Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Pozdrav z Káhiry

31. júl 2015

Po necelých troch rokoch sa Juraj Mokrý vrátil do Káhiry. Tentokrát na špeciálne pozvanie Africkej volejbalovej konfederácie (CAVB), aby pôsobil ako neutrálny rozhodca na semifinále a finále Majstrovstiev afrických národov, ktoré sa v týchto dňoch konajú v metropole Egyptu. Bližšie informácie ponúka priamo Juraj Mokrý.

28.7.2015

Ani týždeň som sa neohrial doma po návrate z Ria a už som opäť na cestách - tentokrát úplne neočakávane. V sobotu večer som dostal správu a neskôr aj telefonát od sekretárky CAVB p. Howyda Mondy, či by som mohol pricestovať v pondelok na záverečnú časť šampionátu, lebo organizátori potrebujú neutrálneho rozhodcu. Rozhodovanie muselo byť rýchle, nakoniec som pristal (aj keď manželka s dcérami neboli až také nadšené) a v nedeľu podvečer som mal už aj vystavenú letenku na pondelok z Viedne cez Rím do Káhiry. Sem som doletel dnes nadránom a snažil som sa dospať noc - už o štvrtej a o šiestej sa hrajú semifinálové zápasy (Tunisko-Alžírsko a Egypt-Maroko) - ktorý z nich budem rozhodovať, sa dozviem až okolo pol tretej v hale. Finále a zápas o tretie miesto je na programe vo štvrtok. Držte palce, všetkých pozdravujem a nekôr sa pokúsim napísať aj ďalšie detaily, Juraj

29.7.2015

Ahoj z rozpálenej Káhiry!

Tak sme to včera nakoniec zvládli. Využili ma naplno - rozhodoval som obe semifinálové stretnutia - prvé ako dvojka s kamerunským rozhodcom Daoudom Pare (TUN - ALG, 3:2) a druhé ako jednotka s rozhodcom z Rwandy Innocentom Nshimiyimana (EGY - MOR, 3:0). Môžem povedať, že to bolo veľmi náročné, ale všetci zainteresovaní boli po stretnutiach s našimi výkonmi spokojní, čo nás potešilo. Víťazi okrem postupu do finále získali aj miestenku na Svetovom pohári mužov v Japonsku a na budúcoročnej svetovej kvalifikácii na OH. Rozhodovali sme bez challengu, bez tabletov pre trénerov, až taká pohoda. Čiaroví rozhodcovia aj zapisovatelia sú všetko medzinárodní rozhodcovia alebo kandidáti, všetci vedia po anglicky, čo je na prospech veci. Aj komunikácia s ostatnými rozhodcami z rôznych kútov Afriky je bezproblémová. Milo ma prekvapilo, že hráči aj tréneri družstiev boli voči sebe veľmi korektní, vôbec sme nemuseli riešiť nevhodné správanie na stranu súperov. To je trošku rozdiel oproti tohtoročným skúsenostiam zo Svetovej ligy v Poľsku a Rusku, kde sme museli kvoli tomu siahnuť aj po kartách.

Dnes dopoludnia sme sa neformálne stretli s rozhodcami delegovanými na toto podujatie a spolu s Nasrom Shaabanom sme odpovedali na najrôznejšie otázky týkajúce sa pravidiel a trendov v rozhodovaní. Popoludní idem pozrieť do haly na stretnutia o 7. a o 5. miesto a odtiaľ niekam na výlet - je veľmi teplo, uvidíme, čo domáci organizátori vymyslia. Ostatní už pyramídy videli v pondelok počas voľného dňa, ja som to absolvoval pred tromi rokmi v rámci svetovej ligy, čo som tu rozhodoval (EGY - IRI).

Zajtra nás čaká fnálový deň, tak držte palce.

Juraj

30.7.2015 - finále a odchod

Kým včerajšok sa niesol v duchu oddychu (aspoň pre mňa), dnešok už bol opäť hektický. Po slávnostnej večeri, ktorú usporiadala pre takmer dvadsiatich prítomných prezidentov národných federácií Afriky Egyptská volejbalová federáca spolu s CAVB (výborne sme si pochutili na rybacích špecialitách), sme sa veľmi nevyspali - hneď ráno bol míting, na ktorom sa písali testy. Čakáte, či som písal aj ja - nie, nepísal. Bol to ten istý test, ktorý som písal už dvakrát vlani - raz na finále svetovej ligy v Sydney a druhýkrát v Poľsku na MS. Voľba posledného dňa na testy bola neštandardná, ale takých vecí tu bolo viac.

Na zápas o bronz boli delegovaní rozhodcovia z Rwandy a z Egyptu, ja som dostal dôveru vo finále, ktoré sme za asistencie Daoudu Pareho z Kamerunu zvládli. Potešili sa domáci, vyhrali po vyrovnanom prvom sete aj ten druhý a v treťom sa síce zo začiatku trápili, ale od stavu 17:20 sa dostali na koňa a nakoniec Tunisanov porazili. Všetci boli spokojní, nejaké chyby samozrejme boli, ale podarilo sa nám to uhrať. Potešiteľná bola najmä vypredaná hala - hralo sa v malej hale, ale vždy je lepšia menšia a plná ako veľká a poloprázdna.

Medzi mítingom a zápasmi som stihol spolu s Nasrom Shaabanom absolvovať Cairo Tower, vyhliadkovú vežu na ostrove v strede Nílu - výhľad výborný, aj keď pre prach a smog sme až po pyramídy žiaľ nedovideli. Pripájam aj obrázok na vyhorenú budovu jedného zo sídiel prezidenta pri Tahrirskom námestí, ktoré bol známe najmä pred niekoľkými rokmi. A vidieť tam aj dočervena sfarbenú budovu Egyptského múzea. Naň však čas nebol, jeho návštevu sme našťastie stihli absolvovať pred tromi rokmi. Cestou sa mi však oprášli spomienky na chudobné štvrťe, ktoré lemovali cestu - ani neviem, či je to horšie v Riu alebo tu. Ale čo musím skonštatovať - je tu jednoznačne čistejšie ako pred tromi rokmi!

Som rád, že sa mi podarilo nadviazať nové priateľstvá a spoznať ďalšie pohľady na rozhodovanie a mentalitu, ktorá v niektorých zápasoch môže byť na prospech, v iných zas na škodu.

Misia Káhira 2015 sa pomaly končí, o 1:00 vyrážam z hotela, 3:30 odlet do Ríma a potom do Viedne.Vďaka za podporu, teraz sa ideme sústrediť na našich "školencov" v Ankare!

 

Foto: www.cavb.org, facebook, autor

Fotogaléria

OBRÁZOK: 14381292034.JPG OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_01.jpg OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_02.jpg OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_03.jpg OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_04.jpg OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_05.jpg OBRÁZOK: IMG_0448.JPG OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_06.jpg OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_08.jpg OBRÁZOK: Kahira_CAVB_2015_10.jpg OBRÁZOK: WP_20150730_002.jpg OBRÁZOK: WP_20150730_008.jpg OBRÁZOK: WP_20150730_009.jpg OBRÁZOK: WP_20150730_015.jpg OBRÁZOK: WP_20150730_022.jpg OBRÁZOK: WP_20150730_024.jpg OBRÁZOK: WP_20150730_031.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Renata Szepeova pred 8 rokmi

Renata  Szepeova

Blahoželám ..... -:)))

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: