Olympijská kvalifikácia - muži - Tokio
30. október 2023Ahojte,
V dňoch 30. 09. až 08. 10. 2023 hostí hlavné mesto Japonska Tokio jeden z troch olympijských kvalifikačných turnajov mužov. Spolu s Čínou a Barzíliou tak Japonsci dostali možnosť kvalifikovať sa na OH v Paríži pred vlastným publikom. Či sa im to však podarí, je ešte predčasné hovoriť, aj keď patria medzi favoritov turnaja. Spolu s nimi sú tu družstvá USA, SLO, SRB, TUR, TUN, EGY a FIN. A na OH sa kvalifikújú prvé dve družstvá po tomto turnaji. Hrá sa systémom každý s každým, t. j. 7 hracích dní po 4 stretnutia. Aj preto sme tu boli nominovaní až 14 rozhodcovia, z toho dvaja challenge a dvaja rezervní z Japonska.
Predturnajovú prípravu sme mali jednoduchšiu ako v iných mestách, nakoľko sa tu len minulú nedeľu skončil kvalifikačný turnaj žien (na OH sa kvalifikovali družstvá TUR a BRA, ktoré v poslednom zápase porazili domáce Japonsky v piatich setoch). Takže technológie fungovali od prvého stretnutia, protokol perfektne nacvičený, podávači a utierači podlahy, hoc vyššieho veku ako sme u nás naučení (aj nad 60 rokov), zvládali všetko s úsmevom na tvári a s radosťou, ktorá je pre dobrovoľníkov v Japonsku typická.Už prílet a presun z letiska do hotela bol ako vždy perfektne organizačne zvládnutý - vlakom som bol z Narity v hoteli za niečo vyše hodinky a už na stanici pri výstupe z vagóna ma čakal môj dlhoročný kolega a priateľ, bývalý medzionárodný rozhodca a aktuálne ešte rozhodca challenge Koshiba Shigeru (mal ho možnosť toto leto spoznať aj Igor Porvazník, nakoľko boli spolu v Hongkongu).
Postupne sme sa postretali, zdieľali zážitky z tohtoročnej aj minulých sezón a po včerajšom mítingu a následne meraní lôpt a zdravotnej prehliadke sme sa dnes už pustili do práce. Ako rozhodcovia sú okrem mňa delegovaní Fabrice Collados (FRA), Daniel Gonzales (MEX), Scott Dziewirz (CAN), Anderson Cacador (BRA), Andrea Puecher (ITA), Liu Jiang (CHN), Jae-Hyo Choi (KOR), Pawel Burkievicz (POL) a Zsolt Mezoffy (HUN).
V pozícii challege je to Jakobus Nederhoed z NED a Nathanon Sowapark z THA. A ako rozhodcovský tréner je tu Songsak Chareopong z THA a nadiaľku Waleed Abdelsamad z EGY/QAT.
Mňa čakal hneď úvodný zápas medzi SLO a TUN - asistoval mi ako dvojka Zsolt Mezoffy. Bronzoví medailisti z ME ho zvíťazili relatívne v pohode 3 - 0 a počas celého stretnutia sme mali len jednu žiadosť o challenge, aj to z pohľadu družstva TUN neúspešnú.
V druhom stretnutí trošku prekvapivo Turci zdolali Srbov 3 -1 a následne USA porazilo Egypt hladko 3 - 0. Večer sa ešte uskutoční stretnutie Japoncov s Fínskom.
Podvečer sme sa vybrali k Tokijskej veži, počasie sa postupne umúdrilo a nebolo tak teplo ako včera a predvčerom (dnes 27, predtým 32 stupňov).
Večer bude asi aj malá oslava - Anderson Cacador tu v Japonsku oslavuje už svoje tretie narodeniny.
Uvidíme, čo nás bude čakať zajtra. Držte prosím palce a posielam aj pár fotiek.
Juraj
Report 2
Kombawa (dobrý večer) z Tokia!
Ozývam sa opäť po pár dňoch. Za sebou máme štyri hracie dni a už aj dva oddychové dni.
V druhý deň som asistoval ako druhý rozhodca Andersonovi Cacadorovi z Brazílie v stretnutí SRB vs TUN. Išlo nám to dobre, nebola ani jedna žiadosť o challenge a obe družstvá boli spokojné - Srbi bez problémov vyhrali 3:0. Rovnaký priebeh malo aj ďalšie stretnutie v tretí hrací deň - JPN vs TUN (3:0), kde sme si vymenili s Andersonom pozície. Stretnutie trvalo 1 hodinu a 11 minút, a to vrátane dvoch 5-minútových prestávok, ktoré sa uplatňujú len v stretnutiach domáceho družstva kvôli reklamám v televízii.
Včera som rozhodoval opäť ako dvojka v stretnutí SRB vs FIN - spolu s Fabricom Colladosom sme to zvládli v troch setoch, pričom z víťazstva sa podľa očakávania tešili Srbi. Následne som ešte vo večernom stretnutí domácich s Tureckom pôsobil ako rezervný rozhodca - v súčasnosti ide o čisto formálnu pozíciu, bez priameho zapojenia do stretnutia, ďaleko v hľadisku, akurát musím byť pripravený zaskočiť, keby náhodou niekto zo zostavy rozhodcov neočakávane vypadol. V ostatných stretnutiach (bez domácich Japoncov) je v tejto pozícii vždy delegovaný rezervný rozhodca z Japonska.
Vo dvoch zápasoch sa aj trošku iskrilo - po treťom sete v stretnutí USA vs TUR došlo takmer k bitke pri výmene strán medzi hráčmi (vyriešené dvomi žltými kartami na začiatku štvrtého setu) a v stretnutí SLO vs FIN sa zas do seba pustili po jednej rozohrávke hráči kvôli prílišnej "radosti" prejavenej priamo voči súperovi popod sieť (tam padli dokonca hneď dve červené karty).
V oboch prípadoch sa situácia ukľudnila a stretnutia sa dokončili bez problémov.
Z výsledkov snáď okrem prehry Srbov s Turkami najviac prekvapila prehra Japonska s Egyptom (2:3) - ktovie, či ich toto zaváhanie nebude mrzieť v konečnom zúčtovaní v súboji o dve miestenky na OH.
Počas dvoch voľných dní sme vďaka organizátorom absolvovali aj výlety a večere mimo hotela.
V pondelok návštevu Tokijskej veže (333 m), špecializovaného obchodu Miuzuno a prešli sme sa aj okolo cisárskeho paláca a hlavnej stanice. Naposledy, keď som tam bol, bolo všetko rozostavané - musím uznať, že to teraz vyzerá veľmi pekne a samozrejme aj čisto. Večera bola veľmi špeciálna - šabu-šabu - tenké plátky mäsa narýchlo uvarené v hrnci s vývarom aj so zeleninou priamo uprostred stola večerajúcich zákazníkov.
Dnes sme absolvovali plavbu loďou do časti Asakusa, v ktorej je známa svätyňa SensoJi. Odtiaľ sme sa presunuli pod novú vyhliadkovú a televíznu vežu SkyTree (634 metrov) - hore sme nešli, až taká dobrá viditeľnosť žiaľ nebola. Aspoň bude dôvod prísť aj nabudúce. Nasledoval obed (ramen) a návšteva štvrte Akihabara, preslávanej najmä obchodmi s elektronikou. Deň sme zakončili večerou v tradičnej reštaurácii ponúkajúcej okonomijaki - tradičné na grile pripravené jedlo v rôznych variácicách so zeleninou, ryžovými slížmi alebo aj morskými plodmi.
Do konca nás už čakajú len tri hracie dni, pričom aj zápasy budú zrejme náročnejšie, nakoľko sa v nich postupne stretnú vyrovnnejšie družstvá.
Práve som sa dozvedel, že zajtra ma čaká večerný dvojzápas - tentokrát v oboch budem v úlohe tretieho rozhodcu (R3). Najskôr v stretnutí doposiaľ nezdolaných družstiev USA vs SLO a následne družstiev s jednou prehrou JPN vs SRB. Vznik tejto špecifickej pozície si vyžiadala zmena orientácie hracej plochy, t. j. umiestnenie prvého rozhodcu chrbtom k stolíku zapisovateľa a k lavičkám. Mojou úlohou bude do istej miery nahrádzať úlohu druhého rozhodcu, ale aj kontrolovať lavičky a manažovať žiadosti družstiev (napr. o challenge) ako aj dohliadať na ich zaznamenávanie do zápisu zapisovateľom.
Držte prosím palce, už ide do tuhého!
Report 3
Ahojte,
posielam zhodnotenie na záver.
Posledné tri dni boli hektické a rozhodovalo sa v nich, ktoré dve družstvá nakoniec postúpia do Paríža priamo z tohto turnaja.
V piatok som sa predstavil ako R3 vo večerných stretnutiach SLO vs USA a SRB vs JPN. Pozícia tretieho rozhodcu je dôležitá najmä v situáciách, kedy dochádza k viacnásobným striedaniam, resp. k žiadostiam o challenge. Našťastie sme tieto situácie spoločne zvládli a tak sa nakoniec z víťazstva tešili USA a JPN. V sobotu sa už mohlo rozhodnúť o postupujúcich - a nakoniec sa tak aj stalo.
Najskôr v stretnutí USA vs SRB vyhrali Američania a zaistili si tak postup z prvého miesta. Nuž a večer som v pozícii prvého rozhodcu za asistencie Andreu Puechera rozhodoval očakávané stretnutie o postupovú druhú priečku medzi domácimi Japoncami a Slovinskom. Obe družstvá hrali naplno, domáci Japonci hnaní plnou halou Jojogi nakoniec ukázali, prečo skončili aj vo VNL na treťom mieste - Slovincov zdolali 3:0, čo im už deň vopred zaistilo druhé postupové miesto bez ohľadu na nedelnajšie výsledky.
A tak sa začali oslavy, slzy radosti na tvárach hráčov, funkcionárov i divákov. Slovinci boli samozrejme sklamaní, ale stále majú šanci na postup - do Paríža sa kvalifikuje ešte 5 družstiev podľa svetového rankingu k polovici júna 2024, kde sú práve oni na jednom z prvých postupových miest.
V nedeľu sa preto "len" dohrávalo - pôsobil som bo boku Liu Jianga opäť v stretnutí Japonska, tentokrát v súboji proti USA. Posledné stretnutie neostalo nikomu nič dlžné a diváci si museli prísť na svoje - hoci s obmenenými zostavami, nakoniec sa USA tešili z víťazstva 3-2.
Turnaj v Japonsku bol ďalším sklíčkom v mozaike, opäť sa mi potvrdilo, že perfektná organizácia a srdečnosť domácich organizátorov je pre Japonsko typická. Možno aj preto sa sem vždy rád vraciam. Takže snáď dovidenia nabudúce!
Vďaka za podporu,
Juraj
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Odpovedať zrušiť odpoveď
Danica Viktoríni-Lisá pred 1 rokom
ahoj Juraj, pozdravujem-e do Tokya a prajem dobre zapasy a ako vzdy – super atmosferu :) uzi si JPN dalsi krat :)
Odpovedaťjozef číž pred 1 rokom
Juraj, tak nech sa ti daria len správne rozhodnutia a v dobrom zdraví odpískaš čo najviac zápasov… Len som trochu sklamaný, lebo nikde neviem nájsť prenosy resp. záznamy zo zápasov a z tvojho účinkovania v nich. Tak nech si sám spokojný so svojim účinkovaním a tým aj s reprezentáciou našej malej domoviny v dalekom zahraničí… Vietor mi tam sfúkol z lodi červenú šiltovku, ak by ti náhodou priplávala niekde k nohám, tak mi ju dones, prosím… haháá.
Odpovedať