Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Postrehy z Final 6 Svetovej ligy v Riu

19. júl 2015

V dňoch 15.-19. júla 2015 sa v brazílskom Riu de Janeiro koná finálový turnaj svetovej ligy FIVB 2015. Toto podujatie zároveň slúži ako test pred budúcoročnými Olympijskými hrami - aj preto sa odohráva v slávnej hale Maracanazhino, ktorá susedí s jedným z najväčších futbalových štatiónov na svete Maracana.

Zastúpenie na finálovom turnaji má aj Slovensko - jedným zo šiestich delegovaných medzinárodných rozhodcov je Juraj Mokrý, ktorý bude opäť čitateľom webu prinášať stručné postrehy.

Rio de Janeiro - 14.7.2015

Brazília - krajina s dlhodobo najúspešnejšími volejbalovými družstvami mužov aj žien. Pred budúcoročnou olympiádou sa FIVB v spolupráci s Brazílskou volejbalovou konfederáciou (CBV) rozhodli usporiadať záverečný turnaj Svetovej ligy 2015 práve v jej plánovanom dejisku - slávnej hale Maracanazinho - s kapacitou takmer 12.000 divákov. Lístky sú už teraz vypredané - ako na budúcoročné finále OH, tak aj na tohtoročné finále Svetovej ligy. Takže - bude sa na čo tešiť. Ale poďme pekne poporiadku...

Let z Viedne cez Paríž do Ria v nedeľu 12.7. bol bezproblémový, celkovo s cestou z Martina trvala cesta takmer 22 hodín. Časový posun 5 hodín dal zabrať najmä prvé dva dni, ale dnes je to už viac-menej OK.

Kým včerajšok bol len v znamení teoretického mítingu (už bez testu, keďže ten sme robili ešte pred turnajom online) a bol čas aj na voľnočasové aktivity, dnešok už bol "plnší" - okrem toretického a praktického nácviku sme zvládli aj neformálny míting so zástupcami jednotlivých družstiev - BRA (organizátori), ITA, SRB, POL, USA a FRA (víťazi finále skupiny 2).

Hala je nádherná, obrovská, uvidíme, aká bude atmosféra na zajtrajšom otváracom stretnutí - BRA hrá proti FRA a začiatok je už o 14.05. Mimochodom, všetky stretnutia je možné sledovať online na youtube.

Čakajú nás aj nejaké "zaujímavosti" - okrem prvého oficiálneho použitia LED siete na takejto úrovni to bude aj využívanie tabletov trénermi a tiež úplne odizolovanie "challenge" rozhodcu do samostatnej miestnosti - komunikácia s 1. a 2. rozhodcom a zapisovateľom bude prebiehať výhradne cez mikrofón. Uvidíme, ako to celé bude fungovať. Zajtra budem pôsobiť práve ako chalenge rozhodca v druhom stretnutí ITA-SRB, takže mám možnosť to vopred odsledovať.

Na turnaj boli nominovaní 6 rozhodcovia a jeden rezervný rozhodca - toho čaká ťažká úloha - bude rezervným rozhodcom vo všetkých 10 stretnutiach, avšak nebude mať na starosti challenge - to pripadne ďalšiemu rozhodcovi. Takže každý deň budeme všetci naplno využití. Okrem mňa sú tu Andrej Zenovič z Ruska, Nasr Shaaban z Egypta, Shin Muranaka z Japonska, Hernan Casamiquela z Argentíny, Paulo Turci z Brazílie a rezervný rozhodca (tiež z Brazílie) Silvio Silveira. Rozhodcovskými delegátmi sú Sergej Titov z Ruska a Juan Angel Pereyra z Argentíny.

A vrátim sa ešte k tým voľnočasovým aktivitám - medzičasom sme stihli dvakrát zblúdiť na pláž, nakoľko hotel máme umiestnený priamo na Avenida Atlantica - ťahá sa pozdĺž známej pláže Copacabana. Hoci je tu na južnej pologuli "vrchol zimy", cez obed bola teplota vzduchu okolo 30 stupňov a vody okolo 24, takže sme neodolli a vrhli sme sa aj do vĺn Atlantiku.

Nuž a samozrejme sme si nenechali ujsť príležitosť dostať sa ku soche Krista Spasiteľa (Cristo Redentor). Socha meria aj s podstavcom 38 metrov a rozpätie rúk je 28 metrov - na návrh francúzskeho sochára Paula Landowskeho bola postavená už v rokoch 1922-1931. Celý vrch Corcovado (týči sa do výšky cca 700 m nad morom) je momentálne prírodnou rezerváciou a dostať sa dá k soche buď špeciálnymi mikrobusmi, zubačkou alebo pešo. Cestou k soche je možné vidieť typické kontrasty južnej Ameriky - bohaté vily, ale aj chudobné štvrte - favely. Výhľad od sochy je naozaj veľkolepý - na jednej z fotografií je možné vidieť aj štadión Maracana.

Odzajtra nám prosím držte palce, neskôr sa samozrejme v rámci možností ozvem s ďalšími postrehmi.

Juraj

Semifinalisti sú už jasní - 17.7.2015

Tak sa opäť ozývam bezprostredne po skončení stretnutí v skupinách. Situácia bola dramatická až do konca v oboch skupinách, každé družstvo vyhralo jedno stretnutie a rozhodovali preto detaily - nakoniec nepostúpili tesne kvôli pomeru bodov Brazílčania a kvôli najnižšiemu počtu bodov Taliani. Zajtra sa tak v semifinále stretne USA a Srbsko - netradične už doobeda o 10.00, a neskôr na poludnie Poliaci nastúpia proti Francúzom.

Sklamanie je na brazílskej strane obrovské, je jasné, že aj návšteva na zápasoch bude podstatne nižšia ako by bola v prípade účasti domácich. Taliani mali problémy v rámci družstva a štyria hráči boli tesne pred turnajom disciplinárne potrestaní a poslaní domov (medzi nimi aj kapitán Travica a jeden z kľúčových hráčov Zajcev), napriek tomu boli Taliani v hre až do konca, aj keď o svojom osude už rozhodnúť dnes nemohli.

Poďme však k rozhodcovskej stránke - zatiaľ ide všetko viac-menej hladko, bez vážnejších problémov. Každý z nás odrozhodoval jedno stretnutie ako prvý, jedno ako druhý rozhodca a jedno ako challenge rozhodca - ja som bol prvým rozhodcom v stretnutí ITA vs POL a druhým v stretnutí USA vs FRA. Pískalo sa nám dobre, v prvom mi asistoval Nasr Shaaban, v druhom som ja pomáhal Shinovi Muranakovi.

Medzi obrázkami nájdete pohľad do miestnosti challenge rozhodcu - oproti mojim doterajším skúsenostiam ide u systém trochu odlišný - využívajú sa aj kamery televízie, čo umožňuje podstatne ľahšiu identifikáciu najmä tečovaných lôpt na bloku. Zároveň, ako som už spomínal vyššie, rozhodca so systémom je úplne mimo haly a musíme sa spoliehať plne na komunikačný systém, čo niekedy, najmä pri plnej hale, robí problémy a predlžuje analýzu. Zdržanie spôsobuje aj následná príprava klipu pre TV - rozhodca môže oznámiť výsledok až vtedy, keď sa odvysiela klip v TV a v hale. Dokonca nám dali aj mikrofón pre TV, aby sme to oznámili aj slovne. Ale postupne sa vychytávajú drobnosti a je to čoraz lepšie.

Tréneri využívajú aj tablety, ale väčšina len na zadávanie postavenia pred začiatkom setov - ideme preto so zdvojeným systémom žiadostí o striedanie, oddychové časy aj challenge - zatiaľ však  tejto oblasti neboli žiadne vážnejšie problémy.

Dnes sa v druhom stretnutí stalo, niečo, čo som doteraz ešte naživo nevidel - druhému rozhodcovi prišlo nevoľno a odpadol - musel ho nahradiť rezervný (challenge) rozhodca. Či ide o niečo vážnejšie sa dozviem až večer na mítingu, ale Paulo Turci bol jedným z tých, ktorí mali trávace ťažkosti po ustriciach - je možné, že išlo o dehydratáciu.

Veľa voľného času nemáme, doobeda mítingy (dnes bude ešte jeden večer o deviatej, pretože sa zajtra hrá už ráno) a popoludní zápasy. Ale stihli sme každý deň zájsť aspon na hodinku na pláž - Copacabana je jednoducho úžasná aj v brazílskej zime (širokouhlý záber z terasy nášho hotela som provokatívne priložil).

Držte palce aj naďalej, zajtra nás čakajú semifinále a pozajtra zápasy o medaily - nuž a potom opäť hurá domov!

Po finále - 19.7.2015

A je po finále. Prekvapivo sa doň dostali Francúzi a Srbi, krajiny, ktoré sa z víťazstva vo Svetovej lige ešte netešili. Ale poďme pekne poporiadku. Včerajšie semifinálové stretnutia boli náročné - dva päťsetové zápasy dali zabrať všetkým zainteresovaným. Napriek tomu, že sa začínalo v dosť netradičnom čase (už o 10.00), do hotela sme sa dostali až okolo piatej popoludní. S Andrejom Zenovičom sme rozhodovali druhé semifinále FRA-POL - nakoniec vyhrali po tuhom boji Francúzi najtesnejším rozdielom 17-15. Hrdinom zápasu bol Ngapeth, ktorý sa dnes stal aj najužitočnejším hráčom turnaja. Zaujímavé boli aj situácie challenge - jedna dvojitá, ked som akceptoval čiarového rozhodcu, čo ukázal teče - challenge preukázal, že teče neboli, v zápätí však Francúzi chceli challenge na sieť - a boli úspešní, nakoľko blokár sa počas akcie dotkol siete. Druhá situácia bola po poslednej lopte - poľský tréner požiadal o challenge - blok v sieti - avšak po dvoch päťsetových zápasoch bez možnosti dobitia komunikačných zariadení jednoducho došli v jednom z vysielačov baterky a komunikačný systém zlyhal - musel preto jeden rozhodca utekať do príslušnej miestnosti, aby sa situácia preverila - sieť nebola a Francúzi sa mohli tešiť z postupu do finále.

Dnes boli opäť dve stretnutia - prvé už o 9.10 a to druhé o 11.30. V zápase o 3. miesto vyhrali zaslúžene USA nad Poliakmi 3:0 - predsalen mali o pár hodín viac času na oddych ako Poliaci. Rozhodovali Muranaka so Shaabanom - výborný výkon. Finálový zápas rozhodoval Andrej Zenovič a ja som dostal dôveru mu asistovať ako druhý rozhodca - priznám sa, nečakal som to, nakoľko sme počítali s tým, že bude delegovaný brazílsky rozhodca. Keďže však nechceli riskovať opäť kolaps (aj keď si myslím, že obavy boli viac menej zbytočné), rozhodli sa rozhodcovskí delegáti takto. Našťastie sa v stretnutí nič vážnejšie nestalo, Francúzi hrali veľmi cieľavedome, a tak okrem víťazstva v druhej skupine svetovej ligy vyhrali aj tú prvú! Tréneri aj hráči sa nám do práce nemiešali, ani my im - všetko prebehlo hladko. O nejakých drobnostiach samozrejme vieme, ale neovplyvnilo to priebeh a snáď ani celkový dojem.

Takže celkové zhodnotenie turnaja je pozitívne, dojmy dobré. A napriek tomu, že podľa fotiek to vyzeralo skôr na dovolenku ako na finálový turnaj - nebolo to tak, až tak veľa voľného času na takýchto podujatiach nie je. Zajtra ešte pred odletom sa niektorí stihneme okúpať sa na Copacabana a potom hurá smer Paríž-Viedeň-Turčiansky Peter. Vďaka všetkým za podporu!!!

Fotogaléria

OBRÁZOK: Rio_001.jpg OBRÁZOK: Rio_002.jpg OBRÁZOK: Rio_003.jpg OBRÁZOK: Rio_004.jpg OBRÁZOK: Rio_005.jpg OBRÁZOK: Rio_006.jpg OBRÁZOK: Rio_007.jpg OBRÁZOK: Rio_008.jpg OBRÁZOK: Rio_009.jpg OBRÁZOK: Rio_010.jpg OBRÁZOK: Rio_011.jpg OBRÁZOK: Rio_012.jpg OBRÁZOK: Rio_013.jpg OBRÁZOK: Rio_014.jpg OBRÁZOK: Rio_2_001.jpg OBRÁZOK: Rio_2_002.jpg OBRÁZOK: Rio_2_003.jpg OBRÁZOK: Rio_2_004.jpg OBRÁZOK: Rio_2_005.jpg OBRÁZOK: Rio_2_006.jpg OBRÁZOK: Rio_3_001.jpg OBRÁZOK: Rio_4_001.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Adam Stefanik pred 9 rokmi

 Adam Stefanik

Pozeram na youtube a drzim palce :) vyzera to uzasne.

Odpovedať

Dušan Hodoň pred 9 rokmi

Dušan Hodoň

Super, gratulujem

Odpovedať

Peter Malík pred 9 rokmi

Peter Malík

Gratulujem. Perfektne, nie je čo dodať.

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: