Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


Postrehy Juraja Mokrého zo SP mužov v Japonsku

17. október 2019

Juraj Mokrý sa po ME v Turecku opäť predstaví aj vo svetovom volejbale – v dňoch 1. - 15. októbra 2019 bude rozhodovať stretnutia Svetového pohára mužov v Japonsku. Je to jeho tretia účasť na Svetovom pohári – v roku 2011 sa predstavil na turnaji žien a v roku 2015 na turnaji mužov. Priebežne prinášame pár poznámok z jeho pobytu.

 

16. 10. 2019

Hurá domov!

Turnaj v Japonsku sa skončil. Po 11 hracích dňoch sme rovnako ako hráči i organizátori vyčerpaní a tešíme sa domov. Myslím si, že celá akcia (turnaj žien i mužov) dopadli dobre, organizátori boli spokojní, dokonca aj s prekvapivo výborným umiestnením svojich tímov.

Počas posledných troch hracích dní som rozhodoval ako jednotka africké derby EGY vs TUN (1:3; zo svojho jediného víťazstva na turnaji sa nakoniec tešili Tunisania), v pondelok (bol to v JPN voľný deň ako pamiatka na otváranie OH 1964 v Tokiu) ako dvojka s Wojtekom Maroszekom BRA vs JPN (3:1) a v utorok opäť ako jednotka obávané stretnutie Poľsko - Irán. Tam nakoniec nebol žiadny problém, nakoľko Irán sa rozhodol postaviť lavičku a s nimi Poliaci nemali žiadny problém a vyhrali 3:0. Dokonca sme mali len jednu žiadosť o challenge, v ktorej družstvo Iránu ťahalo za kratší koniec.

Na záver zhrniem pár poznámok od našich „coachov". Najdôležitejšie je, aby sme boli pokiaľ možno čo najneviditeľnejší, aby stretnutie prebiehalo bez zbytočných prerušení a diskusií. A napriek tomu, že sa občas pritrafí nejaká chybička, pokiaľ je po skončení stretnutia kľud a nie sú žiadne protesty a diskusie, všetci sú spokojní. Odporúča sa zbytočne nezasahovať ani do „čistoty" odbití a nechať loptu lietať. Snaha bola skracovať zbytočné prestoje počas stretnutia, družstvá smeli vstúpiť do ihriska ešte pred skončením TO a TTO, aby po ich skončení mohol nasledovať už priamo hvizd rozhodcu. Významne sa zrýchlila aj analýza challenge a najmä jeho zobrazenie v TV, čo odrádzalo družstvá s prípadným taktickým zdržiavaním.

Ešte raz ďakujem za podporu zo Slovenska, Juraj

 

12. 10. 2019

Konbawa/dobrý večer z Hirošimy!

Po dvoch dňoch zápasového voľna, ktoré sme využili na presun z Fukuoky do Hirošimy a na nácviky v oboch halách, sme opäť nabehli do zápasového rytmu. Ten sme dnes na chvíľu prerušili dňom oddychu – navštívili sme múzeum obetí výbuchu atómovej bomby zo 6. augusta 1945 a parku. Park som si stihol poprezerať už predtým, cez deň i v noci, je to veľmi pietne miesto a počas návštevy múzea sa mi veru opakovane tlačili slzy do očí. Je obdivuhodné, ako sa po vojne dokázali Japonci vysporiadať s týmito dvomi katastrofami v Hirošime a Nagasaki a ako v súčasnosti intenzívne spolupracujú aj s Američanmi. Som presvedčený, že ktorýkoľvek návštevník takýchto miest si v budúcnosti rozmyslí používanie zbraní ako je atómová bomba... a to je vraj stále na svete vyše 10.000 jadrových hlavíc, z ktorých každá je niekoľko stonásobne silnejšia ako uránový „little boy“ či plutóniový „fat man“ zhodené pred 74 rokmi tu v Japonsku.

Stretnutia oboch skupín Svetového pohára sa až do konca turnaja odohrávajú v dvoch vedľa seba stojacich športových halách v areáli Green Park Arena – jedna s kapacitou približne 6000 divákov a druhá okolo 1800. Ja som rozhodoval dvakrát v menšej hale – ako dvojka s Vladimírom Olejnikom stretnutia USA-Irán (3:1) a USA-Kanada (3:2) a raz vo väčšej hale ako jednotka s Wojtekom Maroszekom – Japonsko-Rusko (3:1). Všetko prebehlo v podstate hladko, neboli žiadne vážnejšie protesty a nebolo treba ani žiadne upozornenia. Aj na challengoch sme boli úspešní vo viac ako 80% prípadov. Irán aj Rusi tú nie sú s tým najlepším, čo majú k dispozícii, Kanadu trápi séria zranení a USA hrá s už ostrieľanými hráčmi.

Okrem stretnutí v hale sme stihli navštíviť s Wojtekom Maroszekom, Danielem Rapisardom a Hernanom Casamiquelom aj miestny obnovený zámok, ktorý bol len cca 800 m od hypocentra výbuchu a ostali z neho len základy. Je až fascinujúce, že v parku navôkol sú dodnes viaceré stromy “pamätajúce“ explóziu.

Pripíjam pár obrázkov z parku, budovy, ktorá sa zachovala najbližšie k hypocentru a bola zachovaná v pôvodnom zničenom stave ako memento pre budúcnosť, ako aj zámku a mesta Hirošima.

PS: Tajfún sa už dostal z Tichého oceánu k Japonsku, vraj najsilnejší v tejto sezóne, našťastie ho "stočilo" na sever a Hirošimu zachytil len okrajom. Od noci fúka silný vietor, ale bez dažďa.Takže tu sme všetci v poriadku. Horšie je na tom Tokio, kde očakávajú úhrn zrážok za 48 hodín takmer 1000 mm. Museli zavrieť letiská a zastavili aj premávku šinkanzenu.

Všetkých pozdravujem, Juraj

 

7. 10. 2019

Koničivá/dobrý deň z Japonska!

Vo štvrtok bolo voľno, ktoré sme využili na prehliadku mesta, návštevu nákupného centra (tu ú obchody asi všade) a večer oficiálnou večerou v tradičnej japonskej reštaurácii. Jedlo bolo zaujímavé, väčšina vychádzala z tofu pripravovaného rôznymi spôsobmi. Japonci zvyknú jesť rôznorodo a malé množstvá, tak to bolo i tu – takmer 15 chodov, malinké porcie, celá spleť rôznych chutí (nie vždy sa to mojim chuťovým pohárikom pozdávalo, ale treba byť predsa slušný). A na konci sme veru mali plný žalúdok a boli sme aj radi, že je reštaurácia ďalej od hotela a môžeme sa prejsť. Počasie nám prialo, nepršalo a neskôr počas víkendu bolo už slnečno a stále ešte príjemné letné teploty.

Od piatku do nedele nasledovali ďalšie tri hracie dni a bolo sa veru na čo pozerať. Postupne som rozhodoval stretnutia USA – POL ako prvý rozhodca (3:1), USA-JPN ako druhý rozhodca (3:0) a včera večer pred vypredanou halou Marine Messe (8900 divákov) opäť ako jednotka v stretnutí JPN-ARG (3:1). Čiaroví rozhodcovia pracujú dobre, všetci zapisovatelia rozprávajú prijateľnou angličtinou (zatiaľ asi najlepšia japonská skúsenosť). Po stretnutí USA- JPN sme s nimi mali aj spoločne večeru a veru sme sa nasmiali. Z celého turnaja sa už začínajú kryštalizovať aj favoriti – tu vo Fukuoke sú to USA a POL, v Nagane BRA a RUS.

Systém challenge začína byť relatívne rýchly, lopty in/out už dokážu byť zobrazené do menej ako 10 sekúnd, takže sa to celé zrýchľuje. A zas až toľko žiadostí nebýva, aspoň my sme v našich zápasoch nemali – v tých posledných troch sme mali pomer úspešných pre družstvá voči celkovému počtu 0/6, 0/1 a 1/4. Takže zatiaľ panuje u našich šéfov, ale i u trénerov relatívna spokojnosť s našimi výkonmi, len vydržať. Aj v tom poslednom zápase JPN-ARG sme mali v niektorých situáciách šťastie, že si nezobrali challenge, pretože by boli bývali zrejme úspešní. Asi nám verili. Niekedy je to o zlomku sekundy, ktorý pri našom rozhodnutí zohráva obrovskú úlohu. A i malé zaváhanie sa môže rýchlo vypomstiť.

Dnes máme deň voľna, ktorý však je spojený s presunom do Hirošimy. Máme to našťastie relatívne na skok - šinkanzenom takmer doslovne, keďže tých 300 km aj s cestou tunelom spájajúcim ostrovy Kjúšú a Honšú popod more by sme mali zvládnuť približne za hodinku. Tam sa už stretneme aj s kolegami zo skupiny v Nagane – oni to majú na dlhšie - takmer 6 hodín... Nuž a zajtra opäť nácviky, aby bolo na stredu všetko pripravené a mohli sme pokračovať s ďalšími zápasmi.

Pripájam aj pár ilustratívnych obrázkov a všetkých pozdravujem, Juraj

 

3. 10. 2019

Ahoj, všetkým na Slovensko!

Opäť sa hlásim spoza hraníc, tentokrát až z krajiny vychádzajúceho slnka – Japonska. Aj keď to, či vychádza, vieme len podľa toho, či je deň alebo noc, nakoľko je takmer stále zamračené a pršiava. Je sezóna tajfúnov, takže môžeme byť radi, že to nie je horšie.

Svetový pohár žien sa skončil 29. septembra, ale maratón stretnutí pokračuje súťažou mužov. V tomto roku je Svetový pohár výnimočný tým, že na rozdiel od predchádzajúcich edícií tohto podujatia to nie je kvalifikácia na OH. Tým, že budúcoročné OH budú v Tokiu, Japonci sú automaticky kvalifikovaní, a tak FIVB musela systém upraviť a vynechať svetový pohár z kvalifikačného procesu. Na turnaji mužov je celkovo 12 družstiev – JPN ako organizátori, POL ako poslední majstri sveta, a potom po dve najlepšie družstvá vo svetovom rebríčku z každého kontinentu. Z Európy sú to Rusi a Taliani.

Po sobotňajšom prílete sme v nedeľu absolvovali maratón teoretických a praktických nácvikov, vrátane lekárskej prehliadky. Našťastie všetko bežalo viac-menej bez problémov. Japonci sa zodpovedne pripravujú na olympiádu a i tu testujú zapisovateľov a čiarových rozhodcov. Môžem povedať, že zatiaľ mám zo zapisovateľov veľmi dobrý pocit, zlepšili sa v práci s elektronickým zápisom ako aj s úrovňou komunikácie v angličtine, čo bývalo v minulosti často kameňom úrazu. Po testovaní „za-ihriskových" rozhodcov počas VNL a dvoch čiarových rozhodcov počas svetovej olympijskej kvalifikácie sa FIVB vrátila k používaniu štyroch čiarových rozhodcov. V tomto sú Japonci zvláštni – akákoľvek zmena oproti plánu je len ťažko realizovateľná. Čiže ak sa pred tromi rokmi povedalo, že budú 4 čiaroví rozhodcovia, oni to už trénujú, nacvičujú, a preto nepredpokladám, že na OH by to zmenili.

V prvý hrací deň som turnaj otváral ako prvý rozhodca v stretnutí USA vs ARG – a to hneď päťseťákom s trošku prekvapujúcim víťazstvom Argentíny. Spolu s Andersonom Cacadorom (BRA) sme to myslím zvládli. V rámci pozápasového hodnotenia rozhodcovského trénera Songsaka Chareoponga (THA) nám hneď v šatni ukázal niekoľko už zostrihaných videoklipov zo stretnutia, kde demonštroval dobré veci i niektoré možnosti zlepšenia – tak nejako by malo vyzerať správne a relevantné hodnotenie. Nezapreli sa jeho skúsenosti ako bývalého špičkového svetového rozhodcu, ale aj schopnosť poukázať na to dôležité.

Včera som bol najskôr dvojka v stretnutí USA vs ITA, kde som asistoval Nasr Shaabanovi (EGY). Trošku sa vybičovali emócie u amerického trénera po jednej prísne odpískanej prvej lopte, ale v zásade to nakoniec dopadlo dobre. Zo šiestich challengov sme neprehrali ani jeden. Ako rozhodca challenge je v našej skupine Arturo di Giacomo (BEL), ktorý pred 19 rokmi absolvoval kurz medzinárodných rozhodcov na Slovensku aj s Igorom Porvazníkom a Paľom Vaškom.

Následne som ešte pôsobil ako rezervný rozhodca v stretnutí JPN vs POL. Poliaci porazili veľmi ambicióznych Japoncov 3:1, ktorých v zápase ťahali najme „lietajúci" hráči Ishikawa a Ishida. Poliaci postupne dopĺňajú tím, prichádzajú aj hráči, ktorí pôsobili na ME. Všeobecne je možné konštatovať, že zostavy niektorých družstiev neodrážajú to najlepšie, čo majú k dispozícii – je to pochopiteľné, nakoľko tohtoročný kalendár je pre hráčov naozaj veľmi náročný.

Napriek tomu, že toto je už môj ôsmy výlet do Japonska, len po prvý krát som sa dostal na ostrov Kjúšú. Fukuoka patrí k piatim najväčším mestám Japonska a s vyše 2,5 milióna obyvateľmi je to naozaj svetlami a životom pulzujúca metropola. Okrem povinností spojených s našou rozhodcovskou činnosťou sme už stihli aj čo-to vidieť, dostali sme sa aj k prístavu, odkiaľ pravidelne vyrážajú lode a trajekty do Kórey. Ľudia sa mi tu zdajú rovnako uponáhľaní ako aj inde v Japonsku. Ale rešpekt a vzájomná úcta sa stále nestráca. Všade poriadok, práce na cestách zásadne v noci, prepracovaný systém dopravy a parkovania – máme sa čo učiť. A niekedy mám naozaj pocit, že Japoncov nedobehneme, ani keby nám išli oproti. Nebuďme však až takí pesimisti, raz sa to podarí.

Pár faktografických údajov na záver – celkovo nás čaká 11 hracích dní, každý deň 6 stretnutí (spolu 66), hrá sa systémom každý s každým, vždy paralelne vo dvoch halách – najskôr prvých 5 hracích dní vo Fukuoke a v Nagane, neskôr sa spojíme a dohráme turnaj všetci spolu v Hirošime. Vo Fukuoke je okrem družstiev USA, ARG, ITA, POL a JPN ešte aj TUN. Z rozhodcov sú tu okrem vyššie spomenutých aj Vladimir Oleynik (RUS), Vladimir Simonovic (SRB) a Denny Cespedes (DOM).

Držte prosím palce, dnes máme deň voľna, od zajtra opäť pokračujeme v ďalších troch hracích dňoch a po víkende sa presúvame do Hirošimy.

Pozdravujem, Juraj

Fotogaléria

OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg OBRÁZOK: Juraj Mokrý v Japonsku.jpg

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Danica pred 4 rokmi

 Danica

Ahoj Juraj, vela uspechov a drzim palce na minimalne rovnako dobre pocity z JPN ako predosle pobyty. Dlhy cas zase mimo, ale uzi si to. Tesime sa na foto a infosky… dac

Odpovedať

Marián Kováčik pred 4 rokmi

Marián Kováčik

Držím palce,verím,že to zvládneš ako obvykle, na výbornú. Marián

Odpovedať

Juraj Mokrý pred 4 rokmi

Juraj Mokrý

Ďakujem, Juraj

Odpovedať
Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť


Hlavné menu: