Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Postrehy Borisa Kováča z ME kadetiek v Terste - včera jednotka v semifinále, dnes dvojka o bronz!

21. júl 2019

 

Ahojte kolegovia,
Tak opäť sa hlásim z Talianska. Asi mi je táto krajinu súdená, aj keď patrí k mojim obľúbeným. Na moje prekvapenie prišla prvá nominácia na ME U16 ženy. Treba začínať predsa pekne poporiadku odspodu, z kategórie na kategóriu.
Cesta: cesta prebehla celkovo bez problémov. Už vo Viedni sme sa stretli s Danicou prehodili pár slov a každý z nás si išiel na svoj let. Môj bol smerovaný cez Mníchov do Triestu. Tým, že Trieste je malé letisko, tak z Mníchova som letel už s dvomi rozhodkyňami a aj s družstvami z Rumunska a Belgicka. Po príchode na hotel nám oznámili, že obed pre nás nemajú. Tak čo vám objednajú v Taliansku? No predsa pizzu! Samozrejme bola výborná a úplne podľa predstáv. Pri večeri sme sa už stretli všetci. Margaret Ann Fleming (ENG), Wojciech Czayka (POL), Paolo Porcari (ITA), Peter Koncnik (SLO), Umit Sokullu (TUR) a rozhodcovia Fuad Aghayev (AZE), David Cormie (SCO), Eleni Daniilidou (GRE), Tajana Kramar Sandl (CRO), Raquel Portela (POR) a samozrejme ja. Tým, že už je známe, kto kedy letí domov, tak s Grékyňou sa budeme musieť rozlúčiť už piatok pred semifinálovými zápasmi. A taktiež aj s Turkom.
Deň prvý: po raňajkách nasledoval prvý oficiálny míting, kde sme sa dozvedeli, že Peter Koncnik je náš hodnotiaci a Umit Sokullu je prítomný ako tréner rozhodcov, čo je pre neho nová funkcia v rámci Cev-u. Ale nič mu nebráni v tom, aby nás hodnotil aj on. Po dvoch hodinách debaty o pravidlách, protokole a čo sa od nás očakáva, nasledoval rýchly obed a presun na kontrolu haly. Viac menej všetko bolo pripravené aj s ukážkovým zápasom žiačok, kde si každý z nás odpískal tretinu setu ako jednotka aj ako dvojka. Všetko bolo v poriadku a rýchli utierači fungujú veľmi dobre (v našej lige by bolo tiež takých treba), čo je veľmi dôležité, keďže hala je bez klimatizácie a veľmi často je v nej teplota cez 32 stupňov. Asi po 3 hodinách sme sa vrátili do hotela a čas pred večerou som využil na spoznanie okolia. Po večeri sme už všetci boli v očakávaní nominácií na prvý hrací deň. Ja som dostal dôveru hneď v otváracom zápase TUR – SRB ako prvý rozhodca s kolegyňou z Chorvátska.
Hraci dni 1-3: po prvom dni, keď som zvládol svoj zápas  3:0 pre Turecko a ďalších stretnutiach sa nám dosť jasne začali kryštalizovať dve družstvá, ktoré mali navrch v porovnaní s ostatnými, a to Turecko a Taliansko. V nasledujúcom dni som dostal dôveru ako druhý rozhodca v stretnutí TUR – ROM 3:0, kde naša rozhodcovská dvojička bola len vymenená z predchádzajúceho dňa. Na moje tretie stretnutie ROM – SRB 0:3 som už pomáhal gréckej kolegyni ako druhý rozhodca. Všetky stretnutia boli zvládnuté na vysokej úrovni z našej strany a bez negatívnej odozvy z akejkoľvek strany. Preto sme všetci veľmi radi privítali deň voľna. Ten nasledoval po presťahovaní sa do druhého hotela z dôvodu, že pôvodný nevyhovoval štandardom, ktoré sú stanovené - bez teplého jedla, slabé pripojenie na internet... Nový hotel je naozaj ukážkový.
Deň voľna č.1: pekné počasie využili usporiadatelia na ukážku historického prístavu a centra mesta s exkurziou v kaviarni. Tým, že Triest bol hlavným prekladiskom kávy do Európy, vzniklo tu veľa menších aj väčších kaviarní, spolu ruka v ruke s pražením kávy. Naozaj takmer každá kaviareň ma inú kávu. A pristav je naozaj veľký. Deväť nakladacích mól pre veľké lode a sedem pre tankery.
Hracie dni 4-5: na ďalšie dva dni mi zostala dvojička v podobe gréckej kolegyne. Najskôr na zápas TUR – BEL 3:0 ako prvý rozhodca a nasledujúci deň ako druhý rozhodca v stretnutí ITA – TUR 0:3. Tento zápas bol priamym bojom o prvé miesto v skupine, s lepším koncom pre Turecko. Úprimne musím povedať, že Turecko bolo najlepším družstvom v našej základnej skupine ME. Zaujímavosťou bolo, že posledný hrací deň sme ako jediní mali iba 3 sety a ostatní na 5 setov. Tým, že to bol posledný deň pre Eleni  a Umita, po večeri sme sa pekne rozlúčili, popriali im šťastnú cestu a návrat domov.
Deň voľna č.2: ten deň bol v znamení presunov družstiev medzi CRO a ITA. U nás sa hrá skupina o 1.-4. miesto a v Záhrebe skupina o 5.-8. miesto. My sme tento deň využili pod taktovkou domácich usporiadateľov na návštevu neďalekého kaštieľa Miramare. Zámok bol naozaj prekrásny, s úžasným výhľadom na more z každej izby. Krásne záhrady v okolí, v mierne svahovitom teréne.
Hrací deň 6: predposledný hrací deň nám začínajú semifinálové zápasy. Prvé semifinále medzi Tureckom a Slovinskom bude viesť dvojica Raquel Portela (POR) – Fuad Aghayev (AZE). Všetci očakávajú jasný priebeh pre turecké družstvo, keďže slovinské družstvo je prekvapením turnaja. Do semifinále postúpilo po zamotanom hracom dni v Záhrebe. Moja pozornosť sa bude sústrediť na druhý zápas Rusko – Taliansko, s nomináciou Boris Kováč (SVK) - David Cormie (SCO). Po skúsenostiach zo skupín, kde talianske družstvo chodil povzbudzovať celkom pekný počet divákov a hala bývala vcelku zaplnená, sa očakáva aj na semifinále plná hala. Určite si diváci nenechajú ujsť veľmi dôležitý zápas pre domáce družstvo. Veď uvidíme všetci. Necháme sa prekvapiť. Držte mi palce.
Z Triestu s pozdravom Boris

 

Fotogaléria

OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_01.jpg OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_02.jpg OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_03.jpg OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_04.jpg OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_05.jpg OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_06.jpg OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_07.jpg OBRÁZOK: boris_kovac_me_2019_08.jpg

Komentáre

Danica Viktoríni-Lisá pred 5 mesiacmi

Danica Viktoríni-Lisá

ahoj Boris, super, uzi si to a dobry zapas o 3m. :) pozdravujem. Dac

Odpovedať

Igor Schimpl pred 5 mesiacmi

Igor Schimpl

Boris parádne nominácie na záver. Blahoželám.

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: