VNL 2021 Rimini - život v bubline
24. jún 2021Juraj Mokrý nás reprezentuje v tohtoročnej edícii FIVB Volleyball Nations League (Volejbalová liga národov), ktorá sa kvôli koronavírusu odohráva za veľmi prísnych hygienických opatrení v rámci "bubliny" od 25. 5. do 27. 6. 2021 v talianskom Rimini. Prinášame Vám niekoľko zaujímavých Jurajových postrehov priamo z centra diania.
24. 6. 2021
Ahojte,
opäť sa po dlhšej odmlke ozývam - včera sa konečne skončil maratón dní s 8 zápasmi - základnú časť žien i mužov (celkovo 240 zápasov) máme úspešne za sebou a oddnes nás čakajú už len semifinálové zápasy a zápasy o medaily.
Doteraz som rozhodoval 27 stretnutí v priebehu 30 dní - čo je viac ako za celú sezónu. Intenzívne, ale jedinečná skúsenosť. Žiaľ, niektorí z nás to až tak ľahko nezvládli a na pár dní vypadli kvôli problémom s krvným tlakom, resp. tráviacimi ťažkosťami. Na turnaj nás bolo delegovaných len 18, čiže veľa možnosti náhrady nebolo.
V pondelok sme mali stretnutie s prezidentom FIVB, Arym Gracom, ktorý nám odprezentoval jeho vízie a požiadal nás o spoluprácu pri ich napĺňaní. Vypočul si aj naše názory a podnety. V najbližšej dobre môžeme očakávať zvýšenie vekovej hranice rozhodcov, čo súvisí s celkovým zvyšovaním veku pri odchode do dôchodku. Osobne si nemyslím, že je to najlepší nápad, skôr by som sa prikláňal k intenzívnejšiemu zapájaniu mladých rozhodcov do najvyšších súťaží. V diskusii som navrhol, aby sa na takéto podujatia delegovalo viac rozhodcov, t. j. aby boli doplnení najmä noví rozhodcovia a získavali tu skúsenosti, podobne ako družstvá majú viacero hráčov a postupne ich zaraďujú a testujú. Rovnako som požiadal, pokiaľ to bude možné, aby rozhodcovskí delegáti (po novom referee coaches) neboli len nadiaľku - online, ale aby tu boli s nami fyzicky. Pohľad na zápas v hale je vždy iný ako cez obrazovku. Uvidíme, či sa to zrealizuje v budúcnosti.
Opakovane sa otvorila téma ťahaných lôpt najmä pri útočnom údere, vrátane "ulievok" oboma rukami a "dotláčanie" lopty do bloku - trend FIVB je eliminovať to z volejbalu a posudzovať prísnejšie.
Zaujímavý je aj postup pri challenge - pri akciách ako prešľap na čiare, resp. dotyk lopty s podlahou je potrebné obraz zastaviť v momente chyby a ďalej už neposúvať, aby bolo všetkým jasné, čo sa stalo. Žiaľ, nie celkom v súlade s mojím názorom je odporúčanie nepoužívať rozhodcovský challenge pokiaľ majú družstvá k dispozícii vlastný. Párkrát by som ho už bol použil, musel som odhadnúť dopad lopty sám a úspešnosť som mal len 50 %. Stále si myslím, že družstvá nemajú problém, keď rozhodca požiada o challenge sám, najmä keď tu chýbajú čiaroví rozhodcovia.
Všetky zápasy tu trvajú extrémne dlho (zápas USA vs SLO, ktorý som rozhodoval, bol najdlhší - trval 2 hod. 53 min) - najmä kvôli utieraniu podlahy, ktorý zabezpečujú samotné družstvá, kvôli chodeniu si po loptu pred podaním, ale najmä kvôli požiadavke TV na množstvo opakovaní akcií. Obávam sa, že to môže robiť problémy v Tokiu, kde nás zas budú tlačiť kvôli nahustenému počtu zápasov, aby sme sa ponáhľali. Táto 30 dňová skúsenosť však družstvá naučila skôr neponáhľať sa, takže uvidíme...
Dnes sa sťahujeme do iného hotela, už priamo do Rimini. A časť rozhodcov dnes odlieta - na finálovú časť sme ostali len ôsmi plus dvaja rozhodcovia challenge. Držte nám dnes večer prosím palce - dostal som dôveru vo večernom semifinále žien USA vs TUR, dvojku mi bude robiť JooHee Kang (KOR). Prvé semifinále medzi BRA a JPN bude rozhodovať Wojtek Maroszek (POL) s Pati Rolf (USA).
Pekné horúce dni,
Juraj
PS. Opäť som pridal aj pár obrázkov (www.fivb.com), aj keď len z haly, keďže mimo bubliny sa nedostaneme a tak tradičné spoznávanie "miesta činu" a jeho okolia tentokrát v reporte chýba...
29. 5. 2021
Hlásim sa z Rimini. Mesta, ktoré zvolila FIVB ako dejisko tohtoročnej volejbalovej ligy národov (VNL) pre všetky stretnutia mužov i žien, vrátane finálovej časti. Akceptovať túto nomináciu bola dvojitá výzva - jednak kvôli jej dĺžke trvania a možnosti zladiť to s prácou a rodinou, ako aj kvôli jej charakteru. Počas celkovo 37 dní sme totiž zavretí v hoteli (aktuálne v mestečku Cervia cca 40 km od Rimini), v hotelovom komplexe spolu s 12 mužskými družstvami, avšak bez možnosti opustiť komplex. Takže naše dni sa skladajú z pobytu v hoteli, každodennej 40-minútovej cesty do komplexu hál a späť (hrá sa v priestoroch výstaviska, ktoré sa zmenilo na športový komplex s dvomi hracími, dvomi rozcvičovacími a šiestimi tréningovými halami) a zápasov. Žiaľ, aj v hale môžeme byť len na nevyhnutný čas, t. j. naživo môžeme sledovať len stretnutia, na ktoré sme delegovaní. Každý deň sa hrá 8 stretnutí rozdelených na dve ihriská, tri dni ženy, tri dni muži a takto celkovo 30 dní. Po odohraní 240 zápasov systémom každý s každým budú nasledovať semifinálové zápasy a zápasy o 3. a 1. miesto, najskôr u žien a nakoniec u mužov.
Celkovo nás je tu 18 rozhodcov a 5 rozhodcov challenge. Takže rozhodujeme takmer každý deň - buď ako jednotka, alebo ako dvojka + rezerva a každý deviaty deň máme voľno. Pravé takýto voľný deň využívam na to, aby som napísal pár riadkov a podelil sa s Vami o dojmy. Okrem toho nás každé 4 dni testujú.
Doteraz som rozhodoval 4 stretnutia - ženy BRA vs CAN (s Wojtekom Maroszekom) a SRB vs ITA (s Hamidom Alrousim) ako jednotka a THA vs KOR (s Wojtekom Maroszekom) ako dvojka. A včera už aj mužov SRB vs SLO (s Pati Rolf) ako jednotka.
Turnaj je vzhľadom na hranie v bubline spojený aj s ďalšími opatreniami na zamedzenie šírenia infekcie:
- ide najmä o zákaz výmen strán medzi setmi (družstvá majú strany A a B pridelené podľa rozpisu a víťaz žrebu si vyberá právo podania alebo príjmu podania),
- nepoužívajú sa podávači lôpt sú len dvaja zberači, ktorí ich dávajú do vozíkov umiestnených za reklamnými panelmi v strede za zónou podania - lôpt je v každom 10 a hráči a podávajúci hráč si ju musí ísť sám zobrať,
- nepoužívajú sa utierači podlahy - každé družstvo má k dispozícii dve handry, ktoré z lavičky v prípade potreby hodia hráčom na ihrisku a oni utierajú podlahu,
- nepoužívajú sa čiaroví rozhodcovia, ktorých plne nahrádza systém challenge,
- bez rúška môžu byť len hráči na ihrisku, tréner a dvaja rozhodcovia - ostatní členovia družstva, vrátane náhradníkov, musia mať nasadené rúška,
- družstvá musia chodiť do hál už oblečené v dresoch, bez možnosti využitia šatne (okrem družstiev, ktoré hrajú zápas) a kompletne bez možnosti sprchovania sa v priestoroch haly,
- upravený protokol bez podávania rúk a bez hymien,
- opätovne boli zaradené technické oddychové časy po 8. a 16. bode v 1.-4. sete.
Pripájam aj pár obrázkov, najmä zo stránky www.fivb.com.
Všetkých pozdravujem, Juraj
Fotogaléria
Komentáre
Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.
Igor Schimpl pred 3 rokmi
Juraj, úplný masaker. Netreba Ti poslať nejaké pomaranče? :) Dúfam že aspoň zápasy a kolegovia za to stoja.
OdpovedaťOdpovedať zrušiť odpoveď
Danica Viktorini Lisa pred 3 rokmi
drzim palce Juraj do zaverecneho hvizdu, nikto okrem vas tam si ani nevie predstavit, co vsetko to obnasa byt 30 dni „zatvoreny“ v bubline, iba zapasy, hala, hotel (bez dobreho pripojenia na net), v Rimini ci pobliz, pri takej teplote okolia… nezabudnutelna skusenost… predci to asi iba olympiada… dobojuj-te v zdravi a v poriadku a vela zdaru do finalovych dni :)
OdpovedaťIgor Schimpl pred 3 rokmi
Juraj, úprimne blahoželám ďakujem za príkladnú reprezentáciu našej práce na najvyššom volejbalovom fóre… držím palce vo finále a šťastný návrat.
OdpovedaťJuraj Mokrý pred 3 rokmi
Vďaka za podporu, zvládli sme to, fyzicky, psychicky a zrejme aj rozhodcovsky. Hurá domov!
Odpovedať