Juraj Mokrý na svetovom pohári žien 2011, Japonsko
18. november 2011Deň prvý - 1.11.2011
Opäť „Krajina vychádzajúceho Slnka“, aj keď v porovnaní s vlaňajškom s miernymi obavami, asi ako väčšina turistov prichádzajúcich sem po ničivom zemetrasení, tsunami a následným vážnym poškodením jadrovej elektrárne v meste Fukushima...
Napriek týmto zmiešaným pocitom je nominácia na toto podujatie obrovská výzva a zároveň záväzok. Dúfam (a budem sa snažiť zo všetkých síl), že nesklamem dôveru vo mňa zo strany FIVB a zároveň naplním očakávania a využijem mentálnu podporu zo Slovenska.
Takže Japonsko a Svetový pohár 2011 – budem sa Vám ho všetkým, ktorí budete mať záujem, snažiť podľa možností priblížiť aspoň prostredníctvom internetu a práve spustenej novej verzie našich stránok (za čo aj z tejto diaľky veľmi pekne ďakujem Fedorovi Tiršelovi!)
Cesta, alebo ako sa dá stráviť 24 hodín v rukách aerolínií
Tí, ktorí pravidelne lietajú, vedia, že aerolínie a letiská žijú svojim vlastným životom, ktorý je do istej miery závislý na ich zamestnancoch, ale v mnohých prípadoch nevyspytateľný. Napriek tomu, že sa zdá 24 hodinová cesta dlhá, nebol to najhorší „trip“ z dielne FIVB. Z Turčianskeho Petra v nedeľu na obed som vyrazil na skusy po novom úseku R1 a môžem s radosťou skonštatovať, že sa išlo výborne, aj napriek „dušičkovému“ predĺženému víkendu a davovej „hrobovej“ turistike. Auto vo Viedni dúfam ešte stojí (odporúčam si vopred zakúpiť kupóny v cestovných kanceláriách na plánovanú dĺžku pobytu, dá sa tak ušetriť aj polovica nákladov na parkovné), parkovisko Mazur je síce o niečo ďalej, ale použitím bezplatného shuttle busu to trvá len 15 min a za úsporu to jednoznačne stojí. Následná linka Viedeň-Frankfurt, Franfurt-Tokio Narita a Narita-Hiroshima boli síce pod spoločným kódom NH, t.j. All Nippon Airways, ale aj trak každý úsek prevádzkovali iné aerolínie – Austrian, ANA a nakoniec Ibex. A bolo to vidieť aj na servise. Nanešťastie sme sa nominácie dozvedeli na poslednú chvíľu (len tri týždne pred odletom, čo je v porovnaní so 7 mesiacmi z vlaňajška pred MS obrovský rozdiel), a preto aj partnerská cestovná kancelária Carlson Wagonlit nedokázala zabezpečiť lepšie miesta na sedenie, čo by som s mojimi dlhšími nohami samozrejme bol ocenil. Ale čo už, vydržal som. Od Frankfurtu sa ku mne pridala aj Karin a z Tokia do Hirošimy sme leteli až piati rozhodcovia.
Čo nás čaká a neminie
Svetový pohár je svojím spôsobom unikátne svetové podujatie, keďže sa hrá systémom každý s každým a neexistuje finále. Najlepšie tri družstvá si rozdelia prvé tri miestenky a postupujú na budúcoročné Olympijské hry do Londýna, preto boj o každý bod bude veľmi veľký. Dvanásť kontinentálnych šampiónov, vicešampiónov, Japonska a Talianska s divokou kartou odohrá 11 stretnutí, t.j. bude 11 hracích dní vždy vo dvoch skupinách a v každej z nich po tri zápasy.
Zostava rozhodcov je relatívne početná, je nás až 16, t.j. v každej skupine sme po ôsmich. A k tomu vždy po dvaja členovia rozhodcovskej subkomisie. Zloženie je nasledovné (rozhodcovia):
- Mr. Rogerio ESPICALSKI (BRA)
- Mrs. Joo-Hee KANG (KOR)
- Mr. Dejan JOVANOVIC (SRB)
- Mr. Ronald STAHL (USA)
- Mr. Andrey ZENOVICH (RUS)
- Mrs. Karin ZAHORCOVA (CZE)
- Mrs. Janpen JIRAKAKUL (THA)
- Mrs. Lourdes PEREZ PEREZ (CUB)
- Mr. Juraj MOKRY (SVK)
- Mr. Jiang LIU (CHN)
- Mr. Osamu SAKAIDE (JPN)
- Mr. Fabrizio PASQUALI (ITA)
- Mr. Piotr DUDEK (POL)
- Mr. Lucian-Vasile NASTASE (ROU)
- Mrs. Heung Fai LEE (HKG)
- Mr. Alexandros VARTHALITIS (GRE)
A naši „šéfovia“:
- Mr. Gavriel KRAUS (ISR)
- Mr. Tom BLUE (USA)
- Mr. Sergey TITOV (RUS)
- Mr. Laszlo HERPAI (HUN)
Práve sedím v autobuse z Tokia do Nagana a píšem tento report. Po prílete som bol zrelý na posteľ, takže po večeri a dvoch prespatých hodinách v lietadle za celý čas som bol rád, že som zaľahol. Žiaľ, keďže u nás bol v tom čase o 8 hodín menej, o zaspatí nebolo ani reči a ak aj áno, tak len na chvíľu. Uvidíme dnes večer, ale ustatí sme všetci tak, že momentálne v autobuse som už jediný, čo nespí...
Dnes ráno nás čakalo odubytovanie a hneď na teoretický nácvik – dve a pol hodiny sme poctivo počúvali, čo sa od nás počas najbližších 19 dní bude očakávať. V obednej prestávke sme si „nafasovali“ nové uniformy – pripájam fotografiu, názor si urobte sami. A popoludní praktický nácvik protokolu, podávačov a utieračov v Hirošime – tí, čo tam zostávajú už majú za tým, nás cestujúcich do Nagana to čaká zajtra podvečer opäť. Testy nás dnes minuli, ale budú zajtra doobeda, držte palce.
Kde sa teda hrá? Skupina A, kde je vždy Japonsko, bude hrať prvé dve kolá (3 a 2 zápasy) v Hirošime, skupina B hrá prvé kolo v Nagane a druhé kolo v Toyame. Tam budem i ja. Následne prechádzam do skupiny A, ktorá sa presúva na 3 zápasy do Sappora na najsevernejšom ostrove Hokkaidó a odtiaľ cestujeme na záverečné tri stretnutia štvrtého kola do Tokia, kde sa stretne skupina A aj B. Pre úplnosť, tretie kolo skupiny B sa odohrá v Okayame. Takže slovami Lászla Herpaia, je to taký „lietajúci cirkus“. Veď aj dnes sme leteli z Hirošimy späť do Tokia a teraz 4 hodiny autobusom do hôr...
Toľko nateraz, z Nagana, dejiska zimných Olympijských hier 1998, sa ozvem zas. Pozdravujem, Sayonara
2.11.2011, Nagano
Koničivá, dobrý deň z Japonska (keďže tu už máme neskorý večer, vhodnejšie by bolo začať kombaua...)!
Prvý deň v Nagane máme úspešne za sebou. Po raňajších testoch sme celé popoludnie strávili v hale, nádhernom „pozostatku“ Olympijských hier nazvanom „White ring“ alebo biely prstenec. Je naozaj krásna, a to nielen zvonku, ale i zvnútra. Musím povedať, že vyzerá podstatne lepšie ako hala v Hirošime (Hiroshima Sun Plaza z roku 1985). Pripájam aj obrázky... Uvidíme, do akej miery sa jej udávaná kapacita 8000 divákov naplní. Počas OH 1998 ju využívali rýchlokorčuliari a krasokorčuliari, neskôr bola dejiskom volejbalových stretnutí Svetového pohára v rokoch 1999 a 2003 a následne aj MS v roku 2006.
Kontrola vybavenia prebehla veľmi rýchlo, keďže bolo všetko excelentne pripravené. Pri nácviku protokolu sme sa opakovane zapotili, nie a nie sa vtesnať do protokolu, ale nakoniec sme to zvládli. Uvidíme prvý zápas, dúfam, že to nebudem ja (to samozrejme zo žartu, nejako by som to zvládol). Spoznal som aj viacerých rozhodcov a zapisovateľov, keďže moja vlaňajšia destinácia, Matsumoto, spadá tiež do prefektúry Nagana (označujú ju aj ako Strechu Japonska kvôli vysokým horám lemujúcim jej okraje) a je odtiaľto vzdialené len cca 60 km.
Vrátim sa len krátko k testu – 20 otázok, z toho 5 aktívnych, myslím, že sme to všetci viac-menej zvládli, uvidíme, či sa na rozdiel od vlaňajším MS dozvieme výsledky.
Nuž a cez obed sa mi podarilo vypadnúť aj na malú prechádzku do mesta, stará architektúra sa mieša niekedy až necitlivo s tou novou, ale všetko dohromady to pôsobí tak japonsky... Uvidíme zajtra, okrem večernej technickej porady a záverečnej kontroly haly máme voľno, takže by sme radi zájsť do veľkej svätyne, ktorá je turistickou atrakciou Nagana (Zenkoji Temple). O tom však už viac až zajtra...
A odkaz pre Vladka Kovalíka – dnes som dostal do ruky fotokópiu zápisu zo stretnutia Svetového pohára mužov z roku 1991 CUB-URS z Tokia, kde pôsobil ako druhý rozhodca. A dal mi ho vtedajší zapisovateľ a dnes už skúsený japonský medzinárodný rozhodca, Koshiba Shigeru, s ktorým som pískal pred dvomi rokmi v Taliansku a ktorý ho takto na diaľku pozdravuje...
3.11.2011, Zenko-ji
Stikina judžin, alebo milí priatelia,
ďalší deň máme za sebou – oficiálny program bol technický míting a následne rozhodcovský míting, ale okrem toho sme toho stihli viac – najmä návštevu svätyne Zenkó-ji (善光寺), ktorá patrí k tým najstarším pútnickým miestam na území Japonska. Pôvodne pochádza už zo 7. storočia a samotné mesto Nagano začalo okolo nej vyrastať až koncom toho devätnásteho. Dovtedy slúžila viac menej ako pevnosť pri rôznych bojoch, najmä v 16. storočí. Jej asi najväčšou pozoruhodnosťou sú jednak celodrevené stavby, ale najmä hibutsu, t.j. tajný Budha, alebo aj skrytý Budha. Ide o sochu Budhu, ktorá bola privezená ako prvá z územia Indie cez Kóreu do Japonska, a verejnosť, ale ani samotní kňazi ju nesmú nikdy vidieť. Existuje však jej kópia s označením Maedachi Honzon – žiaľ, odfotiť som ju tiež nemohol, nakoľko ju ukazujú pútnikom v jarných mesiacoch každých 6 rokov, naposledy v roku 2009. Vo fotogalérii dole však nájdete niekoľko ilustratívnych záberov z tohto miesta, ktoré ročne navštívi viac ako 8 miliónov turistov prevažne z Japonska. Podarilo sa mi však dotknúť sochy Binzuru, lekára, ktorý bol údajne prvým Budhovým nasledovníkom. Malo by mi to pomôcť vyliečiť moje choroby (a mám už aj taký pocit, že kašlem menej, ale vždy lepšie ako neuroleptiká, ktorých účinnosť ohodnotila jedna pacientka vetou v češtine „s ďáblem mluvím pořád, ale již mi to nevadí“).
Nuž a späť k volejbalu – zajtra to vypukne – dostal som dôveru v repríze finále ostatnej svetovej Grand Prix – USA – Brazília, druhým rozhodcom mi bude domáci Osamu Sakaide... Len pre úplnosť – stretnutie SRB-KOR rozhodujú Fabrizio Pasquali (ITA) s Alexandrom Varthalitisom (GRE) a stretnutie KEN-GER Karen Lee (HKG) s Jiang Liu (CHN). Takže držte nám prosím všetkým palce!!!
4.11.2011 - Hurá, už sa hrá!
Prvý hrací deň sa pomaly chýli tu na ďalekom východe ku koncu a tak som si opäť sadol k notebooku napísať pár riadkov. "Organizácia výborná, divácka kulisa slabá, Keňa v porovnaní s ostatnými druholigová." Asi tak by sa dali v krátkosti charakterizovať doterajšie stretnutia. Protokol síce v prvom zápase trošku zahaproval a začalo sa s takmer dvojminútovým meškaním, ale v druhom a treťom stretnutí to už bolo OK a réžia japonskej FUJI TV funguje na výbornú.
Tým, že hala má kapacitu 8000 divákov, ani pri ťaháku, akým bol tunajší tretí zápas, USA-BRA (3-1), nebola ani z ďaleka plná, odhadom necelých 2000 divákov. Na druhej strane obe družstvá predvádzali volejbal podstatne kvalitnejší ako ten v predchádzajúcich dvoch stretnutiach. S potešením môžem napísať, že sme sa im do toho s Osamum Sakaidem veľmi nemiešali, čo ocenili pri potriasaní rukou po stretnutí aj obaja tréneri. Uvidíme, čo si dvojica Herpai-Titov všimli, ja samozrejme viem, čo sa udialo, ale nechajme sa prekvapiť.
Dvojice Pasquali-Varthalitis ani Lee-Liu sa veľmi nezapotili. Zajtra budem ako rezerva v poslednom stretnutí BRA-KEN.
No a čo sa týka uniforiem – sú o niečo teplejšie, ako tie predtým. Súvisí to zrejme aj s použitým drsnejším/hrubším materiálom v porovnaní so súčasnou hladkou a mierne chladivou látkou. No na počudovanie sa mi v nej veľmi dobre pískalo. Rozhodujúce slovo však pri definitívnej voľbe bude mať TV a médiá, takže uvidíme. Pripájam pár fotiek už v akcii...
Toľko na dnes, zajtra, ak sa mi podarí, povenujem sa trochu jedlu, čo sme tu zatiaľ skúsili, takže už môžete začať „slintať“.
Pozdravujem, Juraj
5.11.2011 – "niveau stable"
Dnes a nestalo tu v Nagane v podstate nič neočakávané. Všetky vlaky odišli načas, všetky svadby, ktoré boli dnes v našom hoteli naplánované (4), sa skončili uzavretím zväzku manželského, nuž a všetky tri zápasy skončili v relatívne jednoduchých zápasoch víťazstvom favoritov zhodne 3:0. Konkrétne BRA zdolala KEN, USA zdolali SRB a GER hladko vyhrali nad KOR. Rozhodcovia to zvládli bez problémov, aj keď dnes prekvapivo nemali svoj deň domáci čiaroví. Neviem prečo, viacerých si pamätám z vlaňajška z Matsumota, tam boli perfektní... Uvidíme zajtra, snáď sa to zlepší.
Zajtra nás čakajú ďalšie tri stretnutia, posledné v Nagane, večer hneď balíme a v pondelok skoro ráno odchádzame na štvorhodinovú cestu autobusom do Tojamy. A hneď bude nasledovať plný program – nácviky, brífingy, modelovaný zápas... Aby utorkové a stredajšie zápasy prebehli po organizačnej stránke tip-top.
Delegácie na zajtra: KEN-SRB Nastase-Pasquali, GER-BRA Sakaide-Mokrý a na záver KOR-USA Dudek-Lee. Držte palce, bude to bitka, ak chcú Nemky, či Brazílčanky pomýšľať na postup už odtiaľto, nesmú zaváhať...
Pripájam pár nových obrázkov – sľúbené zábery z čínskej a japonskej kuchyne, ktoré si samozrejme priebežne vychutnávame.
Pozdravujem, Juraj
6.11.2011 - Sayonara, Nagano
Nagano končí, Toyama začína. Takto by sa dali charakterizovať dnešné pocity - po posledných troch dňoch v Nagane sa teraz všetci lúčime a balíme, aby sme mohli skoro ráno vyraziť na cestu do Toyamy, mesta na pobreží Japonského mora na najväčšom japonskom ostrove Honšú (mimochodom, jediná destinácia Svetového pohára žien 2011 je mimo tohto ostrova - Sapporo, ktoré leží na najsevernejšom zo štyroch veľkých ostrovov - Hokkaidó).
Dnešné stretnutia boli viac menej bez prekvapení - všeobecne sa čakalo, že si Srbky poradia s Keňou, aj keď na to potrebovali až štyri sety. Večerný zápas bola exhibícia USA; v treťom sete už s kompletnou lavičkou na ihrisku zdolali Kóreu hladko 3-0, pričom Kórea dokázala za tri sety nazbierať len 35 bodov. Nuž a v tom prostrednom stretnutí medzi GER a BRA sa očakával tuhý boj - a ten aj nakoniec bol. BRA to zvládli a uhrali všetky 3 body, keď zdolali po takmer dvoch hodinách Nemky 3-1. Myslím, že sme to s Osamu Sakaidem zvládli, aj keď to nebolo ľahké. Ale ďalšie takéto zápasy nás ešte čakajú, čím ďalej, tým sú emócie hráčok i trénerov intenzívnejšie, nehrá sa tu predsa o "fazuľky". Pár fotiek, ktoré mi urobil Piotr Dudek, prikladám.
Pozn.: Piotr tiež pozdravuje Wojteka a ďalších kolegov, sľúbil som mu, že to sem napíšem, lebo vraj to čítajú aj v Poľsku - i ja pozdravujem.
Toľko zatiaľ, z Toyamy sa pokúsim opäť napísať pár riadkov, držte palce i naďalej. A začínam sumarizovať pripomeinky a komentáre hodnotiacich, priebežne zverejním...
Juraj
7.11.2011 - Ohaio gozaimas, Toyama
Take sme po Hiroshime a Nagane v tretej destinácii, menšie mesto Toyama (cca 400.000 obyvateľov) ležiace takmer na pobreží Japonského mora, na brehu rieky Jinzu (Jinzú-gawa), je aj sídlom prefektúry s rovnakým názvom. Nakoľko mesto bolo koncom 2. svetovej vojny ako priemyslené centrum do tla zbombardované, architektionicky pôsobí relatívne moderným dojmom a takmer jediná hostorická pamiatka je tuzámok postavený podľa vzoru pôvodného zámku (fotku pripájam, zajtra snáď vyjde čas aj na jeho návštevu). Z hotela sa dívame priamo naň a predstavuje typickú japonskú architektúru. Za nádherný ho označujú najmä na jar, keď sú rozkvitnuté japonské čerešne.
Cesta ubehla relatívne rýchlo, takmer celý čas pršalo a okrem ryžových polí a oblakmi zahalených hôr sme pred koncom cesty videli aj relatívne rozbúrené more.
Hala je krásna, je to komplex športovísk venovaných takmer všetkým halovým športom, vrátane atletiky, gymnastiky, boxu a pod. Aj nácvik prebehol hladko, snáď i zajtra to tak bude vyzerať naostro. čo nás čaká - KEN-USA Varthalitis-Sakaide, BRA-KOR Mokry-Liu a GER-SRB Dudek-Nastase.
Držte palce a pozdravujem, Juraj
8.11.2011 - GER-SRB
Prečo taký podtitulok? Nuž, dnes sme v Toyame videli reprízu posledných ME žien, Nemecko-Srbsko. A boj to bol opäť vyrovnaný - Nemky nakoniec po vyše dvojhodinovom naťahovaní sa bod po bode zdolali Srbky 3-2. Piotr Dudek s Lucianom Nastasem boli vynikajúci! Predtým sme spolu s Liu Jiangom mali tú česť odpískať tiež päťseťák, ktorý napriek viacerým chybám japonských čiarových rozhodcov (nebýva to zvykom, ale dialo sa) nakoniec vyhrali Brazílčanky 3-2 nad Kóreou, ktorá si tak pripísala vôbec svoj prvý bod. Nuž a v prvom stretnutí sa prekvapenie nekonalo - USA nastúpili s lavičkou a i napriek tomu za hodinku zdolali Keňu 3-0.
Dopoludnia sme stihli krátku návštevu zámku, v ktorom je umiestnené mestské múzeum - veľa interaktívnych prvkov, ale žiaľ, všetky informácie len a len v japončine. A to je jeden z reklamných panelov v hale okolo hracej plochy určený propagácii Japonska u turistov, ktorí sa sem akosi po katastrofe z jari nehrnú...
Zajtra sme v Toyame posledný deň - zatiaľ viem len to, že pískam ako druhý rozhodca v dopoludňajšom stretnutí KEN-KOR, s kým - to sa dozviem až ráno na mítingu. Pozdravujem, Juraj
PS. Doplnená informácia: KEN-KOR Lee-Mokrý, BRA-SRB Sakaide-Pasquali, USA-GER Liu-Dudek
9.11.2011 - Nemecko - družstvo dňa
Nemecko dnes zdolalo USA v troch setoch. Nádherný súboj "Dávida s Goliášom", ktorý dvíhal zo sedadiel aj samotných Japoncov. Po dvoch setoch sa zdalo, že hráčky USA sa prebrali, ale koncovku nakoniec znovu ovládli Nemky. Rozhodcovia bezchybní, Liu aj Piotr boli ako neviditeľní.
V nášom zápase KOR-KEN to žiaľ bolo skôr o tom, kto urobí, resp. neurobí viac chýb, Kórea si to ukontrolovala a s prehľadom vyhrala 3-0. Nuž a BRA odvrátila hroziacu blamáž, keď napriek prehrávaniu 0-2 nakoniec zdolali o niečo unavenejšie Srbky 3-2.
Večera v japonskej reštaurácii, rozlúčka s Toyamou a rozdelenie "tímu" - zajtra skoro ráno odlietame všetci smer Tokio a odtiaľ polovica do Sappora a druhá časť do Okayamy. Takže zo Sappora sa pokúsim ozvať zas.
Juraj
10.11.2011 - Sapporo
Po lete dvomi obrovskými lietadlami nasadenými spločnosťou ANA na vnútroštátnych linkách (na palube každého z nich bolo vyše 400 pasažierov) sme sa dostali z Toyamy cez Tokio do Sappora. To nás privítalo nádherným slnečným, aj keď podstatne chladnejším dňom. Trošku mi to pripomenulo naše Slovensko, nielen krásne sfarbenými listami, ale aj viacerými stromami už bez lístia a chladnejším vetrom.
Hotel je umiestnený na okraji parku a tak sa aj nazýva - Sapporo Park Hotel - zopár obrázkov som pripojil. Veľa sme sa však kochať nemali kedy - čakal nás teoretický a praktický nácvik domácich zapiovateľov, čiarových rozhodcov a všetkých, čo sa podieľajú na hladkom priebehu stretnutí. Ako najmladší som sa samozrejme nevyhol ani pískaniu modelovaného zápasu (už tretíkrát, ešte Tokio).
Zmenila sa i zostava - z komisie rozhodcov budeme mať na najbližšie kolo samotného prezidenta, Gavriela Krausa (ISR) a druhým členom je Tom Blue z USA. Nuž a v zostave sa nám rozrástol počet žien - Karen Lee síce išla aj s Fabriziom, Lucianom a Jiangom do Okayamy, ale k nám sa pridali Ronald Stahl z USA a trojica žien Lourdes Perez Perez z Kuby, Karin Záhorcová z ČR a Janpen Jirakkakul z Thajska. A všetky tri sa aj predstavia v takej zostave aj v zajtrajšom stretnutí JPN-SRB. Ja som po troch odpískaných stretnuiach po sebe dostal dvakrát rezervu (KOR-ITA a CHN-BRA). V týchto stretnutiaich sa predstavia Varthalitis-Sakaide a Stahl-Dudek. Skupina to bude náročná, práve tu v Sappore sa bude totiž bojovať o miestenky na OH, čiže o prvé tri miesta na Svetovom pohári. Veď uvidíme, čo nás ešte čaká.
Peknú a chutnú bodku za dlhým a náročným dňom dalo pozvanie na večeru spolu s miestnymi rozhodcami a štatistikmi - barbeque s bravčovinou, jahňacinou a plodmi mora bolo vynikajúce.
Pekný deň na Slovensko, Juraj
11.11.2011 Svätý Martin
V prvom rade pozdravujem všetkých Martinov a prajem im príjemnú oslavu menín. A že s tým snehom ešte môžu chvíľu počkať. Druhý odkaz - všetkých čitateľov pozdravuje aj Karin Záhorcová...
A poďme na udalosti dňa - 6. hrací deň bol v Sappore v znamení dvoch trojsetových a jedného päťsetového zápasu. Najskôr si Talianky rýchlo poradili s Kórejčankami, nasledovala päťsetový dráma medzi Brazíliou a Čínou, ktorú nakoniec lepšie zvládli Brazílčanky a vyhrali 17-15, aj keď už prehrávali 8-11. V treťom zápase som tento rok po prvýkrát videl hrať Japonky pred takmer plnou halou Hokka Kita Yell - Srbky však boli dnes jednoznačne nad ich sily, a naprike tomu, že majú protokol pred stretnutím dlhší o dve minúty, technické oddychové časy 90 sekúnd a prestávku medzi 2. a 3. setom 10 minút, nemalo to na výkon výborne hrajúcich Srbiek takmer žiadny vplyv. Rozhodcovia dnes všetci výborní (žeby preto, že som bol dvakrát rezerva?), dúfajme, že to bude takto pokračovať i zajtra.
Zajtra nás čakajú opäť náročné zápasy - začína to súbojom ITA-BRA, ktorý budem viesť spolu s Ronom Stahlom z USA, nasleduje stretnutie CHN-SRB pod taktovkou domáceho Sakaideho s Varthalitisom (GRE) a večerný program zabezpečia opäť Japonky, tentokrát v derby proti Kórejčankám (rozhodcami budú Piotr Dudek a Janpen Jirakakul z Thajska).
Držte palce a pozdravujem, idem sa na to vyspať,
Juraj
12.11.2011 ITA-BRA
Dnes sme spolu s Texasanom Ronaldom Stahlom absolvovali stretnutie ITA-BRA. Očakával sa tuhý boj, ale ako sa už ukázalo aj predtým, "ani tá Brazília už nie je to, čo bývala". Po vyrovnanom prvom sete, ktorý dotiahli do víťazného konca Talianky, sa tieto rozbehli tak, že ich Brazílčanky už nestihli zastaviť, a tak sa stretnutie skončilo po necelej jeden a polhodine 3-0. Až na jedno moje upísknutie, ktoré som po konzultácii s druhým rozhodcom opravil novou loptou, sa nám pískalo výborne. Uvidíme zajtra na mítingu, čo a ako.
Ďalšie zápasy skončili CHN-SRB 3-1 a JPN-KOR pred vypredanou osemtisícovou halou v Sappore 3-0. To bol zážitok, aky nebýva každý deň. V prílohe pripájam aj video z nástupu družstiev.
Večer sme zakončili vynikajúcou japonskou večerou, pozýval Osamu Sakaide, ktorý je tu v Sappore doma a dnes sa pred domácim publikom po stretnutí CHN-KOR oficiálne lúčil s dlhoročnou kariérou rozhodcu FIVB (mal 55 rokov).
Zajtra opäť v akcii - po dhšom čase opäť česko-slovenská dvojica - Karin ako jednotka a ja ako dvojka v stretnutí JPN-BRA - bude to pre Karin 5. zápas JPN a pre mňa 5. zápas BRA (+ dvakrát som im bol ešte rezerva) na tomto turnaji. Tešíme sa obaja, hala bude plná, dúfajme, že nám to vyjde.
Pozdravujem, Juraj
13.11.2011 8000 divákov na JPN-BRA
Vypredané! To bol oznam, ktorý sme dostalo hneď po príchode do haly pred stretnutím JPN-BRA. S Karin sme si tak mali možnosť zapískať reprízu vlaňajšieho historického semifinále, ktoré po vyhratých prvých dvoch JPN a po 10 minútovej prestávke nakoniec vyhrala BRA 3-2. Karin bola pri tom aj vtedy, ako 2R. Dnes bola "hore" ona, ja som robil "dvojku". A že to bude boj, dokázal hneď prvý set, kedy sa ťahali bod po bode, až nakoniec najnižšia hráčka JPN - nahrávačka Takeshita - blokom uhrala setbal 26-24. Druhý set sa Brazílčanky nevedeli dostať do rytmu, nakoniec ho jasným "finišom" vyhrali Japonky 25-19. A išlo sa na prestávku - tých 10 minút je dvojsečných - môže pomôcť, ale i ublížiť. Každopádne je to pre rozhodcov skôr nepríjemné, nakoľko čiastočne vyjdú z rytmu. Našťastie sme to ustáli a ustáli to tentokrát aj Japonky, ktoré vyhrali i tretí set 25-23 a prepisujú tak opäť historické tabuľky. Pocity - výborné, nejaké nedostatky boli (ako v podstate vždy), ale celkový dojem OK.
Zbalené, krátky spánok a zavčasu ráno hurá do Tokia, kde sa opäť stretneme všetci. A pískať by som mal v skupine A, kde sa budú dohrávať stretnutia medzi JPN, CHN, ITA a trojicou USA, GER a KEN. Takže od stredy do piatku posledné tri kolá pred nami a vytúžený návrat k najbližším na Slovensko sa blíži...
Pozdravujem,
Juraj
14.11.2011 Tokio
Po rannom lete zo Sappora do Tokia sme sa ubytovali v nádhernom hoteli v modernej štvrti Tokia - Shinjuku - z mnohými mrakodrapmi. Program na dnes zahŕňal okrem presunu aj nácvik miestnych čiarových rozhodcov atď - našťastie už posledný. A na záver som už nemusel aktívne vystupovať - mal som na starosti len zmeranie ihriska a jeho vybavenia - a keďže sme v Japonsku, všetko bolo tak, ako má byť. Kiežby to všade takto fungovalo.
Zajtra sa chystáme na výlet k svätyni Senso-Ji, tešíme sa, snáď do rána prestane pršať. A potom večer brífing s družstvami a slávnostná večera na pozvanie Japonskej volejbalovej asociácie.
Pozdravujem, Juraj
15.11.2011 Senso Ji, Asakusa
Nakoľko bol dnes voľný deň, hneď ráno sme sa štvorica Karin, Piotr, Fabrizio a ja vybrali metrom na druhý koniec Tokia do areálu svätyne Senso-Ji v Asakuse. Ide o komplex budov venovaných budhizmu a samozrejme dnes aj turistickému ruchu a obchodu. Odtiaľ presun do parku Ueno známeho nádhernými stromami, lokalizáciou viacerých múzeí, zoologickou záhradou a relatívne veľkou vodnou plochou v centre Tokia. Pár krokov odtiaľ sa pod premosteniami železničnej stanice Ueno a Okačimači a v blízkosti centra elektroniky Akihabara nachádzajú stovky malých i väčších obchodíkov, ktoré vyhľadávajú pre širokú ponuku potravín, ale i oblečenia a elektroniky, tisíce domácich obyvateľov a turistov. Neodolali sme ani my, dve fotky sú nižšie.
Napriek tomu, že vrcholom dňa mala byť slávnostná večera organizovaná Japonskou volejbalovou asociáciou, svojím kulinárstvom ju jednoznačne prekonala naša obedná návšteva francúzskej reštaurácie v hoteli. Široká paleta farieb, chutí, vôní a neuveriteľných kombinácií nás všetkých štyroch "turistov" tak očarila, že sme ani nechceli odtiaľ odísť. Nečudo, veď priamo v kuchyni pôsobili francúzskiy i talianski kuchári s množstvom skúseností.
I tak sme si po brífingu s družstvami užili aj spoločenský večer, ktorý bol oživený vystúpeniami žonlgérov a umelcov - vystrihovača a maliara.
Ale po zábave prichádza na rad i práca - zajtra však v mojom podaní len ako rezerva v poslednom stretnutí JPN-KEN, ktoré budú rozhodovať Joo Hee Kung (KOR) a Rogerio Espicalski (BRA). Do haly však pôjdem na celý deň - stretnutia USA-CHN (Zenovič-Záhorcová) a ITA-GER (Jovanovič-Dudek) sľubujú strhujúci boj o tri miestenky na OH v Londýne 2012...
Sayonara, Juraj
16.11.2011 Yoyogi
Dnešok sa mi podarilo celý stráviť v športovej hale Yoyogi. Je už trochu staršia, ale stále ponúka nádherné priestory pre podujatia, akým je aj Svetový pohár. Dva päťsetáky s vížazstvom USA nad Čínou a Talianska nad Nemeckom sledovalo síce pomenej divákov, zato na domácich v súboji s Keňou prišlo viac ako 10.000 divákov (a to Keňa uhrala spolu 30 bodov).
Prechádzka v parku Yoyogi padla vhod, aj keď sa ochladilo a slniečko už bolo "zubatejšie".
Zajtra pokračujeme predposledným hracím dňom - čaká ma stretnutie USA-ITA - dvojku mi bude robiť Rogerio Espicalski z Brazílie. A Karin večer v stretnutí JPN-GER v súboji o tretie miesto s dvojkou Dejanom Jovanovičom.
Pozdravujem a držte palce, Juraj
17.11.2011 Predposledný deň
CHN-KEN 3-0, ITA-USA 1-3 a JPN-GER 3-2. To sú výsledky dnešného dňa v hale Yoyogi. Výsledkom je to, že po včerajšom postupe na OH Talianok si účasť zabezpečili dnes už aj Američanky. O treťom postupujúcom sa rozhodne až zajtra - najlepšie šance majú Číňanky, aj keď v hre sú stále aj Nemky i Japonky. Takže uvidíme.
Dnes som rozhodoval s Rogeriom Espicalskim (BRA) duel ITA-USA, ktoré vraj považujú aj za akési nepísané finále tohto turnaja, kedže išlo o súboj prvého z druhým. Američanky hrali opäť svoju hru, a či chceli alebo nechceli, Taliankam sa proti nim dnes až tak nedarilo. Pocity vcelku fajn, boli dve chybičky, ale výsledok našťastie neovplyvnili, nabudúce si musíme dať na to pozor (neskoro odpískaná sieť, prísnejšie posúdená čistota druhého odbitia). Zajtra ráno na mítingu uvidíme, aké budú ďalšie odozvy.
Highlight dnešného dňa bolo stretnutie JPN-GER pred vypredanou halou Yoyogi - 10.000 divákov investovalo peniaze do vstuného jednoznačne správne - strhujúce výmeny, zachránené lopty v poli na oboch stranách dvíhali opakovane zo sedadiel. Nakoniec boli úspešnejšie domáce hráčky, ktoré v piatom sete vyhrali 15-12 (na sety prehrávali Japonky 2-1) a zachovali si tak teoretickú šancu na postup. Karin Záhorcová s Dejanom Jovanovičom to zvládli výborne a dokázali ukočírovať aj talianskeho trénera Guidettiho na lavičke GER.
A pripájam jeden obrázok z ranného mítingu - presnejšie pohľad z okna hotela v zasadačke na horu Fuji...
Zajtra posledný deň, tri zápasy, z toho dva zrejme vyrovnanejšie - CHN-GER a JPN-USA. KEN-ITA bude zrejme jedným z tých rýchlejších, veď uvidíme.
A potom rozlúčková večera na počesť končiaceho Osamu Sakaideho, balenie a odlet.
Pozdravujem na Slovensko, Juraj
PS. Práve som dostal pod dvere nomináciu na zajtra - budem druhým rozhodcom v stretnutí CHN-GER. S kým, to sa dozviem až pri raňajkách...
18.11.2011 Game over
A je to tu - pre hráčov, trénerov, ale i funkcionárov vytúžené ukončenie maratónu. Posledný hrací deň opäť priniesol prekvapenie - domáce hráčky hrané 12.000 fanúšikmi dokázali zdolať USA 3-0 a zabezpečiť tak pre ITA prvé miesto. Druhé skončili Američanky a na tretie miesto sa nakoniec dostali Číňanky, ktoré zdolali v očakávanom ťažkom zápase (nakoniec taký nebol) trochu frustrované Nemky. S Rogeriom sme to zvládli bez problémov, rovnako ako Zenovič s Jovanovičom ten večerný duel.
Po vyhodnotení, ktoré sa natiahlo na vyše hodinu, sme sa v priestoroch hotela ešte rozlúčili s Osamu Sakaidem i všetci navzájom a išli baliť.
Po návrate domov dám dokopy poznámky k rozhodovaniu a zverejním...
Zatiaľ pozdravujem a snáď niekedy nabudúce reporty z iného podujatia,
Juraj
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Danica pred 13 rokmi
ahoj Juraj, aj Karin, tak super ste to zvladli, take zazitky, ani si neviem predstavit !!! super, som rada, ze tam mate taku fajn atmosku, aj volejbalovu, a asi aj medzi sebou v ramci rozhodcov, dufam, ze aj cely stab (podavaci, ciarovi…) uz pracuju na 1000% ako si bol z predosleho JPN zvyknuty… :D na stravu si si uz asi aj zvykol, takze aby si sa potom aklimatizovaval doma :) super aj tie hodnotenia… a som zvedava, ake novinky, co sa tyka rozhodcovania, resp. signalizacie alebo cosi take, prinesies… :) pozdravujem, dovolim si aj pana GK, aj Karin.. :) drzim palce a uspesne dokoncenie vyjazdu… a coskoro uz stastnu cestu spat domov… :)
OdpovedaťOdpovedať zrušiť odpoveď
Jozef pred 13 rokmi
Istotne aj posledný zápas Ti vyšiel k spokojnosti všetkých aktérov a užil si si pekný zápas. Ozaj pekná reprezentácia malého Slovenska vo veľkom svete… Len pokračuj ďalej… Šťastnú cestu domov po krásnych zážitkoch…
OdpovedaťDanica pred 13 rokmi
super citanie a super foto, Juraj, dakujeme pekne za taky fajn zapiskovy dennik… :) a predpokladam, ze pomaly si uz na ceste domov… takze stastnu cestu !!!! nech si rychlo a bezpecne doma pri svojich … super… taka reprezentacia slovakov :)))
OdpovedaťPeter pred 13 rokmi
Jurko, pozorne som čítal všetky Tvoje článočky, uvažuj o knižnom vydaní…:-). Výborné čítanie, ale čo sa dalo vyčítať medzi riadkami, ale si o tom detailne nepísal, bolo jasné, že hodnotenia museli byť výborné. Pretože postupom času a určite si to všimli aj ostatní, keď bol nejaký dôležitý, resp. „na obzore“ ťažký zápas, bol si tam. Skvelá referencia pre budúcnosť, rozhodcovský rast a závdavok na OH v Londýne. A určite nie jediné… Výborne, teším sa s Tebou. Šťastnú cestu domov.
OdpovedaťJuraj pred 13 rokmi
Ahojte všetci, vďaka za „mental support“, je to pre „vojaka v poli“ dôležité, vzácne, povzbudzujúce, ale i zaväzujúce. Rád som sa delil o svoje zážitky s Vami, samozrejme, niečo som si nechal v „talóne“ aj pre rozhovory po návrate :-) Zbalený, pred raňajkami a pred odchodom na letisko… Pozdravujem a ozvem sa po návrate, Juraj
Odpovedať