Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Igor Porvazník na Majstrovstvách sveta juniorov

28. júl 2019

Popri Jurajovi Mokrom, našom najúspešnejšom reprezentantovi sa v tomto roku podarilo opäť dostať delegáciu od FIVB aj Igorovi Porvazníkovi. Zvykli sme si, že chodieva do Mexika – bol tam v roku 2013 na Majstrovstvách sveta chlapcov do 19 rokov, v roku 2017 na turnaji Grand prix žien sk. 3 a nakoniec na Majstrovstvách sveta žien do 20 rokov. V Mexiku prebiehajú od minulého týždňa rovnaké Majstrovstvá aj tento rok. Budú sa však musieť zaobísť bez nášho Igora. Toho totiž tento rok zavialo úplne opačným smerom. V horúcom Bahrajne sa konajú Majstrovstvá sveta mužov do 21 rokov (MS U21) a Igor, ktorý tam bol delegovaný ako jeden zo 16 medzinárodných rozhodcov  nás bude nimi sprevádzať vo svojich reportoch. Prajeme Vám príjemné čítanie.

27. júl 2019 – na tróne je Irán, Taliani strieborní a Brazília bronzová.

Peknú nedeľu priatelia. Tak sa hlásim s posledným reportom. Majstrovstvá sveta mužov U21 pre rok 2019 sú už históriou. Poliakov na tróne vystriedal Irán, MVP sa stal jeho kapitán  smečiar Amirhosseini Esfandiar, ktorého za juniora nepovažujú hádam ani v Iráne.....

Ja som včera sekundoval z pozície druhého rozhodcu Tatsuhirovi Sawovi v stretnutí o celkové piate miesto, v ktorom sa stretla Argentína s Čínou. Pred tým som ešte robil rezervu s stretnutí Kórea – Bahrajn, v ktorom si Kórejčania vybojovali po víťazstve 3:1 celkové siedme miesto. Aj keď po základnej časti turnaja domáci Bahrajn nevyhral jediné stretnutie, podarilo sa mu získať zatiaľ najlepšie umiestnenie v histórii krajiny.

V našom stretnutí lepšie začali Číňania, ktorí dlho viedli, nakoniec však o víťazstvo v sete museli bojovať v dramatickej koncovke, ktorú nakoniec vyhrali 25:23. Rovnako napínavý bol aj druhý set, ten sa však skončil úplne rovnakým pomerom bodov v prospech Argentíny. Za stavu 1:1 sa začala prejavovať väčšia kvalita na strane Argentíny, ktorá po ďalších dvoch setoch zhodne sa končiacich na 19 vyhrala celkovo 3:1a tešila sa z piateho miesta.

Keďže som bol od rána v hale, stretnutie o bronz medzi Ruskom a Brazíliou som sa rozhodol sledovať len na hotelovej izbe v TV. Po dvoch relatívne vyrovnaných setoch, ktoré vyhrala Brazília na 21 a 25 to v treťom bola už jednoznačná jazda kanárikov, ktorí set vyhrali na 12 a po celkovom víťazstve sa tešili z bronzových medailí. Spred dvoch rokov bronzovým Rusom sa tento krát ušla len tá nepopulárna – zemiaková medaila.

Finále som si však chcel užiť už v hale, ktorá bola konečne plná. Čo totiž bolo snáď jediným negatívom MS bola skutočnosť, že stretnutia sledovalo minimum divákov. Napríklad aj na stretnutí o bronz by ste v hale možno napočítali 20 divákov.

Do súboja lepšie nastúpila squadra azzura, ktorá prvý set vyhrala jednoznačne na 17. Iránci im to rovnakým pomerom vrátili v sete druhom a od stavu 1:1 na sety to bola skutočná bitka. Družstvá sa navzájom strážili, nikto nechcel pustiť súpera do výraznejšieho vedenia, rýchle rozohrávky striedali dlhé, s neskutočnými výmenami, kedy lopta lietala ponad sieť aj desať krát. Úžasný volejbal. A takýto zápas nemohol skončiť ináč, ako tajbrejkom. V ňom si nakoniec Iránci postupne vypracovali dvoj až trojbodový náskok a nakoniec stretnutie doviedli do víťazného konca a získali titul Majstrov sveta. Do akej miery to bola férová záležitosť môžeme pri pohľade na kapitána, libera, či ďalších hráčov len polemizovať. Titul je však v rukách víťaza, a Talianom ostali oči pre plač. Doslovne. Zverenci Monicy Cresta združený okolo kapitána Francesca Recineho si utierali slzy ešte veľmi dlho po zápase. Boli veľmi blízko titulu a mnohí v hale by im ho asi zo srdca želali. Vyhrať však mohol len jeden.

A čo dodať na záver ? Nuž asi toľko, že aj moje tretie Majstrovstvá sveta som si naplno užil. Z poznatkov získaných od našich koučov niekoľko dôležitých vecí aj pre mojich kolegov doma:

  1. Disciplína je na prvom mieste, nedovoľme žiadne nešportové prejavy (gestá, slová) voči súperom, ani voči sebe. Okamžite pri prvom pokuse to treba zastaviť a ak to pokračuje, máme karty, nebojme sa ich použiť. A nech si o tom môj tatranský kamarát v Bratislave myslí čo chce.
  2. Keep the ball flying platí aj naďalej. Treba nechať družstvá vyniknúť a odpískať len takú nečistotu, ktorú je úplne jednoznačná pre všetkých. Netreba nikomu dokazovať, že vieme odpískať dvoják, či ťahanú loptu....
  3. Dbajme na svoj výzor.

Už sa veľmi teším domov. Nezdržím sa však veľmi. Operiem veci, prebalím kufor a v stredu vyrážam za ďalším dobrodružstvom do Ruského Kaliningradu, kde sa bude hrať kvalifikácia na Olympijské hry v Tokiu. Stretnú sa tam domáce Rusko, Kórea, Mexiko a Kanada.

Ďakujem Vám všetkým za podporu a verím, že som Vám svojimi príspevkami aspoň čiastočne priblížil atmosféru to v Bahrajne.

Igor

 

26. júl 2019 – o titul zabojujú Taliani s Iránom

Tak máme za sebou aj semifinálový deň. Keďže som účinkoval už v tom prvom semifinále ako rezervný rozhodca, dopoludnia som si doprial oddych a meditáciu :-) Nebudem klamať, že som nebol v strese, keď som vedel čo ma večer čaká.  Bol som. Zaväzovala ma dôvera tých, od ktorých som túto nomináciu dostal, ale aj snaha nepoškodiť skvelé meno slovenských rozhodcov v zahraničí. Vedel som, čo sa odo mňa čaká a tak som sa na to chcel poriadne pripraviť.

V prvom (európskom) semifinále nastúpili proti sebe chlapci Talianska a Ruska. Taliani dovtedy neprehrali jediný súboj, Rusi podľahli vo štvrťfinálovej skupine len kanárikom z Brazílie. Kto očakával súboj ako remeň ten sa nemýlil. Súboj ako remeň to naozaj bol. Do stretnutia lepšie vstúpili chlapci z apeninského polostrova. Takmer celý čas v ňom s prehľadom viedli. V koncovke však nakoniec zabrali ruskí borci a set uchmatli pre sebe v dramatickej koncovke (26:24). Dalo by sa čakať, že toto ich nakopne k ešte lepšiemu výkonu v ďalšom sete, opak však bol pravdou. Taliani zrýchlili a spresnili hru a set vyhrali 25:19. Rovnako sa im darilo aj v treťom sete, ktorý vyhrali 25:22. Bolo jasné, že pokiaľ Rusi chcú pomýšľať na finále, vo štvrtom sete budú musieť poriadne zabrať. A to sa im aj podarilo, keď si postupne vypracovali náskok až štyroch bodov. V čase, keď viedli sme si už všetci mysleli, že sa zápas rozhodne až v piatom sete. Jediní v hale, ktorí na to nechceli ani pomyslieť boli Taliani, ktorí sa vypli k nevídanému obratu a vyhrali takmer prehratý set 25:21 a tým pádom aj celé stretnutie 3:1 a mohli sa tešiť z postupu do bojov u majstra.

S malým, asi desaťminútovým meškaním sa potom začalo „naše“ semifinále. Rozhodoval som v ňom so svojím kamarátom z Mexika Danielom Gonzálesom, s ktorým sme si po stretnutí uvedomili, že napriek tomu, že sme kamaráti už 6 rokov, toto bolo naše prvé stretnutie na ihrisku. V tomto stretnutí to však bola jednoznačne záležitosť Iránskych „juniorov“, ktorí od začiatku do konca šli za jediným cieľom – postupom do finále. Superhviezda Giovani Gavio na lavičke kanárikov vyskúšal hádam všetko, čo mohol. Nepomáhalo nič. Brazília kazila podania, nahrávači nemali svoj deň a tak bolo  po setoch 25:20, 25:14 a 25:17 veľmi rýchlo rozhodnuté, že Irán bude bojovať o titul a pokúsi sa potvrdiť dominanciu tohto ročníka vo svete (pred dvoma rokmi tento tím vyhral MS U19). Hodnotenie naším referee coachom bolo veľmi dobré. Bol s našou prácou spokojní a povedal, že aj keď sa to stretnutie mohlo zdať jednoduché, určite nebolo, pretože sa v ňom vyskytlo pár situácií, kde bolo potrebné správne a rýchlo rozhodnúť, aby sa náhodou vývoj stretnutia a správanie tímov, ktoré po celý čas vystupovali korektne nezvrtlo proti nám. Takže na konci som bol veľmi spokojný a vedel som, že ďalší deň budem potrebovať potvrdiť svoju výkonnosť v mojom poslednom stretnutí turnaja. To, žeby sa zopakovala situácia z Mexika spred dvoch rokov, kde som rozhodoval po semifinále aj stretnutie o bronz som neočakával. A mal som pravdu :-)

23 - 24. júl 2019 – je rozhodnuté o štvorici semifinalistov

Pekný podvečer priatelia. Máme voľný deň, ktorý sme si spestrili malou prehliadkou Bahrajnského kráľovstva – kráľovstva milióna paliem, alebo kráľovstvá perál, ktorých loveniu v mori sa tu ľudia venujú už od dávnych čias. A ja som si spomenul, že som Vám dlžný informácie z ostatných hracích dní. Tak poďme rýchlo na to.

V utorok som rozhodoval ako prvý rozhodca stretnutie Maroko – Kuba, sekundoval mi Jorge Erazo Maldonaldo z Kolumbije. Pred tým som sa však bol pozrieť na stretnutie top favoritov turnaja Iránu s Talianskom, ktoré ako jediný tím na Majstrovstvách vedie trénerka Monica Cresta. Bol to od začiatku do konca vyrovnaný zápas, na úrovni už seniorského volejbalu. A ktovie, či aj nie seniorského.... Viacerým sa v tíme Iránu nepozdáva ich kapitán i najúdernejší muž, Amirhossein Esfandiar. Tipujeme mu tu tak okolo 25 rokov :-)  Ale dokumenty má v poriadku takže akékoľvek dokazovanie je asi nemožné. V prvých dvoch setoch stretnutia, ktoré ako prvý rozhodca viedol Argentínčan Jose Luis Barrios to bol súboj, kde sa rozhodovalo až v koncovkách. Oba vyhralo Taliansko, prvý na 23, druhý na 22. Bolo jasné, že ak chce Irán niečo so stretnutím ešte urobiť, musí poriadne zabrať v treťom sete. To sa mu aj podarilo, lebo od jeho začiatku si udržiaval od súperov z apeninského polostrova na dištanc a set vyhral 25:20. Vo štvrtom sete to bol opäť boj, kde sa vo vedení striedali oba tímy a set dospel do vyrovnanej koncovky, kedy pri bodovej lopte iránsky hráč síce umne zasmečoval, zároveň však rukou výrazne hrabol do siete. Keďže to bolo pri vedení Talianska 30:29, okamžite po zapísknutí tejto chyby druhým rozhodcom Paulom Bealom z Brazílie vypukla na ich strene nespútaná radosť, lebo to znamenalo nielen víťazstvo v stretnutí,  ale aj postup do semifinále MS.

Naše stretnutie v prvom sete mali pevne v rukách chlapci z ostrova slobody, ktorí svojich súperov doslova odstrelili už na podaní. V druhom si však vybrali svoju obľúbenú chvíľku dekoncentrácie, ktorá ich podľa mňa stála aj postup do hornej osmičky a naťahovali sa s Marokom, ktoré dokonca niekoľkokrát v sete viedlo. Nakoniec však koncovku uhrali a a v treťom sete sa vrátili k svojej pôvodnej hre a Maroko zmietli z kurtu.

Včera som rozhodoval už hneď ráno. Tretí krát som sa stretol s Kóreou, druhý krát s Brazíliou, ktorá v tomto momente už mala semifinálovú miestenku istú. Kanárici, vedení olympijským víťazom z Barcelony v roku 1992 Giovanim Gaviom Farinazzom nevstúpili do stretnutia úplne koncentrovane a tak v prvej časte prvého setu viedla Kórea. Zvýšený hlas trénera a nejaké striedania zabrali, pretože od toho momentu to už bola futbalovou terminológiou hra na jednu bránu v podaní Brazílie, ktorá sety postupne vyhrala na 19,13 a 19 a upevnila si prvé miesto vo svojej štvrťfinálovej skupine. Ja som si v tomto stretnutí vymenil úlohy so svojím austrálskym kolegom Phongom, ktorý si svojej práce na pozícii druhého rozhodcu zhostil veľmi dobre.

V oboch mojich stretnutiach bol naším koučom Frans Loderus, s ktorým rozhodoval Juraj Mokrý dva významné zápasy – svoj prvý v Lige majstrov, a otvárací zápas MS na futbalovom štadióne v Poľskej Varšave. Vzhľadom na priebeh stretnutí nemal výrazné pripomienky, skôr sa zameral na drobné detaily, ktoré by nás mali posunúť opäť ďalej. Ako však povedal, stretnutie je vždy ľahké, ak ho rozhodcovia držia od začiatku pevne v rukách.

Potom som ešte robil rezervu v stretnutí Ruska s Čínou. Karty boli v tomto stretnutí rozdané úplne jasne – kto vyhrá, postupuje do semifinále. Ruskí molodci, v drese ktorých už nastupuje aj syn veľkej ruskej hviezdy Pavel Tetyukhin šli od začiatku stretnutia jednoznačne za svojím cieľom, a po setoch na 21,19 a 17 bodov sa tešili z postupu do semifinále aj oni.

Takže je rozhodnuté, že o finále sa zajtra pobijú Taliansko s Ruskom a Brazília s Iránom. Ostatní sa stretnú v zápasoch o konečné umiestnenie.  Uvidíme, kto bude tieto dôležité stretnutia rozhodovať. My všetci už netrpezlivo čakáme :-)

O ďalšom dianí Vás budem určite zase informovať.

Igor

22. júl 2019 – bojuje sa ďalej. O semifinále, i o umiestnenie

Milí priatelia volejbalu, tento report bude taký kratší. Nominovaný som bol na stretnutie v prvej osmičke Kórea – Rusko s kolegom z Austrálie Phongom Nguyenom (asi to meno veľmi austrálsky neznie, čo ? ) a rozhodol som sa ísť len na náš zápas. Jedným okom som však už na hotelovej izbe sledoval live score stretnutia Čína – Brazília. V prvom sete Čína dlho viedla a až v koncovke sa začala Brazília doťahovať. Predpokladal som, že to bude vyrovnané stretnutie a uvidíme v hale minimálne ešte tri sety. Čína však koncovku stretnutia prehrala a to ich zrejme zlomilo a ani v ďalších setoch nedokázali Brazíliu prevýšiť a tak prehrali celé stretnutie 0:3.

Naše stretnutie teda mohlo začať v riadne stanovenom čase. Môj austrálsky kolega ma už čakal na palubovke, pretože bol rezervným rozhodcom vyššie spomínaného stretnutia. Poctivo sa už pripravoval, kontroloval hráčske licencie, čo po nás nikto nežiadal. Ale dajme tomu J Protokol ( na ktorom si delegáti FIVB potrpia) nám sadol na minútu presne a o 13:30 nášho času sme začali prvým podaním. Vo všetkých troch setoch to však bola jednoznačná záležitosť ruských volejbalistov a tak sme mali všetko vybavené už po 64 minútach. Nasledovalo hodnotenie naším koučom, ktorým bol v tomto zápase Milan Labašta z Čiech a napriek jednoduchosti stretnutia, mal nám čo povedať a musím povedať, že takto nejako si to predstavujem Nie sme bezchybní a sú veci, ktoré si všimne len ten, kto tomu rozumie a kto nám ich pripomenutím môže pomôcť k ďalšiemu rastu. Tu musím zdôrazniť, že do celkového hodnotenia sa v súčasnosti započítava aj to, ako rozhodca vyzerá a preto apelujem na všetkých kolegov – dbajme o seba. Aj preto som sa po návrate na hotel vybral rovno do nášho malého fitnes centra zabehať si na bežeckom páse J

Dnes o 18. hodine nášho času ma čaká stretnutie v skupine o 9. – 16. miesto Maroko – Kuba, predtým sa však chcem ísť pozrieť ešte na stretnutie Iránu s Talianskom – horúcich ašpirantov na semifinále. Ako to  všetko dopadlo Vám dám vedieť zase zajtra.

19. – 20. júl 2019 – rozhodlo sa o osmičke, ktorá zabojuje o titul.

Pekný nedeľný večer priatelia. Asi ste niektorí čakali môj report z MS už ráno, ale nejako nevydalo. Po piatkovom dlhom päťsetovom zápase sme dorazili na hotel pred 23 hodinou a keď sme dostali delegácie na ďalší deň bolo jasné, že budem musieť písanie odložiť až na neskôr, pretože hneď ráno som odchádzal znovu od Isa Sport Centra na prvý zápas skupiny B Aregentína – Kórea. Ale poďme pekne po poriadku.

V piatok sme do haly prišli v čase, kedy sa ešte vo veľkom hralo stretnutie Irán – Rusko. Chlapci z tejto generácie si to pred dvoma rokmi tu v Bahrajne na MS U19 rozdali o titul majstra sveta, takže všetci boli zvedaví, kam sa oba tímy posunuli a kto z nich má navrch v tomto roku. Z toho, čo som videl môžem povedať, že to bol mimoriadne kvalitný mužský volejbal s minimom chýb, kde každý chvíľku ťahal pílku. Stretnutie skončilo až v piatom sete víťazstvom Rusov 16:14 a veľmi ťažko povedať, že vyhral lepší. Volejbal remízy nepozná, v opačnom prípade by bolo možné povedať, že to bol remízový zápas.

V ďalšom stretnutí, ktoré rozhodovali Redha Bouzidi a Daniel Gonzales som robil rezervného rozhodcu a proti sebe v ňom nastúpilo Portoriko a Čína. Aj keď si miestami Číňania komplikovali život, nakoniec nepripustili drámu a vyhrali 3:0.

Nakoniec dňa nasledovalo stretnutie domáceho Bahrajnu s Marokom a v ňom som asistoval Josemu Barriosovi z Argentíny ako druhý rozhodca. Od začiatku som mal pocit, že nie som na volejbalovom stretnutí, ale niekde na trhu. Po celý čas znela v hale typická arabská muzika, trúbky, píšťaly, tamburíny a tamtamy zneli od začiatku do konca stretnutia, ktoré spočiatku vyzeralo ako veľmi jasná záležitosť domácich volejbalistov, ktorí sfúkli svojich súperov 25:14. V druhom sete však domáci zaznamenali veľmi veľa pokazených podaní, dali tým šancu Maroku nadýchnuť sa a začal sa veľký boj, v ktorom Maroko po sete 25:23 vyrovnalo na 1:1. V treťom dejstve to bol opäť boj, družstvá si striedavo pripisovali bod po bode a až v samotnej koncovke sa podarilo utiecť domácim o niekoľko bodov a nakoniec set vyhrať pomerom 25:21. Vo štvrtom sete si niekoľko krát hráči Maroka urobili 3 – 4 bodový náskok, ktorý domáci hráči prácne zlikvidovali, aby následne dovolili svojim súperom opäť bodovo odskočiť. Takýto obraz mal vlastne celý set a po víťazstve 25:22 sa podarilo hosťujúcim hráčom dotiahnuť zápas do rozhodujúceho v piatom sete. Aj v tomto sete začali lepšie hostia z Maroka a za stavu 5:7 z pohľadu domácich mal tréner Bahrajnu vyčerpané obidva oddychové časy a s domácim tímom to nevyzeralo dobre. K zvratu došlo po zranení smečiara Maroka.  Toho ošetrovali trošku dlhšie, ako by bolo vhodné a bola to jediná vec, ktorá nám bola po zápase vytknutá. Prestávka však paradoxne ublížila viac hosťujúcemu tímu ako domácemu, ktorý postupne preberal obraty do rúk a za veľkej podpory publika celé stretnutie vyhral 3:2, čím zaznamenal pre Bahrajn historický úspech. Bahrajn sa vďaka nemu prebojoval prvý krát medzi osem najlepších tímov Majstrovstiev sveta a tak oslavy na palubovke nemali konca kraja.

V sobotu ráno som sa spolu s druhým rozhodcom, ktorým bol Alžírčan Redha Bouzidi už o 9:30 presúval do haly B, kde sa v súboji o postup stretli Argentína s Kóreou. Pred stretnutím boli karty v skupine rozdané tak, že po jeho skončení mohli oba tímy postúpiť medzi najlepšiu osmičku turnaja. V prvom sete si pomerne rýchlo vypracovali chlapci z Kórey a veľmi pohodlne ho dotiahli do víťazného konca 25:20. Aj v druhom sa chvíľku zdalo, že by sa scenár mohol opakovať, opraty zápasu však začala postupne preberať Argentína, ktorá napínavý druhý set vyhrala 29:27. Nakoniec albicelestes vyhrali  aj vďaka skvelým futbalovým zákrokom v poli  aj tretí a štvrtý set (oba zhodne 25:22) a po stretnutí sa oba tímy mohli tešiť z postupu do ďalších bojov o majstra. Nič na tom už nemohlo zmeniť ani ďalšie stretnutie v skupine, v ktorom  Kuba porazila Egypt 3:2.

Takže na koniec do bojov o titul majstra sveta postúpili víťazi skupín Čína, Argentína, Rusko a Taliansko a z druhých miest finálovú osmičku doplnili Brazília, Irán, Kórea a domáci Bahrajn. Zvyšné družstvá (Portoriko, Maroko, Kuba, Egypt, Česko, Tunis, Poľsko a Kanada) budú bojovať o konečné umiestnenie na deviatom až šestnástom mieste.

Dnes sme mali na programe voľný deň, ktorý sme využili na návštevu miestnej tržnice a nákupného centra, kde sme nakúpili prvé suveníry pre našich blízkych. Potom nasledoval obed a oddych pri bazéne, čím samozrejme nechcem nikoho u nás doma provokovať :-)  Večer o 18 sme sa stretli na mítingu, kde sa prebrali najdôležitejšie veci, ktoré sa udiali počas prvých hracích dní. Čo je najpodstatnejšie, nikto zo zúčastnených sa zatiaľ na našu prácu nesťažoval.

Delegácie na zajtra ešte nevieme, ale určite viem to, že sa Vám opäť ozvem s krátkym reportom.

Zatiaľ prajem pekný zvyšok víkendu,

Igor

18. júl 2019 – boje v základných skupinách sa začali.

Pekný deň prajem priatelia na Slovensko. Počúvam, že sa už otepľuje aj u nás doma, tak keď budem 40 stupňov aj v Tatrách, dajte mi vedieť J

Včerajší deň už naplno začali MS. Hrá sa v športovom komplexe ISA sport city, ktorý okrem iného zahŕňa 4 veľké haly, ktoré sú oddelené len koridormi pre autá, ktoré vozia športovcov, delegátov či nás rozhodcov. Takže z dostať sa z jednej haly do druhej nie je problém a tým pádom si človek môže vybrať, ktoré stretnutie chce vidieť (samozrejme, ako práve nepíska). Ja som sa rozhodol tradične ísť do haly už na prvé zápasy a urobil som dobre.Začiatok bol totiž pomerne rušný, lebo ani dve hodiny pred prvými stretnutiami sme nemali jasno, ako bude vlastne vyzerať protokol. Keď človek niečo nevie, má sa opýtať. Takže sme si to nechali vysvetliť aj my a zistili sme, že nakoniec sa ide podľa klasického 31 minútového protokolu.

Úvod v hale B patril stretnutiu podľa mňa silnejších Kubáncov s Kórejčanmi, Ako to však býva, nemusí vždy vyhrať ten silnejší, zvlášť ak nehrá po celý čas disciplinovane a výkonnosť kolíše ako krivka EKG. Takže stretnutie, ktoré viedli kolegovia Alexander Vinaliev z Bulharska a domáci  Sami Hassan porazili bojovnejší Kórejčania Kubáncov 3:1.

Na ďalšie stretnutie sa šiel pozrieť do susednej haly C. Bol totiž reprízou finále posledných ME v tejto kategórii a stretli sa v ňom Rusi s našimi susedmi z Čiech a rozhodovali ho Paulo Beal z Brazílie a Bouzidi z Alžírska.   V prvom sete mali naši bratia pomerne slušný náskok ale v koncovke o neho prišli a prehrávali 0:1. V druhom sete boli po celý čas Češi lepší a tak po jeho konci svietilo na tabuli skóre 1:1. Do tretieho setu vstúpili lepšie naopak Rusi a keď pomerne vysoko viedli po 2 technickom oddychovom presunul som sa do šatne, pretože som la hodinu do začiatku nášho stretnutia, takže čas akurát sa prezliecť a presunúť sa do Medical room na alkohol test, Možno si niekto pamätá moje patálie spred dvoch rokov. Tento rok prebehlo všetko bez problémov, prístroj bol dobre nakalibrovaný a my sme všetci testom úspešne prešli.

Aj keď naše stretnutie malo začať o 16:30 miestneho času, mali sme zdržanie, nakoľko aj v druhom zápase sa hrali až štyri sety. Aj keď Argentína viedla nad Egyptom 2:0, neodpustila si slabšiu chvíľku v sete treťom a tak dala šancu súperovi sa nadýchnuť a stretnutie zdramatizovať. Nakoniec však vo štvrtom sete albicelestes potvrdili svoju vyššiu kvalitu a stretnutie, ktoré viedli Jirasak Pumduang z Thajska a Lanza Miller z Bahamských ostrovov nakoniec vyhrali celkovo 3:1.

No a potom už nasledovalo naše stretnutie Poľsko - Brazília, kde som vytiahol asi svoju najrýchlejšiu žltú kartu pre trénera Poľska. Za stavu 1:4 dosť nemiestne pprotestoval proti sieti, ktorú odpískal môj kolega Miguel Figueroa z Portorika. Následne ešte tréner protestoval v koncovke setu, ale rozhodol som sa červenú kartu nevytiahnuť, aj keď sa jednoznačne pýtala. Kedže už bol stav po 20 bode, nechcel som zasiahnuť do koncovky, Poliaci nakoniec tento set prehrali 23:25. Na začiatku tohto setu som vysvetlil kapitánovi, že budem diskutovať len s ním a aj to len ak príde slušným spôsobom. Asi to zabralo, lebo od tohto momentu sme mali viac menej od oboch strán pokoj. Samozrejme, po niektorých rozohrách sa tešili obe strany, ale nakoniec naše rozhodnutia vždy prijali a sústredili sa len na hru. V druhom sete boli o trošku lepší naši severní susedia a a podobne ako prvý set prehrali, druhý vyhrali najtesnejším rozdielom 25:23. Od tretieho setu to však už pevne zobrali do rúk kanárici z Brazílie a po setoch 25:18 a 25:19 celé stretnutie vyhrali 3:1.

Hodnotenie naším rozhodcovským koučom Svetoslavom Zlatarevom z Bulharska bolo pre nás priaznivé, vytkol nám skôr drobnosti, ako vážne veci, takže on bol nakoniec spokojnejší ako ja sám.

Verím, že sa nám podarí urobiť dobrú robotu aj dnes, v stretnutí domáceho Bahrajnu s Marokom, v ktorom budem popri Josem Luisom Barriosom pôsobiť ako druhý rozhodca. Bude to po včerajšku opäť asi jediné stretnutie s dobrou diváckou kulisou. V ostatnýh stretnutiach haly zívajú prázdnotou, čo je asi zatiaľ jediným negatívom týchto majstrovstiev. Len pre porovnanie, dva roky dozadu v mexickej  Cordobe sledovalo každé stretnutie MS U20 žien asi 2000 divákov, ktorí vytrvalo povzbudzovali všetky tímy.

Takže zatiaľ asi toľko.

Igor

17. júl 2019 – všetci sme zdraví, môžeme nastúpiť na stretnutia.

Dobrý večer z Bahrajnu priatelia. Opäť sa Vám hlásim s krátkym reportom o dnešnom dni na Majstrovstvách sveta mužov do 21 rokov, ktoré oficiálne začnú prvým hracím dňom zajtra.

Ako som včera spomínal, dopoludnia nás čakala lekárska prehliadka. Absolvovali sme ju v centre Bahrajnskej badmintonovej a squashovej federácie. Mal som možnosť vidieť ďalšiu nádhernú halu a len mi bolo ľúto, že takéto haly na Slovensku viacerým mestám, vrátane tých najväčších – Bratislave či Košíciam chýbajú.

Samotná prehliadka bola  rutinnou záležitosťou. Odvážili nás, odmerali výšku a obvod pása, vypočítali BMI. Nasledovala kontrola tlaku, pulzu, zraku a sluchu a bolo po cirkuse. Akurát, že kým nás skontrolovali všetkých, tak to trvalo tri hodiny, počas ktorých sme nemali čo robiť a tak sme tam len posedávali...Nakoniec sme to však všetci úspešne absolvovali, konkrétne ja s BMI tesne na hranici obezity...budem sa musieť zamyslieť...Našťastie tlak mám dobrý, rovnako aj zrak a sluch a tak nič nebráni tomu, aby som od zajtra mohol rozhodovaťJ

Popoludnie sme mali voľno, tak sme ho s kolegom Aleksandrom využili na pobyt pri našom minibazéne a chytaní bronzu. V tejto horúčave to celkom dobre padlo.

Večer sme sa už všetci zišli na Generálnom technickom mítingu. Tí, ktorí ho z vlastnej skúsenosti poznajú vedia, že má svoju stabilnú agendu, pre Vás ostatných len stručne: Predstavenie ľudí z FIVB, domácich organizátorov, rozhodcov a potom delegácií jednotlivých tímov. Preberú, alebo upresnia sa najdôležitejšie veci, urobia sa spoločné fotky a je po paráde. Hodina zbehne ako voda a my sa tešíme, kedy budeme môcť vyzliecť saká a odhodiť kravaty.

Po večeri sme už všetci netrpezlivo sedeli s mobilmi v rukách a prezerali mailové schránky, či čakali na správu cez What´s up, aby sme sa dozvedeli, kto a čo pískame. Mňa čaká ako prvého rozhodcu stretnutie Poľsko – Brazília, tak mi  prosím držte palce.

Ako sa nám v prvý hrací deň darilo Vám dám vedieť v ďalšom reporte.

Pozdravujem domovinu aj Vás všetkých,

Igor

 

16. júl 2019 – začíname pracovať.

Milí volejbaloví priatelia, kolegyne, kolegovia.

Hlásim sa Vám z Bahrajnu, kde som včera okolo polnoci pricestoval po pomerne dlhej ceste. Štartoval som z Hágov o druhej ráno smerom do Krakowa, odkiaľ som sa letecky presunul cez Frankfurt a Rijád až do dejiska MS U21 – Bahrajnu (dlhý tvar znie Bahrajnské kráľovstvo), ostrovného štátu v Ázii, na západnom pobreží Perzského zálivu. Na letisku nás (pricestoval som s jedným z našich rozhodcovských koučov Milanom Labaštom a mojím mexickým kolegom a kamarátom Danielom Gonzálesom) čakali domáci usporiadatelia, ktorí si najskôr potrebovali s nami urobiť obligátnu fotku pred bannerom MS. Pri východe z letiska ma čakal teplotný šok, pretože aj o polnoci sa teplota pohybovala okolo 36 stupňov. A tak som bol rád, že sme rýchlo nasadli do klimatizovaného auta. Do kedy sa budem tešiť z týchto klimatizovaných áut, hál a izieb netuším. Asi kým nenachladnem J. Nič menej, pomerne rýchlo sme sa presunuli do hotela Asdal Gulf Inn, kde na nás čakali ďalší z hostiteľov s akreditáciami a všetkými potrebnými materiálmi a kde sme sa stretli aj s ďalšími z našich kolegov, z ktorých mi nedá spomenúť hlavne nám mnohým dobre známeho Slobodana Miloševiča, ktorý je hlavou celého trnaja, či Fransa Loderusa, ďalšieho z našich koučov a podobne ako v prípade Milana Labaštu aj bývalého Top rozhodcu v CEV-e i FIVB.

Napriek tomu, že som bol z cesty unavený, dnes som sa prvý krát zobudil už okolo šiestej (piatej nášho času). Asi to má človek v sebe zakódované, keď tak vstáva dennodenne do práce. Potom som sa ešte chvíľu prevracal z boka na bok, ale už som toho veľa nenaspal a tak som sa o ôsmej vybral pozrieť čo všetko máme v hotely k dispozícii. Na terase som objavil malý bazén, ktorý v týchto horúcich dňoch určite príde vhod, či malú posilňovňu so stacionárnym bicyklom, či bežeckým pásom, ktoré sa samozrejme chystám počas môjho pobytu využiť.

Na raňajkách som sa postupne stretol s ďalšími kolegami, z ktorých som väčšinu nepoznal, takže na rad prišlo zoznamovanie a snaha zapamätať si ich mená. Po raňajkách nasledoval míting Kontrolného výboru z FIVB  s domácimi organizátormi a po ňom už presun všetkých do komplexu športových hál v ISA sport city. Obidve hracie haly sú vedľa seba a tak to budú pre mňa prvé MS, kde nebudeme rozdelení do dvoch skupín, ale budeme všetci po kope po celé trvanie turnaja.

Netradične sme tentokrát začali praktickou časťou referee clinic. Nakoľko však všetko vyzeralo viac menej veľmi dobre pripravené, naša inštruktáž domácich spolupracovníkov netrvala veľmi dlho a po hodine sme mohli pristúpiť k tréningovému zápasu, v ktorom som tretinu prvého setu odpískal ako druhý, a ďalšiu tretinu ako prvý rozhodca. Prevetral som teda už aj píšťalku – po prvý krát tú od Mikasy, ale tak sa mi vidí, že sa vrátim k tej pôvodnej od firmy Molten (proti gustu, žiaden dišputát J ). Keďže naše šéfstvo vyhodnotilo situáciu ako dobrú, po druhom sete sa praktická časť ukončila a my sme sa vrátili do hotela na obed. Čas po obede som využil na chytanie bronzu a testovanie nášho bazéna spolu s kolegom Alexandrom Vinalievovom, ktorý touto cestou pozdravuje všetkých známych na Slovensku.

Od 17 hodiny sme začali s teoretickou časťou, kde nás na úvod pozdravil Slobodan, a kde nám boli predstavené hlavné princípy moderného rozhodovania vo volejbale. Z toho, čo som si vypočul môžem povedať, že  princípy, ktoré sa snažíme vštepovať všetkým kolegom na našich seminároch sú totožné. Základ všetkého je nechať vyniknúť hráčom a zostať čo najviac v úzadí. Ak však do stretnutie vstúpiť, tak dôrazne, aby sme mali rešpekt.

Toľko teda na dnes. Zajtra dopoludnia nás čaká lekárska prehliadka a večer Generálny technický míting. O tom všetkom Vám opäť napíšem.

Pozdravujem na Slovensko, Igor

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Marián Kováčik pred 5 rokmi

 Marián Kováčik

Igorko, držím všetky palce. Uži si to! Marián

Odpovedať
Odpovedať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Juraj Mokrý pred 5 rokmi

Juraj Mokrý

Držím palce a pozdravujem kolegov!!! Uži si to!!!

Odpovedať

fedor hnat pred 5 rokmi

 fedor hnat

jasne že ti všetci držíme palce hlavne veľa píš a pošli fotky je to lepšie ako noviny …čau

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 5 rokmi

Juraj Mokrý

Ahoj, Igor, držím dnes palce v semifinále BRA-IRI, fantastická nominácia, Blahoželám!!!

Odpovedať

Igor Schimpl pred 5 rokmi

Igor Schimpl

Ďakujeme Igor za informácie a úspešnú reprezentáciu.

Rovnako ďakujeme za stručné zhrnutie poznatkov od koučov. Verím, že tieto poznatky si prečíta každý z nás a bude sa ich snažiť čo najlepšie aplikovať :)

Odpovedať

Návrat späť


Hlavné menu: