Výnimočné striedanie
27. marec 2012Nakoľko sa v tlači i na stránke SVF objavila informácia o opakovaní prvého semifinálového stretnutia extraligy žien medzi družstvami VK Doprastav BA a VŠK Paneurópa BA z viny rozhodcov, uvádzame tu dôvody, pre ktoré bolo rozhodnutie rozhodcov predmetného stretnutia podľa oficiálnych pravidiel volejbalu chybné.
To, či bolo potrebné opakovať stretnutie, tu rozoberané nie je, nakoľko o tom rozhoduje Súťažná komisia SVF na základe rôznych ďalších športovo-technických dokumentov, ktorých výklad a aplikáciu nemá AVR v kompetencii.
Na úvod citát zo stránky SVF s popisom situácie: „V stretnutí EZ 125 medzi Doprastavom Bratislava a VŠK Paneurópa, ktoré sa odohralo 21. marca na ihrisku Doprastavu, prišlo v druhom sete za stavu 23:20 pre Doprastav k zraneniu hráčky Paneurópy Lucie Bognárovej a toto zranenie jej neumožňovalo pokračovať v hre. Na základe toho muselo družstvo hostí použiť tzv. výnimočné striedanie, čo medzinárodné pravidlá volejbalu umožňujú. Paneurópa chcela Bognárovú vystriedať za Kubaliakovú, ale druhý rozhodca stretnutia Peter Bajči to zamietol s tým, že Kubaliaková už predtým Bognárovú striedala. Následne chcel tréner Paneurópy Michal Bella poslať za zranenú hráčku na ihrisko ďalšiu smečiarku Mócikovú, ktorá už v spomínanom sete takisto hrala. Aj toto striedanie však rozhodca Bajči zamietol s odôvodnením, že vystriedať Bognárovú môže len hráčka, ktorá sa do hry v sete ešte nezapojila.”
Podľa oficiálnych pravidiel volejbalu (15.7) „Hráč (okrem libera), ktorý nemôže pokračovať v hre kvôli zraneniu alebo ochoreniu, musí byť riadne vystriedaný.” Z vyššie uvedeného popisu situácie je zrejmé, že hráčka Bognárová už nemohla byť riadne striedaná, keďže by tým bolo porušené pravidlo 15.6.2 (Hráč základnej zostavy môže opustiť hru, ale iba raz v sete, a vrátiť sa, ale iba raz v sete, a iba na svoje pôvodné miesto v zostave.) Rozhodcovia preto boli povinní umožniť výnimočné striedanie, a to podľa druhej vety pravidla č. 15.7: „Ak to (myslí sa riadne striedanie) nie je možné, družstvo má právo využiť VÝNIMOČNÉ striedanie bez obmedzení v pravidle 15.6.”
Vo všeobecnosti riadne striedanie nie je možné v prípade zranenia hráča (a preto je potrebné použiť výnimočné striedanie), ak družstvo už uskutočnilo v príslušnom sete 6 striedaní (15.6.1), alebo ak sa zraní hráč základnej zostavy, ktorý už raz opustil hru a vrátil sa na svoje pôvodné miesto v zostave (15.6.2), alebo ak na lavičke družstva v momente zranenia nie je taký náhradník, ktorý ešte nebol striedaný (15.6.3). Stačí, ak je splnená jedna z týchto podmienok, riadne striedanie nie je možné a preto sa musí umožniť výnimočné striedanie. V takom prípade sa postupuje podľa vyššie uvedeného pravidla 15.7, v ktorom je jasne uvedené, že sa takéto striedanie neobmedzuje pravidlom 15.6 ako celok. Pre úplnosť ho uvádzame v plnom znení:
„15.6 Počet striedaní
15.6.1 Družstvo môže uskutočniť najviac 6 striedaní v jednom sete. Naraz sa môže vystriedať jeden i viacerí hráči.
15.6.2 Hráč základnej zostavy môže opustiť hru, ale iba raz v sete, a vrátiť sa, ale iba raz v sete, a iba na svoje pôvodné miesto v zostave. (7.3.1)
15.6.3 Striedajúci hráč môže vstúpiť do hry na miesto hráča základnej zostavy, ale iba raz v sete, a môže byť vystriedaný len tým istým hráčom základnej zostavy. (7.3.1)”
Zároveň to pravidlá spresňujú aj v pokračovaní pravidla 15.7, kde je definované výnimočné striedanie nasledovne: „Výnimočné striedanie znamená, že ktorýkoľvek hráč, ktorý v momente zranenia nie je na ihrisku, okrem libera alebo ním vymeneného hráča, môže vystriedať zraneného hráča. Takto vystriedaný zranený hráč už nemôže v stretnutí nastúpiť. Výnimočné striedanie sa v žiadnom prípade nezapočítava do počtu riadnych striedaní.”
Z vyššie uvedeného je preto zrejmé, že rozhodcovia mali umožniť výnimočne vystriedať zranenú hráčku Bognárovú za Kubaliakovú, hoci táto už predtým striedala - pravidlo 15.6.2 pri výnimočnom striedaní neobmedzuje túto možnosť, keďže to vylučuje pravidlo 15.7. Hráčka Kubaliaková bola v momente zranenia na lavičke, nebola liberom a nebola ani hráčkou, namiesto ktorej bolo na ihrisku libero, preto sa mohla výnimočného striedania zúčastniť.
Pre úplnosť treba dodať, že pred týmto výnimočným striedaním malo družstvo VŠK Paneurópa vyčerpané 4 riadne striedania. Nakoľko sa výnimočné striedanie nezapočítava do riadnych striedaní, i po jeho prebehnutí majú právo na ďalšie dve riadne striedania. V tomto konkrétnom prípade, kedy na súpiske družstva VŠK Paneurópa bolo uvedených 11 hráčok, z toho dvaja liberovia, ostali 3 náhradníčky. Nakoľko rozhodcovia neumožnili použiť dve náhradníčky (Kubaliaková a Móciková), ktoré v príslušnom sete už striedali a vrátili sa späť na lavičku, a družstvo bolo nútené výnimočne vystriedať jedinú zostávajúcu hráčku, ktorá predtým nestriedala (Nagyová), znemožnili tak aj tieto dve riadne striedania, ktoré by inak družstvo malo nárok využiť (napr. pri vylúčení hráčky predtým nestriedanej a podobne).
Informácia o zranení hráčky ako aj všetky podrobnosti o výnimočnom striedaní sa zapisujú do poznámky v zápise o stretnutí. V súčtovej tabuľke sa toto výnimočné striedanie musí k celkovému počtu striedaní v danom sete pripočítať, keďže tam sa uvádza celkový počet striedaní, nielen súčet riadnych striedaní.
Paradoxne družstvo VŠK Paneurópa nevyužilo právo, ktoré im poskytujú pravidlá, a síce požiadať o výklad prostredníctvom kapitánky v hre prvého rozhodcu a v prípade nesúhlasu požiadať v tom okamihu o zapísanie protestu do poznámky po stretnutí. Na rozdiel od rozhodcov, ktorí musia rozhodnúť hneď, však v súťažiach riadených SVF majú družstvá podľa platného Súťažného poriadku volejbalu možnosť podať námietku i dodatočne po stretnutí, a ak sú splnené všetky náležitosti, takáto námietka je predmetom ďalších rozhodovaní. Je zrejmé, že rozhodcovia na základe vyššie uvedeného pochybyli. Je smutné, že napriek nominovaniu špičkových rozhodcov na významné stretnutie extraligy, akým semifinále určite je, ktoré je pod drobnohľadom divákov i médií, nie je delegovaný ďalší nezávislý funkcionár - technický delegát, ktorý by si v kľude počas stretnutia vytiahol pravidlá a hoci aj o rozohrávku, či dve neskôr by upozornil rozhodcov, že nekonali správne a mohlo by dôjsť k náprave ich rozhodnutia ešte počas stretnutia. Neospravedlňuje to chybnú aplikáciu rozhodcov, naznačuje to len skutočnosť, že v stretnutiach najvyšších súťaží majú význam aj technickí delegáti.
AVR zároveň veľmi mrzí, že k takejto situácii došlo. Najbližími krokmi preto bude zintenzívnenie činností, ktoré budú viesť okrem iného aj k 100% teoretickej pripravenosti rozhodcov na všetky stretnutia.
Pre úplnosť:
V prípade, že družstvo nemá k dispozícii riadne, ani výnimočné striedanie (t.j. na stretnutí je prítomných len 6 hráčov, alebo 7 hráčov vrátane jedného libera, alebo 8 hráčov vrátane dvoch liberov, alebo napr. 7 hráčov bez libera, no jeden z nich bol vylúčený a sedí v zóne strestov, postupovať sa musí podľa pravidla 17.1.2: „Ak zranený hráč nemôže byť vystriedaný riadnym alebo výnimočným striedaním, poskytnú sa mu 3 minúty na ošetrenie, ale iba raz tomu istému hráčovi v stretnutí. (15.6, 15.7, 24.2.8). Ak hráč nemôže ani potom hrať, jeho družstvo sa vyhlási za nekompletné. (6.4.3, 7.3.1)”
Výnimočné striedanie sa nemôže uplatniť pri vylúčení alebo diskvalifikácii hráča; v takom prípade sa postupuje podľa pravidla 15.8: „VYLÚČENÝ alebo DISKVALIFIKOVANÝ hráč musí byť vystriedaný riadnym striedaním. Ak to nie je možné, družstvo sa vyhlási za nekompletné. (6.4.3, 7.3.1, 15.6, 21.3.2, 21.3.3)”
Výnimočné striedanie tiež treba odlíšiť od menovania nového libera v prípade, že družstvo hrá len s jedným liberom a tento bol vyhlásený za neschopného pokračovať v hre - postupuje sa podľa pravidla 19.4.2.1, kde hlavným rozdielom je to, kto sa môže stať novovymenovaným liberom - tréner môže menovať za libera do konca stretnutia ktoréhokoľvek hráča (okrem vymeneného hráča), ktorý v momente menovania nie je na ihrisku (a nie v momente zranenia, ako je tomu pri výnimočnom striedaní).
Súbory na stiahnutie
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Zatiaľ nikto komentár nepridal – buď prvý.