Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


V Bazileji sa skúša nový komunikačný systém medzi rozhodcami

29. december 2013

Každoročne sa medzi sviatkami koná v Bazileji medzinárodný klubový turnaj žien Top Volley - tento rok je to už 25. ročník (27.-29.12.2013). Organizátori zvyknú pozvať aj niekoľko rozhodcov zo zahraničia. V minulosti tam bol z "Česko-Slovenska" trikrát Štefan Hank a dvakrát Milan Labašta. Tento rok dostal pozvanie aj zástupca AVR - Juraj Mokrý. Jeho postrehy môžete sledovať nižšie.


28.12.2013

Na turnaj bolo pozvaných šesť špičkových družstiev (Cannes - FRA, Schwerin - GER, Zurich - SUI, Krasnodar - RUS, Banana Boat - BRA a Švajčiarsko). Rozdelené sú do dvoch skupín a následne sa hrá semifinále a finále.

Z rozhodcov je tu okrem mňa ešte Arturo di Giacomo (BEL), Volker Schiemenz (GER), Philippe Schürmann (LIE) a štyria Švajčiari - Adrian Flückiger, Christian Wolf, Sascha Stanisic a Stephan Grieder. Všetci sme tu pod dohľadom prezidenta Európskej rozhodcovskej komisie Jana Reka a hlavného organizátora Georga Schiedera.

Tohtoročný turnaj má aj svoje špecifiká - lúčia sa na ňom dvaja rozhodcovia s aktívnou rozhodcovskou kariérou: Volker Schiemenz kvôli veku a Adrian Flückiger sa rozhodol skončiť z osobných dôvodov.

Druhé špecifikum je iniciatíva Jana Reka a testovanie ďalších nových technológií - kominikačného systému medzi rozhodcami. Ide však o novinku len v rámci rozhodovania volejbalu. Rozhodcovia v iných športoch (futbal, hádzaná, rugby) ako aj tréneri vo volejbale to už dávno používajú.

Ide o komunikačný systém - Vokkero. Prvý a druhý rozhodca sú pripojení nonstop a môžu komunikovať v podstate neustále, tretí aparát má zapisovateľ a štvrté zariadenie rozhodcovský delegát - obaja všetko počujú, avšak ak chcú niečo povedať, musia stlačiť špeciálne tlačidlo. Zariadenie sa tu testuje, aby sa  následne mohlo odprezentovať FIVB a snáď používať už na Majstrovstvách sveta v Poľsku a Taliansku

Systém dokáze odfiltrovať vonkajšie šumy, vrátane hluku z hľadiska, zvuku píšťaľky a pod. Určite to prináša ďalšie možnosti. K výhodám nesporne patrí jednoduchšia komunikácia medzi prvým a druhým rozhodcom, najmä v sporných situáciách, ale aj počas oddychových časov, či medzi setmi. Odporúča sa používať len jednoduché slová, ktoré si rozhodcovia vopred dohodnú, napr. aut, in, touch. Zároveň je dobré tieto slová niekoľko krát zopakovať, aby prvý rozhodca vedel, čo sa mu druhý snaží povedať. Práve dohoda o komunikácii ešte pred stretnutím je veľmi dôležitá. Výhodou je i to, že prvý rozhodca sa konečne stáva ozajstnou súčasťou tímu, a hoci je na druhej strane ihriska, je zapojený (viac či menej aktívne) do komunikácie aj so zapisovateľom. Ďalšou výhodou bude použitie tohto systému spolu so systémom challenge, kedy sa môžeme vyhnúť problémom v informovaní, čo sa vlastne má posúdiť. Umožní to tiež umiestnenie challenge systému ďalej od ihriska a prípadne prenos zodpovednosti z druhého rozhodcu na rezervného.

Bude však potrebné doladiť niektoré maličkosti, ktoré sa postupne ukazujú počas prvých testov. Patrí sem napr. mierny problém pri komunikácii, keď má rozhodca píšťaľku v ústach (preto treba používať len krátke slová a ich obmedzený počet). Niekedy došlo k neodfiltrovaniu hlasov trénerov či hráčok, ktoré kričali počas rozohrávky, prípadne hlasu hlásateľa. To sú však detaily, s ktorými sa dá pracovať a pri správnom použití prínosy jednoznačne prevýšia spomenuté nedostatky.

Včera som rozhodoval ako jednotka stretnutie Dynamo Krasnodar vs Volero Zurich (3-0; druhým rozhodcom bol Philippe Schürmann), dnes budem ako dvojka v semifinále medzi Krasnodarom a Cannes (prvým rozhodcom bude Christian Wolf).

Pozdravujem a držte nám všetkým prosím palce,

Juraj

29.12.2013

Ahoj všetkým,

včerajšok sme zvládli, Krasnodar si ustrážil víťazstvo a v štyroch setoch zdolal Cannes 3-1. Pískalo sa nám dobre, myslím, že spolupráca s Chrisom bola výborná. Objavujeme stále nové možnosti komunikačného systému.

Dnes som absolvoval prechádzku po Bazileji, nepršalo, tak som to využil. Pár obrázkov nájdete vo fotogalérii.

Večer ma čaká posledný zápas - s Arturom rozhodujeme stretnutie ruského Krasnodaru a brazílskeho Banana Boat z Uberlandie. Predtým však bude ešte posledný zápas Volkera Schiemenza a Adriana Flückigera, takže do haly ideme už na stretnutie o bronz, v ktorom hrajú družstvá Zürichu a Cannes.

Držte palce a pozdravujem,

Juraj

Viac infomácií nájdete na http://www.topvolley.ch.

Fotogaléria

OBRÁZOK: Basel_2013_07.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_01.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_02.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_03.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_04.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_05.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_06.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_08.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_09.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_10.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_11.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_12.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_13.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_14.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_15.jpg OBRÁZOK: Basel_2013_16.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica pred 10 rokmi

 Danica

ahoj Juraj, super, zaujimava „novinka“ … prajem Ti pekny turnaj pri takej fajn spolocnosti… pozdravujeme z domova a prajeme vela uspechov :) dac

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: