Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Igor Schimpl na Svetovej letnej univerziáde v Číne

11. august 2023

SVETOVÁ LETNÁ UNIVERZIÁDA

Čína, Chengdu, 28. 7. - 8. 8. 2023

Svetové univerzitné hry, organizované svetovou asociáciou univerzitného športu (FISU) sa konajú každé dva roky v inom meste. Táto oslava medzinárodného univerzitného športu a kultúry priťahuje mnoho tisíc študentov - športovcov, aby súťažili, čím sa radí medzi najväčšie a najprestížnejšie multišportové podujatia na svete.

Dvanásťdňový súťažný program Svetových univerzitných hier FISU zahŕňa pätnásť športov (https://www.fisu.net/sports/summer-games-sports). Pre popularizáciu a rozvoj menej známych športov môžu organizátori do svojho podujatia zahrnúť až tri voliteľné športy zo zoznamu uznávaných športov FISU a programu univerzitných majstrovstiev sveta FISU. Domáci organizátori tak pridali športy wushu, rowing – veslovanie, streľba.

Po roku 2013, kedy sa na univerzitných hrách v Kazani predstavil náš rozhodca Peter Bajči, som bol práve ja poctený delegáciou na univerzitných hrách organizovaných 28. 7. - 8. 8. 2023 v Číne, vo veľkomeste Chengdu.

Informáciu o delegácii som dostal už v marci, teda s dostatočným časovým odstupom na prípravu. Avšak až do príchodu na miesto som nemal prakticky žiadne informácie o tom, ako vlastne ako rozhodcovia budeme „fungovať“. Vedel som len to, že program volejbalového turnaja je rozdelený na 10 dní, prakticky teda na takmer celý čas trvania univerziády. A predpokladal som, že to bude časovo náročné s dennou účasťou v hale na jednom alebo viacerých zápasoch.

Program športových súťaží:

A keďže išlo o moju vôbec prvú delegáciu na úrovni delegácií FIVB, v sumáre som mal len veľmi málo znalostí, ako sa na toto podujatie vôbec pripraviť. 13 hodinová cesta lietadlom, časový posun 6 hodín, prakticky nová komunita rozhodcov a delegátov...

Pochybnosti sa začali rozplývať pomaličky a postupne. Zo skupiny 32 delegovaných rozhodcov som osobne poznal pár rozhodcov z Európy, pričom som sa asi najviac mohol oprieť o blízky priateľský a jazykom bezproblémový kontakt v osobe delegovaného českého rozhodcu Jana Krtičku. Postupne sa k tomu pridávali ďalší rozhodcovia – od spoločnej cesty lietadlom, samotnými spoločnými delegáciami a spoločne tráveným časom vo voľnom čase počas celého podujatia.

Profesionalitu a excelentne zvládnutú organizáciu podujatia domácimi organizátormi bolo vidieť a cítiť už od samotného príletu. Vrúcne privítanie v príletovej hale, takmer osobný prístup ku každému účastníkovi, dobrovoľníci na každom kroku, organizácia pripravená na každú minútu. Niečo čo zažívate možno párkrát za život.

Po príchode na hotel sme od organizátorov dostali pripravené materiály – športovú a voľnočasovú uniformu, akreditáciu (ktorá umožňovala okrem vstupu do hál aj bezplatnú verejnú dopravu, ktorú sme počas celého podujatia nakoniec pravidelne využívali pri individuálnom cestovaní v meste za drobnými nákupmi a turistickými atrakciami), brožúry k organizácií podujatia a volejbalu, a aj telefón s lokálnou SIM kartou pre komunikáciu medzi sebou a medzi organizátormi.

Druhý deň ráno sme absolvovali spoločný míting rozhodcov a rozhodcovských delegátov. Predsedom bol Songsak CHAREONPONG (Thajsko, člen komisie pravidiel FIVB), ďalšími delegátmi Abdelmajid KILANI DJERAD (TUN, člen komisie pravidiel FIVB), Waleed ABDELSAMAD (EGY, FIVB školiteľ), a piati čínski delegáti Jian Hui SUN, Xin ZHANG, Ning WANG, Jian Wu SU (bývalí alebo súčasní medzinárodní rozhodcovia). Všetko s podporou FIVB rozhodcu Jiang LIU (CHN) ako sprostredkovateľa medzi nimi a domácimi organizátormi, čiarovými rozhodcami a zapisovateľmi. Zúčastnila sa osobne aj Melanie Stanford z Kanady, ktorá pôsobí aj v FIVB a v rámci FISU zastrešuje volejbal, a na univerziáde mala na starosti celý volejbalový turnaj. Uviedla nás do systému účasti družstiev na turnaji, kde nejde o žiaden ranking, družstvá si účasť hradia sami, na vlastné náklady a vlastné rozhodnutie byť súčasťou turnaja. Dostali sme informácie o hracom formáte turnaja. Následne o systéme delegácií, výklad k testovaniu pravidiel a informácie pre nasledujúce dni a hodiny.

Na turnaji budeme testovať malú, ale významnú zmenu pravidiel – posudzovanie čistoty hry „dvojak“ (spracované v samostatnej časti). Zápis je používaný elektronický, už ale s novým programom VolleyStation, ktorý bol používaný a dolaďovaný počas zápasov tohtoročnej série svetovej ligy VNL. Domáci zapisovatelia boli ale pripravení a paralelne robili aj papierový zápis.

Na zvyšok dňa sme dostali voľno, ktoré sme s niekoľkými rozhodcami využili na návštevu mesta. V noci sa podarilo pricestovať už aj Janovi Krtičkovi, ktorý kvôli komplikáciám s nadväznosťami letov musel jeden deň zostať v Istanbule a počkať na let do Chengdu až o 24 hodín neskôr.

Tretí deň bol od začiatku najnáročnejší. Hneď ráno stretnutie v univerzitnej dedine za účasti organizátora, členov jury komisie, supervízorov, zástupcov družstiev ženského a mužského turnaja a samotných rozhodcov. Osobné predstavenie každého zúčastneného, informácie a pokyny k systému turnaja. Pre volejbalový turnaj je pripravených 5 športových hál, každá s dvoma halami pre rozcvičovanie družstiev pred zápasmi. Každá hala vzdialená 15 až 50 minút cesty autobusom z hotela. Spolu teda 15 športových hál, podľa vyjadrenia supervízora každá z nich má parametre na to, že by mohla byť ako hracia hala. Všetky haly ako súčasti univerzitných zariadení (pre lepšiu predstavu o veľkosti univerzít – v samotnom meste Chengdu je viac ako 900 tisíc študentov...).

Po tomto stretnutí sme v skupinách odišli na kontrolu jednotlivých hál a ich vybavenia. Nič iné ako úžas a maximálna pripravenosť zo strany organizátorov. Po kontrole sme sa presunuli do haly 1, ktorá bola hlavnou halou, so zabezpečením TV prenosov (okrem tejto haly boli prenosy zabezpečené už len z haly č.2). V hale 1 sme absolvovali „clinic“ – prípravu a nácvik protokolu stretnutia so simulovaným odohraním 2 setov. Príprava tak pre organizátorov, ako aj rozhodcov stretnutia, zapisovateľov a čiarových rozhodcov.

Organizácia stretnutia je mierne zmenená od predpisov FIVB. Nemáme k dispozícii challenge systém, na stretnutí budú 4 čiaroví rozhodcovia. Družstvá majú k dispozícii tablety, ale ešte s povinnosťou použitia klaksónu, majú možnosť predzápasového rozcvičovania bez lôpt v spomínaných halách mimo hracej haly. Protokol je 28 minútový, počnúc meraním siete (pričom nemusíte z ihriska vyháňať rozcvičujúcich sa hráčov). Nástup hráčov do stredu ihriska, nie na zadnú čiaru, pri nástupe nie sú hrané štátne hymny ale študentská hymna (https://sk.wikipedia.org/wiki/Gaudeamus_igitur). Škoda toho challenge systému a absencie komunikačného systému pre rozhodcov, ostatné zmeny sú len drobnosti, ktorým sa rýchlo prispôsobíte.

Celý náročný deň bol ukončený otváracím ceremoniálom. Ceremoniál na úrovni otvorenia olympiády, účasť na ňom len pozvaným hosťom, bez možnosti zakúpenia lístka. Byť jeho súčasťou bol zážitok na celý život. Niečo, kde vám v určitých momentoch v mysli prebehne všetko od momentu, kedy ste sa stretli s volejbalovou loptou, stali súčasťou volejbalu, volejbalového zápasu. Zadosťučinenie, v niektorých momentoch sa vám tlačia slzy do očí a neveríte, že ste poctený byť tohto súčasťou... Organizácia opäť pripravená na každú jednu minútu, 40 tisíc divákov, 6 tisíc športovcov, nádherný dvojhodinový program.

Vážnosť a hodnota podujatia poctená prítomnosťou a účasťou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga (https://sk.wikipedia.org/wiki/Si_%C5%A4in-pching ), ktorý univerziádu oficiálne otvoril.

Čo viac dodať...

Po takto strávených troch dňoch sa 29. 8. začal volejbalový turnaj. Delegácie sme dostávali vždy na deň vopred, večer po ukončení všetkých stretnutí. Oba turnaje žien aj mužov predstavovali dokopy 76 stretnutí, rozdelených do piatich hracích hál (1 - 3 zápasy za deň), čo pre skupinu 32 rozhodcov znamenalo 4 - 5 stretnutí na rozhodcu v pozícii prvého alebo druhého rozhodcu. Popri tom sme pôsobili ešte aj v pozícii rezervného rozhodcu.

Hneď prvý deň som dostal delegáciu na zápas mužov JPN - CHN v pozícii prvého rozhodcu, čím sa mi splnilo želanie byť nominovaný aspoň na jeden zápas domáceho tímu, kde som sa veľmi tešil na fantastickú atmosféru s podporou domácich fanúšikov (nakoniec som domácim tímom rozhodoval až tri zápasy). Druhý deň ráno sme ešte absolvovali spoločný míting, na ktorom sme prebrali skúsenosti z prvých zápasov, prešli sme detaily predzápasového protokolu. Následne sme mali míting až v posledný deň turnaja, čo nám umožnilo využiť čas na spoznanie niektorých atrakcií mesta.

Postupne som počas turnaja pôsobil v piatich zápasoch ako prvý alebo druhý rozhodca, celkovo som sa objavil v siedmych zápasoch:

29.7.2023 Muži Japonsko – Čína 1R William THORNBURGH (USA)
30.7.2023 Muži Brazília – Taiwan 2R Abderazek HARIZ (TUN)
31.7.2023 Muži Argentína – Irán RR
3.8.2023 Ženy 1/4F Čína – Česká republika 1R Ryan BUNYAN (CAN)
4.8.2023 Muži 1/4F Čína - Portugalsko 2R George Hideyuki KUROKI (BRA)
5.8.2023 Muži SF 9-12M J.Kórea – Taiwan RR
9.8.2023 Muži o 9M Portugalsko - Ukrajina 2R Fabricio PERIRA (BRA)

 

Hodnotenia výkonu sme dostávali priamo po zápase v šatni rozhodcov. Našťastie v mojich zápasoch ku môjmu výkonu neboli výrazné pripomienky a videli ma takmer všetci delegáti.

Počas mojich zápasov, ako aj pozorovania niektorých iných, som mal možnosť porovnať rozhodcovské školy jednotlivých kontinentov. Dobre sa mi pískalo s rozhodcami z USA, BRA, CAN. S tunisanom to bolo horšie, ako druhý rozhodca som sa snažil pomáhať čo sa dalo, niektorými rozhodnutiami si však on sám príliš nepomohol a následne mal problém s disciplínou hráčov.

Na finále ženského turnaja CHN - JPN dostala dôveru Katarina SOKOL (POL) s Yin Yan LEUNG (HKG). Katarine otvorila dvere najmä semifinálová prehra poľského družstva, Yenny bola zástupkyňa regiónu v ktorom sa turnaj odohrával.

Finále mužského turnaja rozhodoval Ricarco CABRERA (ARG) spoločne s Joseph GERARD (MAL). Myslím že u oboch zavážil ich vek, keď boli zo skupiny najstarších rozhodcov na turnaji.

Na poslednom mítingu, ktorý sa konal v deň mužského finále, sme už prebrali len formálne veci. Delegáti poďakovali za úspešne zvládnutý turnaj bez väčších problémov. Mali možnosť po dlhej dobe spôsobenej pandémiou vidieť osobne v akcii rozhodcov FIVB z nižšej kategórie ako A1 a B1. Verím preto, že som predviedol dostatočne dobré výkony na to, aby som od FIVB dostal dôveru aj v ďalších akciách pod hlavičkou FIVB.

Ale ako som spomínal už na začiatku, práve takéto podujatie je niečo, čo je akýmsi zadosťučinením za všetko to, čo počas kariéry tomuto športu dávate, a akousi „odmenou“ za kvalitu práce ktorú pri tom odvádzate. Želám to isté zažiť všetkým rozhodcom....

 

PS:

Najväčší a jediný problém, s ktorým som na turnaji trochu bojoval, bola komunikácia s okolitým svetom. V Číne totiž nefungujú bežné komunikačné kanály a aplikácie, na ktoré sme zvyknutí. Nefunguje Whatsapp, Google (vrátane všetkých aplikácií), Facebook.... Dlho som sa trápil ako sa spojiť s rodinou a priateľmi. Postupne som zisťoval ako posielať aspoň správy cez Wapp, neskôr email do práce, potom fotky atď. Nakoniec sa nám podarilo zaistiť fungovanie cez wifi sieť pre médiá, bolo to ale kostrbaté, prístupné len v jednej časti hotela, skrátka komplikované.

Je ale zaujímavé ako sa s chýbajúcimi aplikáciami vyrovnávajú samotní Číňania. Majú nespočetné množstvo vlastných aplikácií, podobných práve uvedeným, vlastné online nakupovanie, takmer všetko riešia online prostriedkami. V niektorých predajniach a obchodoch sme dokonca mali problém platiť v hotovosti domácimi peniazmi, pretože nám jednoducho nevedeli vydať rozdiel, nemali k dispozícii hotovosť. Všetko online a cez mobily. A samozrejme mimo komunikácie s okolitým svetom (čo pri miliarde obyvateľov a dostupných možnostiach zrejme nejako nevnímajú). Pokiaľ sa o Rusku hovorí ako o krajine neobmedzených možností, po tejto mojej skúsenosti to pre Čínu platí desaťnásobne.

Viem, že Čina ako taká je vo svete vnímaná s pochybnosťami v rámci uznávania medzinárodných dohôd a pravidiel a dodržiavania ľudských práv. Domáci si však dali extrémne záležať, aby sme nič takéto nepostrehli, a nemali sme ani najmenší dôvod to spochybňovať. Všade usmiati a neskutočne prívetiví ľudia,  tešili sa z každého stretnutia, či už v hoteli, hale, v metre, alebo na ulici.

Videli sme však len túto stránku krajiny a spoločnosti, nevideli sme krajinu ani jej ľudí zvnútra. Ale zrejme je to aj dobre, lebo v konečnom dôsledku v nás zostala túžba vrátiť sa sem znova a objavovať ďalšie a ďalšie krásy a zákutia tejto krajiny. Či už ako športovci, alebo turisti...

OSTATNÉ ODKAZY:

Samotná organizácia bola samozrejme pripravovaná už niekoľko rokov vopred, organizátori odviedli skutočne excelentnú prácu. Na internete si môžete pozrieť videá z prípravy, ako aj informácie o samotnom meste Chengdu.

https://www.fisu.net/sport-events/summer-world-university-games-events/chengdu-2021-fisu-world-university-games

 

Otvárací ceremoniál (nástup slovenských športovcov v čase 58:50):

https://www.fisu.tv/videos/chengdu-fisu-games-opening-ceremony

 

Testovanie potenciálnych nových pravidiel

Tento rok boli počas svetových mládežníckych majstrovstiev sveta a počas univerziády testovali potenciálne zmeny pravidiel.

Na turnajoch MS išlo o zmenu pravidiel prvého dotyku družstva po podaní súpera (teda príjem), kedy bolo zakázané prijímať prstami zhora (príjem na prsty). Z tohto však nemám informácie, neviem preto k tomuto testu uviesť viac. Je ale predpoklad, že táto zmena nebude akceptovaná.

Počas univerziády sme sa na podnet FIVB komisie pravidiel volejbalu stali súčasťou testovania zmien pravidiel. Na uvedené testovanie sme boli výrazne upozorňovaní už pri prvom rozhodcovskom mítingu, a rovnako s ním boli oboznámení zástupcovia družstiev na spoločnom mítingu pred začiatkom turnaja.

V našom prípade išlo o pravidlo 9.2.3.2

Pôvodné pravidlo má znenie

9.2.3.2 Pri prvom odbití družstva sa lopta môže dotknúť rôznych častí tela po sebe s podmienkou, že dotyky sú súčasťou jednej akcie. (9.1., 14.4.1)

Zmena, ktorú sme testovali, predstavovala drobnú úpravu pravidla, ale s významným vplyvom

9.2.3.2 Pri prvom odbití družstva a počas všetkých prihrávok medzi spoluhráčmi sa lopta môže dotknúť rôznych častí tela po sebe s podmienkou, že dotyky sú súčasťou jednej akcie. (9.1., 14.4.1)

V praxi to znamená, že „dvojak“, nečisté odohranie lopty počas prihrávania medzi spoluhráčmi, nie je posudzované ako chyba odbitia lopty. Vychádza sa pritom z toho, že takéto odohratie prakticky nie je vytvorením výhody pre družstvo, práve naopak. Ide aj o elimináciu subjektívnych rozhodnutí rozhodcov, nerovnaký meter posudzovania odbitia.

Doslovné zdôvodnenie zmeny zo strany komisií rozhodcov a trénerov, ktorí zmenu predkladajú:

Keďže v texte pravidiel nie je žiadna definícia prihrávky rukou, usúdili sme, že by sme mali jednoducho zmeniť interpretáciu a spôsob jej aplikácie tak, aby zodpovedali aktuálnym pocitom vyjadreným komisiou Pravidiel volejbalu a Rozhodcovskej komisie, Technickou a trénerskou komisiou FIVB - a vyhnúť sa tak prerušeniu hry alebo rozhodnutiu o výsledku rozohrávky subjektívnym posúdením rozhodcu o čistote hrania s loptou.

Táto zmena však nie je uplatňovaná pre útočný úder (teda úder smerujúci do priestoru súpera) a v takomto prípade ide o nečisté odbitie a teda chybu družstva. Rovnako nejde o žiadnu zmenu pravidla 9.2.2 o hodenej alebo chytenej lopte.

Doplnené aj nové pravidlo – dvojdotyk:

9.2.4 Útočný úder odohraný prstami zhora a je odohraný podobne ako je uvedené v pravidle 9.2.3.2 a je posúdený ako dvojdotyk, pričom sa dotkne bloku súpera, alebo smeruje do priestoru súpera, je chybou.

Toto tiež zabraňuje úmyselnému dvojdotyku počas útoku, ktorého cieľom je zmiasť alebo preraziť súperov blok.​

Toto celé sme okrem samotného pískania detailne sledovali aj z pozície rezervného rozhodcu, pričom boli zaznamenávané tieto štatistiky:

  • Počet preletov lopty cez sieť (mimo podania)
  • Početnosť rozohrávok kedy by mala byť rozohrávka prerušená v zmysle súčasného pravidla o čistote hry
  • Hypotetický finálny výsledok setu a zápasu s interpretáciou súčasných pravidiel (čo sme reálne ale počas ani po zápase nerobili, zrejme to bude robiť niekto iný pri spracovávaní poskytnutých údajov)
  • Ostatné údaje (čas zápasu, výsledok, počet striedaní, oddychových časov, utieraní podlahy – viď zápisy ktoré som robil ja)

Škoda je, že my samotní sme sa nedozvieme spätnú väzbu, akési vyhodnotenie štatistík. Všetko to totiž bude posunuté na komisie FIVB, ktoré na základe toho budú posudzovať potenciálne zmeny pravidiel.

Z osobného hľadiska som ale za aplikovanie tejto zmeny. Výrazne totiž znižuje konflikty spôsobené necitlivým, striktným, benevolentným alebo nekonzistentným posudzovaním čistoty odbitia lopty. Uvidíme teda, či a kedy sa s touto zmenou v pravidlách vôbec stretneme.

Bolo to ale príjemné spestrenie hry a určitým spôsobom predĺženie času rozohrávky, teda samotnej hry.

PS:

Podrobnejšie vysvetlenie aj s video sekvenciami je k dispozícii na stiahnutie.

Súbory na stiahnutie

Fotogaléria

OBRÁZOK: Ceremoniál_Autobusy.jpg OBRÁZOK: Zápis1_štatistika dvojaky.jpg OBRÁZOK: Auto_organizátor.jpg OBRÁZOK: Ceremoniál_Príhovor.jpg OBRÁZOK: Zápis2_štatistika dvojaky.jpg OBRÁZOK: Ceremoniál_SVK1.jpg OBRÁZOK: Ceremoniál_Účastníci.jpg OBRÁZOK: Ceremoniál_SVK2.jpg OBRÁZOK: Ceremoniál_SVK3.jpg OBRÁZOK: Ceremoniál_Účastníci2.jpg OBRÁZOK: Auto_organizátor2.jpg OBRÁZOK: Dedina.jpg OBRÁZOK: Hala1_Kontrola.jpg OBRÁZOK: Hala2_Kontrola.jpg OBRÁZOK: Hotel_HosteskyRecepcia.jpg OBRÁZOK: Hotel_Prívítanie.jpg OBRÁZOK: Hotel_Privítanie2.jpg OBRÁZOK: Mesto_stánok.jpg OBRÁZOK: Hotel_Privítanie3.jpg OBRÁZOK: Igor Schimpl v Číne OBRÁZOK: Hotel_RozdelenieVecí.jpg OBRÁZOK: Mesto1.jpg OBRÁZOK: Metro_Afrika.jpg OBRÁZOK: Igor Schimpl v Číne OBRÁZOK: Igor Schimpl v Číne OBRÁZOK: Igor Schimpl v Číne OBRÁZOK: Igor Schimpl v Číne OBRÁZOK: Square.jpg OBRÁZOK: Square2.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica Viktoríni-Lisá pred 1 rokom

Danica Viktoríni-Lisá

Igor, super, blahozelam, uzasna delegacia… zazitok na cely zvysok zivota :) :) :)

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 1 rokom

Juraj Mokrý

Vďaka Igor za sprostredkovanie informácií z diania a blahoželám k delegácii a najmä k úspešnému pôsobeniu na turnaji!!!

Odpovedať

Jan Krt pred 1 rokom

 Jan Krt

Bravo, Igore, užili jsme si to, krásné zážitky, nezapomenu 👍

Odpovedať
Odpovedať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: