Finále Európskej ligy majstrov, Lodž, 18.3.2012 - systém challenge
19. marec 2012V nedeľu 18.3.2012 sa pätica slovenských extraligových rozhodcov vybrala na dlhú cestu za volejbalom - konkrétne do Atlas arény v meste Lodž v Poľsku, kde sa odohrali stretnutia o bronz a o zlato v aktuálnom ročníku Európskej ligy majstrov mužov. Cieľom však nebolo len vychutnať si kvalitné zápasy volejbalových gigantov, vynikajúcu atmosféru poľských "kibicov", ale aj odsledovať prvé skúsenosti v európskych pohárových súťažiach so systémom "challenge". Tento systém sa používa v profesionálnej poľskej lige už dva roky a v záujme zobjektívnenia rozhodcovskej činnosti sa ho Európska rozhodcovská komisia (ERC) pod záštitou Európskej konfederácie volejablu (CEV) rozhodla použiť ako test na jednom zo svojich vrcholných podujatí.
Na turnaj boli delegovaní 4 rozhodcovia FIVB (v Európe ich je celkovo 9, z toho 2 ženy) - Dejan Jovanovič (SRB), Béla Hobor (HUN), Milan Labašta (CZE) a Philippe Vereecke (FRA). ERC nenechávala nič na náhodu a tak mali možnosť dva týždne pred turnajom odskúšať si tento systém "naživo" pod dohľadom prezidenta ERC Jana Reka (SUI) - Dejan Jovanovič a Milan Labašta v stretnutí poľskej ligy.
Čo systém ponúka, je možnosť dvakrát za set požiadať o overenie niektorých rozhodnutí rozhodcu pomocou videosystému, ktorý je nezávislý od televízie a pomocou viacerých kamier sníma najmä čiary a sieť. O overenie (challenge) môže požiadať kapitán v hre len v niektorých prípadoch. Ide najmä o posúdenie dotyku hráča so sieťou, dopad lopty v blízkosti čiar, prešľap pri podaní, posúdenie chýb útočného úderu zadného hráča, resp. libera (prešľap na útočnej čiare), preniknutie do ihriska súpera pod sieľou (prešľap pod sieťou). Uvedený systém zatiaľ neumožňuje overenie odpískaných alebo neodpískaných "tečov" súpera po útočnom údere, ani posudzovanie čistoty hry, či hry nad sieťou.
Ako každý systém, ktorý sa zavádza, je potrebné ho zažiť a opakovane skúšať, aby sa postupne chyby nachádzali a odstraňovali. Vidieť to bolo i na tom, ako jednotlivé družstvá túto možnosť využívali, resp. chceli využívať.
Vo dvoch stretnutiach (Arkas Izmir vs Trentino Volley a Zenit Kazan vs Skra Belchatow) sa challenge použil 6 krát, z toho 4 krát v druhom strenutí, kde pôsobilo poľské družstvo. Vo väčšine prípadov sa potvrdilo pôvodné rozhodnutie rozhodcov (vtedy prichádza družstvo o jednu možnosť overenia pre daný set), vo dvoch prípadoch došlo na základe videoanalýzy k zmene rozhodnutia (možnosť challenge pre daný set im zostáva zachovaná). Raz išlo o posúdenie chybného dotyku siete, ktorý odpískal druhý rozhodca (analýza potvrdila jeho rozhodnutie), raz o posúdenie prešľapu na útočnej čiare, ktorý rozhodcovia neodpískali (analýza potvrdila, že tam bol prešľap a preto rozhodcovia zmenili rozhodnutie) a štyrikrát išlo o posúdenie dopadu lopty v blízkosti čiary (trikrát analýza potvrdlia výrok rozhodcu a raz bolo rozhodnutie po analýze zmenené). Napriek tomu sa družstvo Kazane snažilo o challenge aj v prípade posúdenia tečovanej lopty, čo však rozhodcovia nepovolili, keďže sa tento systém v súčasnosti na to nemôže použiť.
Videoanalýza prebieha len za účasti videotechnika (umiestneného v blízskosti stolíka zapisovateľa s viacerými monitormi) a druhého rozhodcu. Čiže po analýze druhým rozhodcom on rozhodne, k akej chybe skutočne došlo, a prvý rozhodca následne určí družstvo, ktoré bude podávať. Za pozitívne možno označiť, že celý tím videotechnikov pracoval veľmi rýchlo, a preto k zdržaniu hry takmer nedošlo. Verdikty zároveň významne ukľudnili družstvá a celkovú situáciu na ihrisku. Uvidíme, čo prinesie ďalšie testovanie. Nakoľko ide o systém finančne relatívne náročný (v Poľsku to stojí cca 1500 EUR na jedno stretnutie), je otázne, v ktorých ďalších národných ligách okrem Poľska sa bude reálne používať. Každopádne vrcholné podujatia CEV či FIVB si takúto techniku zaslúžia.
V prílohe niekoľko fotografií z výjazdu, vrátane spoločnej fotky s prezidentom ERC Janom Rekom.
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Philippe Vereecke pred 13 rokmi
Thanks to this prestigous referee's team to bring support to the referees on duty ;-)
Friendly Yours
OdpovedaťDanica Viktorini-Lisa pred 13 rokmi
Hallo Philippe… :) wellcome here on our webpage… :) nice to see you here… hopefully, you´d enjoy your duty in Lodz :) kind regards…
OdpovedaťOdpovedať zrušiť odpoveď
Juraj Mokrý pred 13 rokmi
Reakcia je v často označenej Výnimočné striedanie… http://www.avr-sr.sk/…iedanie.html
Odpovedať