Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Igor Porvazník na CEV EuroVolley 2023 v Taliansku

14. september 2023

V dňoch 28. augusta až 16. septembra 2023 sa v Taliansku koná skupinová a finálová fáza Majstrovstiev Európy mužov. Zástupcov na turnaji má aj Slovensko. Neutrálnym rozhodcom na turnaji je Igor Porvazník.

V Igorovych reportoh sa doziviete aj:

  • akých kolegov má Igor v skupine,
  • ako turnaj prebieha,
  • aké zápasy a kedy rozhoduje,
  • ako rozhodcovia trávia voľný čas,

ale aj to, aké situácie sa stávajú počas EuroVolley 2023.

Report 1

Ahojte všetci na Slovensko.

Keď som sa v septembri 2021 po štvrťfinálovom stretnutí Talianska s Nemeckom lúčil s majstrovstvami Európy mužov, nečakal som, že sa dočkám takejto pocty rozhodovať na najvýznamnejšom kontinentálnom mužskom podujatí aj o dva roky. Stalo sa, komisia rozhodcov CEV mi dala túto dôveru a tak som dnes v Bologni, kde o 21:15 otvoria úvodným stretnutím Eurovolley2023 domáci Taliani, ktorí vyzvú Belgičanov.

Do miesta konania som dorazil v sobotu, po 12 hodinovej ceste na viac menej tradičnej ceste cez Krakow a Frankfurt, odkiaľ som už cestoval so slovinským kolegom Bernardom Valentarom. V čase nášho príchodu tu už bol náš kouč – Hans Almkvist zo Švédska, s ktorým Juraj Mokrý robil svoj kandidátsky kurz a s ktorým som sa ja stretol na ME juniorov v ruskej Kazani v roku 2006.

Z rozhodcov postupne prichádzali aj ďalší kolegovia, konkrétne videorozhodca Milan Rajkovič z Chorvátska, Ozan Sarikaya z Turecka, Carlos Robles zo Španielska a tak sme mali možnosť posedieť spolu na úvodnej večeri, kde k nám pribudol aj rozhodcovský manažér Daniele Rapisarda, ktorý vedie talianských ligových rozhodcov. S posledným do partie, na Slovensku dobre známym Zsoltom Mezsofym sme sa stretli až na raňajkách, pretože náš maďarský kamarát pricestoval až po polnoci.

Hneď na začiatok včerajšieho, už pracovného dňa, nás čakal úvodný teoretický míting, kde sa prebrali najdôležitejšie veci, medzi inými aj protokol, podľa ktorého pôjdeme na tomto turnaji. Žrebovanie bude pred kamerami už 50 minút pred stretnutím, takže od toho momentu už budeme v permanencii. Hans nám zdôraznil potrebu spolupráce ako na ihrisku, tak aj všade mimo neho, slovíčko teamwork odznelo mnohokrát a sme na to verím všetci dobre pripravení. Venovali sme sa aj používaniu challenge systému, ktoré na tomto turnaji obstaráva spoločnosť Hawk eye. No a samozrejme, ako na každom veľkom podujatí, tak aj tu sme si napísali teoretický test obsahujúci 15 otázok, z ktorých 2 boli dopisovacie, zvyšok boli otázky s možnosťami (správnych odpovedí mohlo byť aj viac ako jedna).

Večer sme sa odobrali do športovej haly, ktorá už bola takmer na 100 % pripravená na dnešné jediné stretnutie, pretože zajtra sa Eurovolley sťahuje do Perugie. Kontrolovať sme nemuseli takmer nič, pretože to už deň pred nami urobili technickí delegáti. Takže sme vyskúšali len komunikačný systém, ktorým tu bude úplne novučičké Voccero. Čiastočne sme skontrolovali aj videoverifikačný systém, nakoľko sa však nehral ako býva zvykom žiadny prípravný zápas, veľmi sme ho nepreverili. V hale sme sa aj dozvedeli nomináciu na dnešné úvodné stretnutie. Pocty viesť toto stretnutie sa dostalo mne, vo funkcii druhého rozhodcu mi bude pomáhať Zsolt Mezsöffy. Nakoľko budeme podobne ako na ženských ME rozhodovať len vo dvojici, bez čiarových rozhodcov, určite to nebude ľahká práca.

Tak nám prosím držte palce, o 21:15 to dnes vypukne.

Igor

Report 2

Dobrý ráno na Slovensko kamaráti.

Bologna – Perugia – Ancona. Takto cestujem, od kedy som sa Vám prvý krát prihovoril z Eurovolley 2023.

Začali sme otváracím stretnutím v Bologni, ktoré som mal tú česť rozhodovať so Zsoltom pred takmer vypredanou halou. Atmosféra bola skvelá už počas rozcvičky, obidva tímy boli nabudené na čo najlepší vstup do turnaja – domáci Taliani chceli potvrdiť úlohu favorita, hosťujúci Belgičania vedení Emanuellem Zaninim nechceli predať kožu lacno. Musím povedať, že zimomriavky som mal po celom tele už počas štátnej hymny Talianska, kedy ju z celých hrdiel spievalo takmer 9000 fanúšikov sprevádzaných kvartetom s akustickými gitarami. Samotný zápas bol celý čas pod taktovkou domáceho azúrového tímu a skončil sa podľa očakávaní 3:0. Pre mňa tento zápas ľahký nebol, pretože som po celý čas cítil zodpovednosť za vstup nás rozhodcov do turnaja. Myslím si však, že sme do toho zápasu negatívne nezasiahli, čo potvrdil aj Hans Almkvist, ktorý nám za náš výkon poďakoval.

Hneď nasledujúce ráno po raňajkách sme nasadli do áut a nabrali sme smer Perugia, kde nás čakali ďalšie tri hracie dni. Počas týchto troch dní som mal možnosť v hale Pala Barton ako druhý rozhodca (prvý bol Bernard) rozhodovať stretnutie Srbsko – Belgicko (3:1) a ako prvý rozhodca (sekundoval mi Carlos) stretnutie Nemecko – Švajčiarsko (3:0). V tom prvom stretnutí sme sa aj zapotili, pretože Srbi nehrali ideálne a tak to nešlo podľa ich predstáv a často to skúšali aj na nás rozhodcov. Mrzelo ma, že neboli ochotní rešpektovať niektoré naše výroky po ich jasnej chybe. Za všetko len spomeniem odpískané chybné postavenie, kedy neprotestovali proti samotnému rozhodnutiu, ale že som im v prvom prípade nedohovoril, že si majú dať na to pozor ale hneď som to pískal. Pomyslel som si svoje, ale priznám sa, bol som z toho znechutený. Rovnako bol z ich nešportových prejavov voči svojmu družstvu rozčarovaní aj tréner Zanini, ktorý mi povedal: „Sú lepší, ale mali by nás rešpektovať“. K stretnutiu Nemecko – Švajčiarsko môžem povedať futbalovou terminológiou len toľko, že sa hralo na jednu bránku.

Okrem svojich stretnutí som videl aj všetky ostatné. Jednak preto, aby som videl ako hrajú jednotlivé tímy, ale aj ako pískajú moji kolegovia, pretože aj po 30 rokoch s píšťalkou sa dá od každého niečo naučiť. Môžem povedať, že sa tu zišla slušná partia rozhodcov, ale hlavne skvelých kamarátov, s ktorými sme voľné dopoludňajšie chvíle trávili na prechádzkach ulicami historickej časti Perugie. Potešujúca skutočnosť je aj účasť Hansa na týchto dopoludniach.

Včera ráno sme už vyrazili do Ancony, ktorá je v poradí už tretím dejiskom turnaja a v ktorej sa dohrajú počas nasledujúcich štyroch dní zvyšné zápasy v skupinách. Keďže sme sa ocitli pri mori, hneď popoludní sme ho boli poriadne vyskúšať. Potom už nasledoval odchod do haly na inšpekciu a návrat do hotela. Po dobrej večeri sme sa rozišli na izby, niekto oddychovať, niekto zavolať rodine no a ja okrem iného aj napísať tento report.

Na jeho záver už len informácia, že sa večer (3.9.2023) o 21:00 popri prvom rozhodcovi Carlosovi predstavím ako druhý rozhodca v stretnutí Belgicko – Nemecko.

Držte nám palce :)

Igor

Report 3

Pekné sobotný podvečer, kamaráti, priatelia.

Štyri hracie dni v Ancone uplynuli ako voda a už sme v Bari, v poradí štvrtom dejisku Eurovolley 2023, kde sa už začína vyraďovacia časť ME.

Ale pekne po poriadku.

V Ancone som rozhodoval tri stretnutia. Najskôr to bol ťažké stretnutie Nemecka s Belgickom, kde som sekundoval ako dvojka Carlosovi. Nepískalo sa jednoducho, lebo tímy nie vždy akceptovali Carlosove rozhodnutia, bez ohľadu na to, či boli správne a tak v stretnutí narastal počet diskusií a nešportových prejavov na oboch stranách. Nakoniec sme to všetko ustáli a po ťažkom boji sa z víťazstva 3:2 tešili Nemci.

Ďalším stretnutím, v ktorom som pôsobil ako prvý rozhodca a v ktorom mi sekundoval Zsolt bolo stretnutie domácich Talianov so Švajčiarskom. Taliani nenastúpili s kompletnou základnou šestkou, napriek tomu to vyzeralo ako povinná jazda a nakoniec sa napriek odporu chalanov z krajiny helvétskeho kríža tešila z víťazstva 3:0 domáca squadra azzura. Posledným mojím vystúpením v Ancone bol zápas Nemecka s domácim Talianskom. Zápas, ktorý už na poradí v tabuľke nič nemohol zmeniť, ale zároveň zápas, ktorý nikto nechcel prehrať. Ako prvý rozhodca pískal Ozan, ja som sa mu z pozície dvojky snažil maximálne pomôcť. Toto stretnutie, ktoré skončilo takmer o pol noci sa nám (aspoň si to myslím), vydarilo veľmi dobre. Oba tímy po zápase poďakovali, podali ruky, pozitívne bolo aj pozápasové hodnotenie nášho kouča.

Dva krát sa nám podarilo navštíviť aj centrum Ancony, kde sme mali možnosť pozrieť nejaké pamätihodnosti, ale aj prístav, nakoľko Ancona je prístavným mestom. Samozrejme, nikdy sme sa nezabudli zastaviť na dobré talianske ristretto, cappuccino či macchiato 😊

Vo štvrtok ráno už nasledoval presun do Bari. Členovia Jury vlakom, mi autami. V prvom momente sme neboli veľmi nadšení, aj my sme preferovali pohodlný vlak, ale keďže domáci organizátori potrebovali presunúť oficiálne vozidlá do ďalšieho dejiska, neostávalo nám nič iné, len sa zmieriť so skutočnosťou, že sa budeme trmácať 450 km v minivanoch. Naše obavy sa nakoniec ukázali ako zbytočné, cesta bola rýchla a bezpečná, s jednou zastávkou na kávu niekde uprostred. A tak sme sa už večer prechádzali popri mori v Bari. So Zsoltom sme absolvovali takmer trojhodinovú výživnú prechádzku. Čo Vám poviem, popri neskorých večeriach, ktoré sú často až okolo polnoci je nutné myslieť aj na naše BMI 😊

Včera sme mali oficiálny míting, kde sa viac menej zdôraznila dôležitosť stretnutí, ktoré nás čakajú. Žiaľ popoludní nás zastihla nemilá správa, že náš videorozhodca Milan musí ostať s virózou na izbe, v posteli a tak jeho povinnosti bude musieť prevziať niekto iný. Dnes to bude Carlos, kto to bude zajtra, to nevieme. Všetko bude závisieť od delegácií na jednotlivé stretnutia. Budeme tak toho mať trochu viacej, ale nebojím sa, že by sme to nemali zvládnuť.

Mňa dnes čaká len jedno stretnutie, v ktorom sa v súboji o postup do štvrťfinále stretnú Nemecko s Holandskom. Budem v ňom pôsobiť ako prvý rozhodca, druhým rozhodcom bude Ozan.

Držte nám palce priatelia 😊

Report 4

Dobrý deň všetkým na Slovensko.

Všetky cesty vedú do Ríma. Platí to aj pre niektorých z nás, ktorí sme doteraz pôsobili v Bologni, Perugii, Ancone a Bari. Pred tým všetkým sme však absolvovali tri dôležité hracie dni v Bari.

V prvých dvoch hracích dňoch sa hrali osemfinálové stretnutie. Keď som písal posledný report, chystal som sa na ťažké stretnutie Nemecka s Holandskom. Moje očakávania sa naplnili. Po dvoch jasných setoch v prospech Holandska sa nemeckí volejbalisti vzchopili a vynútili si rozhodujúci tajbrejk. Po jeho skončení sa tešili „Oranjes“, ktorí postúpili do štvrťfinále. S Ozanom sa nám pískalo dobre, myslím, že na zisk sa nám podarilo nadviazať na výkon z posledného stretnutia v Ancone. Ďalším stretnutím, v ktorom som sa predstavil bol už na druhý deň osemfinálový súboj nášho severného suseda Poľska s Belgickom, v ktorom som ako druhý rozhodca sekundoval Zsoltovi. Píska sa s ním veľmi dobre a myslím, že aj toto stretnutie sa nám podarilo zvládnuť k spokojnosti všetkých strán, aj keď chybičky sa vždy nájdu. V prvých dvoch setoch to bola viac menej jasná záležitosť Poľska, v treťom došlo z ich strany k miernemu poľaveniu, čo zverenci trénera Zaniniho využili na zisk tretieho setu. Aj vo štvrtom to bolo boj o každú loptu. Poliaci museli naozaj naplno zabrať, aby sa o postupujúcom nemuselo rozhodovať až v piatom sete, ktorý je vždy tak trochu lotériou. Nakoniec vyhrali 3:1, ale po zápase nám bez problémov podali ruky a poďakovali aj porazení Belgičania.

Po dvoch osemfinálových dňoch nasledoval deň voľna, počas ktorého nám domáci organizátori pripravili výlet do Grotte di Castelana. Jedná so o sériu jaskýň s nádhernými útvarmi, aké dokáže vytvoriť len samotná príroda počas miliónov rokov. Bol naozaj zážitok vidieť napríklad útvar, ktorý dokonale pripomínal šikmú vežu v Pise. Po prechádzke jaskyňami nasledoval spoločný obed.

Štvrťfinále je hra o všetko. Víťazov čakajú ďalšie dve stretnutia, porazení cestujú domov. Mne sa ušlo stretnutie Srbsko – Poľsko, kde sa opäť oprávnene očakával tuhý boj dvoch volejbalových veľmocí. Rozhodoval som ho ako prvý rozhodca, ako dvojka mi pomáhal Bernard. A mali sme sa čo obracať hneď od prvého setu, ktorý skončil v tesnej koncovke 28:26 v prospech Srbska. Druhý set bol v jasnej réžii zverencov Nikolu Grbiča. Srbi však neplánovali predať svoju kožu lacno a v treťom to bol opäť veľký boj s ešte dlhšou koncovkou. Vyhrali ho 36:34 Poliaci a to bolo asi pre vývoj stretnutia rozhodujúce. Štvrtý set si bieločervení spoľahlivo kontrolovali až do konca a stali sa tak prvým postupujúcim semifinalistom. V druhom stretnutí, ktoré viedli Ozan a Zsolt sa stretli domáci Taliani s Holanďanmi. Bolo to ďalšie napínavé a náročné stretnutie pre všetkých, vrátane rozhodcov, ktoré sa skončilo až po piatom sete a na jeho konci sa tešili domáci volejbalisti. Holanďania však podobne ako Srbi opúšťali šampionát so vztýčenými hlavami. Bolo zaujímavé sledovať, ako pri odchode z haly sklamaný holandský kapitán Nimir trpezlivo pózoval domácim fanúšikom, fotil sa s nimi, podpisoval. My sme prišli na hotel po polnoci, niektorí povečerali, niektorí si dali pivo a šlo sa na pár hodín do postele.

Po včerajšej rozlúčke so Zsoltom, Bernardom a Carlosom sme s Hansom, Ozanom a uzdraveným Milanom nasadli spolu s členmi Jury a tímami Talianska a Poľska na charter let do posledného dejiska Eurovolley 2023. V Ríme na nás už čakal druhý z našich koučov – Jarmo Salonen (FIN), naše kolegyne Ilagria Vagni (ITA) a Stanislava Simič (SRB) a kolega Vasileios Vasileiadis (GRE). Po spoločnom obede sme absolvovali krátky spoločný míting a návštevu haly. Hala je vzdialené cca 700 metrov od nášho hotela, takže sa to dá zvládnuť aj peši, na zápasy však budeme chodiť oficiálnym autom.

Dnes už je tu semifinálový deň. O 18:00 sa stretnú Poľsko so Slovinskom a v tomto stretnutí budem aj ja ako prvý rozhodca, mojou dvojkou bude Ilagria. Druhý zápas obstarajú domáci Taliani s minuloročnými víťazmi OH Francúzmi a ich stretnutie povedú Stanislava a Vasileios.

Držte nám prosím všetkým palce.

Fotogaléria

OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg OBRÁZOK: Igor na ME v Taliansku.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica Viktoríni-Lisá pred 11 mesiacmi

Danica Viktoríni-Lisá

Igorko, skvely uvod, drzim palce a pozdravujem kolegov aj manazera :) nech sa vsetkym dari :)

Odpovedať

Ladislav Šuba pred 11 mesiacmi

Ladislav Šuba

Igi paráda, držím všetky palce.

Odpovedať

Peter Bajči pred 10 mesiacmi

 Peter Bajči

Igorko, máš našu stálu a pevnú podporu. Som presvedčený, že odvedieš skvelú prácu a urobíš dobré meno nielen sebe, ale aj našej malej rozhodcovskej komunite. Peter

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 10 mesiacmi

Juraj Mokrý

Držím palce Igor, ako sa hovorí – všetky cesty vedú do Ríma – tak nech sa Ti na tej Tvojej darí aspoň tak, ako doteraz!

Odpovedať

Marek Szász pred 10 mesiacmi

Marek Szász

Igor držíme palce a prajeme pekný zápas.

Odpovedať
Odpovedať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Martin Novotný pred 10 mesiacmi

Martin Novotný

Igorenko krasne reporty, prajem ti to z celeho srdca. Verim ze si si to uzil…

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 10 mesiacmi

Juraj Mokrý

Perfektne Igor, konzistentný výborný výkon počas celého turnaja. Blahoželám!!! A verím, že nám povieš viac zaujímavostí spolu s Igorom Schimplom na online diskusiu o univerziáde, ME, VNL a olympijskej kvalifikácii okolo 12. októbra 2023!

Odpovedať

Dušan pred 10 mesiacmi

 Dušan

Ahoj Igor. Super. Záverečné zhodnotenie po semi a finále nebude?

Odpovedať

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: