Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Peter Höger na ME kadetov v Gyori - záverečná správa a súboj o bronz

1. máj 2017

V dňoch 22. - 30. apríla 2017 hostia Slovensko a Maďarsko Majstrovstvá Európy kadetov do 19 rokov. Kým v Púchove sa v akcii predstavia okrem našich reprezentantov aj čiarovi rozhodcovia, v maďarskom Gyori nás zastupuje medzinárodný rozhodca Peter Höger.  Vďaka jeho ochote vám prinesieme občasné informácie z jeho pôsobenia.

 


1.5.2017

 

Predposledný hrací deň priniesol tieto výsledky. V skupine o 5.-8. POL vs FIN 3:1 a BEL vs FRA 1:3. Veľké prekvapenie bolo v skupine 1. – 4. miesto, kedy pred zápasom nikto nečakal, že českí volejbalisti vyhrajú nad hráčmi Ruska (3:2). Ruskí volejbalisti nezvládli, že im niekto vzdoruje a vlastnými chybami sa pripravili o možnosť hrať finálový zápas. Veľmi pekný volejbal sa hral v poslednom zápase, kde taliani vyhrali 3:2. V obidvoch zápasoch som robil rezervného rozhodcu. Daný hrací deň sa skončil, kedy sme po 23-tej hodine odchádzali do hotela a večeru. Po večeri sme dostali delegácie a ja som dostal dôveru viesť ako 1R zápas o 3. miesto RUS vs. TUR, sekundovať mi bude taliansky kolega Armando.
Zápas o 7. miesto FIN vs BEL 1:3, o 5. miesto POL vs FRA 3:0. Zápas o 3. miesto sa niesol rozpačitým začiatkom. Na obidvoch družstvách bolo vidieť sklamanie z predchádzajúceho dňa. Chýbali emócie a hral sa taký „profesorský volejbal“. Pred piatym setom, som mal pocit, že nikto z nich nechce vyhrať. Piaty set sa ťahal bod po bode až do stavu 13:13 a v závere mali viac šťastia tureckí volejbalisti, ktorí to nakoniec vyhrali 15:13 a obsadili 3. miesto.  Finále malo úplne iný rozmer. Zápas CZE vs ITA (3:2) pískal Bernard a Koen. Hral sa pekný volejbal, boli aj emócie, jednoducho, pekný záver turnaja. Po poslednom hvizde nasledovalo fotenie, vyhodnotenie turnaja,  odovzdávanie medailí. A čo dodať na záver? Nové priateľstvá, kontakty, zážitky. Turnaj vydarený, starostlivosť o rozhodcov, ubytovanie a strava na vysokej úrovni. Jediný nedostatok bol, že na zápasy chodilo enormne málo divákov.
Ďakujem za podporu a niekedy na budúce dovidenia

 

28.4.2017

Ahojte, na Slovensko! Základné skupiny sa dohrali a tak dnes máme voľný deň. Ostatné 2 hracie dni priniesli očakávané výsledky. BUL vs POL 1:3; HUN vs RUS 0:3, tento zápas som pískal v pozícií 1R s Bernardom, výsledok jednoznačný, ale tak rozdielnu výkonnosť na ihrisku som ešte nezažil. Rusi hrali s druhou šestkou, ale aj napriek tomu, bol rozdiel minimálne 4 tried. Raz, dva, bum.... Je dosť ťažké si udržať koncentráciu počas celého takého zápasu. Tretí zápas BEL vs ITA 2:3 bol najkrajší v tento deň. Taliani síce prehrávali 0:2, ale postupnou koncentráciou a spestrením hry to pretavili do víťazného konca. Po rozhodcovskej stránke sme na mítingu rozoberali naozaj len drobnosti.

Posledný hrací deň v základných skupinách priniesol tieto výsledky: RUS vs BUL 3:0, ITA vs HUN 3:0, tento zápas sme pískali so Zdenkom, ja som bol 2R a posledný zápas bol najemotívnejší POL vs BEL 3:1. V poslednom zápase bola situácia, ktorá spôsobila značné zdržanie. Hráči Belgicka mali v závere druhého setu pripravených na striedanie 2 hráčov v zóne striedania, ale „údajne“ cez tablet pripravili len 1. Samozrejme, že rozhodcovia povolili prvé striedanie a druhé odmietli. Nastala búrlivá reakcia zo strany Belgičanov, že mali pripravené 2 striedania a tablety nefungujú. Komunikácia so zapisovateľom, trénerom, supervisorom – dosť dlhá doba. Záver, len 1 striedanie a karta za zdržiavanie. Ja si osobne myslím, že tu mohol zapisovateľ  pomôcť, keď videl, že 2 hráči sú pripravení v zóne striedania. Po danej situácií sa už negatívne emócie na belgickej strane stupňovali, nasledovali ďalšie karty pre trénerku  a ČK pre kapitána. Konečné poradie v našej skupine: 1. RUS, 2. ITA, 3. POL, 4. BEL, 5. HUN a 6. BUL.

Pre dnešné dopoludnie nám pripravili usporiadatelia výlet na vyhliadkovej lodi po rieke Rába. Výlet super, sprievodkyňa sa snažila nám povedať všetko možné z histórie a aj popísať celé mesto. Vyhliadkovú plavbu skazilo počasie ( 8 °C  a dážď), to už nedokázali zabezpečiť. Na obed dorazila partia rozhodcov z Púchova v zložení Miklos HORVATH (HUN), Slavica KUZMANOVIC (BIH), Koen LUTS (BEL), Jaroslaw MAKOWSKI (POL), Armando SIMBARI (ITA) a Alexander TUBYLOV (RUS). Z našej skupiny išli domov Zdenko a Christophe. Po obede máme voľný program až do 18,00, kedy bude míting a tam sa pravdepodobne dozvieme delegácie na zajtrajší deň. V skupine 5.-8. miesto budú zápasy POL vs FIN a BEL vs FRA, v skupine 1.-4. miesto RUS vs CZE a TUR vs ITA. Tak nám držte palce.

 

25.4.2017

Tretí hrací deň priniesol potešenie pre všetkých rozhodcov. Zápasy skončili výsledkom 3:0 (BEL vs BUL, POL vs HUN a RUS vs ITA). Ja som pískal hneď prvý zápas ako druhý rozhodca so srbským kolegom. Pískalo sa nám dobre, vychytali sme teče, siete. Do trestania správania vôbec nebolo potrebné ísť. V druhom zápase som bol rezerva. Ostatné zápasy nepriniesli nič výnimočné z pohľadu rozhodcov. Ruskí volejbalisti prevádzajú naozaj krásny volejbal, je sa na čo pozerať.

Dnešný deň sa niesol v znamení voľna, keďže sa nehralo. Dokonca nám preložili aj rozhodcovský míting na stredu. Po raňajkách pristavili autobus a vzali do benediktinkeho opátstva, ktoré patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kláštor, založený v roku 996 na počesť sv. Martina z Tours, je tak starý ako maďarský štát. Stal sa jednou z východných pevností stredovekej európskej kultúry a zohrával kľúčovú úlohu pri šírení kresťanstva v strednej Európe. Archbbey z Pannonhalma zapadá do svojho prirodzeného prostredia a odzrkadľuje vývoj benediktínskeho poriadku tisíc rokov.  Komplex pozostáva z budov Abbey, baziliky, vzdelávacích budov, Kaplnky Panny Márie a Kaplnky tisícročia.  Nasledoval obed a návšteva vinárskej pivnice, kde sme si mohli pozrieť výrobný proces vína. Na konci exkurzie nasledovala ochutnávka 6-tich druhov vín. Záver dňa patril turnaju v bowlingu, kde sme vytvorili dvojice SRB a SLO, FRA a NED, CZE a SVK. Naša dvojica obsadila 2. miesto.

 

23.4.2017

 

Prvý hrací deň sme mali náročný, odohralo sa 13 setov. Tak, ako všetci predpokladali prvý zápas POL vs RUS sa hral naozaj pekný volejbal. Myslím si, že všetci, ktorí ho sledovali neboli sklamaní. Z víťazstva sa tešili mladíci z Ruska, hoci Poliaci mali v 5. sete dva match bally. Nasledoval rýchly zápas HUN vs. BEL (0:3). Náš zápas začínal s 10-minútovým oneskorením. Samozrejme, že sme si chceli zapískať 5 setov. Zápas bol normálny, čo sa týka náročnosti. Vyhrali ho Taliani 3:2. Pocity po zápase celkom dobré, až na malé nedostatky modernej techniky (tablety nám museli meniť minimálne 10x za zápas a dorozumievací aparát nám permanentne vypadával). Neskorý príchod na hotel  a ešte neskoršia večera.
Dnešné dopoludnie sme začali hodnotením a rozoberaním včerajších zápasov. Odznelo mnoho podnetov zo strany hodnotiteľov, ktoré by sme sa mali uplatniť v nasledujúcich dňoch. Dnes som pískal ako 1R, opäť spolu so Zdenkom, zápas BEL vs RUS. Výsledok jednoznačný 0:3, ale Belgičania sa vôbec nevzdali ľahko. K výkonu asi toľko, niet nad kvalitných slovenských čiarových rozhodcov.
Druhý zápas HUN vs BUL na prekvapenie všetkých rozhodcov skončil výsledkom  3:2. Zápas ITA vs POL  3:0.

 

21.4.2017

 

Ahojte, hlásim sa z mesta Györ v Maďarsku, kde prebiehajú spolu v Púchove ME v kategórii U19. Zišli sme sa tu v rozhodcovskom zložení: Predrag BALANDZIC (SRB), Wouter DE BAAR (NED), Zdenek GRABOVSKY (CZE), Christophe LECOURT (FRA) a ja. Special refereeing commission tvorí Jarmo SALONEN (FIN) a Grzegorz JACYNA (POL). Včera, 20.04., sme mali deň príchodu a večer o 18,00 sme išli na kontrolu haly, kde sme si cvične odpískali 2 sety. Dnes, po raňajkách, sme písali testy a potom sme rozoberali činnosť 1R a 2R a ich spoluprácu v prospech hry. Popoludní sme išli na poslednú kontrolu haly a následne trošku vyvetrať hlavy prechádzkou do mesta. Po večeri sme dostali delegácie na zajtrajší prvý hrací deň. Ja budem rezervný rozhodca v prvom zápase POL vs RUS a potom pískať ako 2R so Zdenkom posledný zápas BUL vs ITA. Tak držte palce! Fotky zatiaľ nemáme žiadne, ak budú samozrejme pripojím.

Fotogaléria

OBRÁZOK: ME_U19_Hoger_2017_01.jpg OBRÁZOK: ME_U19_Hoger_2017_02.jpg OBRÁZOK: ME_U19_Hoger_2017_03.jpg OBRÁZOK: ME_U19_Puchov_2017_01.jpg OBRÁZOK: 039e7b98e91cc2bfcd8bfd8d2f7b3b04_XL.jpg OBRÁZOK: 174430_aMUZ_3829.jpg OBRÁZOK: 175700_aMUZ_2184.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0002.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0003.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0004.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0005.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0006.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0007.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0008.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0009.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0010.jpg OBRÁZOK: ME_U19_2017_0001.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica pred 6 rokmi

 Danica

ahoj Peto, prajem vela uspechov a dobry turnaj. srdecne pozdravy Zdenkovi a delegatom :) Danica

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: