Juraj Mokrý sa hlási zo Svetového pohára mužov
23. september 2015Rok pred Olympijskými hrami naplno začína kvalifikácia, jedna z najťažších vo volejbale. O prvé dve miestenky sa pobili v termíne 22.8.-6.9.2015 ženy a získali ich Čína a Srbsko. A oddnes, od 8. až do 23. septembra 2015 budú o ne bojovať muži. A keďže na tomto podujatí nechýba ani zástupca slovenského volejbalu v úlohe medzinárodného rozhodcu - Juraj Mokrý, bude sa Vám opäť viac alebo menej pravidelne pripomínať z krajiny vychádzajúceho slnka - Japonska, a prinesie Vám správy z volejbalového i nevolejbalového diania na Svetovom pohári mužov.
23.9.2015 - desiaty a jedenásty hrací deň - na OH USA a ITA
A turnaj je za nami. Včera sme s Azizom (robil som mu dvojku) mali česť rozhodovať výborný zápas pred vypredanou halou Jojogi (12.000 divákov) medzi domácimi Japoncami a Poľskom. Z víťazstva sa nakoniec tešili po tuhom boji Poliaci a mali výbornú východiskovú pozíciu pred dnešným dňom - stačilo im s Talianmi uhrať dva sety, aby postúpili na OH. Američania si poradili až prekvapivo hladko s Rusmi a Taliani zdolali po tuhom boji Argentínu 3-2.
A hoci Poliakom stačili dva sety, nedokázali to. Výborne hrajúci Taliani dnes totiž vďaka kolektívnemu výkonu zaváhali len v druhom sete a vo veľmi napätom stretnutí nakoniec vyhrali 3-1. Stretnutie som viedol za asistencie Nasra Shaabana. Poliakom ešte svietilo malé svetielko nádeje - prípadná prehra Američanov s Argentínou by ich posunula na druhé miesto - prekvapenie sa však nekonalo a USA si šancu nenechalo ujsť (vyhrali 3-1). Japoncom sa nakoniec nepodarilo vyhrať ani dnes - Rusi ich porazili 3-2 a získali tak štvrté miesto hneď za Poliakmi.
Na OH teda postúpili USA a ITA. Poľsko aj Rusko sa budú o miestenku pokúšať najbližšie v januári v Berlíne na Európskej kvalifikácii, alebo potom v máji na svetovej.
Spoločná večera dala bodku za programom v Japonsku, ešte pobaliť a zajtra ráno o 6.30 vyrážam z hotela na 27 hodinovú cestu domov - z letiska Narita cez Amsterdam a Prahu do Ostravy. Hurá domov!
Vďaka za poporu!!!
21.9.2015 - presun do Tokia a deviaty hrací deň
Tak sme sa dočkali poslednej fázy turnaja. Po presune šinkanzenom z Tojamy sme sa ubytovali v obchodnej a hotelovej štvrti Šindžuku. A hneď po príchode sme aj navštívili obchodné ulice, ale s rozhodcami z NORCECA (severo a stredoamerickej konfederácie) - MEX, USA a CAN sme sa vybrali na dlhšiu prechádzku do časti Šibuja - pozrieť sa na stanicu, kde je umiestnená socha psa Hačiko - práve o ňom bol natočený aj slávny film.
Nedeľa bola v znamení inšpekcie hlay a nácvikov. Ale malej skupinke sa nám podarilo previezť sa metrom do Asakusy, kde sme mali možnosť v obrovskom dave ľudí vidieť staré Tokio a najmä veľkú svätyňu Senso-Ji. Šokujúce to bolo najmä pre tých, čo sú v Tokiu po prvýkrát. Večer sme zakončili spoločnou večerou aj s bývalými medzinárodnými rozhodcami Osamom Sakaidem a Košibom Šigeru - s obomi som mal možnosť v minulosti rozhodovať a obaja (ako aj mnohí ďalší bývalí japonskí rozhodcovia FIVB) sú stále aktívni vo volejbalovom aj rozhodcovskom hnutí.
Nuž a dnes sa začala tretia fáza turnaja - v našej skupine sa postupne stretnú ITA, JPN a USA s družstvami RUS, ARG a POL. Ťahákom dneška boli najmä stretnutia ITA-RUS - druhá prehra a v podstate vylúčenie z boja o miestenku do Ria sa nakoniec po takmer zahanbujúcom výkone ušla Rusku. Taliani tak majú stále všetko vo svojich rukách. Japonci podľahli v troch setoch pred vypredanou 11-tisícovou halou Jojogi výborne hrajúcej Argentíne.
Večerný zápas dvoch doteraz neporazených družstiev som mal možnosť viesť ako prvý rozhodca, dvojkou bol Taras Ilkiw z Kanady. Napriek tomu, že lepšie začali Američania, Poliaci sa nakoniec rozbehli a vo štvrtom sete už USA takmer vyhnali z ihriska. Počas stretnutia som mal na hlave okrem komunikačného systému aj špeciálnu kameru - priznám sa, že sa mi to vôbec nepáči, ale išlo o žiadosť FUJI TV, tak sme to museli akceptovať. Predpokladám však, že do budúcnosti sa to neuchytí, pretože to opäť obmedzuje výkon rozhodcu. Boli aj nejaké zaváhanie z našej strany, ale nakonic sme to ustáli. Za zmienku stojí nevyhnutnoť odpískať 8 sekúnd na podaní nahrávačovi USA - na tejto úrovni to nebýva a samému mi to nebolo po vôli, ale bolo to už takmer 12 sekúnd... tendenciu naťahovať čas mali aj neskôr, ale ž to zväčša stihol do tých 8. Nuž a zaujímavá bola situácia v koncovke druhého setu, kedy USA žiadali challenge dotyku lopty s blokom po oic útoku - žiaľ, nebolo jasne vidieť dotyk a napriek tomu, že rozhodca challenge označil situáciu ako dotyk lopty s blokom, po prekonzultovaní sme ponechali v platnosti pôvodné rozhodnutie lopta mimo ihriska a Poliaci tak vyrovnali na 1-1. Na videu, ktoré ukázali aj v hale, totiž teč vôbec nebolo vidieť!
Zajtra nás čaká opäť náročný deň, mal by som byť ako rozhodca challenge v prvom stretnutí ITA-ARG a potom ako dvojka spolu s Azizom Yenerom v stretnutí JPN-POL. V hale samozrejme ostanem až do konca, zápas USA-RUS si nenechám predsa ujsť!
Všetkých Vás pozdravujem!
18.9.2015 - ôsmy deň
Tojama končí, cesta do Tokia sa blíži. Kufre zbalené, tie pocestujú pred nami autom, my až zajtra šinkanzenom, za 2 aj trištvrte hodiny by sme mali doraziť na stanicu a potom ešte hodinka, kym sa dostaneme zo stanice do hotela. Dnes som rozhodoval ako jednotka stretnutie RUS vs EGY. Až na druhý set, kedy sa Rusom ledva podarilo odvrátiť dva setbaly a nakoniec ho vyhrať, mali stetnutie plne pod kontrolou. Aj nám sa v podstate darilo, prebehlo to úplne hladko a bez problémov. Stretnutie ARG vs CAN vyhrali Argentínčania a teraz sa pomaly končí zápas POL vs AUS - Poliaci idú odhodlane za svojím cieľom, ktorým je postup na OH. Toľko nateraz, prajem všetkým príjmený víkend a ozvem sa opäť z Tokia!
17.9.2015 - šiesty a siedmy hrací deň
Tak sme sa rozbehli aj v Tojame. Z výsledkov stretnutí je zrejmé, že táto stredná fáza turnaja bude o niečo menej dramatická, aspoň sa tak predpokladá. Včera vyhrali všetci favoriti - tu v Tojame si poradila Argentína s Egyptom (3:0), Poľsko s Kanadou (3:1) aj Rusko s Austráliou (3:0). Ja som bol ako jednotka spolu s Azizom Yenerom v prvom stretnutí, mysím, že sme to zvládli k všeobecnej spokojnosti. Za zmienku stojí akurát jedna situácia, kedy Egypt žiadal challenge na overenie nami odpískaného chybného dotyku hráča so sieťou. Žiaľ, samotný dotyk bol mimo zorného uhla kamier, a tak ostalo v platnosti naše pôvodné rozhodnutie a Egyptu sa počet žiadostí v sete neznížil. Práve dotyky so sieťou sú podľa môjho názoru slabšou stránkou britského systému Hawk eye, keďže im chýbajú kamery, ktoré by zachytili celú dĺžku siete aj v jej nižších častiach, čo je po zmene pravidiel nevyhnutné.
Večer sme boli pozvaní na spoločnú večeru s domácimi rozhodcami - Tojama je známa svojími čerstvými rybami, preto nás vôbec neprekvapilo, že sa večer niesol v duchu sašimi a suši.
Dnes nás čakajú ďalšie tri stretnutia - ja budem rozhodca challenge v zápase CAN vs RUS a potom dvojka, opäť s Azizom, v stretnutí AUS vs ARG. Držte prosím palce!
15.9.2013 - Tojama
Konbaua - dobrý večer z Tojamy. Druhé kolo, t.j. 9 a 9 stretnutí, sa odohrá práve tu a v Osake. V Tojame budú drusžtvá RUS, POL a ARG a pridajú sa k nim EGY, AUS a CAN. Aj preto museli odísť rozodcovia z Kanady a Egyptu, naopak prišli Iránčan Shahmiri a Číňan Liu.
Včerajšia cesta ubehla veľmi rýchlo a v pohodlí, vystriedali sme opäť dva rýchlovlaky - Hikari z Hamamatsu do Tokia a Hakutaka z Tokia do Tojamy.
Dnes sme absolvovali prehliadku mesta a niekoľkých múzeí v tradičných domoch, ako aj návštevu špeciálneho pohrebiska s vyše 500 rozličnými sochami. A večer sme opäť nacvičovali s novými čiarovými rozhodcami, zapisovateľmi, utieračmi, podávačmi, vlajkonosičmi, hlásateľmi atď.
Len v krátkosti sa vrátim k nedeľným stretnutiam - podľa očakávaní vyhrali Poliaci nad Venezuelou, aj keď sa dosť potrápili a takmer sa muselo rozhodovať v tajbrejku, Argentína si poradila s Tuniskom a z víťazstva sa tešili aj Rusi, ktorí zdolali Irán až prekvapivo hladko 3-0.
13.9.2015 - štvrtý a piaty hrací deň
Hurá, opäť sa hrá! Včera som mal o niečo voľnejší program - len jeden zápas - posledný - mohol som teda pobudnúť dlhšie v hoteli a oddýchnuť si. Po dvoch päťsetových súbojoch POL vs IRI 3-2 a VEN vs TUN 3-2 sme to mali s Nasrom Shaabanonm, ktorý mi robil druhého rozhodcu, o niečo ľahšie - Rusi si poradili s Argentínou za dve hodiny 3-1. V poslednom sete už hráči ARG psychicky odišli, a aj keď v koncovke Rusi poľavili, už sa im zvrátiť priebeh stretnutia nepodarilo. Aj hala sa včera celkom pekne začala plniť - je víkend, tak sa nazbieralo okolo 3000 divákov. Zaujímavá situácia sa stala v prvom stretnutí POL-IRI. Irán viedol 2-0 na sety, nakoniec sa však podarilo Poliakom vyrovnať. Nuž a piaty set sa začal stavom 1-0 v prospech Poliakov, pretože rozhodca penalizoval družstvo Iránu za zdržiavanie - neskoro nahrali postavenie do tabletu a odovzdali lístky s postavením. A keďže vo štvrtom sete už boli za zdržiavanie napomínaní (za opakované vbiehanie hráčov z lavičky do ihriska pri oslavovaní úspešného získania bodu), musela byť červená karta. Žiaľ, asi to prilialo trochu oleja do ohňa a iránsky tréner sa k tomu vyjadril nepriaznivo aj na tlačovej konferencii po stretnutí. I tu sa potvrdzuje, že niekedy je treba možno v prospech hry ukázať flexibilitu pravidiel - opakovane zaznieva na mítingoch, že rozhodcovia sú pre volejbal službou a nemajú volejbal riadiť.
Veľmi príjemne sme strávili večer - miestni rozhodcovia, ktorí zbezpečujú okrem funkcií čiarových rozhodcov a zapisovateľov aj funkcie utieračov, rýchlych utieračov a podávačov lôpt, nás pozvali na spoločnú večeru. Na nej dokonca vyhodnotili aj najlepších v jednotlivých funkciách a my sme mali tú česť im odovzdať ceny - malých maskotov turnaja - Vabočanov. Okrem chutnej večere panovala aj veľmi družná a uvoľnená atmosféra, až sa nám nechcelo odtiaľ odísť - ale keďže nás čakal ďalčí hrací deň, museli sme.
Nuž a dnes sú na programe posledné tri stretnutia prvého kola v Hamamatsu - rozhodujem v druhom stretnutí ARG vs TUN ako rozhodca challenge a potom v treťom IRI vs RUS ako druhý rozhodca (prvým bude Aziz Yener z Turecka). Večer odovzdáme batožinu, aby ju mohli previezť do našej novej destinácie - Toyamy - my tam vyrážame až zajtra ráno Shinkanzenom s prestupom v Tokiu.
Držte palce, pozravujem a prajem peknú nedeľu!
11.9.2015 - voľný deň
Napriek tomu, že je dnes piatok - pracovný deň, pre nás, rozhodcov, bol po troch súťažných dňoch oddychovým. A aj sme ho tak využili. Dopoludnia krátka prechádzka a nákupy a popoludní pre nás domáci organizátori pripravili exkurziu - boli sme na ukážke tradičného pitia zeleného japonského čaju a spôsobu bývania. Následne sme navštívili múzeum festivalu, ktorý sa každoročne v máji usporadúva v Hamamatsu a jednotlivé mestá tejto oblasti súťažia v púšťaní obrovských šarkanov. Večer sa to končí nádherným lampiónovým sprievodom aj s tradičnými vozmi, na ktorých gejše bubnujú audávajú rytmus. Tento festival má už 450 ročnú hitóriu a hovorí sa, že tie vozy pôvodne prevážali šsarkany z pretekov späť do mesta. Nakoľko je toto miesto blízko pobrežia, zašli sme i tam - museli sme zdolať najväčšiu pieskovú dunu v Japonsku a pred nami sa otvoril široký Pacifik - tesne pred západom slnka to bola nádhera. Za zmienku stoja aj preventívne opatrenia pri prípadnom cunami - okrem vyznačených evakuačných trás a budov vytvorili aj špeciálny kopec, kde sa majú v prípade vyhlásenia stavu ohrozenia obyvatelia zhromaždiť.
Vrátim sa ešte stručne k včerajšku - v stretnutí, kde som bol challenge rozhodcom (VEN vs IRI) sa z hladkého víťazstva tešili Iránčania. V druhom stretnutí som bol druhým rozhodcom - Poliaci zdolali Argentínu 3-1 a pripísali si na konto tretie víťazstvo. Mali sme aj niekoľko challengov, na tečoch boli "úspešnejšie" družstvá, na sieti zas my. Pri jednom sa to zdržalo viac, ako treba, takmer 4 minúty, čo bolo spôsobené nedorozumením, ktorá situácia pri sieti má byť posúdená - Poliaci reklamovali sieť. Nakoniec sa však žiadna chyba nenašla a pokračovalo sa v hre. V koncovke za stavu 24-24 vo štvrtom sete sme tiež neodmietli jedno striedanie z dvojstriedania, ale myslím, že to bolo v prospech hry, uvidíme, čo na to zajtra povie rozhodcovský delegát pán Sun. Večerné stretnutie - hranie sa mačky s myšou - RUS - TUN skončila podľa očakávania 3-0 v prospech Rusov. Takže zatiaľ toľko, pozdravujem a od zajtra prosím opäť držte palce!
10.9.2015 - druhý a tretí hrací deň
Ohajo gozaimas! Na chvíľu vyšlo slniečko a ukázala sa aj hora Fuji, ale už sa opäť zatiahlo. Včera sme dostali varovanie nevychádzať z hotela kvôli tajfúnu, nakoniec to viac menej prehrmelo v noci a nebolo to tu také strašné.
Stretnutia druhého dňa už boli vyrovnanejšie, to prvé, ARG vs VEN, zvládli v koncovke lepšie Argentínčania (3-2, bol som challenge rozhodca). Stretnutie medzi Iránom a Tuniskom som viedol ako prvý rozhodca, mali sme len jeden challenge, nakoniec to Iránčania uhrali 3-1, aj keď sa vďaka svojmu prístupu k stretnutiu dosť potrápili. Na dvojke mi asistoval Taras Ilkiw z Kanady, pracovalo sa nám fajn, mali sme aj zatiaľ najlepšiu zostavu čiarových rozhodcov. Nuž a tretie stretnutie bolo vyvrcholením dňa - pritiahlo to do haly napriek počasiu vyše 2.500 divákov - Rusi nakoniec podľahli v dramatickom stretnutí úradujúcim majstrom sveta Poliakom 1-3! Nasr Shaaban aj s Azizom Yenerom to zvládli bez vážnejších problémov. Dnes sme na mítingu diskutovali o možnosti challenge v prípade chyby 4 odbitia a uzavrelo sa to tak, že ak požiada tréner o preverenie siete a zistí sa, že tam bol dotyk s blokom, treba opakovať rozohrávku. Ale žiadať priamo o preverenie 4 odbití sa nesmie. A veľa sme diskutovali aj o postupe v prípade zmeny rozhodnutia čiarových rozhodcov pri použvaní systému challenge - názory sa rôznia, uvidíme, ako bude prebiehať turnaj ďalej.
Dnes ma čaká opäť funkcia challenge v prvom stretnutí - IRI-VEN a budem dvojka v druhom stetnutí - POL-ARG, prvým bude Nasr Shaaban (EGY). Držte palce a pozdravujem!
8.9.2015 - cesta, príprava a prvý hrací deň
Koničiva opäť z Japonska! Z krajiny, ktorá volejbalom žije. Dostal som dôveru zo strany FIVB, ktorá ma nominovala na Svetový pohár mužov. Dvanásť družstiev z celého sveta, 5 destinácií v Japonsku, trinásť rozhodcov z takmer každého kontinentu. Keď takmer, tak preto, že tu chýba zastúpenie z Austrálie a prekvapivo aj Južnej Ameriky. Zišli sme sa v nasledovnej zostave (písmená na konci znamenajú skupinu, kde budeme počas turnaja pôsobiť):
- Andrey Zenovich (RUS) A A B
- Ibrahim Ahmed Al Naama (QAT) A A B
- Taras Ilkiw (CAN) B A A
- Luis Gerardo MacIas (MEX) A A B
- Paul Albright (USA) B B B
- Jiang Liu (CHN) A B A
- Juraj Mokry (SVK) B B A
- Nasr Shaaban (EGY) B A A
- Aziz Yener (TUR) B B A
- Fabrizio Saltalippi (ITA) B B B
- Arturo Di Giacomo (BEL) A A B
- Mohammad Shahmiri (IRI) A B A
- Rezerva: Takeshi Eshita (JPN) B B B
Rozhodcovia zo zúčastnených krajín mali ich "dráhu" počas turnaja jasnú už dávnejšie - vždy sú v skupine, kde nehrá ich reprezentácia. Neutrálni rozhodcovia sme sa dozvedeli informácie o svojich destináciách len prednedávnom. Po prílete a jednej noci strávenej v Hirošime, spoločnom teoretickom mítingu a praktickom nácviku sme "odfrčali" do Hamamatsu, kde sa hrá prvých 5 hracích dní skupiny B. A odfrčali doslovne - po prvýkrát som sa pri svojej štvrtej návšteve Japonska viezol šinkanzenom - hneď dvomi (Nozomi a Kodama) s prestupom v Nagoji. Zážitok príjemný, na sekundu presný čas príchodu a odchodu, tiché a rýchle - rýchlosť okolo 300 km/h však vo vlaku nebola nijako nepríjemná. A keďže veľkú batožinu nám poslali už vopred dodávkou, bola cesta podstatne pohodlnejšia ako lietadlom. Aby toho nebolo málo, rovnaký spôsob dopravy budeme mať 14.9. do Tojamy a 19.9. do Tokia, kde sa v halách Yoyogi a Metropolitan turnaj ukončí.
V Hirošime som bol síce krátko, ale vďaka skorému príletu som mal príležitosť navštíviť aj memoriál mieru, ktorý vyrástol v oblasti epicentra výbuchu atómovej A-bomby pred 70 rokmi. 140.000 obetí výbuchu a ďalších 150.000 s dlhoročnými následkami vo forme leukémií, keloidov a podobne je mementom, aby sa to neopakovalo. Množstvá žiačikov sa hemžili v celom areáli a pozorne počúvali výklady o katastrofe, vrátane príbehu dievčatka Sadako, ktoré vo veku dvoch rokov prežilo výbuch, avšak o pár rokov neskôr, vo veku necelých 10 rokov, podľahlo leukémii a nepomohlo jej ani poskladanie tisícky papierových vtáčikov - žeriavov.
Nuž a po niekoľkých dňoch nácvikov sa dnes turnaj rozbehol prvými zápasmi - s Azizom Yenerom (TUR) som pískal ako dvojka stretnutie ARG-IRI (3-1), v druhom stretnutí VEN-RUS (0-3), kde funkciu kapitána statočne zastával aj najlepší hráč na ihrisku, Slovákom dobre známy Kervin Pinerua, a na ihrisku sa v treťom sete objavil aj Emerson Rodriguez, som bol rozhodcom challenge. Tretí zápas som si pozrel už ako divák - POL-TUN (hladko 3-0). Na každé stretnutie sme delegovaní až štyria - 1. a 2. rozhodca, rezervný rozhodca a rozhodca challenge - ten je podobne ako v Riu mimo súťažného priestoru - vysoko v hľadisku v priestore vyhradenom televíznym spoločnostiam. Všetky tri stretnutia prebehli bez vážnejších problémov. Držte palce, aby sa darilo aj naďalej. A pripájam aj pár obrázkov pre ilustráciu.
Na záver už len krátka informácia o počasí - tajfún z Pacifiku už dorazil a prívaly dažďa sú naozaj veľké, slnko sme tu v Hamamatsu ešte takmer nevideli a podľa predpovedí ani tak skoro neuvidíme.
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Danica pred 9 rokmi
Drzim palce Juraj… vela uspechov a dobrych pocitov… velmi dojimave foto…aj som si poslzila… takze oficialny maskot je isto stvrty zlava, hej? :))) uzi si Japonsko… dufam uz bez dazda a vetra..... :)
Odpovedať