Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko

Reporty Igora Porvazníka z MS U21 mužov v Bulharsku

2. október 2021

Po úspešnom pôsobení na Majstrovstvách Európy mužov v Ostrave sa Igor po krátkom oddychu doma v Tatrách presunul do bulharského hlavného mesta Sofie, kde sa od 23. septembra do 3. októbra konajú Majstrovstvá sveta chlapcov do 21 rokov. Spoločne s Bulharskom je organizátorom podujatia Taliansko (Cagliari a Carbonia).

2. 10. 2021

Príjemné sobotňajšie dopoludnie kamaráti.

Opäť nám prešlo niekoľko dní a s nimi aj druhá časť majstrovstiev. Rozhodlo sa v nej o tom, kto bude na Sardínii bojovať o medaily  a kto bude bojovať o ostatné priečky . Na Sardínii sa v posledných dvoch dňoch predstaví lepšia osmička, zvyšných  sedem tímov bude bojovať tu v Sofii o 9. – 15. miesto. 16 priečka patrí od začiatku turnaja Kamerunu, ktorý na turnaj nepricestoval.

Ja som sa predstavil v troch stretnutiach štvrťfinálovej skupiny. Hneď na jej úvod som mal tú česť s kolegom Alexandrom Vinalievom rozhodovať stretnutie Poľsko – Brazília. Bol to boj od prvej po poslednú loptu, vo väčšine setov si tímy nedovolili pustiť svojich súperov do viac ako dvojbodového náskoku. K takémuto stretnutiu patria aj emócie, ktoré je potrebné udržať na uzde. Hneď na úvod druhého setu som musel žltú kartu ukázať asistentovi trénera Brazílie a o pár lôpt neskôr aj jednému z poľských hráčov. Po kartách si všetci uvedomili, že bude najlepšie sa venovať svojej práci a až do konca stretnutia sa hral špičkový volejbal. Na konci stretnutia sa po vyše dvoch hodinách a po setoch 28:26, 25:23, 19:25 a 25:23 tešili z víťazstva 3:1 poľskí chlapci. Na druhý deň som pôsobil v pozícii druhého rozhodcu predstavil už tretí krát po boku Oliviera v stretnutí Bulharsko – Poľsko. Kým poliaci mohli v tomto stretnutí spečatiť svoj postup do semifinále, Bulhari v prípade prehry šancu na semifinále definitívne strácali, nakoľko už v prvom stretnutí tejto skupiny prehrali s Ruskom 0:3. Bulhari začali lepšie, s prehľadom vyhrali prvý set 25:21. Možno im k tomu dopomohlo aj zranenie poľského kapitána Gieržota, čo bola pre Poliakov citeľná strata. V druhom sete to už bol väčší boj, ale aj na jeho konci sa po víťazstve 25:23 tešili Bulhari. V treťom sete sa začala karta obracať a poliaci postupne znížili vedenie svojich súperov a vo štvrtom sete si vynútili rozhodujúci piaty set (tretí a štvrtý set vyhrali zhodne 25:22). V piatom sete začali lepšie Bulhari ale na konci sa tešili Poliaci, ktorí vyhrali 15:12 a celkovo 3:2. Toto stretnutie bolo plné nielen volejbalových akcií, ale aj nešportových prejavov. Olivier musel ukázať najskôr žltú kartu na obidve strany, neskôr aj červenú kartu pre bulharského univerzála. Ani to však nebolo všetko. Po poslednom hvizde sa začali naši severní susedia radovať úmyselne otočení na stranu Bulharska, čo samozrejme neostalo bez odpovede – jeden z domácich hráčov prudko kopol loptu na stranu Poľska a už sa to mlelo. Pripadal som si v tom momente skôr ako rozhodca na boxe, keďže som musel od seba oddeľovať protivníkov, aby nedošlo k najhoršiemu – k fyzickému ataku z ktorejkoľvek strany. Našťastie sa nám oheň podarilo uhasiť. Musím však povedať, že niečo také by som na majstrovstvách sveta nečakal. Posledný hrací deň druhej časti som bol na stretnutí Bulharsko – Brazília len rezervným rozhodcom, takže moja činnosť bola obmedzená neustále upozorňovanie hráčov v zóne rozcvičovania a realizačných tímov na lavičkách na správne nasadzovanie rúšok.

Po dvoch voľných dňoch, ktoré nám spestril (našťastie falošne) pozitívny test jedného z delegátov a včerajšia prechádzka po centre Sofie dnes vstupujeme do poslednej časti. Od začiatku turnaja sme vedeli, že tu v Sofii sa bude hrať o tie spodné priečky a že my rozhodcovia sa nebudeme presúvať medzi Talianskom a Bulharskom a nebudeme tak mať šancu predstaviť sa v semifinálových, či finálových bojoch. Napriek tomu všetci to vnímame tak, že aj zápas o 13. miesto je dôležitou súčasťou celých majstrovstiev. Ja dnes začínam na stretnutí Bahrain – Maroko tak, ako som končil štvrťfinálovú skupinu – v pozícii rezervy. Už sa na to teším.

27. 9. 2021

Príjemné pondelkové ráno priatelia.

Máme za sebou prvú tretinu turnaja, boje v skupinách skončili a rozhodlo sa o tom, kto sa od nás zo Sofie presunie na Sardíniu bude v bojovať v prvej osmičke. Na Rusko, Poľsko, Brazília a domáce Bulharsko čakajú Argentína, Taliansko, Belgicko a Česká republika. Je potešujúce, že z pätnástich tímov sa do finálovej osmičky prebojovalo až šesť európskych tímov. V Sofii o zvyšné priečky ostane bojovať Kuba, Bahrajn a Kanada, ktorých by mali doplniť Irán, Thajsko, Maroko a Egypt. Pred tým však ešte čakajú tímy boje v štvrťfinálových skupinách, kde sa stretnú opäť každý s každým.

Ja som mal možnosť zatiaľ rozhodovať každý deň. Na úvod to bolo stretnutie Poľsko – Kuba, ktoré s prehľadom zvládli naši severní susedia, aj keď jeden set Kubáncom darovali. V piatok som ako druhý rozhodca po boku Sanje Miklošič rozhodoval stretnutie domácich Bulharov a Kuby. Toto stretnutie bolo viac vyrovnané, ale v koncovkách setov vždy Kubánci urobili nejaké chyby a tak sa z víťazstva 3:0 tešili Bulhari – junáci. V sobotu som bol opäť prvý rozhodca, v stretnutí Ruska s Kanadou mi asistoval opäť Olivier Guillet. Stretnutie mali po celý čas pod kontrolou ruskí borci, ktorí tiež prehrali tretí set, ale len preto, že po dvoch vyhratých setoch ich tréner Černyšev postavil proti Kanade lavičku. Nakoniec aj rezerva ruského tímu ukázala svoju silu a doviedla stretnutie do víťazného konca 3:1. Vo všetkých stretnutiach sa mi rozhodovalo viac menej dobre, aj keď na dvojke sa cítim menej istý. Výhrady našich koučov smerujú väčšinou vždy len k bodylanguage, signalizácii a celkovo technike rozhodovania. Ani raz nám neboli vytknuté naše rozhodnutia. A keďže nás rešpektovali aj všetky tímy, tak môžem vysloviť spokojnosť – teda aspoň zatiaľ. Je len škoda, že sa stretnutia na rozdiel od tých a Sardínii hrajú pred prázdnou halou.

Dnes sa začína druhá časť turnaja a ja za asistencie Alexandra Vinalieva budem rozhodovať hneď do prvé stretnutie, v ktorom sa o 12:00 nášho času proti sebe postavia Poľsko a Brazília. Držte nám palce!

23. 9. 2021

Ahojte priatelia.

Tak Vás opäť zdravím – tentokrát z Bulharskej Sofie, ktorá je jedným z troch dejísk Majstrovstiev sveta mužov do 21 rokov. Okrem Sofie sa šampionát koná v Taliansku na Sardínii v mestách Cagliari a Carbonia. Úvodný deň priniesol teoretický míting, kde sme sa venovali predovšetkým čistote hry – hlavne hodeným loptám pri útoku a bloku. Ďalší dôležitý bod boli chyby v postavení. Jeden z našich rozhodcovských delegátov (po novom referee coach) Jarmo Salonen nám ukázal niekoľko videí a screenshotov, kde rozhodcovia toho pustili naozaj viac ako dosť. Povedal, že nik mu nevie vysvetliť, prečo rozhodcovia upustili z pískania týchto chýb. Nás požiadal, aby som boli v tomto smere dôslednejší – samozrejme nie pri centimetroch. Takže latku čistoty i posudzovania chýb v postavení nastaviť hneď na začiatku a držať sa jej. V žiadnom prípade nám neodporúčajú odpískať niečo také až za stavu 22:23

Včerajší deň sme mali voľno, tak sme ho využili na krátku prechádzku v okolí hotela (viac dovolené nemáme) a na bližšie spoznávanie sa. Pre mňa je však v našom rozhodcovskom tíme novou tvárou len jedna – David z Portorika. Tak neviem, či som už taký starý, že všetkých poznám. No a keďže sme sa zoznamovali my, dovoľte aj mne predstaviť Vám moje kolegyne a mojich kolegov. Na úvod však predstavím našich koučov. Sú nimi Abdel Majid KILANI DJERAD z Tuniska, s ktorým som už na treťom turnaji a Jarmo SALONEN z Fínska, s ktorým som spolupracoval ako referee manager na turnajoch v Bardejove. No a tu sú moji kolegovia: