Asociácia volejbalových rozhodcov, Slovensko


V Belehrade sa uskutočnili semináre ERC aj za účasti AVR

31. august 2021

Počas Majstrovstiev Európy žien, na ktorých nás reprezentoval aj Igor Schimpl (v Rumunsku - viac informácií na odkaze), sa konalo aj viacero sprievodných akcií. Patrili k nim aj seminár rozhodcovských delegátov CEV a seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov.

Seminár technických delegátov, na ktorom nás reprezentovali Peter Bajči a Štefan Hank, sa konal v dňoch 18. - 20. augusta 2021 a okrem informácií o činnosti Európskej rozhodcovskej komisie prediskutovali účastníci nový spôsob hodnotenia, vypočuli si prezentácie o systéme challenge ako aj o nových pravidlách. Cieľom bolo najmä zjednotiť spôsob hodnotenia medzi delegátmi, ako aj prediskutovať oblasti, na ktoré sa pri hodnotení rozhodcov treba zameriavať. Prezentujúcimi boli prezidentka Európskej rozhodcovskej komisie (ERC) Zorica Bjelic, sekretár ERC Arturo di Giacomo a členovia ERC Jarmo Salonen a Andrej Zenovič. Okrem toho sa spoločne zúčastnili otváracieho stretnutia ME v Belehrade (SRB vs BIH), na ktorom hodnotili rozhodcov a v závere seminára ich výkon spoločne analyzovali.

Peter Bajči: Najdôležitejšie bolo, že v osobnom kontakte a bezprostredne aj v neoficiálnych debatách sme mohli vnímať prístup jednotlivých členov ERC a zboru RD k novému smeru v hodnotení rozhodcov. Ide viac o edukáciu, odovzdávanie skúseností, smeruje to ku koučingu a ukázaniu cesty, ako viesť a zvládať vedenie stretnutí. Aj využívanie nových technologických prostriedkov sa konečne dostáva do popredia. Psychologické postrehy k rozhodcom a spoznávanie ich charakterov a správania sa sú veľmi dôležité pre vystihnutie slabších a silnejších stránok rozhodcov a určenie odporúčaní na ďalšie zlepšovanie sa.

Štefan Hank: Bolo veľmi príjemné stretnúť starých priateľov, s ktorými sme spolu bojovali ako rozhodcovia a zároveň príjemne nás hrialo pri srdci, že naše názory sú si tak blízke na hodnotenie a smerovanie hodnotenia rozhodcov. A ešte aj k našej pozícii v hracom priestore. A tešili sme sa z toho, že po dlhých šiestich (alebo dokonca siedmych) rokoch sa takéto stretnutie uskutočnilo.


 

V dňoch 26. - 28. augusta 2021 sa v hoteli M stretlo 19 mladých a talentovaných rozhodcov, ktorí spĺňajú kritériá podtitulu seminára - Rozhodcovia na svojej ceste na vrchol. Napriek tomu, že sme tam nemali riadneho účastníka, AVR zastúpená bola, nakoľko ako lektor bol pozvaný Juraj Mokrý. Účastníci seminára sa postupne dozvedeli o zmenách v pravidlách (Zorica Bjelic) a o význame systému challenge pre moderný volejbal (Arturo di Giacomo). Juraj Mokrý spolu so Simonen Santim vo svojich vstupoch hovorili o svojich skúsenostiach s manažmentom nevhodného správania, príprave na vrcholné podujatia, ako aj o skúsenostiach z rôznych oblastí rozhodovania. Okrem toho sekretár Európskej lekárskej komisie Dr. Zoran Nikolovski prezentoval svoj pohľad a odporúčania na zvládanie stresu a prezentoval nový projekt CEV týkajúci sa výskumu vplyvu pomalého dýchania na rozhodcovský výkon. Všetci účastníci spolu s rozhodcami ME delegovanými na finálové súboje v Belehrade sa zapojili aj do práce v malých skupinách počas workshopov, kde spoločne hľadali najlepšie riešenia rôznych situácií a následne ich prediskutovali. Spoločne sa tiež zúčastnili stretnutia BEL vs FRA v nádhernej Štark aréne. Materiály zo seminára spolu s videozáznamom budú v krátkom čase dostupné pre medzinárodných rozhodcov v špeciálnej vzdelávacej sekcii stránky CEV.

Viac o podujatí sa môžete dozvedieť aj na stránke CEV.

Fotogaléria

OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021 OBRÁZOK: Seminár pre mladých a talentovaných rozhodcov - Belehrad 2021

Komentáre

Pri komentovaní sa prosím riaďte Kódexom užívateľa a diskutujúceho.

Zatiaľ nikto komentár nepridal – buď prvý.

Pridať zrušiť odpoveď


Môžete použiť Texy! syntax. HTML značky nie sú povolené. Príklad povolenej syntaxe: "text odkazu":odkaz, **tučno**, *kurzíva*, `code`. Vaše IP adresa bude zaznamenaná.

Návrat späť

Užívateľ

Zabudnuté heslo

Neprehliadnite

Partneri

Logo: SVF Logo: MEVZA Logo: CEV Logo: FIVB Logo: Niké Logo: A4

Hlavné menu: