Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


DiskusiaVýklad pravidielČiarový rozhodcovia

himavat pred 12 rokmi

 himavat
Čiarový rozhodcovia

Ahojte,

Ak lopta smeruje presne do rohu medzi postrannou a zadnou čiarou, no dopadne tesne vedľa postrannej čiary mimo ihriska a mimo čiary vymedzujúcej ihrisko (t.j. na dĺžku je lopta dobrá, na šírku je tesný aut). V prípade účasti štyroch čiarových rozhodcov na stretnutí sa chcem opýtať na postupnosť signalizácie a oprávnenosť/správnosť použitia signalizácie čiarových rozhodcov L1 a L4 (resp. L2 a L3) v nasledovných situáciách:

  1. ak ČR L1 a L 4 sa rozchádzajú v signalizácii (L4 – IN, L1 – OUT) – toto je jasné.
  2. ak ČR L1 nedokáže správne posúdiť situáciu a ČR L4 striktne posúdi iba svoju krátku čiaru (L4 – IN, L1 – X)

3a) ak ČR L1 nedokáže správne posúdiť situáciu a ČR L4 je presvedčený o aute a chce pomôcť ČR L1 (L4 – OUT, L1 – X), L4 rozhodne až keď vidí, že L1 nevie rozhodnúť (reakcia ČR L4 mešká 3 sekundy) 3b) ak ČR L1 nedokáže správne posúdiť situáciu a ČR L4 je presvedčený o aute a chce pomôcť ČR L1 (L4 – OUT, L1 – X), L4 rozhodne ihneď (reakcia okamžitá) 3c) ak ČR L1 a L 4 sa rozchádzajú v signalizácii, ČR L4 je presvedčený o aute a chce pomôcť ČR L1 (L4 – OUT, L1 – IN), L4 rozhodne ihneď (reakcia okamžitá)

  1. ČR L4 nepoužije dohovorenú signalizáciu, čaká na rozhodnutie ČR L1 (L4 – N/A)

Ďakujem veľmi pekne za výklad.

Odpovedať

Odpoveď zrušiť odpoveď



Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Piffo pred 12 rokmi

Piffo

Ahoj,

ja teda uz par rokov nepiskam, ale pokyny od prveho rozhodcu pre ciarovych boli vzdy dost jasne:

  1. Kazdy je zodpovedny za svoju ciaru, netreba pomahat, pretoze mame urcite horsi vyhlad ako prislusny ciarovy. Samozrejme tece, dotyky stropu a podobne, to sa ukazuje vsade, kde to vidim.
  2. Treba rozhodnut a to co najskor. Signalizaciu „rozhodnutie nemozne“ pouzit len v pripadoch, ked je to ozaj nemozne, napriklad, ked ma zrazi hrac a podobne…
  3. Ak prvy rozhodca moje rozhodnutie zmeni, netrvat na nom :)

Neviem si predstavit, ze ak ciarovy vaha 3 sekundy, tak prvy vezme jeho rozhodnutie vazne. Do 3 sekund jednoducho rozhodne sam a hotovo.

Ak sa drzime tychto pokynov, stat sa mozu len situacie 1 a 2. 1 je jasna, v pripade 2 rozhodne prvy rozhodca na zaklade dostupnych informacii, cize pravdepodobne podla toho, ako videl situaciu na dlhej ciare on alebo druhy rozhodca.

Odpovedať

Hlavné menu: