Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Peťo Bajči sa rozlúčil s aktívnou rozhodcovskou kariérou

22. december 2013

V sobotu 21. decembra 2013 sa Peter Bajči rozlúčil s aktívnou rozhodcovskou kariérov už definitívne - bol prvým rozhodcom v stretnutí stredoeurópskej ligy mužov v Kecskemete, kde vyhrala Ljubljana v troch setoch. Medzi divákmi, ktorí mu po stretnutí ako aj počas veľmi príjemnej večere poďakovali, nechýbali ani László Herpai, Béla Hobor, Igor Porvazník, Dušan, Daruľa, druhý rozhodca Miroslav Juráček a Juraj Mokrý. Niekoľko fotografií bolo pridaných aj do fotogalérie nižšie.


Písal sa rok 1975, mal 17 rokov a dal sa na rozhodcovskú kariéru. Odpískal stovky stretnutí - domácich i medzinárodných, priateľských i súťažných. 20 rokov pôsobil ako špičkový medzinárodný rozhodca a reprezentoval Slovensko v súťažiach MEVZA, CEV a FIVB. Peter Bajči sa v nedeľu 8. decembra 2012 z dôvodu dosiahnutia vekového limitu 55 rokov rozlúčil so slovenskými palubovkami ako rozhodca - v stretnutí MEL medzi VolleyTeamom Bratislava a VK Chemes Humenné "liezol na kolík" v oficiálnom stretnutí posledný krát. Deň predtým asistoval ako "dvojka" v stretnutí ženskej extraligy mladému Michalovi Svorenčíkovi. Pomyselne tak odovzdal štafetu skúsenosti jednému zo svojich nástupcov.

Okrem Dušana Hodoňa, ktorý mu v tomto stretnutí pomáhal ako druhý rozhodca, mu prišli poďakovať aj Igor Porvazník, Juraj Mokrý, Danica Viktoríni-Lisá a už spomínaný Michal Svorenčík - predstavili sa ako čiaroví rozhodcovia.

Napriek tomu, že hľadisko nebolo zaplnené tak, ako by sa na takéto stretnutie patrilo, jeden sektor fandil práve jemu - početné "bajčiovské" rodinné zastúpenie určite významne prispelo k emotívnej rozlúčke. Ale Peťo to zvládol bravúrne, presne tak, ako ho poznáme - vzorovo. Ako vzor slúžil, slúži a určite aj bude slúžiť ďalším generáciám volejbalových rozhodcov, a to nielen na Slovensku.

Počas svojej kariéry odrozhodoval množstvo finálových stretnutí extraligy i Slovenského pohára, absolvoval niekoľko účastí na finálových podujatiach Európskych pohárových súťaží, Majstrovstiev Európy, finálových turnajov stredoeurópskej ligy, rozhodoval finále Univerziády i viaceré náročné stretnutia Svetovej ligy.

Svojim vystupovaním, prístupom, výkonmi, ale aj učiteľským darom dokázal aj ako aktívny rozhodca vždy poradiť menej skúseným kolegom. Pevne veríme, že práve v tejto pozícii ho budeme aj naďalej stretávať na domácich, ale aj medzinárodných podujatiach a budeme mať možnosť čerpať z jeho obrovských skúseností.

Nižšie je pár odpovedí na otázky týkajúce sa jeho kariéry. Definitívnu bodku za rozhodovaním dá Peťo v rámci súťaží CEV až 17. decembra 2013 v Istanbule na lige majstrov žien a potom 21. decembra 2013 v Kecskeméte na stretnutí stredoeurópskej ligy mužov.

Rozhovor

Kde, kedy a ako začal vznikať Tvoj vzťah k volejbalu?

Bolo to v mojich približne 10-11 rokoch, keď som sa rozhodoval medzi hádzanou, futbalom a volejbalom. Vtedy som chodil na všetko. Hádzaná bola na môj vkus príliš tvrdá, až surová, z futbalu ma lákala iba pozícia brankára a volejbal bol pre mňa zaujímavý kombináciami. Keďže som bol vtedy aj medzi rovesníkmi malý, začínal som ako nahrávač, čo bolo zaujímavé, lebo som bol často v kontakte s loptou.

Prečo si sa stal rozhodcom?

Bolo to viac menej z núdze. Ako stredoškolák som mal vážne problémy s kolenami, lebo som začal konečne prudko rásť. S volejbalom som sa nechcel rozlúčiť, tak jedinou cestou bolo začať pískať. Na jednom prípravnom turnaji ma ako zaskakujúceho amatéra videl pískať vtedajší predseda slovenskej komisie rozhodcov p. František Žiak a povedal: „Ty musíš byť rozhodca.“ A stalo sa. Mal som 17 rokov.

Čo sa Ti na rozhodovaní páči najviac?

Bezprostredný kontakt s hrou a možnosť prispieť k tomu, aby sa hralo fér, spravodlivo.

Prekonal si počas svojej kariéry nejakú rozhodcovskú krízu? Ak áno, ako sa Ti ju podarilo prekonať?

Bolo to asi v mojich 30-31 rokoch, keď sa mi nedarilo dostať sa do federálnej extraligy. Vtedy ma veľmi podržal Ivan Majerčák, bývalý medinárodný rozhodca  a prezident AVR. Nalial mi sebadôvery a viedol k tomu, aby som na sebe ešte viac pracoval. O pár rokov sa to podarilo a následne aj vyslanie na medzinárodný kurz.

Ako  a kedy si sa stal medzinárodným rozhodcom (kto Ťa vybral, kde si bol na kurze...)?

Mal som 35 - v roku 1993 a bol som na kurze v Českej republike. Vtedy sme mali možnosť byť na kurze dvaja zo Slovenska a 3 z Českej republiky.  Vyberali nás na základe výkonov v extralige.

Pamätáš sa na svoj prvý medzinárodný zápas?

Bolo to na jeseň 1993 a oficiálny priateľký medzištátny zápas Slovensko – Lotyšsko, hralo sa v Žiline.

Koľko krajín si vďaka volejbalu navštívil?

Ťažko ich spočítať, okrem Škandinávie a Britských ostrovov som bol prakticky vo všetkých krajinách Európy a mimo Európy to bola aj Brazília v rámci Svetovej ligy.

Ktoré z výjazdov by si označil pre Teba za najvýznamnejšie?

Určite to byli zápasy Svetovej ligy, v ktorej som pôsobil 3 roky v závere kariéry, 5x účasť na Majstrovstvách Európy mužov a počas nich 3x semifinále (zhodou okolností 3x zápas Rusko – Juhoslávia resp. Srbsko – v rokoch 2001, 2007 a 2013). Určite nezabudnuteľný, hlavne atmosférou, bol turnaj Final four Ligy majstrov 2005 v Thessalonikách. Andrej Kravárik – Bocian vtedy ako obrovská hviezda domáceho Iraklisu bol stredobodom záujmu.

Ktorý zo svojich zápasov považuješ za najhorší?

Najnepríjemnejšie spomienky sa viažu s nedohratým zápasom Myjava – VKP v extralige mužov, kedy družstvo VKP po diskvalifikácii trénera odišlo z haly. Myslím, že môj kolega zo zápasu – Zdenko Fatrdla, to vnímal rovnako.

Ako Tvoje rozhodcovské pôsobenie vnímali v práci a najmä v rodine?

V práci ma moje výjazdy vždy limitovali počtom dní dovolenky a veľmi dlho dopredu som si musel organizovať svoje povinnosti. Zopárkrát sa ale stalo, že som jednoducho cestovať nemohol. No a rodina – dlho na to trpela, ale stalo sa to jednoducho súčasťou nášho života, volejbal bol piatym členom rodiny. Býval i roky, keď som takmer celú dovolenku minul na volejbal. Deťom som zostal dosť dĺžny v trávení spoločných víkendov a prázdnin. Ale možno aj moje volejbalové chodníčky ich priviedli k aktívnemu športovaniu, a to doteraz. A najväčšia vďaka v tomto smere patrí manželke, pretože bez jej pochopenia a obetovania by som to jednoducho nemohol robiť. Našťastie ma ako hráča a rozhodcu poznala dosť dlho už pred našou svadbou a asi vedela, do čoho so mnou ide.

Čo by si poradil mladším rozhodcom, ktorí by chceli ísť po Tvojich stopách? Existuje nejaký recept na dobrého rozhodcu?

Nechcel by som, aby to vyznelo nejako mentorsky, mali by si hlavne vyjasniť, čo pre nich rozhodovanie znamená, čo od toho očakávajú, ale predovšetkým, čo tomu sú ochotní dať a prečo sú vlastne rozhodcami. No a samozrejme na sebe robiť, systematicky, trvale. Zlepšovať na sebe, čo sa dá, počúvať starších a skúsenejších a pískať, pískať a pískať. Boli totiž roky, keď sme v našej generácii ročne odpískali doslova stovky zápasov.

Máš nejaké plány (alebo želania) do budúcnosti, ako ostať pri volejbale?

Rád by som zostal činný vo vzdelávaní a hodnotení rozhodcov, výchove nových mladých kolegov, či už doma, alebo aj na medzinárodnej scéne. Ak o moje služby a skúsensoti  bude aj naďalej záujem, veľmi ma to poteší.

Fotogaléria

OBRÁZOK: PC080253.jpg OBRÁZOK: PC080260.jpg OBRÁZOK: PC080263.jpg OBRÁZOK: PC080267.jpg OBRÁZOK: PC080271.jpg OBRÁZOK: IMG_4729.jpg OBRÁZOK: IMG_4731.jpg OBRÁZOK: IMG_4749.jpg OBRÁZOK: IMG_4776.jpg OBRÁZOK: IMG_4795.jpg OBRÁZOK: IMG_4796.jpg OBRÁZOK: IMG_4803.jpg OBRÁZOK: IMG_4824.jpg OBRÁZOK: IMG_4842.jpg OBRÁZOK: IMG_4856.jpg OBRÁZOK: IMG_4858.jpg OBRÁZOK: IMG_4871.jpg OBRÁZOK: P1020371.JPG OBRÁZOK: P1020378.JPG OBRÁZOK: P1020382.JPG OBRÁZOK: P1020384.JPG OBRÁZOK: P1020386.JPG OBRÁZOK: P1020387.JPG OBRÁZOK: P1020389.JPG OBRÁZOK: P1020390.JPG OBRÁZOK: P1020391.JPG OBRÁZOK: P1020393.JPG OBRÁZOK: P1020394.JPG OBRÁZOK: P1020396.JPG OBRÁZOK: P1020397.JPG OBRÁZOK: P1020398.JPG OBRÁZOK: P1020399.JPG OBRÁZOK: P1020403.JPG

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica pred 11 rokmi

 Danica

Petko… budes nam chybat…bol si pri mojom extraligovom debute, teraz ja pri Tvojej medzinarodno-domacej derniere… ale nepochybujem, ze pri volejbale sa budeme stretavat i nadalej… na Slovensku, i v ramci Europy – predpokladam a pevne tomu verim…!!! DAKUJEM VELMI PEKNE za vsetko, co som sa naucila a videla… drzim palce, aby si sa aspon chvilu stihol povenovat cisto iba rodinke skor, ako Ti znovu zacne volejbal chybat a vratis sa v roznych inych poziciach :) :) :). tesim sa na dalsiu spolupracu a prajem vela vsetkeho: zdravia, uspechov, lasky, pohody a dalsich aktivit na spravnych miestach… :D

danica

Odpovedať

Vlado Kubo pred 11 rokmi

 Vlado Kubo

Peter budeš nám na palubovkách všetkým chýbať. Tvoja charizma a prístup k rozhodovaniu bol príkladom pre všetkých rozhodcov, keď teraz pozerám na niektorých mladých rozhodcov tak si pomyslím, že by povinne mali chodiť na stretnutia, ktoré rozhoduješ a brať si od Teba príklad. Tvoj prístup k rozhodovaniu sa vyznačoval pokorou a úctou k hráčom a k volejbalu ako takému. Toto dnešným mladým až na pár výnimiek chýba. Je fakt, že samotné ovládanie pravidiel volejbalu ešte nevytvára predpoklad na to, že sa niekto stane rozhodcovskou osobnosťou. T y si to dokázal !!! Ešte raz veľké ďakujeme. Ps. Stretnutie Myjava – VKP Bratislava pusť z hlavy. Udalosti, ktoré sa udiali na tomto stretnutí boli zo strany VKP a menovite trénera Husára dopredu pripravované z cieľom poškodiť volejbalu a snaha o vyvolanie negatívnej atmosféry vo volejbalovom hnutí.
Zdravím Ťa a prajem Ti v ďalšom živote len to najlepšie. Dúfam, že sa naše cesty ešte na volejbale stretnú. Vlado

Odpovedať

Karin Zahorcova pred 11 rokmi

 Karin Zahorcova

I ja se připojuji ke gratulantum a jsem rada a hrdá, ze jsme (bohužel ne moc) spolu odpískali několik utkání !!!! Tesim se nekdy někde na shledanou… :-) Karin

Odpovedať

Erik Selecky pred 11 rokmi

 Erik Selecky

Mili Peto, verim ze tvoja kariera sice v jednej oblasti skoncila ale bude pokracovat v durhej oblasti dalej. Je skoda ze su take pravidla, ale zelam ti za seba aj inych byvalych kolegov, aby ti tato krasna hra nadalej sprijemnovala zivot.

Odpovedať

Jaro Bico pred 11 rokmi

 Jaro Bico

servus peto, skoda, mohol si este potiahnut, skus si vystavit cestovny pas s inym datumom narodenia:-) a ostan pri vb. Pomaly odchadzate, dovic dusanovic, zf a teraz ty:-(.

Odpovedať

igor prielozny pred 11 rokmi

 igor prielozny

servus,dakujem za skvelu prezentaciu svk rozhodcovskej skoly a zelam vela zdravia a chuti do prace na svku.IGOR

Odpovedať

Aage Christensen pred 11 rokmi

 Aage Christensen

Congratulations. Thanks for all the years. Still hope to see you again somewhere. All the best Aage

Odpovedať

Michal pred 11 rokmi

Michal

Ahoj Petko, aj pri mojom extraligovom debute si povodne mal byt, povinnosti Ta ale zaviedli do Bacau v Rumunsku na zapas Ligy majstrov zien. Som stastny, ze to na druhy pokus vyslo a mohol som si tak este posledny krat s Tebou zapiskat :-). Bolo mi velkou ctou ucit sa od Teba, pocuvat rady a pribehy z volejbaloveho i nevolejbaloveho prostredia. Dakujem Ti za vsetko, dufam, ze sa ale nelucime a opat sa raz stretneme na nejakom volejbalovom zapase, alebo aj mimo neho. Zelam Ti vsetko najlepsie do dalsieho posobenia a vela stastnych a radostnych udalosti v rodinke. miso

Odpovedať

Zdenek Nocar pred 11 rokmi

 Zdenek Nocar

Pozdrav od „bafika vo výslužbe“ , ktorý bol aktívne pri celej Tvojej úspešnej kariére.Želám Ti hlavne veľa zdravia ,pokojne Vianoce a PF 2014. Zdeno Nocar

Odpovedať

Aleš Šafář pred 11 rokmi

 Aleš Šafář

Peto, prajem ti vela stastia a som presvedceny ze cela AVR na SVK ti moze byt a urcite aj je vdacna za jej reprezentaciu .. nech sa ti dalej darí v osobnom zivote a myslim ze vsetkym je jasne, ze pri volejbale skoncit nedokazes .. :)

Pekne vianoce celej rodinke

Aleš

Odpovedať

Peter Kostolny pred 11 rokmi

 Peter Kostolny

Tak Peťko vitaj medzi nami dôchodcami – rozhodcovskými. Dúfal som že to ešte v našej extralige potiahneš po tú služobnú 40 a že sa ešte stretneme v TN. No čo už si sa takto rozhodol tak Ti prajem hlavne pevne zdravie, pracovnú a rodinnú pohodu a užívaj si v kruhu rodiny tie voľné soboty a nedele. Je to po toľkých rokoch paráda.

Odpovedať

Peter Bajči pred 11 rokmi

 Peter Bajči

Drahí priatelia, ďakujem Vám všetkým za prejavy uznania a priateľstva. Verte mi, že to pre mňa znamená veľmi veľa a nesmierne si to vážim. Za tie roky, čo sme sa spolu stretávali pri volejbale, ale nielen pri ňom, som sa vždy snažil byť čestný a spravodlivý. A už si to začínam uvedomovať – veľmi mi to bude chýbať… ďakujem

Peter

Odpovedať

Marian Kováčik pred 11 rokmi

 Marian Kováčik

Ahoj Peťo. Prešlo už pár dní, čo Ti oficiálne oznámili, že už končíš. Ja len dúfam, že to nebude definitíva, myslím definitíva konca Tvojho pískania. Myslím si , že máš veľmi veľa skúseností. ktoré by si mohol odovzdať mladším kolegom priamo na palubovke.Týmto preslovom Ťa vítam medzi nami dôchodcami a teším sa na nejakú spoločnú akciu. (sľubujem , že obmedzím chrápanie). Marián

Odpovedať

Hassan pred 10 rokmi

 Hassan

Dear Peter Thanks for the time with You when You was in Denmark to officiate at the championsships this Year. Hope to meet You some day again. Good luck with Your future.

Odpovedať

Danica pred 10 rokmi

 Danica

ahoj Petko, tak uz finalne: blahozelam ku krasnej rozlucke v Kecskemete aj so super a prijemnou spolocnostou… my niektori sme prist nemohli, mali sme rozhodcovske povinnosti tu na Slovensku… ale hadam Ti nikto nechybal… opakujem sa, ale: dakujem pekne za to, co si – zatial – tu pre slovensky volejbal a rozhodcov odovzdal… a tesim sa na dalsie Tvoje aktivity na volejbalovom poli… dufam, ze vinko s etiketou Peter Bajci bude vyborne… :) :) :)

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: