôvodný softvér už za tie roky mal, sú teraz k dispozícii. Ale chyby postupne identifikujeme a snažíme sa ich odstraňovať. Rovnako sa párkrát stalo, že počas rozohrávky zatrúbil klaksón, ak "zblbol" softvér alebo asistent zapisovateľa zabudol vypnúť odpočítavanie času na podanie. Našťastie to nebolo až tak často, ako na paralelne prebiehajúcom turnaji v Nagoji - tam museli asistentov zapisovateľa robiť medzinárodní rozhodcovia.

Na turnaji som odpískal 3 stretnutia ako 1. rozhodca (THA-ITA, TUR-ITA, CAN-SRB - toto posledné ma čaká dnes) a 2 stretnutia ako 2. rozhodca (CAN-KOR, SRB-TUR).

Rozhodcovským delegátom je Arturo di Giacomo, ktorý pred 23 rokmi absolvoval svoj medzinárodný kurz spolu s Igorom Porvazníkom a Pavlom Vaškom na Slovensku, a v súčasnosti pôsobí ako sekretár Európskej rozhodcovskej komisie. Nuž a z Európy sú tu aj Heike Kraft z GER ako challenge rozhodkyňa, a následne aj Fabrice Collados z FRA. Ostatní delegovaní rozhodcovia: Taoufik Boudaya (challenge, TUN), Maamar ElKeboub (ALG), Hamid Alrousi (UAE), Ali Jaafar (BRN), Yulia Akulova (KAZ) a Angela Grass (BRA). Rezervou je Ozan Sarikaya (TUR).

Igor Porvazník – Hong Kong

Zdravím Vás priatelia, kolegovia. Čas letí ako bláznivý, v Hong Kongu už máme za sebou tri hracie dni. Zmeny, o ktorých Vás informoval Juraj už naplno aplikujeme aj tu a tým, že v prvých dvoch týždňoch sa podarilo vychytať množstvo múch, ide nám to snáď trochu hladšie.

Jediná zmena oproti prvým dvom týždňom nastala pri posudzovaní lopty v ihrisku, resp. mimo ihriska. Ani systém in/out sa nevyhýba výpadkom. Takže podľa najnovších inštrukcií, pokiaľ sa nám na tablete neobjaví informácia o dopade lopty v stanovenom čase, je potrebné požiadať videorozhodcu a preverenie tejto situácie priamo u neho. Pokiaľ ani on nie je schopný rozhodnúť, rozohrávka sa má opakovať.

Na priebeh tohto kola dohliadajú Cristina Pirv (ROU) a exprezident SVF Ľubor Halanda. Našim šéfom je Sonsag Chareonpong (THAI). No a nakoniec menoslov mojich najbližších spolupracovníkov – rozhodcovia Shin Muranaka (JPN), Carla Hoorveg (AUS), Fabrice Collados (FRA). Ismail Alblooshi (UAE), Jaafar Ali (BHR), Hae – Yoeun SUNG (KOR), videorozhodcovia Shigeru Koshiba (JPN) a Masoud Yazdanpanah (IRI) a nakoniec domáca rezervná rozhodkyňa Karen Lee.

Zatiaľ som rozhodoval dve stretnutia – v tom prvom, ktorý som rozhodoval po boku Carly ako druhý rozhodca domáca Čína porazila Kanadu 3:0, ale nemali to ľahké. Aj keď Kanada je hlavne hokejová krajina, volejbal sa tam hrá na vysokej úrovni, hráčky z krajiny javorového listu sú bojovníčky a nepredajú svoju kožu nikomu lacno. Druhé stretnutie Turecko – Poľsko som rozhodoval opäť s Carlou, len v opačných pozíciách. V tomto stretnutí najvyššej kvality sa nám stalo snáď všetko, čo sa stať mohlo. Challenge vypadol 10 minút pred stretnutím, na začiatku tretieho setu začali problémy s elektrikou a tým pádom aj so svetlom a netušili sme ako a kedy stretnutie vôbec dohráme. Nakoniec sa tímy dohodli, že to dohrajú aj pre mierne zhoršenej viditeľnosti. Stretnutie vyhrali naše severné susedky 3:0. Aj keď výsledok vyzerá jednoznačne, rozhodne to tak jednoznačný zápas nebol, a rovnako to mohlo skončiť aj opačne.

Dnes ma čakajú dve stretnutia, v ktorých budem pôsobiť ako tretí rozhodca. Verím však, že v sobotu a nedeľu si ešte niečo zapískam.

Juraj Mokrý - Rotterdam (NED)

Ahoj všetkým!.

Hoci som už späť na Slovensku, dovoľujem si Vám sem uviesť pár postrehov z môjho pôsobenia na druho-týždňovom turnaji VNL mužov v Rotterdame. Družstvá aj rozhodcovia už pomaly získavajú skúsenosti a novinky v pravidlách prispôsobených pre VNL sa dostávajú pod kožu. V Rotterdame sa predstavili v dňoch 20. - 25. júna 2023 družstvá NED, GER, ITA, POL, USA, CHN, SRB a IRI. A veru bolo sa na čo pozerať. Viaceré z družstiev po prvom týždni zmenili zostavy a doplnili ich aj o ďalších skúsených hráčov.

Po úvodných pondelkových mítingoch a nácvikoch, ktoré nám zabrali takmer celý deň, sme sa rozbehli naplno hneď od utorka tromi zápasmi. Trošku sme zvoľnili len v piatok a sobotu, kedy boli len dva zápasy za deň. To nám v piatok umožnilo dostať sa aj do mesta - prehliadka centra, vrátane krátkej jazdy po prístave na vodnom taxíku boli nezabudnuteľné.

Zostavu rozhodcov viedol náš coach László Herpai (HUN), a okrem mňa sa tu predstavili ako rozhodcovia challenge Michail Themelis (GRE) a domáci Koos Nederhoed, rezervný rozhodca Mark-Jan Wijnstra, a potom šestica ďalších medzinárodných rozhodcov: Olivier Guillet (FRA, s ním som rozhodoval 3 stretnutia), David Fernadez Fuentes (ESP, 2 spoločné stretnutia), Ivaylo Ivanov (BUL, 1 spoločné stretnutie), Wael Kandil (EGY), Andrew Cameron (CAN) a Anderson Cacador (BRA). Až na Andrewa Camerona som sa už so všetkými predtým stretol.

Celkovo som rozhodoval počas šiestich dní 6 zápasov (4x ako 1R, 2x ako 2R) a okrem toho som asistoval raz ako R3 pri stolíku zapisovateľa a raz ako rezervný rozhodca. Zo 6 zápasov sa až 4 skončili piatimi setmi.

Situácie v stretnutiach komplikoval niekedy problém pri komunikácii tabletov s challengom ale aj horšou zrozumiteľnosťou cez komunikačný systém. Ale myslím, že sme to nakoniec všetko dokázali "uhrať" a bežný divák si to nemusel ani všimnúť.

Veľmi peknú kulisu vytvárali nielen fanúšikovia domácich Holanďanov, ale aj početná skupina z Iránu a z Poľska - aj preto bolo viacero zápasov vypredaných.

Pripájam aj niekoľko fotografií pre ilustráciu.

Ďalšia zastávka (konečná) v tohtoročnej VNL bude pre mňa v Gdansku na finálovom turnaji - samozrejme sa ozvem i odtiaľ.

Pozdravujem všetkých, Juraj

 

Juraj Mokrý - finálový turnaj, Gdansk (POL)

Po skončení troch týždňových blokov so 16 družstvami rozdelenými vždy na dve skupiny v rámci základnej časti sa na základe rebríčka kvalifikovalo 5 najlepších družstiev na finálový turnaj mužov do Gdanska. V dňoch 19.-23. júla sa následne formou play-off odohrali najskôr štyri štvrťfinálové stretnutia a následne po piatkovom voľnom dni semifinále a stretnutia o medaily.

Okrem mňa boli na turnaj delegovaní ďalší piati medzinárodní rozhodcovia (Simonovič - SUI, Liu - CHN, Gerothodoros - GER, Macias - MEX a Ozbar - TUR), jedna rozhodkyňa challenge (Kraft - GER) a jedna rezervná rozhodkyňa (Michlic - POL). Rozhodcovským trénerom bol Sandy Steel (SCO).

Po úvodnom dni plnom mítingov a nácvikov sme sa pustili do toho. Predstavil som sa hneď v prvom stretnutí ako jednotka - USA vs FRA. Reoríza semifinále sa skončila v piatich setoch, nakoniec víťazstvom Američanov. Francúzi boli trošku nespokojní s odpískanou hodenou loptou pri útoku Patryho, ale bolo to žiaľ už za nastavenou hranicou. Podarilo sa mi žiaľ odpískať aj novú loptu - pôvodné upísknutie "proti" FRA som zrušil a nariadil opakovanie. Neskôr na videu sme však zistili, že som sa "upískol" správne a mala to byť chyba. Stáva sa.

V druhý deň som bol delegovaný ako dvojka v stretnutí domácich Poliakov proti Brazílii. Podľa predpokladov bola plná hala a fantastická atmosféra. V koncovke prvého stretnutia za stavu 25-24 sme nevideli teč BRA, ktorý následne ukázala videoverifikácia. Brazílčania sa nevedeli zmieriť s týmto výrokom, dosť agresívne sa domáhali opätovného posúdenia s tým, že sa pôjdu pozrieť aj oni. To som však neumožnil, namiesto toho som išiel k challengu ja ako dvojka. Po prezretí poskytnutého videa bolo vidieť zmenu smeru lopty po dotyku s rukou hráča BRA, preto sme set ukončili 26-24 pre Poľsko. Zrejme to zanechalo stopy na psychike BRA, nevedeli sa s tým vysporiadať a prehrali nakoniec 0-3. Do semifinále tak postúpili USA a ITA (tí nekompromisne "vyhnali z ihriska" chorobou decimované družstvo ARG) a POL s JPN (Japonci vo štvrťfinále zdolali Slovinsko).

Deň voľna sme strávili objavovaním krás miest Gdansk a Sopot - hoci sme opakovane zmokli a teplota nevyšla nad 21 stupňov, deň voľna sme strávili veľmi príjemne. Dokonca na víkend priletel aj ďalší rozhodcovský tréner, aj keď len neoficiálne, Frans Loderus.

V sobotňajšom semifinálovom dni som mal voľno a mohol som si tak v kľude pozrieť obe stretnutia. Z víťazstva sa nakoniec tešili Poliaci (porazili Japoncov, aj keď tí najmä v prvých dvoch setoch vzdorovali). a USA odsunuli do bojov o bronz Talianov. Atmosféra v hale bola vynikajúca, v stretnutí Poliakov naplnená do posledného miesta.

Rovnako tomu bolo aj v posledný finálový deň. V zápase o bronz som sa predstavil opäť v pozícii prvého rozhodcu (dvojku robil Luis Macias) a opäť to bolo 5 setov - napriek tomu, že sa Talianom podarilo vyrovnať z 0-2 na 2-2, v piatom sete už nedokázali Japoncom vzdorovať a tí sa na "pódium" dostali vo svetových súťažiach po dlhých 14 rokoch. Taliani rovnako ako vlani v Bologni skončili štvrtí.

V zápase o zlato (Simonovic Liu) síce USA vyrovnali na 1-1, ale v ďalších dvoch setoch už nestačili na domácich hráčov hnaných fantastickým publikom. Poliaci tak zaslúžene získali prvé zlato (po vlaňajšom bronze) a USA skončili opäť po roku strieborní.

Počas turnaja som dal aj 4 zelené karty - za priznanie sa hráčov pred/počas challengu k tečom. Najviac ich získali hráči USA, ktorí sa tak tešili zo špeciálnej prémie 30.000 USD. Ďalšia novinka - ohlásenie výsledku sporného challengu alebo inej situácie priamo publiku prvým rozhodcom - sa na turnaji nakoniec nevyužila. Zrejme nikto z rozhodcov sa neodvážil. Prekvapením bolo, že sa používalo tradičné umiestnenie ihriska s druhým rozhodcom pri stolíku zapisovateľa- Rozhodovalo sa nám tak oveľa lepšie.

Ďakujem za podporu počas turnaja, vo finále i predtým počas základnej časti.

Juraj

Fotogaléria

OBRÁZOK: vnl11.jpg OBRÁZOK: vnl11.jpg OBRÁZOK: vnl2.jpg OBRÁZOK: vnl1.jpg OBRÁZOK: vnl1.jpg OBRÁZOK: vnl12.jpg OBRÁZOK: vnl12.jpg OBRÁZOK: vnl10.jpg OBRÁZOK: vnl10.jpg OBRÁZOK: vnl9.jpg OBRÁZOK: vnl9.jpg OBRÁZOK: vnl8.jpg OBRÁZOK: vnl8.jpg OBRÁZOK: vnl7.jpg OBRÁZOK: vnl7.jpg OBRÁZOK: vnl6.jpg OBRÁZOK: vnl6.jpg OBRÁZOK: vnl5.jpg OBRÁZOK: vnl5.jpg OBRÁZOK: vnl4.jpg OBRÁZOK: vnl4.jpg OBRÁZOK: vnl3.jpg OBRÁZOK: vnl3.jpg OBRÁZOK: vnl2.jpg OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL OBRÁZOK: Igor Porvazník na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL OBRÁZOK: Juraj Mokrý na finále VNL

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

číž jozef pred 1 rokom

 číž jozef

Juraj, s radosťou sledujeme tvoje bezproblémové rozhodovania po celom svete a veríme, že ťa ešte dlhú dobu budeme vidieť v zdraví a v pohode reprezentovať SR vo volejbalových najvyšších svetových súťažiach… Drtžíme ti palce aj v ZH…

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: