Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Majstrovstvá sveta mužov v Poľsku očami rozhodcu Juraja Mokrého

22. september 2014

V dňoch 30.8.-21.9. sa v Poľsku konajú Majstrovstvá sveta mužov. Ide o vrcholné podujatie FIVB, ktoré sa organizuje raz za štyri roky. 24 družstiev z celého sveta je rozdelených do 4 skupín. Celý harmonogram nájdete tu: harmonogram.

Slovensko sa síce nekvalifikovalo, ale má tu zastúpenie - členom Jury je prezident SVF Ľubor Halanda a delegovaný bol aj medzinárodný rozhodca Juraj Mokrý. Zhodou okolností budú obaja pôsobiť počas prvej fázy turnaja v Katoviciach.

NIžšie Vám ponúkame viac či menej pravidelné spravodajstvo zo šampionátu z pera Juraj Mokrého a zábery vlastné alebo prevzaté zo stránky FIVB (www.fivb.org).

Game over (22.9.2014)

Tak sme sa dočkali! Turnaj po 22 hracích dňoch skončil. Môj zatiaľ najdlhší výjazd (spolu až 27 dní) bol podľa všetkého úspešný. Celkovo som rozhodoval 10 stretnutí, mal som možnosť zažiť atmosféru neopakovateľného otváracieho zápasu POL-SRB na nárdodnom futbalovom štadióne vo Varšave pred vyše 62.000 divákmi, dostal som dôveru v repríze finále MS 2010 (BRA-CUB) aj OH 2012 (BRA-RUS) a korunované to bolo delegáciou na semifinálové stretnutie Poľska s Nemeckom (3-1). Nezaháľal som ani vo finálový deň - dostalo sa mi cti pôsobiť ako rezervný rozhodca po boku svetových mien Fransa Loderusa (NED) a Milana Labaštu (CZE), ktorí zvládli finálový duel medzi Poľskom a Brazíliou naozaj excelentne (3-1). Pre oboch to bol posledný zápas na úrovni FIVB a svoju kariéru tak ukončili veľkolepo. Do konca decembra ich čakajú už len po tri stretnutia v Európskej lige majstrov. Tesne predtým sa v stretnutí o bronz predstavili Andrej Zenovič (RUS) a Rolando Cholakian (ARG), ktorý sa týmto stretnutím tiež rozlúčil s kariérou medzinárodného rozhodcu z dôvodu dosiahnutia vekového limitu 55 rokov.

Celý turnaj, hoci bol nesmierne dlhý a náročný, sa nám v Katoviciach podarilo stráviť v príjemnej atmosfére. Spolupráca s domácimi organizátormi, rozhodcami aj všetkými zainteresovanými bola výborná.

Atmosféra na volejbale v Poľsku je jedinečná - každý zápas sleduje obrovské množstvo fanúšikov, ktorí slušne športovo povzbudzujú svoje družstvo v každej situácii a doslova sa stávajú siedmym hráčom na ihrisku. Poliaci dokázali poraziť Rusov, dvakrát Brazíliu, Nemcov, Francúzov a všetkých ostatných svojich súperov (okrem USA) a prepisujú históriu - titul majstrov sveta získali po dlhých 40 rokoch a pred domácim publikom zisk zlata dokázali získať usporiadatelia po 60 rokoch. Vo vypredanej hale Spodek bola fantastická kulisa počas semifinále aj finále - čo sa však dialo pred halou, je neopísateľné. V sobotu na semifinále a v nedeľu na finále sa tam zhromaždilo ďalších 15.000, resp. 40.000 divákov. Účasť prezidenta Poľska p. Komorowského na otváracom aj finálovom zápase len potvrdila postavenie volejbalu v tejto krajine. Dokonca aj Polsat na finále povolil na žiadosť prezidenta a "pustil" prenos v televízii bez kódovania, t.j. bezplatne. 17,2 milióna sledujúcich prekonalo rekordy z ME 2012 vo futbale, ktoré sa konali v Poľsku a na Ukrajine.

Poľský šampionát sa tak bude podľa môjho názoru ešte dlho označovať za jeden z najúspešnejších. Kiežby sa rovnako vydaril aj ten ženský v Taliansku, na ktorom máme tiež zastúpenie - Dušan Hodoň sa už nachádza vo Verone a bude pôsobiť na svojom prvom svetovom šampionáte.

Dvaja semifinalisti sú už známi (18.9.2014)

Dva hracie dni tretieho kola sú už za nami. V Katoviciach sa po zlom výkone v stretnutí proti Francúzsku vyznamenali Nemci, ktorí včera zdolali prekvapivo hladko Irán. Toto stretnutie som rozhodoval spolu s Rolandom Cholakianom z Argentíny - myslím, že sme to zvládli, aj hodnotenie dnes na mítingu bolo priaznivé. Dnes je posledné stretnutie medzi Francúzskom a Iránom - ak chce Irán postúpiť, musí vyhrať 3-0 s odstupom min 18 bodov. Naopak Francúzsku stačí set. Nemci sú už kvalifikovaní do semifinále, čo je pre nich historický úspech.

Zaujímavo sa vyvíja aj situácia v Lodži - po dramatickom a divácky atraktívnom stretnutí POL-BRA neudržali Brazílčania emócie na uzde - ataky voči Jury ako aj neúčasť trénera a kapitána na pozápasovej tlačovej konferencii neostanú bez odozvy FIVB. Včera si však hladko poradili s Rusmi, čo im zabezpečilo účasť v semifinále. Rozhodujúci bude preto dnešný zápas medzi Poľskom a Ruskom. - postúpiť ešte môže každý z nich v závislosti od výsledku stretnutia.

Nakoľko je nás tu až 12 rozhodcov, je možné, že moje včerajšie vystúpenie tu bolo aj posledné. Uvidíme, aký bude vývoj a nominácie na ďašie stretnutia, každopádne je veľmi zaujímavé sledovať každé zo stretnutí, ktoré sa tu hrajú.

Pozdravujem na Slovensko!

Prekvapivý žreb tretieho kola (15.9.2014)

Tak, a máme za sebou aj druhé kolo. Nakoniec sa do šestky prebojovali družstvá BRA, RUS a GER zo skupiny v Katoviciach a Vroclavi a FRA, POL a IRI zo skupiny v Lodži a Bydgošči. Žreb bol dosť neľútostný voči domácim volejbalistom - dostali sa do skupiny s Rusmi a Brazíliou. Ich zápasy sa odohrajú v Lodži a rozhodovať tam bude šestica rozhodcov Loderus, Vereecke, Labašta, Shaaban, Shahmiri a Macias. V Katoviciach sa od utorka do štvrtku predstavia vo štvrťfinálovej skupine družstvá FRA, GER a IRI. Rozhodcovia v tejto skupine sú Santi, Dudek, Cholakian, Zenovič, Ilkiw a ja.

Včera som dostal dôveru rozhodovať ako prvý rozhodca spolu s Nasr Shaabanom z Egypta reprízu posledného olympijského finále medzi Brazíliou a Ruskom. Očakával sa emočne nabitý zápas, aj tak bolo. Nakoniec som musel siahnuť aj po kartách, obe strany si vyslúžili napomenutie žltou (Murilo a Spiridonov) a neskôr Rus Makarov aj červenú za nevhodné správanie sa voči súperovi. Rusom sa v kľúčovom momente druhého setu vážne zranil univerzál Moroz, ktorého sme museli vystriedať výnimočným striedaním. Vyzerá to tak, že na tomto turnaji už nenastúpi a pre družstvo Ruska to bude citeľná strata. Podobne sa zranili aj Brazílčania Walace a Murilo Endres, uvidíme, či sa dajú do poriadku, turnaj je veľmi dlhý a účastníkov semifinále čaká až 13 zápasov!

Dnes presuny družstiev, voľný deň a zajtra sa začína po jednom zápase v Lodži a v Katoviciach. Držte palce, pozdravujem!

Druhé kolo v plnom prúde (13.9.2014)

Opäť sa ozývam od našich severných susedov. V Katoviciach sme úspešne zvládli prvé dva hracie dni druhého kola, dnes a zajtra sa rozhodne o troch postupujúcich zo skupiny. Kým o Brazílii a Rusku nikto nepochybuje, medzi Nemeckom a Kanadou sa zrejme rozhodne až v ich vzájomnom (a zároveň poslednom) stretnutí v nedeľu večer.

Zápas medzi Brazíliou a Bulharskom mali plne pod kontrolou Brazílčania - ako druhý rozhodca som asistoval Iránčanovi Mohammadovi Shahmirimu. Vo štrtok som dostal dôveru spolu so Simonem Santim rozhodovať Európske derby medzi Nemeckom a Bulharskom, ktoré po štvorsetovom súboji zvládli lepšie Nemci. Pocity po zápase dobré. Zopár challengov sme prehrali, avšak išlo zväčša o lopty s centimetrovými dotykmi čiar.

Na mítingu sme analyzovali aj prípad z Vroclavi, kedy v stretnutí medzi Fínskom  a Ruskom rozodcovia povolili druhé striedanie bez prebehnutia dokončenej rozohrávky a následne sa odohrala jedna rozohrávka. Nakoľko ide o situáciu, ktorá v pravidlách nie je ošetrená, jej riešenie trvalo trochu dlhšie, avšak rozhodcovia sa s tým vysporiadali a rozhodli v duchu fair play - potrestali družstvo Ruska za zdržiavanie a pokračovalo sa v hre. Je to memento, aby druhý rozhodca a zapisovateľ boli ostražití. Uvidíme, či sa tento prípad dostane aj do casebooku, niekoľko alternatív riešenia existuje, bude však treba vybrať tú správnu.

Dnes bude pôsobiť ako rezervný rozhodca v stretnutí medzi Nemeckom a Ruskom.

A dobrá správa na záver - FIVB sa nakoniec rozhodla, že na záverečnú časť MS zostane až 12 rozhodcov ( a nie 8, ako sa pôvodne plánovalo). Medzi nimi je až 7 rozhodcov z Európy (CZE, NED, FRA, RUS, ITA, POL a SVK) a 5 mimoeurópskych (EGY, IRI, CAN, MEX a ARG).

Takže držte palce, pozdravujem...

Po dvoch dňoch voľna (9.9.2014)

V nedeľu skončilo prvé kolo, stretnutie BRA-CUB, v ktorom som bol druhým rozhodcom, skončilo po prekvapivom prvom sete nakoniec očakávane v prospech Brazílie. V hľadisku sa objavili viacerí ďalší Slováci, vráatne Dušana Hodoňa a Dušana Daruľu. Pískalo sa výborne, hala Spodek sa zaplnila zatiaľ najviac, oficiálne bolo až 9.000 divákov.

Nasledovali presuny družstiev a rozhodcov - zhodou okolnostíá som mohol zostať spolu s ďalšími tromi rozhodcami v Katoviciach. Svoje pôsobenie na MS skončil Wojtek Maroszek a ďalší dvaja kolegovia zmenili miesto svojho pôobenia - Luis Macias išiel do Lodže a Shin Muranaka do Bydgošči. A k nám sa pripojil Poliak Piotr Dudek.

Dv voľné dni sme využili na výlety - včera do bane na olovo a striebro v Tarnovských Horách a dnes sme mali možnosť ísť na prehliadku Krakova - stihli sme zámok Vavel a následne aj hlavné námestie s trhoviskom (sukienicou). Počasie nám našťastie vyšlo - kým v Katoviciach dnes takmer celý deň pršalo, v Krakove sme nezmokli.

Zajtra začína druhé kolo - prvé dva dni sa odohrajú stretnutia medzi BRA, GER, BUL a CHN a na víkend namiesto BUL a CHN sem príde RUS a CAN. Takže sa opäť máme na čo tešiť. Pozdravujem a držte prosím palce aj naďalej.

Posledný deň prvého kola (7.9.2014)

Prvé kolo sa pomaly, ale isto končí. Dnes sa bude hrať opäť vo všetkých štyroch mestách a rozhodne sa o posledných piatich postupujúcich do druhého kola. U nás sú na programe stretnutia TUN-FIN, KOR-GER a BRA-CUB. Práve v tom poslednom večernom sa predstavím v pozícii druhého rozhodcu opäť po boku Nasr Shaabana. Uvidíme, či Brazílčania podcenia stretnutie rovnako ako včera s Kóreou, kedy takmer prehrali (nakoniec zdolali bojovných Kórejčanov 3-2).

Som rád, že som v hľadisku včera našiel aj známe tváre - fotku s Lukášom Meždejom pripájam a teším sa aj na dnes, kedy by sa mali ukázať ďalší kolegovia zo Slovenska i Maďarska.

Za zmienku stojí aj početná návšteva poľských fanúšikov pred halou, kde je umiestnená veľkoplošná obrazovka a naživo prenášajú zápasy poľskej reprezentácie z Vroclavi. Vo štvrtok večer sa tam zišlo vyše tisíc fanúšikov a vychutnalo si víťazstvo nad Venezuelou.

Predbežne to vyzerá tak, že by som mal aj v druhom kole pôsobiť v Katoviciach, uvidíme večer na definitívne rozhodnutie FIVB.

Držte palce, pozdravujem!

Pomaly sa blížime ku koncu prvého kola (6.9.2014)

Vo štrvtok sme mali možnosť navštíviť múzeum holokaustu v Osvienčime - Auschwitz aj Birkenau sú veľkým mementom pre celé ľudstvo a je až neuveriteľné, aké krutosti my ako ľudia sme schopní realizovať.

Po voľnom štvrtku nás však čaká perný víkend - tri dni po sebe tri stretnutia. Včera som mal možnosť si ešte trochu oddýchnuť, bol som ako rezerva v stretnutí Fínska s Brazíliou - 5000 fínskych fanúšikov vytvorilo v hale Spodek domáce prostredie. Kvalita hry bola zatiaľ tu v Katoviciach najvyššia a napriek tomu, že Brazília vyhralka 3-0, vôbec to nemali také jednoduché.

Dnes ma čaká európske derby medzi Nemeckom a Fínskom - druhým rozhodcom bude Nasr Shaaban z Egyptu. Obe družstvá to majú rozohrané na postup zo skupiny, a keďže výsledky zo skupiny sa v prípade vzájomných zápasov započítavajú aj do druhého kola, ide o veľa. Takže držte prosím palce.

A posledná správa - zostávam aj na druhé kolo, aj keď ešte neviem, či v Katoviciach alebo v inom meste.Stále sa čaká na postupujúce družstvá, aby sa mohli urobiť prípadné presuny.

Dva hracie dni za nami (4.9.2014)

Po dlhšom čase sa ozývam opäť. Šampionát sa naplno rozbehol, dva hracie dni sú za nami. Kým u nás je to zatiaľ bez väčších prekvapení (okrem CUB-FIN, kedy Kubánci nedokázali zvíťaziť ani pri stave 2-1 a 16-10), v skupine smrti v Krakove si dokázali Iránci poradiť s Talianmi aj s USA. Späť do hry sa víťazstvom nad Argentínou dostalo aj Srbsko a Poliaci zdolali s prehľadom Austrálčanov a upevnili si prvú priečku vo svojej skupine.

Organizácia je bezchybná, všetko klape ako hodinky. Divácka kulisa dobrá, tu v Katoviciach je takmer 3000 fínskych fanúšikov, ktorí ženú svojich dopredu. Zrejme aj vďaka tomu Fíni zdolali po Kube aj Kóreu.

Ja som rozhodoval v pondelok stretnutie Tunisko-Kórea (1-3) ako druhý rozhodca spolu so Simonem Santim (ITA). A včera sa mi splnil dávny sen - konečne sme rozhodovali spoločne s Wojtekom Maroszekom (POL). V stretnutí BRA-TUN nedali Brazílčania svojim africkým protivníkom žiadnu šancu. Spolupráca výborná, všetky challenge potvrdili naše rozhodnutia. Poznáme sa od roku 2002, kedy som bol na svojich prvých ME juniorov v Poľskom Pucku a Cetniewe. Kontakty, ktoré sme tam nadviazali (Wojtek tam vtedy fungoval najmä ako zapisovateľ), prispeli aj k ich pravidelnej účasti na našom rozhodcovskom turnaji. Dúfajme, že sa nám ešte počas turnaja podarí spolupracovať.

Počas voľného dňa v utorok sme mali možnosť navštíviť banský skanzen v Zabrze - 320 metrov pod zemou sme strávili dve hodinky a videli veľa zaujímavého z histórie i súčasnosti baníctva v Sliezku.

Dnes máme opäť voľný deň, ktorý však strávime mítingom a analýzou doterajších našich výkonov.

Trošku problémy robí aplikácia challenge systému - vo všeobecnosti majú s ním rozhodcovia málo skúseností, čo vedie k opakovaným problémom pri rozhodnutiach. Uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej. Komunikačný systém žiaľ zatial nedorazil z Lausanne, napriek tomu, že FIVB zakúpila 5 sád. Na otváracom zápase sme ho mali, tu však zatiaľ nie.

Pozdravujem a pripájam aj pár nových obrázkov.

Majstrovstvá sveta sú otvorené (31.8.2014)

Včera to vypuklo na Národnom futbalovom štadióne vo Varšave - vyše 60.000 divákov videlo a zároveň vytvorilo neuveriteľnú šou, ktorú len tak ľahko niečo neprekoná! A čo je priam neuveriteľné, mal som šancu byť pri tom - spolu s Fransom Loderusom sme mali tú česť rozhodovať otvárací zápas medzi Poľskom a Srbskom. Takýto zápas sa nedá označiť inak ako životný zápas. Pre mňa o to symbolickejší, že som s Fransom Loderusom rozhodoval svoje prvé oficiálne stretnutie po kurze medzinárodných rozhodcov - pred 15 rokmi v Púchove. Ja som vtedy začínal, Frans tento rok končí.

Domáci organizátori to zvládli na výbornú, nielenže zaplnili halu do posledného miesta, ale pripravili program, ktorý vyburcoval divákov a vytvorila sa tak neopakovateľná atmosféra. Poľská hymna odspievaná a capella celým štadiónom spôsobila zimomriavky na celom tele. Keď však stretnutie začalo, emócie museli ísť do úzadia a koncentrácia na maximum. Nebol to najkvalitnejší zápas, ale o to včera asi ani nešlo.

Návšteva Varšavy bola krátka, ale stihli sme nakuknúť aj do mesta, ktoré sa postupne plnilo do bielej a červenej farby oblečených a pomaľovaných fanúšikov. Je priam neuveriteľné, ako Poľsko žije volejbalom. Helikoptéra s kamerami sledovala autobus blížiaci sa k štadiónu, živý prenos na obrazovke, 4 televízne kanály priamo venované MS... Toto všetko je realita. Na otvorení prezident Poľska, súčasní aj bývalí premiéri, olympionici, ministri, významné osobnosti, celá generalita FIVB, prezidenti volejbalových federácií...

Od dnes sa začína v skupinách vo Wroclawi a v Krakowe, od zajtra u nás v Katoviciach a v Gdaňsku. Takže nohy opäť na zem - začíname naplno pracovať. Po niečo vyše dvojhodinovej ceste autom z Varšavy do Katovíc odchádzame o chvíľu na technickú poradu.

Tu v Katoviciach sme v zložení Ľubor Halanda a Youshiaru Nishikawa (JPN) ako členovia Jury, Sergej Titov (RUS) ako rozhodcovský delegát a rozhodcovia Nasr Shaaban (EGY), Simone Santi (ITA), Mohamed Shahmiri (IRI), Shin Muranaka (JPN), Luis Macias (MEX), Wojtek Maroszek (POL) a ja.

Zatiaľ toľko, všetkých pozdravujem a ďakujem aj za vyjadrenú podporu pred a po stretnutí.

Príchod a nácviky (29.8.2014)

Na šampionát sme prišli pomerne skoro - súvisí to s tým, že otvárací zápas POL-SRB je už v sobotu 30.8.2014 vo Varšave na národnom futbalovom štadióne. Takže sme sa tu všetci zišli už v stredu 27.8., niektorí po dlhšej, niektorí po kratšej ceste. Mal som tentokrát šťastie - Katovice sú od Martina len 190 km, tak som dostal povolenie prísť autom. Všetci ostatní leteli. S tým súviseli aj početné straty batožiny, ale postupne sa všetko dostáva do poriadku. Vo štvrtok sme mali nabitý program - dopoludnia teoretický nácvik, testy, inštruktáž k challenge systému a práci druhého rozhodcu. Popoludní nácvik v hale, práca s čiarovými rozhodcami, podávačmi lôpt, utieračmi podlahy... Všetko sme zvládli, v hale Spodek v Katoviciach majú s volejbalovými podujatiami bohaté skúsenosti. Nuž a večer sa väčšina rozhodcov presunula do svojich destinácií v prvom kole - tí do Gdanska leteli a skupiny do Krakowa a Wroclawi išli autami.

Posledná miniskupina odchádza v dnes do Varšavy - Frans Loderus (NED, 1. rozhodca), Shin Muranaka (JPN, rezerva) a ja (2. rozhodca) sme dostali dôveru rozhodovať otvárací zápas. Priznám sa, vôbec som to nečakal. Myslel som si, že to zveria do rúk rozhodcom, ktorí budú v tomto alebo budúcom roku končiť kariéru. Jednoznačne by som im to prial. Samozrejme o to väčšia pocta to je. Ide o zápas, aký sa v kariére rozhodcu neopakuje. Som rád, že môžem ako druhý rozhodca asistovať práve Fransovi Loderusovi. Pred 15 rokmi som s ním rozhodoval svoj prvý zápas ako medzinárodný rozhodca v Púchove. Ja som vtedy začínal, on teraz končí. Budeme potrebovať podporu a držanie palcov, nebude to jednoduché, ale pokúsime sa zvládnuť to najlepšie ako vieme.

Fotogaléria

OBRÁZOK: referees.jpg OBRÁZOK: WP_20140830_010.jpg OBRÁZOK: WP_20140830_038.jpg OBRÁZOK: WP_20140830_047.jpg OBRÁZOK: WP_20140830_050.jpg OBRÁZOK: WP_20140830_041.jpg OBRÁZOK: WP_20140902_067.jpg OBRÁZOK: BwoGw_DIYAERPBs.jpg large.jpg OBRÁZOK: photo 3.JPG OBRÁZOK: WP_20140831_001.jpg OBRÁZOK: WP_20140901_002.jpg OBRÁZOK: WP_20140831_003.jpg OBRÁZOK: WP_20140902_022.jpg OBRÁZOK: WP_20140902_054.jpg OBRÁZOK: WP_20140902_060.jpg OBRÁZOK: WP_20140902_001.jpg OBRÁZOK: WP_20140904_051.jpg OBRÁZOK: WP_20140904_049.jpg OBRÁZOK: WP_20140904_014.jpg OBRÁZOK: WP_20140904_036.jpg OBRÁZOK: WP_20140904_059.jpg OBRÁZOK: WP_20140906_002.jpg OBRÁZOK: FIN-GER_01.jpg OBRÁZOK: FIN-GER_03.jpg OBRÁZOK: FIN-GER_04.jpg OBRÁZOK: FIN-GER_07.jpg OBRÁZOK: FIN-GER_08.jpg OBRÁZOK: KOR-FIN_01.jpg OBRÁZOK: 10671343_911504042196616_7665742519035363220_n.jpg OBRÁZOK: BRA_CUB_01.jpg OBRÁZOK: BRA_CUB_02.jpg OBRÁZOK: BRA_CUB_04.jpg OBRÁZOK: BRA_CUB_05.jpg OBRÁZOK: krakow2.JPG OBRÁZOK: krakow3.JPG OBRÁZOK: WP_20140907_002.jpg OBRÁZOK: WP_20140907_005.jpg OBRÁZOK: WP_20140908_001.jpg OBRÁZOK: WP_20140908_004.jpg OBRÁZOK: WP_20140908_007.jpg OBRÁZOK: WP_20140908_016.jpg OBRÁZOK: WP_20140909_008.jpg OBRÁZOK: WP_20140909_021.jpg OBRÁZOK: WP_20140909_023.jpg OBRÁZOK: BRA_BUL_01.jpg OBRÁZOK: BRA_BUL_04.jpg OBRÁZOK: GER_BUL_01.jpg OBRÁZOK: GER_BUL_02.jpg OBRÁZOK: GER_BUL_03.jpg OBRÁZOK: BwoGw_DIYAERPBs.jpg large.jpg OBRÁZOK: BRA_RUS_01.jpg OBRÁZOK: BRA_RUS_02.jpg OBRÁZOK: BRA_RUS_03.jpg OBRÁZOK: BRA_RUS_04.jpg OBRÁZOK: BRA_RUS_05.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_01.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_02.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_03.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_04.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_05.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_06.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_07.jpg OBRÁZOK: GER_IRI_08.jpg OBRÁZOK: POL_BRA_03.jpg OBRÁZOK: POL_BRA_04.jpg OBRÁZOK: POL_BRA_05.jpg OBRÁZOK: POL_BRA_06.jpg OBRÁZOK: POL_BRA_07.jpg OBRÁZOK: POL_BRA_08.jpg OBRÁZOK: POL_GER_01.jpg OBRÁZOK: POL_GER_02.jpg OBRÁZOK: POL_GER_03.jpg OBRÁZOK: POL_GER_04.jpg OBRÁZOK: POL_GER_05.jpg OBRÁZOK: POL_GER_06.jpg OBRÁZOK: POL_GER_07.jpg OBRÁZOK: POL_GER_08.jpg OBRÁZOK: POL_GER_09.jpg OBRÁZOK: POL_GER_10.jpg OBRÁZOK: POL_GER_11.jpg OBRÁZOK: POL_GER_12.jpg OBRÁZOK: POL_GER_13.jpg OBRÁZOK: POL_GER_14.jpg OBRÁZOK: POL_GER_15.jpg OBRÁZOK: WP_20140921_004.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica pred 10 rokmi

 Danica

JURAJ !!!!! fantasticka uvodna nominacia na otvaraci zapas POLSKO-SRBSKO 30.8.2014 o 20:15 na stadione… http://poland2014.fivb.org/…oland-Serbia … rozhodcovia: Frans Loderus – Juraj Mokry… !!! THIS IS VOLLEYBALL!!! …strasna hrdost na nasich volejbalovych rozhodcov !!!

drzim palce a neviem sa dockat dojmov a pocitov po zapase!!!

danica

Odpovedať

Fedor Tiršel pred 10 rokmi

Fedor Tiršel

Juraj, dival som sa na zapas Iran vs. Francuzko a chcem sa spytat na jednu situaciu… Na zaciatku 3. setu bola sporna lopta von, zo strany FRA bol poziadany challenge ohladom tecovania. Challenge vsak nefungoval (len pre tuto konkretnu situaciu), tak rozhodcovia rozhodli, ze rozhodnutie (out) zostane v platnosti. Trener FRA sa hneval (opravnene, podla TV zaberov to tec bol), ze raz system ide, raz nejde.

Je mi jasne, ze zopakovat rozohravku nedava moc zmysel (i ked by to v tomto konkretnom pripade bolo IMHO viac v duchu fair-play) pretoze by sa nasledne mohol challenge zacat „zneuzivat“. Su nejake „krizove postupy“ ako riesit situaciu, ked zlyha video system, okrem toho ze zostane v platnosti povodne rozhodnutie?

p.s.: Tiez mi prislo vcelku usmevne ako prave challenge rozhodol o osude tie-breaku Iran vs. USA. Je v poriadku, ked 1. rozhodca ide tiez kontrolovat video?

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 10 rokmi

Juraj Mokrý

Ahoj, Fedor, žiaľ, systém challenge tu na MS dostáva dosť zabrať. Nie je to však väčšinou spôsobené samotnou technikou, ale skôr neskúsenosťou rozhodcov s jeho využívaním a najmä interpretáciou toho, čo na monitore vidia. Spomínanú situáciu som nevidel, ale podľa informácií, ktoré sme dostali, to bolo trochu inak – ešte pred rozhodnutím o lopte v ihrisku, mimo ihriska alebo teči požiadal o challenge lopta dnu/von tréner Talianov. A keďže inštrukcie k challengu na tomto šampionáte umožňujú použiť ho len na získanie odpovede na otázku a nesmie sa zohľadniť nič iné, čo by sa na videu objavilo (na rozdiel od zaužívaných postupov v poľskej lige), rozhodcovia správne označili aut. Navyše, podľa inštrukcií sa v rámci jedného prerušenia môže žiadať len jeden challenge, t.j. ak jedno družstvo požiadalo o challenge, druhé už nemôže. V tom je to nie celkom v duchu fair play (v poľskej súťaži je to možné, označuje sa to ako tzv. kontra-challenge). Francúz síce tiež chcel challenge, ale keďže najskôr požiadal Talian, posudzoval sa len ten. Bola chyba, že rozhodca najskôr nerozhodol (napr. ak by ukázal aut, nebol by dôvod pre challenge zo strany Talianov). Obávam sa preto, že k takýmto sporným situáciám ešte môže prísť. Čo sa týka situácie, kedy nie je možné na základe challengu rozhodnúť – ostáva v platnosti pôvodné rozhodnutie rozhodcu a družstvo nestráca nárok na príslušný challenge. Ak by sa počas stretnutia celý systém pokazil, rozhodcovia rozhodujú bez neho rovnako ako doteraz. A posledná otázka týkajúca sa záverečnej lopty v stretnutí Irán-USA – postup rozhodcu nebol štandardný, ukončil totiž stretnutie a až následne sa išiel (kvôli neutíchajúcim protestom zo strany USA) pozrieť k stolíku challenge systému – napriek tomu už k zmene rozhodnutia nedošlo. Prvý rozhodca má pred sebou monitor, na ktorom má k dispozícii rovnaký obraz ako majú pracovníci systému challenge, nanešťastie je trochu nižšej kvality a absolútne chýba komunikačný systém medzi prvým a druhým rozhodcom, aby mohli konečné rozhodnutie vopred prediskutovať. Aj mne sa stalo, že druhý rozhodca rozhodol o challenge nemeckého družstva nesprávne (Nemci žiadali challenge ohľadom tečovanej lopty fínskymi hráčmi na bloku – teč nebol ani na challenge ani na TV replay – on však rozhodol, že bol), nemohol som s tým však nič spraviť, keďže je takéto rozhodnutie v jeho kompetencii. Dostali sme možnosť vyjadriť sa k aktuálnym pokynom, čo sme aj využili, uvidíme, čo z toho sa dostane to praxe. Takže držte palce, nech sa nám sporné situácie vyhýbajú!

Odpovedať

Danica pred 10 rokmi

 Danica

Juraj, krasne foto, nadherna atmosfera a fenomenalne reprezentovanie Slovenska a slovenskych rozhodcov… velmi pekne dakujeme … neviem ako ostatni, ale som nesmierne rada, ze si obliekam rovnaku rozhodcovsku uniformu ako Ty… blahozelam k uspesnemu turnaju… asi top v Tvojich nominaciach… ci? :)

Odpovedať

Danica pred 10 rokmi

Danica

game over. a clanok v denniku Sport z 25.09.2014: http://www.svf.sk/Default.aspx?… citame a tesime sa :) dac

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: