Pozdrav z Tokia
6. jún 2016Od soboty 28. mája 2016 až do nedele 5. júna 2016 sa v Tokiu odohrávajú súboje o posledné štyri miestenky na Olympijské hry v Riu Slovenský volejbal je tiež pri tom - zastupuje ho náš medzinárodný rozhodca Juraj Mokrý. Opäť prinášame pár postrehov "z prvej ruky" priamo z dejiska turnaja.
6.6.2016
A máme po turnaji. Do štvorice družstiev, ktoré sa z tejto kvalifikácie prebojovali do Ria, patria obaja európski zástupcovia (POL aj FRA), Irán a v posledný deň si miestenku zabezpečila aj Kanada. Z pohľadu rozhodovania možno turnaj považovať za veľmi úspešný - všetky družstvá sa správali veľmi korektne, challenge systém fungoval v podstate dobre, občasné výpadky a problémy s tabletmi sme riešili flexibilne, aby nebol narušený hladký priebeh stretnutí. Počas celých 28 stretnutí, z ktorých bolo až 9 päťsetových (v štyroch som rozhodoval), nebolo potrebné ani raz napomínať žltou kartou alebo trestať kartami za nevhodné správanie.
V sobotu som bol rezervným rozhodcom a v nedeľu sme spolu s Andrejom Zenovičom rozhodovali priamy súboj o postup zo štvrtého miesta medzi Kanadou a Čínou - ako inak, opäť päť setov a nakoniec sa z postupu tešila Kanada. Rozhodovalo sa nám veľmi dobre, po stretnutí veľmi strdečne poďakovali obe strany, v podstate sa nám do práce nikto nemiešal. Kiežby bolo viac takýchto turnajov.
Večer sme si stihli ešte posedieť a spolu sa navečerať a dnešok už trávime cestovaním. Môj let z letiska Narita do Viedne bude takmer dve hodiny meškať, tak som si aspoň našieľ chvíľu na napísanie týchto riadkov.
Predolympijská misia pokračuje - už o týždeň smer Sydney na svetovú ligu (AUS, FRA, ITA, BEL), následne v júli finále Svetovej ligy v Krakove (tam budeme mať ďalšiu časť predolympijského seminára aj za účasti športového psychológa) a potom už na začiatku agusta vyrážame do Ria!
Držte prosím palce aj naďalej a ďakujem za podporu, Juraj.
2.6.2016
Tak sa konečne ozývam opäť po pár dňoch. Program máme nabitý, preto nestíham písať tak pravidelne, ako v minulosti. Dokonca by som povedal, že nestíhame poriadne ani relaxovať. Väčšinou máme delegáciu na dva zápasy za deň v hale a k tomu ešte každý deň nejaké tréningy so športovým psychológom. Je to zaujímavé, ale včera pri nácviku uvedomelého dýchania v ľahu a skenovaní vlastného tela ma to premohlo a na chvíľu som veru aj zadriemal.
S Fabriziom sme stihli navštíviť park Yoyogi a chrám Mejgi Gingu. Dnes je tiež nádherne a z hotela na 47 poschodí sa nám ukázalo Tokio ako na dlani, vrátane novopostavenej veže Skytree, ale aj staršej veže. Žiaľ, výhľad na horu Fuji nám zakrýva ďalší mrakodrap.
Od utorka dodnes som postupne odpískal tri stretnutia. Najskôr s Fabriziom Pasqualim ako dvojka (CAN vs AUS 3-2), včera s JooHee Kang ako dvojka a nakoniec dnes už tretí päťseťák Irán vs Čína ako jednotka spolu s Arturom di Giacomom. Po tuhom boji to nakoniec vyhral Irán 18-16. Okrem toho som stihol byť vo dvoch ako challenge rozhodca - aj v tom včerajšom napínavo FRA vs AUS, kde nakoniec štvrtý set a tým aj tri body vyhrali Francúzi 44-42.
Nenechávam si ujsť ako divák ani stretnutia Japoncov - pred vypredanou halou, v ktorej sú divákmi z 90% ženy, je to naozaj zážitok. Síce je to kvôli televízii dosť natiahnuté (5 minútová prestávka medzi 2. a 3. setom, oddychový čas 60 sekúnd, technický oddychový čas 90 sekúnd, červené svetlo pri opakovaní záberov). Dosť to kontrastuje s inými stretnutiami, kde nás tlačia k čo najratším prerušeniam medzi jednotlivými rozohrávkami.
Zajtra nás čaká deň voľna, ktorý bude opäť žiaľ vyplnený seminármi ako aj analýzou 12 zápasov za posledné tri hracie dni. Snáď sa aspoň popoludní dostaneme niekam von, na večeru máme sľúbené tradičné japonské okonomijaki.
Všetkým Vás pozdravujem a držte palce prosím aj naďalej,
Juraj
30.5.2016
Koničiva z Tokia!
Je dnes upršane, máme chvíľu pauzu v nabitom programe, tak konečne píšem pár riadkov. V Tokiu sa rozbehla posledná fáza kvalifikácie na volejbalový turnaj mužov na OH v Rio de Janeiro 2016 - okrem domáceho družstva Japonska sú tu ešte tri ázijské tímy (Irán, Čína a Austrália), z Južnej Ameriky Venezuela, zo Severnej Ameriky Kanada a z Európy Francúzsko a Poľsko.Miestenku získa najlepšie družstvo Ázie a tri najlepšie družstvá.
Do Tokia sme prileteli už v utorok, nakoľko od stredy do piatku sme absolvovali časovo pomerne náročný predolympijský seminár a prípravu na turnaj. Od rána do večera sme mali špeciálne semináre, simulácie, praktické nácviky, opakovane sme písali rôzne testy a dokonca sme boli aj ústne preskúšavaní. Na turnaj sú delegovaní rozhodcovia, ktorí získali ešte v januári miestenku do Ria - polovica absolvovala turnaj žien, ktorý sa skončil pred týždňom, druhá polovica sme teraz tu. Okrem rozhodcov a delegátov nominovaných na tento turnaj ostali zo ženského turnaja aj prezidenti komisií pravidiel (Alexander Steel) a rozhodcov (Hassan Ahmed), viceprezident FIVB Andre Meyer, ako aj súťažná riaditeľka FIVB Gabrielle van Zwieten a dnes sme mali stretnutie aj so sekretárom FIVB Fernandom Limom.
Máme za sebou prvé dva hracie dni - zvládli sme to vcelku dobre, zatiaľ až na trénerov Kanady a Poľska nemali družstvá s technológiami vážnejšie problémy. Po problematickom stretnutí žien JPN vs THA sme dostali možnosť byť flexibilnejší pri posudzovaní žiadostí o striedanie a challenge.
Zmenil sa systém challenge - posudzuje sa len posledná fáza rozohrávky, ale je možné žiadať aj challenge počas rozohrávky, ktorá tým pádom musí byť ihneď prerušená a posúdi sa daná požiadavka. Okrem toho nás tlačia k skráteniu trvania stretnutí - rozhodca má dať pokyn na podanie hneď ako dostane podávajúci hráč loptu do ruky a nečakať až do momentu, kým zaujme svoju pozíciu. Nuž a snažíme sa byť ústretoví pri manažovaní striedaní, ktoré je teraz potrebné žiadaž cez tablet - na OH sa už zrejme nebudú používať ani tabuľky na striedanie. Uvidíme, čo to prinesie.
V prvý deň som bol vo funkciu rozhodcu challenge a následne rezervný rozhodca. Včera som bol jednotka v stretnutí FRA vs POL, ktoré po neuveriteľnom obrate z 0-2 a 5 mečbaloch FRA vyhrali Poliaci 3-2. Zaujímavé boli aj viaceré challenge, ktoré sme museli analyzovať.
Napriek tomu, že je dnes voľný deň, my pokračujeme od rána seminárom a o chvíľu nás čaká aj jeho popoludňajšia časť - včera pricestoval švajčiarsky športový psychológ Mattia Piffaretti, s ktorým budeme mať až do piatku niekoľko spoločných mítingov, seminárov a praktických častí venovaných relaxačným cvičeniam (dychové cvičenia, joga a pod.). Uvidíme, čo to prinesie, každopádne je náš čas na oddych značne limitovaný a ísť sa pozrieť do Tokia bolo doteraz nemožné.
V prvý deň sme dostali aj nové uniformy (výrobca je oproti vlaňajšku zmenený - Asics - dizajn však zostal zachovaný). Je na škodu, že odtieň a kvalita materiálu na nohaviciach sa líšia od tričiek. Okrem toho nám robili aj odtlačky uší, aby nám následne k OH v Riu pripravili na mieru vyrobené komunikačné systémy.
Toľko nateraz postrehy, pre úplnosť uvádzam aj mená prítomných rozhodcov a rozhodcovských delegátov.
Rozhodcovskí delegáti: Guillermo Paredes (ARG), Songsak Chareonpong (THA)
Rozhodcovia: Andrey Zenovič (RUS), Denny Cespedes (DOM), Paulo Turci (BRA), Arturo di Giacomo (BEL), Nasr Shaaban (EGY), Vladimir Simonovič (SRB), Hernan Casamiquela (ARG), Fabrizio Pasquali (ITA), JooHee Kang (KOR), rezerva Shin Muranaka (JPN) a ja.
Držte prosím palce a pozdravujem z "Krajiny vychádzajúceho slnka",
Juraj
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Odpovedať zrušiť odpoveď
Danica pred 8 rokmi
super. dakujeme za info a postrehy. mas to tam naozaj narocne. drzime palce a sme na Teba hrdi !!! vela uspechov a sportoveho stastia…
Odpovedať