Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz - CEV ME Beach

10. august 2023

Ahojte!

Po účasti na Majstrovstvách Európy, ktoré sa konali v Rakúsku (Viedeň) sa s Vami rád podelím o zopár postrehov z môjho pôsobenia na tomto významnom podujatí.

V pondelok (31. 8. 2023) sme všetci rozhodcovia a delegát dorazili na hotel, nasledovali neformálne rozhovory, adaptovanie sa na prostredie a príprava na turnaj, ktorý nás čakal o dva dni. V utorok ráno sme sa presunuli na kurty a začal sa referee clinic, ktorého súčasťou boli okrem rozhodcov a zapisovateľov aj organizátori. Samozrejme nasledovala kontrola ihrísk, meranie čiar, meranie siete. Popoludnie sme mali možnosť „rozpískať sa“ aj keď v daždi (neskôr sme zistili, že to bola príprava na turnaj ako sa patrí aj s prípravou na počasie. Po praktických zápasoch sme sa presunuli na hotel a venovali sme sa predovšetkým príprave na stredu vo forme odpočinku.

V stredu ráno (prvý hrací deň) sa začala skupinová fáza žien. Pískal  som na centri najmä rakúske družstvá pred plnými domácimi tribúnami za slnečného počasia vo vynikajúcej atmosfére, ktorú dotvárala dvojica Flo Rudig a DJ Stari, ktorých slovenskí diváci môžu poznať z ME 2019 v Bratislave. Rakúšania vedia vytvoriť elektrizujúcu atmosféru, ktorá hnala dopredu nielen hráčov, ale aj nás rozhodcov. Rozhodovať zápasy pred takýmto publikom je naozaj skvelý zážitok.

Vo štvrtok začínala skupinová fáza mužov. Úroveň zápasov na finálovom turnaji bola celkovo vysoká a diváci mali možnosť vidieť naozaj atraktívny volejbal a skvelé výmeny. Všetky zápasy rozhodovali dvaja rozhodcovia, dvaja čiaroví rozhodcovia, ktorí boli kvôli TV kamerám na trochu netradičných pozíciach 2 a 4. K dispozícii bol aj challenge systém.

O adrenalín nebolo počas turnaja núdza. V švrtfinálovom zápase, ktorý som rozhodoval sa za stavu 2:0 pre družstvo z Ukrajiny sa zápas musel prerušiť kvôli nepriaznivému počasiu. Organizátori zahájili evakuáciu. Diváci museli opustiť štadión a nehralo sa 46 minút.

Celkovo som na turnaji rozhodoval 14 zápasov (7 ženských, 7 mužských). V piatok večer sme dostali delegácie a ja som zistil, že budem rozhodovať zápas žien o 3. miesto ako 2. rozhodca spolu s Martinom Karnerom (AUT). Bolo to nečakané, nakoľko medzi nami boli aj olympijskí rozhodcovia. Zápas Ludwig/Lippmann (GER) Vergé – Dépré A./Mäder (SIU) po takmer hodine zvládli lepšie Nemky a ME tak zakončili na bronzovej pozícií. O kvalite zapisovateliek, čiarových rozhodcov a rozhodkýň svedči aj fakt, že vo finálovom zápase bolo odmávaných niekoľko prešľapov, z ktorých jeden bol následné preskúmavaný video challengom a bol potvrdený dotyk palca s čiarou. Vďaka skúsenostiam týchto ľudí, ktorí už boli súčasťou ME a MS, sme sa nich mohli spoľahnúť na plne sa venovať zápasu.

Mužské zápasy o umiestnenie som sledoval ako divák a rezervný rozhodca naozaj zblízka. Aj napriek dažďu a vetru to bol naozaj zážitok. V nedeľu po skončení turnaja hráči, rozhodcovia, čiaroví rozhodcovia, zapisovatelia a organizačný výbor turnaj zakončili veľkolepou párty v Pratr – i (viedenský zábavný park).

Ďakujem za podporu a pozdravujem
Michal

Tento článok vznikol v spolupráci redakcie a Michala

 

Rozhodcovská zostava na CEV Beach Volleyball European Championship – A1 CEV EuroVolley 2023

Referee Coach - Marc Berard (FRA)

 

Neutrálni rozhodcovia:

PAPADOGOULAS Charalampos (GRE)

MARKFELD Tobias (GER)

LEKO Robert (SRB)

MYSZKOWSKA Agnieszka (POL)

BARDASAN Adrian (ROU)

VENTURA Joaquim (ESP)

SKAUG Bente (NOR)

PAVUK Michal (SVK)

 

Lokálni rozhodcovia:

KARNER Martin (AUT)

HOBI Nina (AUT)

 

po piatku odišli:

LIPPE Andrea (AUT)

OeLS Markus (AUT)

MOSER Thomas (AUT)

TISANOVS   Egils (LAT)

KHODOSOVSKA Irina (UKR)

RUEGG Laura (SUI)

 

Challenge rozhodcovia:

PERSONENI Jonas (SUI)

BRONISZ Robert (POL)

PICHLER Didi (AUT)

Fotogaléria

OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: aMichal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz OBRÁZOK: Michal Pavúk ako 2. rozhodca v súboji o bronz

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Juraj Mokrý pred 11 mesiacmi

Juraj Mokrý

Perfektne Michal, blahoželám, výborná reprezentácia!!! Veľa úspechov do ďalších takýchto nominácií!

Odpovedať

Danica Viktoríni-Lisá pred 11 mesiacmi

Danica Viktoríni-Lisá

Blahozelam, super delegacia :) :) :)

Odpovedať
Odpovedať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: