Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Paušálne vyplácanie cestovných náhrad

27. február 2019

Dňa 13.2.2019 Správna rada SVF na svojom zasadnutí schválila zmeny Vykonávacích pokynov pre sezónu 2018/19 v časti 11 Rozhodcovia, Náležitosti rozhodcov, týkajúce sa vyplácania cestovných náhrad, v bode A Stravné a v bode B Cestovné. Terajšia úprava, platná od 1.3.2019 znie takto (vyplácanie cestovného a stravného paušálnou sumou):

Stretnutia mimo miesta bydliska (náhrada cestovného a stravného):

 • extraligy, slovenský pohár, prelínacie súťaže a medzinárodné stretnutia dospelých 40 €
 • prvé ligy a medzinárodné stretnutia mládeže 30 €
 • oblastné súťaže a čiaroví rozhodcovia 25 €.

Stretnutia v mieste bydliska (náhrada cestovného MHD a stravného):

 • extraligy, slovenský pohár, prelínacie súťaže a medzinárodné stretnutia dospelých 10 €
 • prvé ligy a medzinárodné stretnutia mládeže 10 €
 • oblastné súťaže a čiaroví rozhodcovia 10 €.

Ak rozhodcovia využijú ubytovanie v mieste stretnutí v prípade turnajov alebo stretnutí počas viacerých dní, paušál sa zvyšuje o 10 € na každý ďalší deň (rovnaký paušál ako v prípade stretnutí hraných v mieste bydliska).

Ostatné body Náležitostí rozhodcov sa nemenili. Krátke vysvetlenie k tejto zmene.

Rozhodcovia, ktorí vykonávajú svoju činnosť na základe dohody so SVF, v mesačných výkazoch činnosti za zápasy, ktoré budú rozhodovať po 1.3.2019, budú uvádzať paušálne sumy za jednotlivé zápasy podľa platnej zmeny.

Fakturanti pri fakturácii klubom budú fakturovať rovnako, ako doteraz (uvedú stravné a cestovné na faktúre bez zmeny). Rozdiel medzi takto fakturovanou čiastkou a paušálom budú fakturovať AVR raz za mesiac (na konci mesiaca) a k faktúre doložia kópie všetkých faktúr, ktoré vystavili klubom. Tieto faktúry po kontrole správnosti fakturácie vyplatí rozhodcom – fakturantom AVR. Po sumarizácii rozdielu za všetkých fakturantov za mesiac AVR vyžiada túto čiastku od SVF.

Pokiaľ fakturanti budú fakturovať zápasy, ktoré vypláca SVF (medzinárodné, M SR mládeže a podobne), budú fakturovať platné paušálne čiastky priamo SVF.

V prípade, ak rozhodca potrebuje aj ubytovanie, môžu byť viaceré prípady.

 1. Turnaj v mieste pobytu – za každý deň 10,- € paušálu, bez ubytovania.
 2. Turnaj mimo miesta pobytu:
  • 1x príslušný paušál (napr. M SR mládeže 30,- €) + za každý ďalší deň 10,- € (ako keby bol v mieste bydliska) a ubytovanie hradí usporiadateľ.
  • ak rozhodca nebude bývať v mieste turnaja, má nárok na paušál za každý deň (ak tri dni cestuje hore-dole 3x paušál)
 3. Ak na turnaji usporiadateľ zabezpečí stravu a rozhodca túto ponuku akceptuje, stravu hradí rozhodca.

Rozhodnutím Správnej rady SVF zvýšené náklady cestovných náhrad sú uhrádzané v plnej výške z rozpočtu SVF a zatiaľ platia do konca júna 2019 (nové Vykonávacie pokyny s ESOR by mali byť odsúhlasené v mesiaci jún a budú platné od 1. júla 2019). Snahou P-AVR bude, aby vyplácanie cestovných náhrad pokračovalo aj po tomto období rovnakým spôsobom.

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica pred 1 rokom

 Danica

fakturacia cestovneho na AVR:

 • musi byt v listinnej forme (pisomne) s dorucovacou adresou AVR Junacka 6, 83280 Bratislava?
 • nie je mozne zalozit samostatny mail „faktury@avr-sr.sk“, ktory bude zberny pre faktury + prilohy v nascanovanej forme elektronicky?

pytam sa z praktickeho hladiska, aby nemusela Tana ako ekonomka / Stefan / niekto iny / zbierat na Junackej postu a podklady k fakture na SVF boli pokope k urcitemu datumu a naraz sa mohli spracovat…

zaroven vhodne aj stanovit termin, do ktoreho musia rozhodcovia poslat faktury na cestovne, aby aj fakturacia z AVR na SVF prebehla obratom v najblizsom mesiaci za predchadzajuci mesiac,

dakujem, Danica

Odpovedať

Fedor Tiršel pred 1 rokom

Fedor Tiršel

Ahoj Danica,

technicky je to samozrejme mozne. Ked ma niekto zo zucastnenych vyzve, e-mailovu schranku viem zariadit obratom.

Fedor

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 1 rokom

Juraj Mokrý

Ahoj, Danica, skopíroval som Tvoj príspevok a poslal Táni/Štefanovi na mejl. Následne bude postup doplnený na webe. Pozdravujem, Juraj

Odpovedať

Danica pred 1 rokom

 Danica

ahoj Juraj aj ostatni, proces predkladania dokladov je v rieseni, aj vratane dalsieho procesu AVR-SVF. dakujem za sprocesovanie :) Danica

Odpovedať

Dušan Daruľa pred 1 rokom

 Dušan Daruľa

Trenčínu sa fakturuje ako iným klubom,alebo ako SVF.Díky

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 1 rokom

Juraj Mokrý

Preveril som u Štefana a on na svf. Keďže v prípade cop nitra a cop trenčín ide o zápasy, ktoré sa fakturuju svf, fakturuje sa rovno paušál. J.

Odpovedať

Andrej pred 1 rokom

 Andrej

Ahojte,

marec sa už skončil, ako to teda bude s fakturáciou toho rozdielu „paušálu“ ? Niekto by sa k tomu mohol kompetentne a kompletne vyjadriť.

Vďaka

Andrej

Odpovedať

Martin Smolko pred 1 rokom

Martin Smolko

Ahoj Andrej. Podľa mňa je popis ako postupovať pri doplatkoch paušálu konkrétny a jasný. Aké informácie by si ešte privítal?

Pozdravujem

Martin

Odpovedať

Andrej pred 1 rokom

 Andrej

No ja úprimne neviem, ak platí pôvodne písané, teda vytlačím všetky faktúry/kópie a spolu s faktúrou pre AVR na rozdiel súm zanesiem na Junácku 6 / pošlem poštou tak hej, ale bola tu nejaká diskusia o inom spôsobe a posledný príspevok čo som našiel je, že je to v riešení tak naozaj neviem. Preto som sem napísal, či sa to už doriešilo príp. neriešilo…

Andrej

Odpovedať

Boris Kováč pred 1 rokom

Boris Kováč

podla informacie od pistu. by mal prist list v ktorom bude napisane ako postupovat. skuste este chvilku pockat.

Odpovedať

Peter Tiňo pred 1 rokom

 Peter Tiňo

Uz prisli…nechapem preco bym mal davaj aj vypisi o uhrade rrsp. vydavkove blocky… to je cisto vec medzi mnou a klubom !!! Faktura ( kopie, kde som piskal uplne stacia !!!) Cize ked som piskal v danom mesiaci napr. 4× tak musim dat 4 fa 4 vypisy a 1 fa do avr ? Vela prace velka obalka ked nemam doma sken… a okrem toho, kym nas vsetkych skontroluju (co bude asi 700 papierov tak peniaze za marec nam pridu po letnej dovolenkovej sezone… nie vsetci maju vymozenosti to dat tak rychlo dokopy.........nedomyslene…a dnes 1.4., kedy uz vela z nas ma nejako papie pripravene resp. odoslane, pridu instrukcie za marec

Odpovedať

Šarkan pred 1 rokom

Šarkan

Ahojte,

tiež si myslím, že tieto informácie mali prísť začiatkom marca a nie teraz, keď mám vystavené a zaplatené faktúry od klubov za celý mesiac a v manuále sa dočítam, že som to mal klubom fakturovať inak.

Ďalej tiež nechápem, prečo by som mal dokladovať, či mi v skutočnosti klub faktúru zaplatil?

A ešte jednej veci nerozumiem…prečo by mala paušálna náhrada, pri ktorej je jasne definované, že sa jedná o cestovné a stravné, podliehať daňovej povinnosti a byť uvádzaná v daňovom priznaní? Podľa môjho názoru (konzultoval som to aj s Marekom Szászom a dal mi za pravdu) faktúry, ktoré budeme posielať na AVR, daňovej povinnosti nepodliehajú a tým pádom ich ani nie je potrebné uvádzať v daňovom priznaní…(ale kľudne, nech ma ekonomicky zdatnejší opravia, keď sa predsa len mýlim).

Pozdravujem,

Šarkan

Odpovedať

Laco Šuba pred 1 rokom

 Laco Šuba

Ahojte, súhlasím so Šarkanom. Uvedené som zaslal e-mailom Milanovi P. po stretnutí rozhodcov ZO. Cit.: Inak k paušálu (pozn.: paušál je k cestovnému a stravnému). Podľa zákona o cestovných náhradách je možné náhrady (teda aj cestovné a stravné) paušalizovať. V tomto prípade sa paušálne náhrady považujú za náhrady podľa tohto zákona a nepodliehajú zdaneniu. To znamená, že paušál sa nemôže zdaňovať tak, ako je to momentálne u rozhodcov (dohodárov). Je to nárok zamestnanca (rozhodca), ktorý mu určil zamestnávateľ (SVF) a tento nemôže zraziť z tohto paušálu preddavok dane a zákonné poistenie. Zatiaľ to vyzerá tak, že dohodárom to budú zdaňovať, keďže v „Mesačnom výkaze rozhodcu v súťažiach SVF“ je paušál v časti (odmena 1. a 2. rozhodcu, čiarového rozhodcu, príplatok za pracovný deň), ktorá je zdaňovaná a odvádza sa z neho zákonné poistenie.

Odpovedať

Matúš Michna pred 1 rokom

 Matúš Michna

Pozdravujem,

Musím sa pridat a popravde nerozumiem tiez tomu,prečo sa cestovné a stravné náhrady maju zdanovat, kedze to bola nezdanitelna položka. Ked si to zrátam, tak mi cestovné a stravné vyjde zhruba tak isto ako pred zavedenim paušálu, a tak mi to nejak nakoniec nedava zmysel.

Odpovedať

Danica pred 1 rokom

 Danica

ahojte, len pre upresnenie veci:

 • pre dohodarov je cestovny pausal mozno povazovat za polozku oslobodenu od dane aj odvodov za urcitych podmienok, k tymto patri zostavenie pausalu, jeho prepocet, posudzovanie, atd. toto je v posobnosti P-AVR, ktora pausal zostavila, na zaklade uvedeneho je potrebne ziadat od SVF nezdanovanie resp. uznanie pausalizovaneho cestovneho aj u nich ako zamestnavatela,nakolko dohodarov zamestnava SVF, potom by to malo by rovnako ako cestovne/stravne poskytovane zamestnancom oslobodene od dane/odvodov.
 • fakturanti – tam neexistuje ziadne oslobodenie od dane/odvodov, nakolko tato vysada je poskytovana IBA zamestnancom, v nasom ponimani – iba dohodarom. cize ti, ktori fakturujeme, budeme zdanovat vsetky prijate ciastky, odmenu, cestovne, stravne aj doplateny cestovny pausal a vsetky faktury resp ich prijmy je potrebne zahrnut do danoveho priznania za prislusny rok, v ktorom boli prijate. v tejto suvislosti je zase moznost si uplatnit prislusne vydavky na znizenie danoveho zakladu. cize oslobodenie od dane/odvodov sa fakturantov n e t y k a .

zaroven to znamena, ze vsetky faktury, ktore budu prilohou faktury na douctovanie cestovneho voci AVR, budu musiet byt samozrejme zahrnute do danoveho zakladu za prislusny rok.

 • dokladovanie uhradenia faktury od klubu – z hladiska cestovneho pausalu povazujem ja osobne tiez za irelevantne a vzhladom na popis naroku na cestovny pausal nie pravne vymozitelne.

aj z hladiska GDPR (vo vztahu k bankovym vypisom) su bankove informacie uvedene vo vypisoch – platby aj ineho druhu, zostatky, atd, – povazovane za citlive udaje. ja osobne uhrady faktur poskytovat AVR nebudem.

 • rovnako co sa tyka sposobu uctovania cestovneho/stravneho klubom v pripade viacerych zapasoch v jeden den, samozrejme, pausalna hodnota je narokovatelna iba raz za konkretny den, ale myslim si, ze uctovanie by malo byt standardne ako je, tak, ako je stanovene vo vykonavacich pokynoch sutazi, tj. za kazde stretnutie prislusne hodnoty, bez ohladu na miesto a to, ze su uctovane v rovnaky den, a pri vyuctovani pausalu je potom samozrejme pausal cestovneho znizeny za vsetky cestovne/stravne zuctovane v dany den spolu, toto nemoze byt problem pri vyuctovani, a ako uz bolo spomenute, je neskoro menit pravidla zuctovania, obzvlast, ak nie su celkom v sulade s vykonavacimi pokynmi sutazi.

ja osobne to povazujem iba za matematicky problem vycislenia rozdielu vyplatenych nahrad za vsetky zapasy v jeden den voci naroku. akurat v tejto suvislosti je vhodne stanovit, ze v pripade zapasov v rozlicnych miestach sa bude brat do uvahy narok iba na jeden cestovny pausal / 1 den. ak mimo bydliska, tak v prislusnej vyske, ak v mieste bydliska, rovnako v takto stanovenej vyske. zaroven, kedze mozu nastat dve situacie: –pausal pokryje vyuctovane cestovne/stravne klubom, doplatok sa douctuje AVR, –alebo v pripade, ze vyuctovane naklady prevysuju narokovatelny pausal, ziadny dalsi narok na douctovanie cestovneho pausalu nevznika. samozrejme, vyuctovane cestovne/stravne na fakturach voci klubom v dany den ostava v platnosti, nakolko bolo vyuctovane v sulade s VP a teda plne narokovatelne.

predpokladam, ze Manual este prejde korekciou v sulade s legislativou, len dufam, ze to prebehne cim skor, aby bolo toto precedencne – prve – zuctovanie cestovneho pausalu korektne a v poriadku z pohladu rozhodcov i AVR, ako servisnej organizacie pre SVF.

Danica

Odpovedať

Peter Tiňo pred 1 rokom

Peter Tiňo

Danica vďaka za vysvetlenie. V celku s tebou súhlasím.

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: